forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

dorutza 20 mar 2012 19:10:43

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 988888)
am cautat si eu varianta sleep&play dar nu am gasit..tot nr 4 folosesc si eu...si tot asa am luat din kaufland la 70 ron..82buc si un pachet de servetele gratuit

in carrefour se gaseste pachet mai mare la 43 ron.. si in selgros doar pachete mici...(astea mici nu se merita)
eu de astea portocolii folosesc ziua nr 3 (sunt pana la 9 kg) iar noapte ii pun nr 4 varianta albastru-verde

dorutza 20 mar 2012 19:16:50

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
pfoa fetelor sunt rupta...
sunt afara cu david de la ora 13.. pana la 19 am stat...l-am adus sus sa manance si apoi am coborat iar...
intre timp cat a dormit el am dat cu sapa, ne facem gradina, si mi-a venit si mie cheful de sapat asa ca sa mai ard calorii ..
si am reinvatat sa ma dau cu bicicleta.. mai trebuie sa exersez sa iau curba si sa ma intorc, dar merge destul de bine avand in vedere ca bita e prea mare pentru mine..
deci sunt terminata...
m-am apucat iar de hip hop abs si am in plan sa fac si 30 min azi...
deocamdata ma recreez unpic..
nu-mi vine sa cred ca pana la ora asta n-am intrat nici pe fb nici pe slabute..

dorutza 20 mar 2012 19:25:34

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
simo e tare corect articolul..
eu prefer sa-i dau fructul si nu sucul..
iar ca lichid apa, ceai si laptic..
in ultimul timp nu ii mai amestec nici fructele (nici asta nu e bine ca provoaca gaze) si fructele trebuie date dimineata ca si mic dejun (asta e valabil si pentru noi)

simo sa stii ca si al meu nu prea mai vrea tzitzi.. adica vrea dimineata, seara si noaptea dar in timpul zilei nu prea...si mai am o problema, imi refuza sanul drept (cel mai mic) ii dau tzitzi ca sa-l adorm si incep cu asta mai mic si-l reuza si atunci n-am ce face si trec la celalalt.. papa unpic apoi se trage apoi ii bag suzeta il intorc intr-o parte si-l adorm..

asa ca intreb si eu ce lapte praf recomandati? de la 7-8 luni?
nici nu stiu cum sa fac...
daca atunci cu dintii se trezea de nsprezece mii de ori pe noapte.. il utimele nopti doar 2 doua ori, azi noapte o data, deci ma gandesc ca incet incet revenim la siuatia in care nu se mai trezeste deloc..

lisha 20 mar 2012 20:02:23

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
ati folosit careva babycalm ceai?
il dati indulcit? fetita mea nu vrea sa-l bea asa simplu, vomita :( azi am fiert ceaiul si am pus acolo cand fierbea putina miere si asa cane caneste la ma acceptat...oare e bine...

si inca ceva cam cate plicuri pot sa-i dau pe zi....?


PS: dorutza mi-ai facut pofta de dat cu sapa ;)....am zis ca anul acesta imi lucrez eu gradina....se pare ca tot mama a ajuns sa faca asta....cica eu tr sa ma grija de fetita si sa nu o las sa planga...e tare soada mama a crescut 3 copii,,,,iti dai sema ca ne-a mai lasat sa plangem...dar eu sa nu las fetita...:))

MIRUTZA 20 mar 2012 21:06:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna!
Florentina eu ii dau Aptamil 2( intre 6-9 luni) de la Milupa si e super ok laptele.Am vb cu multe alte mamici si majoritatea folosesc tipul asta de lapte si sunt foarte multumite.

Noi luam Pampers verde albastru,marimea 4 cu 92 de bucati la 65RON;;)

Azi dupa servici,am luat fetita si ne-am plimbat prin parc,era frumos si soare...iar apoi am fost in vizita la socrii si Carina a papat tare bine un iaurt de 100 ml+ 120 laptic:D

Nico insanatosire grabnica la toata familia.:-*

lulus07 20 mar 2012 21:40:43

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Fetelor, apuc si eu sa raspund cu intarziere! Ilincai ii ies molarii si caninii si foarte greu mai am timp sa fac orice altceva :( E foarte isterica si maraita mai tot timpul, nu stiu ce sa fac sa o ajut cumva! Asta e, trec si astea! ;)
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 984505)
salutare!
hop si eu! va anunt ca toata familia e bolnava! toti ,mai putin tati luam tratament!:-sazi am fost cu copiii la doctor ,nu avem rosu in gat ,nu se aude nimik pulmonar ,dar tusim de mama focului! si copiii au muci! multi muci!:((:((:((
speram sa ne facem bine!:)

Imi pare rau! Insanatosire grabnica!
Citat:

Anterior postat de Gea (Post 986823)
Salutare mamici >:D<
Nu am intrat de mult sa va mai salut si sa va mai povestesc:( Incerc sa recuperez acum :P

La SPA a fost super, am stat de la 2 la 9 seara, am avut parte de impachetari cu namol, masaj corporal, facial, tratament cu creme :D Apoi am fost o ora jumate la sala (banda, bicicleta eliptica, stepper, forta de brate si picioare, vibromasaj, vaslit) am iesit rupta de acolo :"> Apoi am mers la aromasauna, la baie de aburi, la sauna extrema (80-90 de grade :-o), apoi m-am rasfatat cu un bazin (innot si exercitii gen aquagym), in final un repaos in jacuzzi. Iar inainte de impachetare, am mai stat inca 15 minute la aromasauna :x A fost o zi minunata, dar si obositoare. Pe bune, am venit mai obosita decat eram :)). Asta si pentru ca in ziua aia am apucat sa mananc doar un mar si sa beau 3 cafele, pana seara la 10 cand am apucat sa mananc ceva.:D

Dar a meritat experienta si as repeta-o :"> Dar cred ca nu mai repede de un an :P

Grozav, Gea! Musai trebuie sa incercam si noi!
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 987010)
:)) asta e o invitatie la a mai te duce.
eu am stat si m-am gandit cu ceva timp in urma la ce spui tu, ca mai bine ii iei Anei ceva decat sa cheltui banii pentru tine, si am ajuns la urmatoarea concluzie: eu una ma frustrez daca nu ma ocup si de mine, si daca pun permanent pe ceilalti pe primul plan, ajung sa fiu nervoasa si depresiva, ca urmare din cand in cand imi fac mici bucurii, pentru ca totusi Raisa are nevoie de mine vesela, cu chef de viata, frumoasa si aranjata, nu cred ca o incalzeste prea mult multimea de jucarii si maldarul de haine daca eu sunt suparata, daca ma simt urata si neingrijita. Am experimentat ambele variante si am ajuns la concluzia, ca ne e mai bine tuturor sa am parte de relaxare de orice natura atunci cand simt nevoia:D

Chiar sunt curioasa voi, dragelor, cum impacati chestia asta!!

Si eu am inceput sa imi acord mai mult timp, mai ales de cand o ia soacra-mea pe asta mica (in weekenduri, uneori). Si e bine sa fii ceva mai egoist uneori, sa te pui pe tine pe primul loc. As zice chiar obligatoriu.
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 987018)
Drgelor, nu v-am mai povestit de cum decurge relatia mea cu sotul. Ultima perioada a fost un sot si un tata exemplar, nu se plange cand face treaba in casa, nu imi scoate ochii si nu se da inapoi de la nimic, am incercat si sa il mai incarc cu treburi si sa il las lejer si nu s-a plans niciodata. Sunt curioasa cat va mai dura chestia asta, sper ca in timp sa revenim pe un fagas normal si sa intram pe o linie dreapta! Daca ne dorim asta vom reusi.
Va multumesc pentru sfaturi si sustinere:)>:D<

Doamne ajuta sa fiti ok in continuare!
Citat:

Anterior postat de MIRUTZA (Post 987109)

Paty, sora mea, e genul care ea mereu se pune pe primul plan si restul persoanelor sunt pe urmatoarele planuri;;)...ea cum ia salariu ,tusti in magazine isi i-a mereu creme,haine noi, de toate si daca o intrebi pe ea, mereu iti zice ca le-a luat la" reduceri":))

E bun exemplul ei! Toate ar trebui sa facem asa uneori!
[

Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 987931)
voi in ce va depozitati jucariile??? trebuie sa trec la ceva mai mare ca in ce le depozitez acuma nu mai incap..

Noi avem un fel de saci de la Ikea, foarte incapatori. Sunt ca niste tuburi si costa parca vreo 25 ron
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 988499)
voi ce lapte praf dati la copii?

noi folosim Nestle Junior 1+. Pana la un an am folosit NAN 1, respectiv 2.
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 988516)
Uitati ce mail am primit referitor la fresh-urile de fructe de care suntem asa mandre ca le dam copiilor nostri.
Sucul este perceput de catre organism ca un lichid si este incadrat la capitolul apa. Insa un litru de suc are 500 de calorii, iar creierul nostru nu are mecanism de percepere a lichidelor concentrate in calorii pe care el sa le ia drept pe alimente. In consecinta, caloriile din suc nu sunt consumate in efortul fizic al copilului, ci se depun si ii multiplica celulele adipoase. A fost descoperit ca sucul de fructe este cauza numarul unu de obezitate infantila in SUA, mai mult decat orice aliment gras.
Tu pui in pahar trei fructe, iar copilul le bea ca pe apa. Nu-i face niciun bine ingestia multor calorii dintr-o inghititura. Un copil nu va putea niciodata sa manance trei fructe pentru ca nu-i incap in stomacel, dar sucul o sa-l bea si este un aport de zahar cu care organismul nu are ce face pentru ca nu era pregatit pentru ele. Nu este nicio smecherie in a-i face copilului un fresh. Niciunui adult, dar mai ales copilului. Fructele trebuie mancate cu tot cu pulpa, mestecate ca aliment, nu baute sub forma de fresh”. (dr. Mihaela Bilic , medic nutritionist)
Toate sucurile sunt rele pentru ca toate au cantitati concentrate de zahar — indiferent daca este natural (fructoza din fructe) sau artificial, este tot zahar! De aceea, in special la copii sugeram sa bea doar apa sau lapte.
Si medicul pedodont Raluca Baba, de la, clinica le recomanda mamicilor sa ofere cu moderatie sucuri copiilor, chiar daca sunt fresh-uri facute in casa din fructe proaspete.
In principiu fructele sunt acide si dulci - aceasta combinatie fiind cariogena! Totusi fructele aduc aport de vitamine si ajuta si in digestie, de aceea ele nu sunt interzise , dar este indicat a fi folosite moderat.
De asemenea, in privinta sucurilor naturale, medicul pedodont recomanda ca acestea sa fie baute imediat de la preparare, pentru a nu-si pierde din vitamine , iar utilizarea lor sa nu fie zilnica. Astfel, din punct de vedere al atacului acid asupra dintilor, este mai importanta frecventa cu care sunt administrare sucurile decat cantitatea.

Da, este foarte corect. Eu la inceput nu i-am dat tocmaii din cauza asta, apoi asta iarna am dat storcatorul jos, am zis sa vitaminizez toata familia, iar acum cred ca o sa renunt iar la el...
Citat:

Anterior postat de sandural (Post 988590)
SA IMI TRAIASCA BAIATUL!DE AZI ARE 1 ANISOR,MANCAL-AR MAMA PE EL DE ZAPACIT CE ESTE EL[*128*][*lamultiani*][*4*][*47*][*60*][*117*][*108*][*86*][*45*][*58*][*66*]

La multi ani! Sa creasca mare, sa va bucurati de el! >:D<
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 989123)
pfoa fetelor sunt rupta...
sunt afara cu david de la ora 13.. pana la 19 am stat...l-am adus sus sa manance si apoi am coborat iar...
intre timp cat a dormit el am dat cu sapa, ne facem gradina, si mi-a venit si mie cheful de sapat asa ca sa mai ard calorii ..
si am reinvatat sa ma dau cu bicicleta.. mai trebuie sa exersez sa iau curba si sa ma intorc, dar merge destul de bine avand in vedere ca bita e prea mare pentru mine..
deci sunt terminata...
m-am apucat iar de hip hop abs si am in plan sa fac si 30 min azi...
deocamdata ma recreez unpic..
nu-mi vine sa cred ca pana la ora asta n-am intrat nici pe fb nici pe slabute..

Wow, Dorutza, cata activitate! Sunt invidioasa, eu nu am mai apucat sa fac sport de aproape 2 saptamani!! :((

Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989176)
ati folosit careva babycalm ceai?
il dati indulcit? fetita mea nu vrea sa-l bea asa simplu, vomita :( azi am fiert ceaiul si am pus acolo cand fierbea putina miere si asa cane caneste la ma acceptat...oare e bine...

:))

Eu stiu ca se fierbe apa si se toarna peste pliculet in cana, se acopera si se lasa cat scrie pe cutie. Nu se fierbe. Iar miere e voie dupa un an. Nu stiu cat are fetita, scuze :">

lisha 20 mar 2012 21:53:23

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 989270)


Eu stiu ca se fierbe apa si se toarna peste pliculet in cana, se acopera si se lasa cat scrie pe cutie. Nu se fierbe. Iar miere e voie dupa un an. Nu stiu cat are fetita, scuze :">

si eu stiu ca dupa un an se foloseste mierea dar avand in vedere ca am pus putina dupa ce am facut ceaiul asa cum scrie...am scos pliculetul afara am pus putina miere si am dat un clocot....am zis sa fie bine...sa nu pateasca ceva
3 sapt si 4 zile....nu stiu ce sa-i mai dau si ce sa-i mai fac are colici...te speri ce urla, si fote interesant doar dupa masa.....

lulus07 20 mar 2012 22:24:03

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989287)
si eu stiu ca dupa un an se foloseste mierea dar avand in vedere ca am pus putina dupa ce am facut ceaiul asa cum scrie...am scos pliculetul afara am pus putina miere si am dat un clocot....am zis sa fie bine...sa nu pateasca ceva

Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989287)
3 sapt si 4 zile....nu stiu ce sa-i mai dau si ce sa-i mai fac are colici...te speri ce urla, si fote interesant doar dupa masa.....

Daca fierbi mierea, isi pierde proprietatile si degeaba i-o mai dai (socrul meu are stupi, asa ca mi-a zis)
Multi inainte, dar este foarte periculos sa dai miere la copil asa mic. Eu asa stiu, si nu cred ca daca o fierbi inlaturi pericolul. Poate gasesti altceva cu care sa indulcesti ceaiul. Sau poti folosi baby drink (este dulce). Dar recomandat e sa il dizolvi in 125 ml de apa, nu in 50, cum scrie pe plic, pt ca iese foarte concentrat.

dorutza 20 mar 2012 22:31:31

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989176)
ati folosit careva babycalm ceai?
il dati indulcit? fetita mea nu vrea sa-l bea asa simplu, vomita :( azi am fiert ceaiul si am pus acolo cand fierbea putina miere si asa cane caneste la ma acceptat...oare e bine...

si inca ceva cam cate plicuri pot sa-i dau pe zi....?


PS: dorutza mi-ai facut pofta de dat cu sapa ;)....am zis ca anul acesta imi lucrez eu gradina....se pare ca tot mama a ajuns sa faca asta....cica eu tr sa ma grija de fetita si sa nu o las sa planga...e tare soada mama a crescut 3 copii,,,,iti dai sema ca ne-a mai lasat sa plangem...dar eu sa nu las fetita...:))

eu zic ca ceaiurile is fix pix.. mai bine dai bonisan sau alte chestii de colici..
pai e prea mica fetita ta si tu nu esti refacuta dupa nastere ca sa apuci anul asta sa-ti lucrezi gradina... :) partici doar la culegerea roadelor.. si mie mi-a facut mare placere.. sa sap :))

meapasarica 21 mar 2012 08:41:39

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Neata fetelor!

ce faceti azi? :)

eu sper si eu la vreme faina ca la noi a fost tot inchis si innorat, ieri a plouat ca sa pt si eu sa ies in gradina sa fac treaba, am multaaaaaa

Nicoleta, ce bine ca sunteti mai bine si ca ai revenit pe forum, era cam gol fara tine:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:28:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO