forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

simonet 21 mar 2012 09:13:45

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989176)
ati folosit careva babycalm ceai?
il dati indulcit? fetita mea nu vrea sa-l bea asa simplu, vomita :( azi am fiert ceaiul si am pus acolo cand fierbea putina miere si asa cane caneste la ma acceptat...oare e bine...

si inca ceva cam cate plicuri pot sa-i dau pe zi....?


PS: dorutza mi-ai facut pofta de dat cu sapa ;)....am zis ca anul acesta imi lucrez eu gradina....se pare ca tot mama a ajuns sa faca asta....cica eu tr sa ma grija de fetita si sa nu o las sa planga...e tare soada mama a crescut 3 copii,,,,iti dai sema ca ne-a mai lasat sa plangem...dar eu sa nu las fetita...:))

Lisha, mie dr imi spunea ca la babycalm sa pun un pliculet de ceai la 100 ml apa si sa il indulcesc cu o lingurita rasa de zahar. mierea e alergena si se da dupa 1 an.
ca si cantitate de plicuri nu stiu.
nici eu nu am lasat-o pe raisa sa planga, am fost langa ea mereu, asta nu e neaparat bine pentru ca te va acapara cu totul, asa face raisa si acum.

simonet 21 mar 2012 09:17:28

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989287)
si eu stiu ca dupa un an se foloseste mierea dar avand in vedere ca am pus putina dupa ce am facut ceaiul asa cum scrie...am scos pliculetul afara am pus putina miere si am dat un clocot....am zis sa fie bine...sa nu pateasca ceva
3 sapt si 4 zile....nu stiu ce sa-i mai dau si ce sa-i mai fac are colici...te speri ce urla, si fote interesant doar dupa masa.....

Draga lisha, pt colici sunt f bune siropurile acelea care au picurator. vb cu medicul, alinanul stiu ca e bun.
de asemenea e bine sa ragaie dupa masa, ca sa nu o mai doara burtica. eu nu insistam pe ragait si a facut colici de m-a terminat psihic. dupa masa, ridic-o asa pe umarul tau si mangai-o pe tot spatele de la ceafa pana la fundulet cateva minute, o sa vezi ca ragaie si va fi f bine pentru ea si desigur si pentru voi!

lulus07 21 mar 2012 09:57:01

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Buna dimineata, mamici! Sa aveti o zi faina!
I-am cumparat Ilincai creioane colorate speciale ptr copii 1 an si acum ne distram desenand parchetul :) Curata mami mai tarziu :)
Merita sarbatorit inca un kg cu minus! [*113*]

simonet 21 mar 2012 10:12:32

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Felicitari lulus pt kg in minus.
nu stiam ca exista creiaone de colorat pt 1 an, clar cumpar si eu pt raisa, ea mai mazgalea cu carioci obisnuite:)

meapasarica 21 mar 2012 10:58:28

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Felicitari Lulus pt kg in minus!

si eu ma laud azi cu minus 800 de grame dupa o saptamana de cand am inceput sa mananc calculat ;) cu mandrie imi modific acum tickerul

aleka008 21 mar 2012 11:22:37

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de lisha (Post 989287)
si eu stiu ca dupa un an se foloseste mierea dar avand in vedere ca am pus putina dupa ce am facut ceaiul asa cum scrie...am scos pliculetul afara am pus putina miere si am dat un clocot....am zis sa fie bine...sa nu pateasca ceva
3 sapt si 4 zile....nu stiu ce sa-i mai dau si ce sa-i mai fac are colici...te speri ce urla, si fote interesant doar dupa masa.....

Mie doctorul mi-a zis sa ii indulcesc cu glucoza (se fierbe in apa si dupa aceea apa indulcita se foloseste la ceai). Cum a zis si Doruta, ceaiurile sunt cam inutile la colici, a mea fetita s-a impacat bine cu Colic Baby de la Erbavita. Am incercat cam tot ce era pe piata si nimic. Noi l-am descoperit pe la 3 luni dar a mai ameliorat ceva din simtome. Este foarte normal sa apara dupa masa, asta si inseamna colici :) Si insista pe ragait, fetita mea nu ragaia mai deloc, ajunsesem sa stau cu ea la verticala de la masa la masa numai ca sa nu planga. Dependenta de tine nu o deprinde de acum, eu pana cand au incetat colicii (dupa 4 luni) dormeam cu ea pe mine, o tineam mult in brate.. iar acum nu are nimic, nu e dependenta de brate. Tu trebuie sa fi tare si sa te lase inima sa nu o mai iei in brate dupa ce ii trec colicii :)

Felicitari pentru minusurile la cantar fetelor!

Si bebitei ii da dinte no. 2, e o maraita de numa, ieri am fost afara 2 ore, a dormit dupa asta aproape 4 ore, nu se mai trezea. Si pe mine m-a obosit mult, de 2 zile ma culc imediat dupa ce o culc pe ea, pe la 9:30 sunt in pat :))

simonet 21 mar 2012 11:22:52

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Mira, ce mai faceti voi? zilele astea ti-am simtit lipsa:)

dorutza 21 mar 2012 12:13:51

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
felicitari fetelor pt kg in minus.. eu tot intre 65 si 66 ma invart...
am inceput sa pap seminte de in pentru constipatie.. de ceva timp pap o lingurita inmuiate in apa puse de seara in fiecare dimineata.. nu si-au facut efectul asa.. asa ca am pus 2 lingurite si asa isi fac efectul.. ma simt mult mai bine, mai plina de viata acuma ca temporar nu mai am problema asta.
in rest astept rusii.. habar n-am cand trebuie sa vina cred ca dupa 15.. oricum vad ca iar intarzie..

apropo m-am indragostit de avocado.. ma bucur ca l-am incercat..

anca ce-ti pui in gradina?

moni30 21 mar 2012 12:20:12

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 989951)
felicitari fetelor pt kg in minus.. eu tot intre 65 si 66 ma invart...
am inceput sa pap seminte de in pentru constipatie.. de ceva timp pap o lingurita inmuiate in apa puse de seara in fiecare dimineata.. nu si-au facut efectul asa.. asa ca am pus 2 lingurite si asa isi fac efectul.. ma simt mult mai bine, mai plina de viata acuma ca temporar nu mai am problema asta.
in rest astept rusii.. habar n-am cand trebuie sa vina cred ca dupa 15.. oricum vad ca iar intarzie..

apropo m-am indragostit de avocado.. ma bucur ca l-am incercat..

anca ce-ti pui in gradina?

buna mamici dragi,
Dorutza si eu am tinut o cura cu seminte de in, fff bune, dar asta inainte de sarcina, a avut efect fff bun, stiu ca e indicat 5 zile din 7 , eu luam o zi da una nu,insa le am intrerupt cand am ramas gravida, sunt contraindicate, oare in timpul alaptarii n are nimic ca iei????:-/:-/
felictari pt kg pierdute, fetelor>:D<

meapasarica 21 mar 2012 13:08:35

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 989951)
felicitari fetelor pt kg in minus.. eu tot intre 65 si 66 ma invart...
am inceput sa pap seminte de in pentru constipatie.. de ceva timp pap o lingurita inmuiate in apa puse de seara in fiecare dimineata.. nu si-au facut efectul asa.. asa ca am pus 2 lingurite si asa isi fac efectul.. ma simt mult mai bine, mai plina de viata acuma ca temporar nu mai am problema asta.
in rest astept rusii.. habar n-am cand trebuie sa vina cred ca dupa 15.. oricum vad ca iar intarzie..

apropo m-am indragostit de avocado.. ma bucur ca l-am incercat..

anca ce-ti pui in gradina?

si eu la inceput m-am indragostit de avocado dar dupa ce am mancat bine de cateva ori dup-aia asa mi s-a afcut de scarba de el de nu-l mai vrea:-s

si mie mi-a venit foarte haotic la inceput dar cica e normal dupa nastere, si ca dureaza pana se regleaza

am si gradina de legume si am si rondouri de flori...imi pun ceapa, usturoi, patrunjel, marar, salata, ridichii, tarhon (de fapt asta sper sa iasa singur de anu trecut) ceva cartofi, dar no astea toate la scara detul de mica, nu am spatiu asa mult pentru legume...in plus am sera si acolo bag rosii si castraveti, ardei... de fapt am inceput usor numa cu verdeturi ca ma enerva sa dau 2 euro pe o legatura de cimbru, de exemplu si apoi s-a tot extins...cel mai usor de intretinut mi se par cartofii, pana acum

tu ce pui in gradina Dorutza?:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:38:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO