forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12036)

AnaVasiliu17 18 oct 2012 08:48:58

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Am fost internata pentru anorexie mintala-episoade depresive. Acum sunt mai bine, dar inca iau tratament. Cert este ca nu o sa mai arunc niciodata mancarea din frigider si nici nu o sa ma mai blestem pentru ca am mancat ceva ce nu ar fi bun pentru silueta.

happygirldiana 18 oct 2012 08:56:03

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1154509)
Am fost internata pentru anorexie mintala-episoade depresive. Acum sunt mai bine, dar inca iau tratament. Cert este ca nu o sa mai arunc niciodata mancarea din frigider si nici nu o sa ma mai blestem pentru ca am mancat ceva ce nu ar fi bun pentru silueta.

Wow....Imi pare foarte rau...Ai grija de tine, nu uita niciodata ca sanatatea e mai importanta decat orice!Gandeste-te de doua ori inainte de a lua o decizie>:D<
Sanatate!

andra_aly 22 oct 2012 10:43:35

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1154509)
Am fost internata pentru anorexie mintala-episoade depresive. Acum sunt mai bine, dar inca iau tratament. Cert este ca nu o sa mai arunc niciodata mancarea din frigider si nici nu o sa ma mai blestem pentru ca am mancat ceva ce nu ar fi bun pentru silueta.

Ana, imi pare foarte rau:( Multe imbratisari si pupici din partea mea.:-*
Ai grija de tine, nu iti mai face rau, si lasa-i pe cei din jurul tau sa te ajute >:D<
Pentru ca iti vor binele, crede-ma.
Multa sanatate iti doresc:)

AnaVasiliu17 10 nov 2012 09:50:19

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Hei, Slabutelor!
Ce mai faceti? IMi cer scuze, dar nu am mai avut timp sa postez deoarece am fost ocupata cu scoala, cu temele ... cu mancatul excesiv. De am ajuns la 56 kg. In fine, mi-am propus sa slabesc din nou cu o dieta sanatoasa fara grasimi rele si glucide rele. Multe fructe si legume, carne alba, cereale integrale. Fara infometare! Mult sport! App, daca imi puteti spune cu ce as putea combina cerealele integrale la micul dejun, caci am auzit ca laptele nu ar trebui defapt combinat acestea.

Ah, dupa o lunga perioada in care nu am mai postat meniurile zilnice, revin acum: (desi mi-ar fi fost si rusine la cate prostii am bagat in mine) dar trecand peste asta:

Mic dejun: (ora 7:40)
~Melcisori cu lapte;
~O cana cu cafea Brumi si lapte.

Si planuiesc sa mai mananc pe la 10-10:30 un fruct.

mihaela01 10 nov 2012 14:06:30

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1172004)
Hei, Slabutelor!
Ce mai faceti? IMi cer scuze, dar nu am mai avut timp sa postez deoarece am fost ocupata cu scoala, cu temele ... cu mancatul excesiv. De am ajuns la 56 kg. In fine, mi-am propus sa slabesc din nou cu o dieta sanatoasa fara grasimi rele si glucide rele. Multe fructe si legume, carne alba, cereale integrale. Fara infometare! Mult sport! App, daca imi puteti spune cu ce as putea combina cerealele integrale la micul dejun, caci am auzit ca laptele nu ar trebui defapt combinat acestea.

Ah, dupa o lunga perioada in care nu am mai postat meniurile zilnice, revin acum: (desi mi-ar fi fost si rusine la cate prostii am bagat in mine) dar trecand peste asta:

Mic dejun: (ora 7:40)
~Melcisori cu lapte;
~O cana cu cafea Brumi si lapte.

Si planuiesc sa mai mananc pe la 10-10:30 un fruct.

Mi se pare mult sa pui 6-8 kg intro luna jumatate:( cred ca ai papat pe baza de stres..:( sau ai privat organismul de unele alimente (asta sigur..) cand ai slabit ai acum mancand din nou acele si simtindu-le iar gustul nu prea ai mai avut control asupra poftei sau a foamei:(.
Imi pare rau sa aud ca te-ai ingrasat:( , asta este , din orice greseala avem de invatat.
Te vei pune cu siguranta pe picioare >:D<.
Sunt alaturi de tine in lupta cu kg :-*.
Te pup si iti doresc sa ai un weekend cand mai frumos si lipsit de tentatii:-*.

mihaela01 10 nov 2012 14:12:02

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Iti voi face o mica observatie cu riscul de a te supara pe mine.. 40 kg la o inaltime de 1,64 mi se pare ft dar ft putin:| si 48 de kg ar fi putin , dupa parerea mea 50 de kg ar fi perfecte, acum fiecare cu preferintele lui , nu este corpul si nici sanatatea mea.. mai gandeste-te daca vrei kg alea sau nu.. nu mai lua drept exemplu toate anorexicele de la tv:|. La 40 de kg nu vei mai avea forme:| vei avea doar niste oase.. si plus de asta sa nu ajungi doamne fereste iar la spital:(.
Ai grija de tine si nu te juca cu sanatatea ta:(.
Gandeste-te si de 100 de ori daca este nevoie inainte sa iei o decizie!

AnaVasiliu17 10 nov 2012 19:38:12

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Nu vreau sa fiu slaba pentru ca exista alte persoane in jurul meu care sunt slabe, vreau sa ajung la 40 de kg slabind sanatos, pt. ca la 40 de kg cred ca voi arata cum imi doresc. Dar nu vreau sa ma mai infometez pentru a realiza asta. Nici nu mai am cum sa ma infometez la ce apetit am acum. Da, am mancat ,pe baza de stres, mai mult. Imi spuneam ca trebuie sa recuperez ce am pierdut, adica am privat o lunga perioada organismul de anumite alimente si totul s-a adunat si acum ... poc, mancat e excesiv si ce nu trebuie.

mihaela01 10 nov 2012 21:26:04

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1172233)
Nu vreau sa fiu slaba pentru ca exista alte persoane in jurul meu care sunt slabe, vreau sa ajung la 40 de kg slabind sanatos, pt. ca la 40 de kg cred ca voi arata cum imi doresc. Dar nu vreau sa ma mai infometez pentru a realiza asta. Nici nu mai am cum sa ma infometez la ce apetit am acum. Da, am mancat ,pe baza de stres, mai mult. Imi spuneam ca trebuie sa recuperez ce am pierdut, adica am privat o lunga perioada organismul de anumite alimente si totul s-a adunat si acum ... poc, mancat e excesiv si ce nu trebuie.

Eu mereu le spuneam slabutelor ca nu sunt de acord cu renuntatul definitiv la anumite alimente , de ex ciocolata.
O putem inlocui cu cea neagra si putem manca mai putin cantitativ. Adica 1-2-3 cubulete pe zi nu au ce rau sa iti faca , trebuie sa ai autocontrol:(.
Trebuie sa te educi!
Daca ai pofta de o prajitura papa odata pe sapt sau fa-ti un dulce mai dietetic daca ai pofta mai mereu de ceva dulce.
Iti poti face dovleac copt, mar copt cu putina miere si nuci s.m.d .. sunt multe retete:D ai de unde alege:).
Nu renunta la unele alimente sa le spun interzise, papa dar cu masura! si nu mereu.
40 kg la 1,65 ... ma sochezi:| vorbesc la modul cel mai serios..eu la 1,60 vreau sa am 48-50kg , daca ar fi sa ma iau dupa calculele tale ar trebui sa mai scad vreo 5kg si sa ajung la 35kg :)) si asta m-ar omori garantat!:|.
Nu am intrat la tine in jurnal ca sa vorbesc despre mine , din contra incerc sa iti arat cat de grava este situatia:| iti faci rau singura.. eu inteleg ca vrei sa fi slabuta si sa arati bine etc etc dar nici sa te omori singura nu e bine:| , poate exagerez putin dar la kg acelea deja te joci cu viata ta..
Cat timp ai stat in spital nu ai invatat nimic? ai 13 ani , esti in crestere , e perioada in care incepi sa te dezvolti.
Si oricum la 56kg pe care le ai acum nu cred ca esti grasunica , sa zicem poate la 50kg o sa arati cum vrei tu , dar 40 kg e prea de tot..
Poti sa te superi pe mine ,sa nu imi mai raspunzi , etc dar fac pariu cu tine ca nici o slabuta nu te va sustine in incercarea ta de a te ''autodistruge''!.
Eu una te voi sustine cand vei mai analiza situatia si cand vei invata sa iti dai seama ce este bine pentru tine si ce nu!


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:58:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO