forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=411)
-   -   Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12036)

AnaVasiliu17 29 sep 2012 18:46:43

Re: Din proprie experienta
 
Citat:

Anterior postat de marinuta (Post 1140981)
aNA o zi buna sa ai..ia zine ce ai papat azi? si ssport faci?:D

Am avut o zi relativ buna... Sport nu prea fac, din cauza scolii. Dar am de gand sa ma duc la sala de fitness in weekend-uri, sa merg pe jos pana la sala de meditatii si sa imi cumpar o noua bicicleta cat de curand. Astazi am mancat numai prostii... am postat aici:
http://forum.slabute.ro/jurnale-ment...u17-12036.html

mihaela01 29 sep 2012 19:46:58

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1141219)
Eh. Nu sunt tocmai multumita de ce am mai mancat pe parcursul zilei, dar in fine...
Intre mic dejun si pranz am mai ciugulit un mar si cateva fructe din acel musli + nuci, si am gustat foarte putin dintr-un nou tip de cascaval cumparat de mama [ trebuia sa vad daca este bun pentru un sandwich la scoala, fiindca toti vin cu de-astea si imi fac pofta+ ca mai vin si niste oameni care vand gogosi si covrigi iar eu m-am gandit ca e mai bine sa iau acel sandwich in prima pauza -am ore dimineata- ca sa nu fiu tentata de gogoasa. Am mai gustat si foarte putina pastrama [ tot pt. a verifica gustul] si chestia aia ce aduce a nutella, nussa se numea parca. :(
La pranz: 2 pulpe de pui si piure de cartofi :(
Desert: ciocolata :(
Am mai mancat nuci si din nou ciocolata si pe la vreo cinci o inghetata pentru ultima data. Nu o sa se mai fabrice de pe 1 octombrie si nu mai mancasem una de cand s-a terminat clasa a VII-a.
Si cam atat.

Hmm nu e chiar asa rau meniul:D
Acum depinde si in ce cantitate ai papat ''nutella'' aia..
pulpele nu trebuia sa le papi cu piure-ul:D
Puteai papa pulpe+salata sau piure cu putin sos +salata.
Ai papat ceva zahar astazi:(.
Stiu cum este cu zaharul , eu sunt dependenta de pepsi , incerc sa ma las : , simt nevoia de dulce , de zahar X_x , parca ar fi o nevoie nu doar o pofta.
Dar trec eu peste asta:).
Sunt persoane care au putut sa renunte la droguri , tigari , alcool si noi nu putem invinge niste vicii? Noi ne controlam nu ele pe noi:).
Infometarea aceea si-a cam pus amprenta pe tine:( , dar macar ai invatat o lectie:-*.
E bine ca tu macar poti papa atat , eu abia daca termin un castron mic de ciorba sau o pulpa:)) nu stiu in ultima perioada (1-2 ani ) daca am putut manca o pulpa intreaga:)).
Eu sunt genul ''stomac mic'' (asa imi spune iubitul ) :)).
Dar nici ceea ce fac eu nu e bine:) nu imi asigur cate odata (mai mereu defapt) nici macar cele 1000 kcal necesare organismului:(.
Te astept cu meniul si maine>:D<.
Sa ai un weekend frumos in continuare>:D<.

AnaVasiliu17 30 sep 2012 15:09:34

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Hei, Slabutelor ...
Sper ca voi ati avut un weekend mai relaxant decat mine.
Astazi am fost la Piatra-Neamt la biserica si am luat si pranzul la restaurant ... o.O
Meniul pentru astazi ( mai lipseste cina, care sigur o sa constitue ceva ce o sa va de-a gata caci mie taree pofta de ceva precum un sandwich :(( )

Mic dejun: (ora 7:30)
- o lingurita de miere de albine cu polen pt. constipatie( seminte de in nu am, iar mierea si polenul nu si-au facut efectul si daca nu ies astazi afara o sa fiu din nou constipata de vreo doua zile :(( )
- doua felii de paine neagra prajita cu nussa

Pranz: ( ora 13:30 )
- gratar de pui cu salata de varza + o chifla :[
- desert: mi-a fost o pofta nebuna de papanasi, asa ca am renuntat la covrigi cu ciocolata si alte prajituri pentru ei

Acum astept sa vina ora cinci si sa iau ultima masa. Si sa beau niste ceai, ( am cam racit, apropo; cred ca m-a tras un curent :[[ )
Un sfarsit de weekend placut Slabutelor! >.<

coco23 30 sep 2012 15:20:32

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Meniul tau de ieri suna chiar bine si hranitor:)

Sper sa ai o zi frumoasa in continuare!

AnaVasiliu17 30 sep 2012 16:26:54

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1141568)
Meniul tau de ieri suna chiar bine si hranitor:)

Sper sa ai o zi frumoasa in continuare!

Multumesc, si tie la fel.

Cina: un sandwich cu paine si cascaval prajite, pastrama+ o felie de ceapa separat + o boaba de strugure negru :((
Si imi tot vine sa mananc si de nervi si suparare si cate am pe cap :(( Nu stiu ce as mai putea sa fac ... :(

mihaela01 30 sep 2012 17:10:16

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1141586)
Multumesc, si tie la fel.

Cina: un sandwich cu paine si cascaval prajite, pastrama+ o felie de ceapa separat + o boaba de strugure negru :((
Si imi tot vine sa mananc si de nervi si suparare si cate am pe cap :(( Nu stiu ce as mai putea sa fac ... :(

Eu nu vad de ce te stresezi atat:|.
Asta nu este o scuza ca iti vina sa papi din cauza stresului si supararilor:).
Pune-te in locul parintiilor tai care isi bat capul cu intretinerea casei, banuti pt tn, pt mancare si alte cheltuieli zilnice.
Daca tu esti stresata ei cum mai sunt atunci?
Ai o problema cu dulciurile:D.Arata bine meniul tau dar la fel ca pe cel de ieri l-ai stricat cu papanasii si ciocolata aceea:(.
Limiteaza-te doar la un singur dulce , incearca si tu cateva cubulete de ciocolata neagra daca iti plac sau un dulce mai dietetic.
Ai inceput dimineata fix cu ciocolata:(.
Acum tu decizi ce e mai bine pentru tine , noi iti putem da doar sfaturi pe care tu le poti considera utile sau nu:)

AnaVasiliu17 30 sep 2012 17:36:18

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Ai dreptate. Poate asa numitul meu ''stres'' nu e nimic pe langa problemele parintilor. Dar asta nu inseamna ca nu e prezent in viata mea si ca nu mi-o ''innoureaza'' pe zi ce trece, tot mai mult. Nu o sa ma plang, sunt doar o mucoasa in clasa a VIII-a care ar trebui sa se axeze pe invatatura, stiu. Dar sunt momente cand problemele te coplesesc si nu mai ai forta sa le rezisti ... si apelezi la ceva mai usor si accesibil ca sa te destresezi. Cum ar fi mancarea. Probabil toti am avut macar un moment in care sa trecem prin asa ceva.

coco23 30 sep 2012 17:38:36

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Da, si mie mi s-a parut ca mananci prea mult dulce.

Trebuie de 2, hai 3 ori pe saptamana, ca esti in crestere.

Atat ca altfel dai in alte boli gen diabet etc...

mihaela01 30 sep 2012 18:26:32

Re: Jurnalul meu de mentinere(AnaVasiliu17)
 
Citat:

Anterior postat de AnaVasiliu17 (Post 1141597)
Ai dreptate. Poate asa numitul meu ''stres'' nu e nimic pe langa problemele parintilor. Dar asta nu inseamna ca nu e prezent in viata mea si ca nu mi-o ''innoureaza'' pe zi ce trece, tot mai mult. Nu o sa ma plang, sunt doar o mucoasa in clasa a VIII-a care ar trebui sa se axeze pe invatatura, stiu. Dar sunt momente cand problemele te coplesesc si nu mai ai forta sa le rezisti ... si apelezi la ceva mai usor si accesibil ca sa te destresezi. Cum ar fi mancarea. Probabil toti am avut macar un moment in care sa trecem prin asa ceva.

Nu a spus nimeni ca esti o mucoasa:-L sau ca nu ai avea probleme.
Nu rezolvi nimic daca iti ineci ''amarul'' in dulciuri si mancare:|.
Din contra, e mai rau , apare si frustrarea si tristetea si poti sa mai dai si in drepresie daca kg incep sa se adune si tu te stresezi cu felul in care arati si cu faptul ca cantarul iar nu iti arata cat vrei tu..
Trebuie sa ai un stil de viata sanatos!
Meniurile tale sunt bune dar dulciurile strica cel mai mult:(.
Daca tot le iubesti asa tare prepara-ti niste batoane energizante :-? sau un dulce care sa fie facut in casa si care sa fie dietetic.
Sau daca esti iubitoare de ciocolata ia-ti ciocolata neagra cu un continut mare de cacao , dar ai grija sa nu o papi pe toata intro zi , papa si tu 3-4-5 cubulete max..
Totul tine de autocontrol:( , daca ai dulciuri in frigider abtine-te si nu le papa.
Nu trebuie sa dai gata toate dulciurile pe care le ai in casa doar din simplul motiv ca vrei sa ramana numai mancare sanatoasa ca sa poti manca mai sanatos.
Vei gasi mereu prin casa ceva de dulce cu sau fara voia ta , tu trebuie sa spui doar NU dulciurilor cand le vezi:) sau sa incerci sa papi in cantitati mici:).
Cum a spus si Coco , un dulce de 2-3 ori pe sapt este in regula :).

andra_aly 30 sep 2012 18:51:03

Re: Din proprie experienta
 
Buna Ana si bine ai venit. Esti la o varsta frageda, trebuie sa gasesti stabilitate in privinta alimentatiei, trebuie un stil de viata sanatos :)
Imi place ca esti constienta ca trebuie sa schimbi obiceiurile acestea, accepti ca ai nevoie de ajutor, de sfaturi.
Si asta e foarte bine>:D<
Am vazut ca ai si jurnal, o sa citesc si acolo:)
Trebuie sa iti "educi" organismul, nu se poate TOTUL sau NIMIC. trebuie sa gasesti echilibrul. Nu e ok sa te privezi de tot, dar nici sa mananci ca sparul:-s
Deci aici e nevoie de ECHILIBRU.
Un meniu ideal este compus din 3 mese principale si 2-3 gustari(cate ai nevoie). eu zic ca 2 sunt ok:)
Mult succes iti doresc, esti tinerica si trebuie sa lucrezi la planul pentru o viata sanatoasa de pe acum. >:D<:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:21:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO