forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

simonet 16 ian 2012 23:00:25

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna dragelor!!
Eu ii dau Raisei numai carne de pui de tara! I-o fierb mult, intr-o oala zepter apoi o tai bucatele mici si o amesec cu legume si cateva linguri de zeama in care au fiert legumele.
Imi e frica sa ii dau pui din comert, nici noi nu prea mancam asa ca vreau sa o feresc cat pot pe Raisa de el.

Ma da sotul afara de la calc, mai vb maine:D

nicoleta100 17 ian 2012 00:45:31

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 902979)
fetelor...azi am clacat....am facut papanasi...am avut musafiri...si nu m am putut abtine...am mancat si eu unul:"> of of...sper sa mi bag mintile n cap si...sa nu se mai repete...pt vreau sa slabesc si sapt asta macar 1 kg:(

aaaa multumesc pt raspunsuri legate de mancarica bebelusului......eu totusi cred ca o sa prepar pt 2 zile....dar n am sa incalzesc in microunde......mai bine incalzesc apa...si pun vasul cu mancare in apa calda
multumesc tuturor pt raspunsuri>:D<

hai ca nu e asa de grav!:D
va fi minus la cantar daca nu ai papat multi!
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 903050)
Felicitari Nico ptr kg date jos;;)
Eu sunt supi:(, pentru ca s-a suparat sotul pe mine, cica " stau prea mult pe net":-s....dar ma simt tare bine pe net :D si pe Fb.De cat sa ma uit la o porcarie de film sau la o emisiune de 2 lei romaneasca...mai bine stau pe net.Of of:(

multumesc!!!
si al meu la fel zice ,dar ...cine il baga in seama???:D:)):)):))
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 903058)
Abia astept sa incep sa ii mai dau si altceva fetitei, in afara de laptic:).Maine mergem la vaccinul de 4 luni si o sa vb cu doctorita sa vedem ce ne recomanda.Poate incep sa ii dau niste cereale, sa se mai ingrase si ea:D

Noi pana la carnita...mai avem mult...mult laptic de baut:P

probabil iti va da voie cereale ,pt ca sunt cereale de la 4 luni! vei vedea ce spune!
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 903151)
eu nu ma grabesc sa-i diversific...
toate la timpul lor..
despre carnita... cartile zic ca de la 7 luni..probabil ca bebe n-are nimic nici daca introduci mai repede dar noah..
eu sunt tot la suc de fructe inca.. si cereale
avem 5 luni si o saptamana
i-am dat suc de mar, porto si azi i-am dat de pere... eu le caut pe astea care sunt bune pt constipatie ca noi avem probleme cu tot cu debridat si duphalac.
de la 6 luni introduc si legumele pana atunci doar fructe si cereale ca si gustari doar

f bine faci! aveti timp!
noi avem 7 luni fara o saptamana ,deci nu cred ca e prea devreme ,nu?:-/
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 903198)
eu am introdus carnea de la 6 luni , la recomandarea pediatrei, de ce, de la 6 luni chiar si in cazul celor alimentati natural, apare deficit de fier, iar carnita le asigura necesarul de fier.
o prietena , are fetita de 8 luni, la 6 luni a mers la vaccin, si dr de familie i a sa i dea fetitei fier, ( asta fara analize)
a fost ok primele zile, insa in ziua 4 , a focut o criza fff urata, si a ajuns cu fetita la urgenta, unde i s a spus , ca, daca nu ajungea in 30 de min, fetita murea. i s au facut analize, si au constatat ca nu avea nevoie de supliment fier
asa ca ATENTIE!!!!

asta stiu si eu!
toate mamicile cu care ma intalneam in parc (asta cand il aveam pe Robert bebe mic) spuneau ca ele dau fier copiilor ,dar mie nu imi dadea doctorita si cand am intrebat-o a zis ca ea nu recomanda fierul bebelusilor tocmai pt a nu avea in plus pt ca e periculos!:-s
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 903210)
Buna dragelor!!
Eu ii dau Raisei numai carne de pui de tara! I-o fierb mult, intr-o oala zepter apoi o tai bucatele mici si o amesec cu legume si cateva linguri de zeama in care au fiert legumele.
Imi e frica sa ii dau pui din comert, nici noi nu prea mancam asa ca vreau sa o feresc cat pot pe Raisa de el.

Ma da sotul afara de la calc, mai vb maine:D

este foarte bine ca ai de unde sa i dai Raisei carne de tara!
dar cine nu are neamuri la tara ,ce sa faca?:-/
eu cumpar doar de la o anumita firma ,unde a lucrat sotul si stie cum ii hraneste si in ce conditii se lucra! asa ca din aia ii dau;)(nu spun firma poate nu e voie ,dar cu siguranta ati auzit de ea ;;))

MIRUTZA 17 ian 2012 08:17:49

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 903092)
cate kg are fetita ta ?
stai linistita ...timpul trece...si imediat sunteti la carnita...si apoi la gradinita;;) , eu zic ca poti sa incepi cu cereale desi se spune ca la copiii alimentati la san se incepe mai tarziu diversificarea
>:D<cresteti mari

Fetita mea are acum 5,4 kg l a 4 luni si s-a nascut cu 3 kg.
Eu nu mai alaptez de la 2 luni, cand am ramas fara laptic.

nicoles23 17 ian 2012 09:41:40

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
neatza mamici

azi sunt mai matinala...ma rog, nu a trebuit sa fug la spital sa i duc de papa la cumnata mea.

interesante discutii despre papa.....eu pot sa zic ca la primul copil cred ca , carnita i-am dat de pe la 6 luni (mi ciuda ca nu am notat), si doctorita mi-a zis ca ceea mai buna si frageda carne ptr ei acuma mici e ceea de la aripa.
Asa ca i cumparam aripi de pui si puneam cate 2 in congelator si scoteam numai bine ptr o portie. O fierbeam separat si culegeam carnea de pe ea si amestecam cu legumele.

Nico, si eu am impresia ca parca nu mai stiu nimic d ela primul copil si na...totusi nu a fost asa de demult :">.

Deci...primele lingurite de legume ieri si primele mutre :))...nu ia prea placut, i-am dat putin sa nu isi faca greata....dar ma gindeam Doamne cat sunt de diferiti. Sabian abia astepta papa, manca tot si cand se termina plingea :((.

Azi continuam tot asa si speram in timp sa se obijnuiasca.

La noi a nins si e mai rece....asa ca va fi provocare sa mergem la gradi azi.

va pup
:-*

simonet 17 ian 2012 09:55:01

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 903304)
Fetita mea are acum 5,4 kg l a 4 luni si s-a nascut cu 3 kg.
Eu nu mai alaptez de la 2 luni, cand am ramas fara laptic.

salutti!!
cred ca asa avea si raisa, la 6 luni trb sa aiba bublul greutatii de la nastere si cu siguranta il va avea:)
Ce mare s-a facut Carina!!!

MIRUTZA 17 ian 2012 10:38:51

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Acuma ne-am intors de la vaccinul de 4 luni...azi a plans foarte mult ...de cand a inceput sa o masoare si pana cand am imbracat-o sa plecam.Deci azi nu i-a placut de doctorita:P!

Doctorita mai tare m-a bagat in ceata cu diversificarea, a zis ca ea nu recomanda cereale:( si ca sa incep sa ii dau, sa nu imi fie frica...sa ii dau suc de mandarine, mere si zeama de la supa de zarzavat si ca mai incolo, cand avansam ii putem da pireu de fructe, ori chiar si pireu de cartofi si pulpa de fructe. Mi-a zis sa i le dau ca si gustare si sa nu depaseasca sucul 100 ml/zi
Deci tot pe voi o sa va bazai cu intrebari:D...ca ea mi-a zis doar asa la modul general

MIRUTZA 17 ian 2012 10:41:10

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 903437)
salutti!!
cred ca asa avea si raisa, la 6 luni trb sa aiba bublul greutatii de la nastere si cu siguranta il va avea:)
Ce mare s-a facut Carina!!!

Simo, eu stiam ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea...sau cel tarziu la 5 luni( cum cred ca va fi cazul nostru:) )

Aaaaa si mi-a mai recomandat cat mai multa gimnastica posibil...a zis sa nu ne fie frica ...ca nu se rupe :))

dorutza 17 ian 2012 10:41:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 903198)
eu am introdus carnea de la 6 luni , la recomandarea pediatrei, de ce, de la 6 luni chiar si in cazul celor alimentati natural, apare deficit de fier, iar carnita le asigura necesarul de fier.
o prietena , are fetita de 8 luni, la 6 luni a mers la vaccin, si dr de familie i a sa i dea fetitei fier, ( asta fara analize)
a fost ok primele zile, insa in ziua 4 , a focut o criza fff urata, si a ajuns cu fetita la urgenta, unde i s a spus , ca, daca nu ajungea in 30 de min, fetita murea. i s au facut analize, si au constatat ca nu avea nevoie de supliment fier
asa ca ATENTIE!!!!

cum s-a manifestat acea criza? :-/:-/
eu ii dau acuma calciu lactic tot asa fara analize si stau cu frica in san mai ales dupa ce am vb si cu bobo.... mi-a dat 10 zile pe luna...(pt ca nu e inchide bine fontanela, si pentru ca nu se intoarce inca -5 luni-.. nu stiu daca nu are putere sau pur si simplu e lenes si nu-l intereseaza) deci cele care fac iaurt din lapte+calciu lactic ATENTIE MARE nu e chiar asa recomandat
dar am zis clar ca daca zice si luna viitoare sa-i dau ii spun ca nu-i dau pana nu-i facem analizele sa vedem daca are nevoie sau nu..
dar totusi e nasol sa-i faci analizele des, nu neaparat pt ca-i chinui ci pt ca-i duci intr-un mediu de spital/ policlinica si te temi sa nu ia ceva de acolo...

nicoleta100 17 ian 2012 10:52:02

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 903487)
cum s-a manifestat acea criza? :-/:-/
eu ii dau acuma calciu lactic tot asa fara analize si stau cu frica in san mai ales dupa ce am vb si cu bobo.... mi-a dat 10 zile pe luna...(pt ca nu e inchide bine fontanela, si pentru ca nu se intoarce inca -5 luni-.. nu stiu daca nu are putere sau pur si simplu e lenes si nu-l intereseaza) deci cele care fac iaurt din lapte+calciu lactic ATENTIE MARE nu e chiar asa recomandat
dar am zis clar ca daca zice si luna viitoare sa-i dau ii spun ca nu-i dau pana nu-i facem analizele sa vedem daca are nevoie sau nu..
dar totusi e nasol sa-i faci analizele des, nu neaparat pt ca-i chinui ci pt ca-i duci intr-un mediu de spital/ policlinica si te temi sa nu ia ceva de acolo...

sa inteleg ca daca fac branza de casa folosind calciu lactic nu e chiar ok?:-/

dorutza 17 ian 2012 10:58:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 903493)

sa inteleg ca daca fac branza de casa folosind calciu lactic nu e chiar ok?:-/

acuma nu stiu.. probabil ca conteaza si de cate ori ii dai pe saptamana..
dar calciu e si el un supliment alimentar. iar daca bebe n-are nevoie de calciu iti dai seama ca nu e bine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:10:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO