forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

Jonathan mommy 16 ian 2012 16:04:17

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Nico ,incepi sa ii dai carnitza?Nu e prea devreme?Pupici!>:D<>:D<>:D<

nicoleta100 16 ian 2012 16:23:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Jonathan mommy (Post 902631)
Nico ,incepi sa ii dai carnitza?Nu e prea devreme?Pupici!>:D<>:D<>:D<

sa fie devreme oare?:-/in 21 ianuarie face 7 luni!:)
eu am zis ca i-as da asa de 2 ori pe saptamana ,sa mai schimbam meniu ,imi e teama sa nu sa nu se plictiseasca de acceasi mancare!:-o

moni30 16 ian 2012 20:31:41

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 902653)
sa fie devreme oare?:-/in 21 ianuarie face 7 luni!:)
eu am zis ca i-as da asa de 2 ori pe saptamana ,sa mai schimbam meniu ,imi e teama sa nu sa nu se plictiseasca de acceasi mancare!:-o

nu e devreme
noi avem 6 luni si 12 zile si papam carnita de pui de ceva vreme...si ne place....yamyyy .de fapt dupa ce a implinit 6 luni i am introdus, cam 15 g la o masa, .... piept de pui din comert....gaina de tara....mai greu si oricum mie carnea de tara mi se pare ca tot tare oricat o fierbi, nici noi nu mancam....dapoi sa i dai lui bebe....citeam undeva ca e mai bine sa i dai pulpita ca e mai frageda, pieptul e mai uscat...dar n am incercat
eu, stiu ca de la 7 luni poti sa i dai si peste bebelului

nicoleta100 16 ian 2012 20:43:33

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de moni30 (Post 902944)
nu e devreme
noi avem 6 luni si 12 zile si papam carnita de pui de ceva vreme...si ne place....yamyyy .de fapt dupa ce a implinit 6 luni i am introdus, cam 15 g la o masa, .... piept de pui din comert....gaina de tara....mai greu si oricum mie carnea de tara mi se pare ca tot tare oricat o fierbi, nici noi nu mancam....dapoi sa i dai lui bebe....citeam undeva ca e mai bine sa i dai pulpita ca e mai frageda, pieptul e mai uscat...dar n am incercat
eu, stiu ca de la 7 luni poti sa i dai si peste bebelului

intr-un final i-am dat carne si sa sti ca i-a placut mult! a papat tot!:D(i-am dat pulpa inferioara din comert)
acum intrebare :de cate ori pe saptamana se da carne? de 2 sau de 3 ori?:-/(doamne zici ca nu am mai avut un copil:-o:-o:-o)

moni30 16 ian 2012 20:51:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
fetelor...azi am clacat....am facut papanasi...am avut musafiri...si nu m am putut abtine...am mancat si eu unul:"> of of...sper sa mi bag mintile n cap si...sa nu se mai repete...pt vreau sa slabesc si sapt asta macar 1 kg:(

aaaa multumesc pt raspunsuri legate de mancarica bebelusului......eu totusi cred ca o sa prepar pt 2 zile....dar n am sa incalzesc in microunde......mai bine incalzesc apa...si pun vasul cu mancare in apa calda
multumesc tuturor pt raspunsuri>:D<

MIRUTZA 16 ian 2012 21:22:51

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Felicitari Nico ptr kg date jos;;)
Eu sunt supi:(, pentru ca s-a suparat sotul pe mine, cica " stau prea mult pe net":-s....dar ma simt tare bine pe net :D si pe Fb.De cat sa ma uit la o porcarie de film sau la o emisiune de 2 lei romaneasca...mai bine stau pe net.Of of:(

MIRUTZA 16 ian 2012 21:25:38

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Abia astept sa incep sa ii mai dau si altceva fetitei, in afara de laptic:).Maine mergem la vaccinul de 4 luni si o sa vb cu doctorita sa vedem ce ne recomanda.Poate incep sa ii dau niste cereale, sa se mai ingrase si ea:D

Noi pana la carnita...mai avem mult...mult laptic de baut:P

moni30 16 ian 2012 21:42:25

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 903058)
Abia astept sa incep sa ii mai dau si altceva fetitei, in afara de laptic:).Maine mergem la vaccinul de 4 luni si o sa vb cu doctorita sa vedem ce ne recomanda.Poate incep sa ii dau niste cereale, sa se mai ingrase si ea:D

Noi pana la carnita...mai avem mult...mult laptic de baut:P

cate kg are fetita ta ?
stai linistita ...timpul trece...si imediat sunteti la carnita...si apoi la gradinita;;) , eu zic ca poti sa incepi cu cereale desi se spune ca la copiii alimentati la san se incepe mai tarziu diversificarea
>:D<cresteti mari

dorutza 16 ian 2012 22:08:54

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
eu nu ma grabesc sa-i diversific...
toate la timpul lor..
despre carnita... cartile zic ca de la 7 luni..probabil ca bebe n-are nimic nici daca introduci mai repede dar noah..
eu sunt tot la suc de fructe inca.. si cereale
avem 5 luni si o saptamana
i-am dat suc de mar, porto si azi i-am dat de pere... eu le caut pe astea care sunt bune pt constipatie ca noi avem probleme cu tot cu debridat si duphalac.
de la 6 luni introduc si legumele pana atunci doar fructe si cereale ca si gustari doar

moni30 16 ian 2012 22:47:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 903151)
eu nu ma grabesc sa-i diversific...
toate la timpul lor..
despre carnita... cartile zic ca de la 7 luni..probabil ca bebe n-are nimic nici daca introduci mai repede dar noah..
eu sunt tot la suc de fructe inca.. si cereale
avem 5 luni si o saptamana
i-am dat suc de mar, porto si azi i-am dat de pere... eu le caut pe astea care sunt bune pt constipatie ca noi avem probleme cu tot cu debridat si duphalac.
de la 6 luni introduc si legumele pana atunci doar fructe si cereale ca si gustari doar

eu am introdus carnea de la 6 luni , la recomandarea pediatrei, de ce, de la 6 luni chiar si in cazul celor alimentati natural, apare deficit de fier, iar carnita le asigura necesarul de fier.
o prietena , are fetita de 8 luni, la 6 luni a mers la vaccin, si dr de familie i a sa i dea fetitei fier, ( asta fara analize)
a fost ok primele zile, insa in ziua 4 , a focut o criza fff urata, si a ajuns cu fetita la urgenta, unde i s a spus , ca, daca nu ajungea in 30 de min, fetita murea. i s au facut analize, si au constatat ca nu avea nevoie de supliment fier
asa ca ATENTIE!!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:47:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO