forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

nicoleta100 09 mar 2012 13:02:05

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 974344)
O iubesc enorm si as face orice pentru ea :x Doar ca eu stiu mai multe decat ea si stiu ca trebuie sa ne intelegem de acum, de cand e mica, pentru ca ulterior va fi greu si nu vreau sa fiu servitoarea ei ci mama si prietena ei. Oare e rau ca gandesc asa? :-/ Nu mi-e deloc usor sa o las sa planga sau sa fiu ceva mai severa, asta pana vom ajunge sa ne intelegem pe aceeasi limba. Oricum, ii explic de fiecare data ce nu face bine, de ce nu e ok sa planga, de ce nu o las sa umble la aragaz, dar cine ma aude de tipetele ei? :((
Cred ca acum vine partea cea mai grea cu cresterea unui copil. Si asta dureaza toata viata! Sa ii transmiti niste valori morale bune, un stil de viata sanatos din toate punctele de vedere, sa ii inveti si sa ii educi corect, sa stie sa gandeasca singur, sa ia decizii corecte... ma intelegeti voi :"> Iti trebuie multa multa rabdare si iubire, sa poti sa le faci bine.

Eu uneori mai am problemele mele, gandurile mele, si cand vine Ana cu crizutele ei uneori ma mai supar pe ea si apoi imi pare asa de rau ca ma da peste cap de tot. Dar ma uit la ea si uit toate baiurile din lume si ma bucur de Ana si prefer sa petrec tot timpul cu ea. :x

Oare am eu piticii mei sau mai sunt dintre voi cu aceleasi situatii? :-/

si eu sunt exact ca si tine si e normal zic eu! stiu ca trebuie sa ne intelegem cu ei de mici ,dar trebuie lasati sa si planga ! eu personal ,daca i-as face la Robert tot ce vrea el ,mi s-ar urca in cap! serios! de aceea incerc sa il invat ca totul trebuie cu masura si dulciuri si joaca si tot! dar ....e greu...trebuie multa rabdare !

meapasarica 09 mar 2012 13:03:18

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoles23 (Post 974147)
Buna fetele....

Cu intarziere, va zic si eu La multi ani mamici! sa fi-ti fericite, implinite si iubite de copii vostri. :x>:D<

Noi ieri am fost la serbare la cresa la Sabi, a fost frumod, emotionant, a plins ca nu a vrut sa cante cu copii pe scena, deci a stat la mine in brate...si cand probabil si-a dat el seama ca mami a venit la serbare si nu pleaca a mers si a cantat cu copii La multi ani pentru mama si pe urma am papat tort.

Dorutza, noi papam asa: dimi la 7 180ml lapte, la 11 pireu de fructe 200g-220g, la 15 pireu de legume cu carne/ou 200-220g, la 19-19:30 210ml lapte.
Noapte i dau doar ceai, am incercat si cu lapte dar efectul e acelasi se trezeste tot la 2-3 ore deci decat sa il ingras zic eu mai bine nu i dau. Daca alaptam era altceva dar asa cu praf nu il indes....plus ca nu se trezeste de foame, e concluzia mea dupa ce am incercat 1 saptamian cu lapte noaptea si nimic. Doarme la fel de prost, sau mai bine zis se trezeste la fel de des.

Noi nu avem premergator si nu i iau, nu am luat nici la primul nu voi lua nici acuma. Stiuc a parerile sunt impartite despre el, eu in mare nu am luat ca nu are loc prin casa la atatea plimbari cu el ca e mare, si in plus ne-a salvat jumperul cand l-am primit.

Dorutza, e super cu 2 copii. Ma bucur ca mai iti doresti unu. Asa eram eu dupa sabi, abia asteptam, sa faca 1 an si sa i dam bataie pentru bebe2. Desi e mai greu cu Tavi cu noptile si tot, nu am nici cel mai mic regret ca l-am facut, sau dubiu ca poate trebuia sa mai astept. Sabi il iubeste enrom, i ador cand i vad cum se hlizesc si rad impreuna...un tablou grozav pentru orice mama :x.

Cat despre slabit...sunt alaturi de tine, si la mine se duc greu kg-le, mai calc in strachini, mai tin dieta, mai fac sport.....se vor duce sper. Acuma sunt cu rusii pe cap si astept sa treaca sa ma cantaresc iar. Din ziua a 16-a de CM iau duphaston, sper sa nu ma influenteze la pofte, acumulari de lichid sau mai stiu eu ce. Vedem.....


Of, la noi cu olita e de cosmar, sta pe ea dar nu face si punct. L-am tinut si mult si putin si l-am pus si des si degeaba. Se screme si cand il pun nu mai face. De 3 seri de cand vine de la gradi tot ne jucam, mai il pun pe oala ca se partule si simt ca vrea sa faca si nu face. Se face ora de somn, il pun in pat si la jumate de ora dupa ce l-am pus la nani ma striga: "mami pacut kk" :( Asa ca mai astept vara sa mergem la sat sa il las fara pampi.
De 8 martie am primit flori de la biaetii mei, ghiocei de la pitici si frezii de la tati. ;;)

va pup
:-*

Si Viktor doarme foarte rau, se trezeste de 100 de ori pe noaptex-(deja m-am obisnuit sa dorm tot intrerupt...el si mananca de 2 ori, o data pe la 12 si dup-aia pe la 5, in total vrei 350 ml lapte, am incercat sa il prostesc cu apa dar nu merge, plange si maraie dupa lapte

Gea 09 mar 2012 13:11:47

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Am citit acum un articol foarte interesant despre educatia copiilor. Pasajele de jos mi-au placut enorm

"Atentie! Copiii sunt foarte flexibili si vulnerabili la capriciile noastre educationale. Sunt bucati de plastelina care pot creste armonios in mainile noastre sau cu forme grotesti.

Ii putem mutila sufleteste sau ii putem face sa zboare. Ii putem avea pe constiinta sau putem fi mandri de o misiune grea, perfect indeplinita."

dorutza 09 mar 2012 13:13:01

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Gea eu te inteleg ce zici.. si ai mei incep sa-l resfete.. asta e cu bunicii.. asta e rolul lor :))
iar cand suntem noi doi
eu prefer sa las tot balta si sa stau cu el... ca momentele astea nu mai vin.. si curat si mancare faci toata viata.. sa nu intelegi ca stau toata ziua cu el in brate.. dar nici nu stau si fac mancare sau altceva si el sa-mi maraie in cap...
parca ma vad cand o sa vrea sa ma plimbe prin casa, cand o sa obosesc ce crize o sa faca.. :D:Db-)
in putinele momente cand sta si se joaca singur strang unpic prin camera ,ii pregatesc lui de mancare si mananc eu... printe toate mai stau si la laptop ca deh .. cum ar fi fara el? de restul ma ocup cand vine taica-sau acasa..
poate fac rau poate fac bine, dar asa simt acuma ca trebuie sa fac..

nicoles23 09 mar 2012 13:13:49

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de meapasarica (Post 974373)


Si Viktor doarme foarte rau, se trezeste de 100 de ori pe noaptex-(deja m-am obisnuit sa dorm tot intrerupt...el si mananca de 2 ori, o data pe la 12 si dup-aia pe la 5, in total vrei 350 ml lapte, am incercat sa il prostesc cu apa dar nu merge, plange si maraie dupa lapte


anca el nu imi doarme mai mult de 2-3 ore legate....i-am dat si eu lapte daca am vazut ca in jur de 11-12 se fataie mult si merg des la el.....dar degeaba.

Deci, se terzeste, plinge si daca nu ajungi repede la el urla si nu vrea sa mai stea nicium, nici culcat nici in sus in bratex-(...habar nu am ce sa i fac uneori. Langa noi in bat nu incape vorba, asa ca azi dimi la 2 fiu-miu era super treaz am aprins becul si am stat si ne-am jucat pana la 3, i-am dat ceai si la 3 jumate abia a adormit pana la 5 jumate si apoi la 7 fara. E greu...cum zici deja m-am obijnuit dar parca as vrea sa se opreasca.

Gea 09 mar 2012 13:17:00

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Acum e momentul sa ne interesam pentru Ana de cresa si gradinita. Am zis ca la cresa vom merge pe cea de stat, dar ne gandim serios sa analizam ofertele gradinitelor private in detrimentul celor de stat.Voi ce pareri aveti? Idei pro si contra?:-/

Voi ce pareri aveti? Idei pro si contra?:-/ Luna asta ar cam trebui sa ne interesam pentru alocare la cresa pentru a incepe sa mearga din toamna :x Desi soacra lucreaza la cresa, am da-o si n-am da-o la cresa unde lucreaza ea. Adica, e ok ca nu ne vom face griji daca nu ajungem in timp util sa o scoatem la sfarsitul programului, dar in acelasi timp este foarte departe de noi si nu e nici in drumul catre birou. Deci va fi de doua ori pe zi un ocol de cativa km buni.... Daca gasim o cresa mai aproape de casa, ar putea-o scoate si mama (stam la 5 minute distanta) si ar fi si asa ok. Nu stiu ce sa facem....

Gea 09 mar 2012 13:26:41

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 974401)
Gea eu te inteleg ce zici.. si ai mei incep sa-l resfete.. asta e cu bunicii.. asta e rolul lor :))
iar cand suntem noi doi
eu prefer sa las tot balta si sa stau cu el... ca momentele astea nu mai vin.. si curat si mancare faci toata viata.. sa nu intelegi ca stau toata ziua cu el in brate.. dar nici nu stau si fac mancare sau altceva si el sa-mi maraie in cap...
parca ma vad cand o sa vrea sa ma plimbe prin casa, cand o sa obosesc ce crize o sa faca.. :D:Db-)
in putinele momente cand sta si se joaca singur strang unpic prin camera ,ii pregatesc lui de mancare si mananc eu... printe toate mai stau si la laptop ca deh .. cum ar fi fara el? de restul ma ocup cand vine taica-sau acasa..
poate fac rau poate fac bine, dar asa simt acuma ca trebuie sa fac..

Stiu :) Nici eu nu fac mancare zilnic :P Dar mai fac uneori si altceva ca deranj se face zilnic cand Ana pune mana pe tot ce prinde :)) Nu te gandi ca o ignor total sau o las intr-un loc si uit de ea. Nu. Dar mai spal o farfurie, ma mai joc cu ea. Dar cand doarme ma apuc sa fac grosul: mancare sau curatenie, sau haine. Ori daca se trezeste cand e mancarea pe foc, fac cat fac cu ea in brate, dar cand nu mai pot, o pun jos, ea se joaca langa mine pe covor, se mai uita in oale si asa mai departe. Dar daca doua zile nu fac curat, e groaznic la noi, se aduna de nu te mai poti misca. Naiba stie cum :-o ca suntem doar doi adulti si un copil.... cred ca vine cineva noaptea si le planteaza pe toate peste tot :P :))

Nu prea mai ai timp de nimic cand incepe sa umble dar e inca dependent de tine. daca nu ai ochi la spate, trebuie cumparat :)) ca fara nu faci fata :P Las si eu vase nespalate daca Ana are nevoie de mine, ii dau ei mancare, o schimb, ne jucam, si daca pot sa ciugulesc ceva cand nu ma baga in seama, atunci mananc. Chiar daca prima masa pe zi e la ora 6 seara :-s Ea e totul :D Noi ne descurcam fara mancare juma de ora daca ne e foame, dar ea nu . Oricum, cand ne asezam la masa vine si ea in brate la taica-sau si trebuie neaparat sa guste ce mancam noi :D Chiar daca e satula . Ii trebuie o gura, doua, apoi se joaca cu painea sau rontaie un biscuite. E scumpa :)

dorutza 09 mar 2012 13:26:53

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 974417)
Acum e momentul sa ne interesam pentru Ana de cresa si gradinita. Am zis ca la cresa vom merge pe cea de stat, dar ne gandim serios sa analizam ofertele gradinitelor private in detrimentul celor de stat.Voi ce pareri aveti? Idei pro si contra?:-/

Voi ce pareri aveti? Idei pro si contra?:-/ Luna asta ar cam trebui sa ne interesam pentru alocare la cresa pentru a incepe sa mearga din toamna :x Desi soacra lucreaza la cresa, am da-o si n-am da-o la cresa unde lucreaza ea. Adica, e ok ca nu ne vom face griji daca nu ajungem in timp util sa o scoatem la sfarsitul programului, dar in acelasi timp este foarte departe de noi si nu e nici in drumul catre birou. Deci va fi de doua ori pe zi un ocol de cativa km buni.... Daca gasim o cresa mai aproape de casa, ar putea-o scoate si mama (stam la 5 minute distanta) si ar fi si asa ok. Nu stiu ce sa facem....

eu sunt pentru cele de stat...
ioana prietena mea a lucrat educatoare si la stat si la privat si din toate cate ne-a povestit eu inclin spre stat...
asa repede vrei sa o dai la cresa?

dorutza 09 mar 2012 13:34:05

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
nicoles cat doarme ziua? oare nu doarme prea mult? sau prea tarziu?
in ce il culci? in sac de dormit sau il acoperi doar?
cate grade is in camera?
nu-ti amintesti, poate ai schimbat ceva cand a inceput taraboiul

amu sincer.. in toate cartiile zice ca la o anumita varsta incep sa doarma toata noaptea.... aveam mai multe nopti cand era mai mic cand dormea toata noaptea sau se trezea o data.
daca ar dormi cu mine in pat n-ar fi nici o problema... dar asa ia-l din patut stai sa adoarma pune-l in patut...

o invidiem pe Gea.. ana doarme toata noaptea si 12 ore pe noapte :))

Gea 09 mar 2012 13:34:20

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
A invatat sa faca draga draga la copiii mai mici decat ea :D Face incet, fara sa zgarie si sa apuce obrajorii celuilalt :D Si ii place :x
Saptamana asta am inceput sa recunoastem anumite parti din corp. Suntem inca la nasuc :P Deocamdata stie unde e nasul meu, dar pe al ei nu reuseste sa il prinda :)) Mai exersam. Pana luni zic ca putem trece la gurita. Apoi ochisori, manute, picioruse :x Si mai stie ca orice pantofior se poarta pe picior :)) Ii apuca pe toti si incearca sa si-i bage pe picior. Eviden nu reuseste, dar e un pas mare inainte :P
Caciulitele se pun pe cap si hainutele se iau pe manute, pe spate, pe dupa umeri :D Mai scoate servetelele umede din pachet si o imita pe mami cand ii schimba pampi-ul. Se sterge pe burtica (ca doar pana acolo ajunge), pe gurita cand e murdarici, pe manute. Si uneori ma curata si pe mine pe obraji si ochisori :x


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:32:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO