forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dupa sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=36)
-   -   Jurnalul mamicilor 2011 (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10327)

nicoleta100 14 oct 2011 11:06:29

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 817298)
Nico, pai tu nu iei bani acum? mie imi dadeau de la serviciu pana am inceput sa primesc indemnizatia pentru cresterea copilului!

ce bani sa iau Simo?
am luat concediu medical ,apoi prenatal dar de cand am nascut nu am mai luat nici un ban!in 8 august am depus dosarele pt alocatie si pt indemnizatie si acum astept!:D:D

nicoleta100 14 oct 2011 11:08:21

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
ps:luni vreau sa depun si cererea pt prima de nastere ,depun pt amandoi sa vedem daca imi da!:D

Fl0r3ntina 14 oct 2011 11:11:27

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Si eu am relax&tone...e cel mai bun ap de masaj...eu am incercat multe...(de la zepter, cu infrarosu, centura, centura cu sauna...) dar celulita si sunci tot am...

cum il dezvat pe mihaita de brate...nu mai pot...sunt si muncitorii ...cei care lucreaza la bloc...se sperie de la zgomote si vrea numai in brate...ce leagan, ce jucarii...

cum imbracati copii cand ii scoateti afara?...eu cred ca exagerez cu hainele ii dau asa: ciorapi(strampi), pantaloni, sosete, pantofi
body cu maneca lunga, un hanorac, tichie, caciula, si il bag intr-un costum din ala cu totul cu fermoare pe picioare...

astept idei ...cum il dezvat de brate....si pb e ca vrea numai la mine...

simonet 14 oct 2011 11:14:20

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 817320)
ce bani sa iau Simo?
am luat concediu medical ,apoi prenatal dar de cand am nascut nu am mai luat nici un ban!in 8 august am depus dosarele pt alocatie si pt indemnizatie si acum astept!:D:D

pai acest prenatal nu se continua cu postnatal pana la indemnizatie?

nicoleta100 14 oct 2011 11:17:31

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 817324)
Si eu am relax&tone...e cel mai bun ap de masaj...eu am incercat multe...(de la zepter, cu infrarosu, centura, centura cu sauna...) dar celulita si sunci tot am...

cum il dezvat pe mihaita de brate...nu mai pot...sunt si muncitorii ...cei care lucreaza la bloc...se sperie de la zgomote si vrea numai in brate...ce leagan, ce jucarii...

cum imbracati copii cand ii scoateti afara?...eu cred ca exagerez cu hainele ii dau asa: ciorapi(strampi), pantaloni, sosete, pantofi
body cu maneca lunga, un hanorac, tichie, caciula, si il bag intr-un costum din ala cu totul cu fermoare pe picioare...

astept idei ...cum il dezvat de brate....si pb e ca vrea numai la mine...

eu il imbrac cum cred eu ca trebuie!
dar daca in momentul in care vin acasa e transpirat inseamna ca l-am imbracat prea gros ,daca nu e transpirat deloc inseamna ca totul a fost ok!
de ex acum in perioada asta a anului il imbrac cu strampi subtirei ,nu din aia foarte grosi,pantaloni subtirei de bumbac ,body cu maneca lunga ,bluza cu maneca lunga si costumas din ala cum zici tu ,de fapt e o salopeta cu picioruse ,gluga ,cu tot !
daca nu e foarte frig si nu necesita sa ii dau salopeta ,care e groasa ,ii dau strampi grosuti si o pereche de pantalonasi grosi ,body cu maneca lunga ,bluza groasa ,geaca de toamna iarna si caciula groasa /imblanita !!!:D

simonet 14 oct 2011 11:18:05

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 817324)
Si eu am relax&tone...e cel mai bun ap de masaj...eu am incercat multe...(de la zepter, cu infrarosu, centura, centura cu sauna...) dar celulita si sunci tot am...

cum il dezvat pe mihaita de brate...nu mai pot...sunt si muncitorii ...cei care lucreaza la bloc...se sperie de la zgomote si vrea numai in brate...ce leagan, ce jucarii...

cum imbracati copii cand ii scoateti afara?...eu cred ca exagerez cu hainele ii dau asa: ciorapi(strampi), pantaloni, sosete, pantofi
body cu maneca lunga, un hanorac, tichie, caciula, si il bag intr-un costum din ala cu totul cu fermoare pe picioare...

astept idei ...cum il dezvat de brate....si pb e ca vrea numai la mine...

si acest relax&tone slabeste sau face masaj?

flori, eu cred ca exagerezi cu imbracatul. cand vor fi grade pe minus ce ii mai pui?
si la mine e dilema mare cum sa o imbrac ... nici nu am mai iesit zilele astea afara si mai tare sunt in ceata!!
flori, l-ai controlat pe spate sa vezi daca transpira?

daca ii dai salopeta aceea cu totul, eu te sfatuiesc sa ii dai mai putine pe sub ea.

tocmai am facut niste ex pt picioare ... ce greu e ...
acum ma duc la dus, cat inca doarme raisa.

nicoleta100 14 oct 2011 11:19:59

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de simonet (Post 817329)
pai acest prenatal nu se continua cu postnatal pana la indemnizatie?

poate asa ar trebui ,dar numai la firmele organizate si care functioneaza ca lumea!!!:-o
firma la care lucrez/lucram eu nici pe oameni nu ii plateste pt munca prestata!!! vorbesc cu colegele la telefon si imi spun ca inca nu si-au luat toti banii pe august!!!:-o:-o:-o:-o
de asta nu ma bucur ca voi primi prima de nastere ,sper dar nu ma bucur decat in momentul in care voi vedea banii!!!:)

dorutza 14 oct 2011 12:25:22

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de Fl0r3ntina (Post 817324)
Si eu am relax&tone...e cel mai bun ap de masaj...eu am incercat multe...(de la zepter, cu infrarosu, centura, centura cu sauna...) dar celulita si sunci tot am...

cum il dezvat pe mihaita de brate...nu mai pot...sunt si muncitorii ...cei care lucreaza la bloc...se sperie de la zgomote si vrea numai in brate...ce leagan, ce jucarii...

cum imbracati copii cand ii scoateti afara?...eu cred ca exagerez cu hainele ii dau asa: ciorapi(strampi), pantaloni, sosete, pantofi
body cu maneca lunga, un hanorac, tichie, caciula, si il bag intr-un costum din ala cu totul cu fermoare pe picioare...

astept idei ...cum il dezvat de brate....si pb e ca vrea numai la mine...

si al meu solicita atentie non stop.. cand ies din camera si e treaz plange
n+ai ce face.. pur si simplu il pui jos si te maimutaresti la el...sau ii canti.. sau ceva
eu de xempu daca spun niste silabe alandala sau daca ma fac ca rad (pana la urma rad eu singura de mine) se potoleste cu maraitul si zambeste..
tot solicita atentia ta 100% dar mavar nu e in brate..

habar n-am ce-i aia tichie..
si strampi ma gandesc ca-s ciorapi lungi cu chliloti

si eu cred ca exagerez cu imbracatul dar decat sa se raceasca..
eu asa:
sosetute, pantaloni de bumbac subtiri(in loc de ciorapi) , body maneca lunga,
apoi o salopetica de bumbac mai grosuta
si apoi il bag in salopeta mai groasa de plus , caciula in cap mai grosuta dar nu imblanita si capisonu de la salopeta care sta doar pe jumate..
manusite subtiri ca-i stau manutele in salopeta
il acopar cu o plapumioara subtire.
si trag capacul de la landou peste
asa e seara ca in ultimele 2 zile tot de la 6 la 7 jumate l-am scos..
am tendinta de a-l imbraca gros nu neaparat ce e frig ci ca bate vantul tare
si atunci te apuca un tremurici..brr

nicoles23 14 oct 2011 12:27:57

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
ok, start walking done
alaptat bebe done

acuma vreau si eu sa pap putin si pe la 3 vreau sa ies afara cu bebe in carut pana vine sotul acasa cu piciu de la gradi. Poate el sa plece mai repede si sa il ia ceea ce e bine, dar tot vreau sa ies la aer cu bebe: 1 ptr el ca i face bine 2. ptr mine ca imi face bine cat mai multa miscare :D


:-*

dorutza 14 oct 2011 12:28:30

Re: Jurnalul mamicilor 2011
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 817338)

poate asa ar trebui ,dar numai la firmele organizate si care functioneaza ca lumea!!!:-o
firma la care lucrez/lucram eu nici pe oameni nu ii plateste pt munca prestata!!! vorbesc cu colegele la telefon si imi spun ca inca nu si-au luat toti banii pe august!!!:-o:-o:-o:-o
de asta nu ma bucur ca voi primi prima de nastere ,sper dar nu ma bucur decat in momentul in care voi vedea banii!!!:)

nici eu n-am primit nici prenatalul nici postanatul inca..
iar dosarul nu e depus de mult..
ca noroc ca avem alte venituri si banii astia vrem sa-i strangem pt casa


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:53:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO