forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

lisha 01 apr 2012 09:17:37

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
@nicoleta....

nu as vrea sa vomite...dar ma intrebam daca e ok asa....e foarte mancacioasa....nu mai zic ce figuri faca daca nu am pregatit lapte cand se trezeste...

dorutza 01 apr 2012 10:02:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
salutare fetele...
azi e iarasi soare.. imi pare rau ca nu a fost si ieri, pt ca ieri am fost in sat la bunica tot familionul. a implinit 80 de ani si am sarbatorit... ne-am distrat tare bine desi a fost frig si inorat... abia astept sa vina Pastele sa ne reunim iar la bunica... a si duminica viitoare de Florii

fetele nu stiu cum e faza cu lapticul... dimineata cand se trezeste la 8 ii dau sa pape, mai lenevim in pat si tot papa, uneori mai adoarme alteori nu, dar daca nu mai adoarme trebuie sa-i dau mancare altceva decat tzitzi pt ca ii e foame chiar daca a mancat tzitzi.. si ziua la fel, il potolesc maxim 10 minute cu tzitzi apoi ii trebuie papa..
in schimb seara ii dau tzitzi si ii tine de foame
flori si nico la voi cum e? le mai tine tzitzi de foame sau e doar asa de sete?
nu i-am mai dat lapte praf... am incercat sa-i dau si dimineata dar nu vrea deloc... poate ca urmatorul o sa-l iau de la milumil ca are zahar.. desi cand a fost unpic constipat i-am pus duphalac care e dulce in laptic dar nici asa nu-l vrea.
in rest ma chinui sa-i dau ceai sau apa toata ziua is dupa el cu biberonul, canita si lingurita... :)) deja numa cand vede biberonul sau canita incepe sa maraie :))

dorutza 01 apr 2012 10:05:30

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
nici mie nu mi-au venit musafirii desi trebuia sa vina in 15 martie..
eu nu-mi fac griji inca pt ca primavara si toamna mi se deregleaza... in sensul ca intarzie cate o luna..
dar daca pana dupa Pasti nu vine o sa fac si eu test, sau daca apar ceva simptome :)

lulus07 01 apr 2012 10:55:15

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 1002238)
fetelor am 2 vesti una bunicica si una foarte proasta...
aia bunicica e ca mi-au venit "musafirii" si m-am linistit..ca era cat pe ce sa cumpar si un test de sarcina
aia foarte proasta e ca soacramea s-a certat cu cei pe care o sa ii cununam...si se pare ca el are probleme la cap...cand a fost mic a avut un accident de masina si are ceva urmari si relatia lor e doar asa de fatada...cred ca ea e obligata sa se casatoreasca cu el...am mai luat si biletele alea in spania...in concluzie cred ca nu o sa ii mai cununam..pt ca soacramea platea ca noi sa fim nasi..si noi am acceptat sa ii cununam pt socramiu(el si cu mama miresei verisori)

azi am fost la calin events cu ei...momentan nu le-am spus nimic sper sa ii treaca supararea soacramii...dar ea spune ca nu o sa ii mai primeasca in casa ei...si nu o sa cheltuiasca banii pt a cununa un *****...(el a dat-o jos din masina pe soacramea, ea a incercat sa o convinga pe soacramea sa se urce in masina si sa vina la buc...si el a tipat la ea si i-a spus sa se urce imediat in masina si a jignit-o pe soacramea)

Ce situatie neplacuta... Parerea mea e ca si daca ii trece supararea soacrei tale, daca e doar o relatie de fatada, mai bine va mai ganditi. Si noi am nasit un cuplu de prieteni pe care ii cunoasteam, iar acum au ajuns de s-au certat, ea e insarcinata cu al doilea copil, sunt in prag de divort iar cu noi nu mai vorbesc dar nu stim de ce (nu prea mai vorbesc cu nimeni) Ei pareau ok, dar uite ca ne-am inselat. Daca stii ca nu e o relatie frumoasa, de ce vreti sa faceti pasul asta? Pentru batati de cap ulterioare? :(

Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1002570)
salutare fetele...
azi e iarasi soare.. imi pare rau ca nu a fost si ieri, pt ca ieri am fost in sat la bunica tot familionul. a implinit 80 de ani si am sarbatorit... ne-am distrat tare bine desi a fost frig si inorat... abia astept sa vina Pastele sa ne reunim iar la bunica... a si duminica viitoare de Florii

fetele nu stiu cum e faza cu lapticul... dimineata cand se trezeste la 8 ii dau sa pape, mai lenevim in pat si tot papa, uneori mai adoarme alteori nu, dar daca nu mai adoarme trebuie sa-i dau mancare altceva decat tzitzi pt ca ii e foame chiar daca a mancat tzitzi.. si ziua la fel, il potolesc maxim 10 minute cu tzitzi apoi ii trebuie papa..
in schimb seara ii dau tzitzi si ii tine de foame
flori si nico la voi cum e? le mai tine tzitzi de foame sau e doar asa de sete?
nu i-am mai dat lapte praf... am incercat sa-i dau si dimineata dar nu vrea deloc... poate ca urmatorul o sa-l iau de la milumil ca are zahar.. desi cand a fost unpic constipat i-am pus duphalac care e dulce in laptic dar nici asa nu-l vrea.
in rest ma chinui sa-i dau ceai sau apa toata ziua is dupa el cu biberonul, canita si lingurita... :)) deja numa cand vede biberonul sau canita incepe sa maraie :))

Vai, ce frumos, Dorutza! Sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa! Eu nu mai am bunici demult, si le duc dorul...

nicoleta100 01 apr 2012 19:48:40

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 1002570)
salutare fetele...
azi e iarasi soare.. imi pare rau ca nu a fost si ieri, pt ca ieri am fost in sat la bunica tot familionul. a implinit 80 de ani si am sarbatorit... ne-am distrat tare bine desi a fost frig si inorat... abia astept sa vina Pastele sa ne reunim iar la bunica... a si duminica viitoare de Florii

fetele nu stiu cum e faza cu lapticul... dimineata cand se trezeste la 8 ii dau sa pape, mai lenevim in pat si tot papa, uneori mai adoarme alteori nu, dar daca nu mai adoarme trebuie sa-i dau mancare altceva decat tzitzi pt ca ii e foame chiar daca a mancat tzitzi.. si ziua la fel, il potolesc maxim 10 minute cu tzitzi apoi ii trebuie papa..
in schimb seara ii dau tzitzi si ii tine de foame
flori si nico la voi cum e? le mai tine tzitzi de foame sau e doar asa de sete?
nu i-am mai dat lapte praf... am incercat sa-i dau si dimineata dar nu vrea deloc... poate ca urmatorul o sa-l iau de la milumil ca are zahar.. desi cand a fost unpic constipat i-am pus duphalac care e dulce in laptic dar nici asa nu-l vrea.
in rest ma chinui sa-i dau ceai sau apa toata ziua is dupa el cu biberonul, canita si lingurita... :)) deja numa cand vede biberonul sau canita incepe sa maraie :))

la multi ani bunicii tale!>:D<:x:-*:-*:-*

la mine e asa:dimineata cand se trezeste tzitzi in amandoi sanii,apoi cam la 2 -3 ore dupa ce se trezeste papa mar cu biscuite,sau banana cu mar si branza sau ...alte combinatii cu fructe;apoi la 2 ore dupa asta este ora de somn si papa tzitzi ;cand se trezeste papa supa -crema de legume (asta ma gandesc sa incep sa i-o maruntesc cu furculita ,sa nu i-o mai fac la blender) apoi dupa alte 2 ore sau 3 ore papa cereale cu lapte apoi tzitzi la culcare!:):)

Fl0r3ntina 01 apr 2012 20:31:48

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
eu cred ca mihaita cere tatza doar de focul ei..pt ca el bea foarte multe lichide(eu seara ii fac un biberon de ceai 150ml si il iau cu mine si pana dimineata il da gata)..si mananca bine...
ce le-ati mai gatit la copii? in afara de piure cu carne/ou /ficat si supa...cred ca s-a plictisit
eu i-am mai facut dovlecel+conopida fierte..apoi le-am pus intr-o tava...am pus putin unt...apoi am amestecat un galbenus de ou cu branza calcica...apoi la cuptor...si cand le-am pasat cu blenderul am pus smantana..i-a placut lui mihaita (cred ca v-am mai spus reteta asta :P ) dar i-o fac destul de des

Fl0r3ntina 01 apr 2012 20:40:45

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
azi am fost la cumparaturi si mi-am luat 2 perechi de blugi de la mango cu 130ron/2perechi :)) mi s-a parut o super afacere...am fost in outlet....nu am mai purtat blugi de foarte multi ani...imi luam pantaloni negrii/maro din material de blug

dorutza 01 apr 2012 21:05:47

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 1002956)

la multi ani bunicii tale!>:D<:x:-*:-*:-*

la mine e asa:dimineata cand se trezeste tzitzi in amandoi sanii,apoi cam la 2 -3 ore dupa ce se trezeste papa mar cu biscuite,sau banana cu mar si branza sau ...alte combinatii cu fructe;apoi la 2 ore dupa asta este ora de somn si papa tzitzi ;cand se trezeste papa supa -crema de legume (asta ma gandesc sa incep sa i-o maruntesc cu furculita ,sa nu i-o mai fac la blender) apoi dupa alte 2 ore sau 3 ore papa cereale cu lapte apoi tzitzi la culcare!:):)

APAI N-AI TREABA CU EL :p :D ma gandesc ca papa mult o data de ii tine atat de foame..
al meu papa putin si des..
1laptic, 2fructe, 3 legume,carnita/ou, 4 iar fructe sau legume sau iaurt sau branza, 5 cereale cu lapte, 6 ultima masa
si intre astea tzitzi cand vrea si cam vrea :D, + inainte de culcare cel putin 2 somnuri are

ce legume le-ati mai dat? eu morcov, cartof, pastarnac, ceapa fiarta aruncata, ardei, dovlecel, patrunjel, telina, spanac si avocado asta nu stiu ce-i leguma sau fruct dar i l-am dat cu para

dorutza 01 apr 2012 21:11:39

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 1002991)
eu cred ca mihaita cere tatza doar de focul ei..pt ca el bea foarte multe lichide(eu seara ii fac un biberon de ceai 150ml si il iau cu mine si pana dimineata il da gata)..si mananca bine...
ce le-ati mai gatit la copii? in afara de piure cu carne/ou /ficat si supa...cred ca s-a plictisit
eu i-am mai facut dovlecel+conopida fierte..apoi le-am pus intr-o tava...am pus putin unt...apoi am amestecat un galbenus de ou cu branza calcica...apoi la cuptor...si cand le-am pasat cu blenderul am pus smantana..i-a placut lui mihaita (cred ca v-am mai spus reteta asta :P ) dar i-o fac destul de des

Florentina, vroiam sa te intreb tu de cate ori ii dai calciu lactic?
pt ca David are lipsa de calciu dar mie dr mi-a spus sa-i in fiecare luna DOAR 10 zile consecutiv 1 pastiluta de calciu lactic..
si l-am intrebat de ce doar 10 zile? si a zis ca nu are nevoie mai mult si se fac depuneri aiurea daca i-as da mai mult..
apoi alt exemplu lui BOBOpuiu i-a interzis medicul sa-i faca fetei branza calcica
si vriam sa-ti spuna ca daca Mihaita nu are lipsa de calciu, nu faci bine ca-i dai calciu lactic.

dorutza 01 apr 2012 21:16:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 1002991)
eu cred ca mihaita cere tatza doar de focul ei..pt ca el bea foarte multe lichide(eu seara ii fac un biberon de ceai 150ml si il iau cu mine si pana dimineata il da gata)..si mananca bine...
ce le-ati mai gatit la copii? in afara de piure cu carne/ou /ficat si supa...cred ca s-a plictisit
eu i-am mai facut dovlecel+conopida fierte..apoi le-am pus intr-o tava...am pus putin unt...apoi am amestecat un galbenus de ou cu branza calcica...apoi la cuptor...si cand le-am pasat cu blenderul am pus smantana..i-a placut lui mihaita (cred ca v-am mai spus reteta asta :P ) dar i-o fac destul de des

eu i-am mai dat supa de taietei.. varianta de supa goala.. si supa cu taietei facuta la blender felul doi
la piure fac in fiecare zi/2 zile alta combinatia, dar daca este carnita ii place oricum, daca e numai cu ou stramba din nas :D
ficat nu i-am dat..


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:38:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO