View Single Post
  #1 (permalink)  
Vechi 20 aug 2014, 19:11:27
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Ghidul slabutelor "avansate"

Unele schimburi de mesaje recente m-au pus pe ganduri. Comunitatea este mult mai putin activa decat acum cativa ani, slabutele mai vechi dispar una cate una, slabute noi apar mai rar ca alta data.
Alta impresie pe care om am (gresita poate) este ca nu mai avem la fel de multa rabdare ca inainte.

Si in timp ce ma gandeam la toate chestiile astea mi-am adus aminte de "ghidul slabutelor incepatoare". Poate ca n-ar fi rau ca si "avansatele" sa mai arunce o privire pe acolo. Aproape tot ce a scris Ianna in primul topic se aplica si pt avansate. Cateva exemple:

"Rugamintea de a respecta parerea fiecarei slabute. Nu suntem identici, nu gandim la fel. Dar, doar pentru ca o slabuta, nu are aceeasi parere ca si tine nu inseamna in mod necesar ca amandoua/una dintre voi aveti/are o parere eronata." -valabil pt toata lumea indiferent de vechimea/nr de mesaje pe forum. N-shpe ani aici sau n-shpe mii de mesaje nu dau dreptul la raspunsuri de genul "asculta-i pe aia care stiu mai bine ca tine". Asta pt ca nu ai de unde sa stii ce si cat a citit despre nutritie o persoana in anii dinaintea inregistrarii pe forum. De nr. de mesaje pe forum ca si criteriu nu mai trebuie sa spun nimic cat timp doar nr. conteaza si un mesaj relevant intr-o discutie despre nutritie puncteaza la fel de multa ca un "neatza" si atat in jurnalul propriu.

"Suntem o comunitate prietenoasa si sociabila"
"Pe langa cele spuse mai sus, suntem o comunitate "de ajutor reciproc".Nu ignora mesajele de suparare, ingrijorare, neliniste etc. Nu ingnora mesaje care au intrebari sau nelamuriri. Daca nu crezi ca poti da ajutor pe partea de dieta, sunt convinsa ca o vorba de alinare poti da." Nimeni nu doreste sa fie privit cu aroganta si luat la suturi daca nu respecta un sfat sau se indoieste de spusele unei "slabute avansate", sau chiar mai rau jignit in mod direct prin raspunsuri de genul "sunt amuzata cand vad cate chestii debiteaza mintea oamenilor" sau "e fantastic sa fii atat de incuiat la minte". Si la urma urmei decat sa scrii un raspuns care numai aduce critici si nu ajuta cu nimic mai bine nu raspunzi deloc si treci mai departe.

Amintiti-va de unde ati plecat
Oare cate dintre noi nu au ajuns pe slabute intamplator pt ca voiau sa calculeze calorii sau sa gasesca cura de slabire ideala? Cate dintre voi nu ati fost acum cativa ani exact in situatia slabutei care va amuza sau va dispera cu ce scrie? Cate dintre voi poate sa spuna cu mana pe inima ca a ajuns aici din pur interes pt alimentatie sanatoasa si ca nu a avut niciodata nici un "pitic" in probleme de slabit sau nutritie?
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat
Urmatorii 7 membri au apreciat mesajul lui deadcountess:
Aeerdna (09 sep 2014), Animis23 (25 aug 2014), happygirldiana (22 aug 2014), marilo (11 sep 2014), Michelina (09 sep 2014), Poofy Girl (17 ian 2016), Zoe (01 sep 2014)