Subiect: Migrene
View Single Post
  #10 (permalink)  
Vechi 03 iul 2012, 15:35:13
deadcountess's Avatar
deadcountess deadcountess este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 07 mai 2010
Locaţie: Trondheim, Norvegia
Vârsta: 46
Dieta: DUKAN +semivegetariana
Date: 163cm, 52.1kg
Mesaje: 4.152
Aprecieri acordate: 755
Am fost apreciat(a) de 584 ori in 420 mesaje
Implicit Re: Migrene

Citat:
Anterior postat de rommyna Vezi mesajul
Asta pana te obisnuiesti! Suna atat de ciudat, dar asa este...la un moment dat te obisnuiesti
Eu am migrene de cativa ani deja, prima am avut-o la 20 de ani. Pe atunci aveam nevoie de ochelari si am pus durerile stranii si puternice de cap pe seama acestei necesitati.
Pe masura ce inaintam cu facultatea, ele au reaparut si au fost mai rele. Le-am pus si pe seama stresului...si se intampla destul de mult sa fie din cauza asta.

Am mers la doctor pana la urma. Ajunsesem in zilele cu migrene sa nu mai pot merge la scoala, sa nu mai pot lucra la proiecte, etc. Cateodata imi apareau duminica spre luni noaptea.
Prima data am mers la un neurolog...mi-a facut un consult, a spus ca nu este cazul de tomografie, mi-a dat un medicament extrem de scump-30lei pastila (care la mine nu a avut niciun efect ) si mi-a explicat ca ar putea fi doua surse: stresul si hormonal. Iar daca este o problema hormonala se va regla fie la nasterea primului copil, fie la menopauza...incantator...ce pot spune

Dupa jumatate de an m-am dus la o alta doctorita-doctor in stiinte medicale, de alta specialitate, ce m-a trimis sa fac mai multe analize si mi-a dat o lista cu lucrurile pe care ar trebui sa le urmaresc pentru a depista sursa durerilor mele. Am facut atunci analize de sange, ecografie abdominala si o radiografie generala-din cap pana in picioare.

Nu am depistat probleme grave, aveam totusi o sinuzita ce am tratat-o. Dar chiar dupa tratament tot aveam migrene. Cateodata se manifestau ingrozitor.
Am constatat ca dupa terminarea facultatii migrenele mele au inceput sa se rareasca, deci le aveam clar si pe fond de stres. Tot de la dna doctor primisem o lista cu lucrurile de observat cand debuteaza migrena. Am observat ca pot avea migrena "instant" de la conditii de stress, dar si daca mananc ceapa sau altceva ce "imi gadila" fierea mea cea lenesa (desi nu am probleme propriu-zis cu fierea).
In ultima vreme am evitat si ceapa si sa ma stresez de ceva, asa ca pot constata exact de la ce am migrene. Si de vreo jumatate de an am migrena cu o saptamana inainte de menstruatie sau ovulatie...fix. Acum nu-mi ramane decat sa merg sa-mi fac niste analize hormonale, desi tot aman ba din cauza timpului, ba din cauza banilor.
Imi trece/mi se diminueaza durerea cu: quarelin, cafetin, nimestil.
Radiografie din cap pana in picioare Doamne fereste! dar pt cea trebuit sa te iradiezi in halul asta??

Si eu am migrene in perioadele cu mult stres
__________________
'
Vrei sa incepi o dieta dar nu stii cum sa alegi? Citeste prima data aceasta clasificare!

http://forum.slabute.ro/diete/tipuri...tml#post912052


"subgrup"
http://forum.slabute.ro/mentinere/gr...etri-9779.html

[/URL]
Răspuns cu citat