View Single Post
  #1101 (permalink)  
Vechi 27 ian 2011, 10:09:29
maria2480's Avatar
maria2480 maria2480 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Hipocalorica
Date: 172cm, 85.9kg
Mesaje: 188
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de slabit pentru slabute grupa 100-110 kg

Citat:
Anterior postat de Elena5 Vezi mesajul
Chestia e ca am fost la nutritionist, trebuia sa slabesc 5 kg, dar eu nici un gram nu am miscat .. si l-am tinut litera de lege.
Astazi am fost la endocrinolog in Madrid (locuiesc aici de 1 an) si mi-a dat sa fac niste analize si am programare iar pe 1 martie (cam tarziu da .. asa merge treaba pe aici). Oricum mi-a spus ca eu slabesc extraordinar de incet datorita faptului ca am ovare polichistice si nu stiu ce fel de metabolism din cauza glandei (asta n-am inteles-o prea bine, vorbea prea repede si era 8 dimineata ). Abia astep data de 1 martie sa vad ce se mai intampla.
Elena si Melcusorul, si eu am probleme cu glanda tiroida. Am fost diagnosticata cu gusa polinodulara, deci hipertiroidie, in august-septembrie 2010. Ma mira foarte mult insa ce povestesti tu, Elena de la nutritionistul spaniol. Cum adica ti-a zis ca e ok sa mananci carne de porc in conditiile in care tu cica urmezi o dieta? Si cartofi? Eu mi-am facut analizele la insistentele alor mei, pentru ca ajunsesem la 110 kg. Dar de la endocrinolog am avut si inca am doar medicatie ( sper ca maine cand merg la control sa renuntam la pastile pentru ca la cat ma pricep eu analizele indica o evolutie buna). Dieta mi-am conceput-o singura si am mers pe hipocalorica. A dat rezultate excelente pana acum desi "am scapat " pe alocuri la dulciuri si mancare junk food. Tind sa cred ca tratamentul m-a ajutat dar cel mai mult m-a ajutat miscarea. Eu zic ca deocamdata ai o greutate la care Tae Bo nu e cea mai buna alegere. Eu am inceput sa fac sport pe la 102 kg parca ( am scris in jurnal mai in amanunt) si am facut luni bune de Walk at home ( programul inventat de Leslie Sansone ) si mi-a mers ca o manusa. Cu asa ceva as incepe pentru ca Tae Bo e un sport mult mai solicitant si nu stiu daca e ok sa incepi cu el. Eu zic sa iti personalizezi dieta, sa te incadrezi in caloriile indicate ( uita-te la ticker ca iti zice el cat sa mananci zilnic), sa incepi sa faci miscare ( chiar si putin mers pe jos zilnic ajuta) si vei vedea rezultatele, fara chin inutil. Iti tin pumnii si iti doresc spor la alungat kg

Ultima dată editat de maria2480; 27 ian 2011 at 10:13:01.
Răspuns cu citat