View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 24 nov 2010, 20:22:09
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Jurnal princess95

Citat:
Anterior postat de princess95 Vezi mesajul
Buna Slabuta,dupa ce v-am auzit sfaturile deja lupt cu mine si manink mai des ,dar nustiu cit de corect
Exemplu :
Mic dejun: O cana de ceai cu 2 felii de rulada
Gustare 1:.......................
Pranz: O portie micuta de ciorba de pui,cu o felie de paine neagra cu putin unt
Gustare2:.......................
Cina: 1 mar

O sa va ascult parerile voastre si o sa le urmez sincer ...doar ve implor AJUTATI-MA
Mananci f.f.f. putin pt necesitatile organismului tau. Un mar nu e cina, e gustarea dintre pranz si cina. De dimineata e destul de ok, desi eu as opta pt lapte sau iaurt cu ceva cereale integrale, eventual niste fructe uscate si alune crude inauntru.
La gustarea 1 un sandwich facut din paine integrala, putina sunca slaba de pui si salata verde e perfect. Sau o mana de nuci sau migdale crude. Sau o mana de miez de samanta crud.
La pranz, pe langa ciorbita, putina carnita / branza / oua (/ inseamna sau) cu legume facute cum iti plac tie sau salata.
Gustarea 2 - fructe
Cina: putin orez cu lapte/ pilaf; salata cu ton; legume gratinate cu putina branza; etc.
Nu stiu, posibilitati sunt infinite.
Nu cantitatile conteaa, conteaza sa papi diversificat, sa aiba organismul de unde sa isi ia toate cele necesare pt a functiona.
Intra pe meniurile mele si vezi cam cum mananc eu. Nu sunt experta, dar oricum, datorita faptului ca sunt bolnava de lupus, trebuie sa fiu f. atenta ce mananc ca sa nu dau in anemii sau alte boli.
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat