View Single Post
  #13 (permalink)  
Vechi 21 ian 2012, 14:11:09
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)

Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
sunt cam nelamurita, exemplific:
CALORII INGERATE--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1323 calorii, 89.4 proteine, (mult)50.3 grasimi, 0 colesterol, (mic)148.6 carbohidrati, 35.9 fibre, 1080.6 sodiu, (mult)71.6 zahar

intrebarea mea este: 148.6 carbohidrati, din care 71.6 zahar; sau, 148.6 carbohidrati plus 71.6 zahar ?
E asa cum ti-a spus countess.


Citat:
Anterior postat de miras Vezi mesajul
@slabuta, as dori sa stiu ce fel de valori foloseste calculatorul pentru fiecare gram: proteina, grasime, carbohidrati, pentru ca eu am incercat mai multe variante de a inmulti si nici una nu corespunde cu valoarea totala de calorii, unele mi au dat mai mult, altele mai putin; conform slabute. desi, intrebarea ar fi pentru vadmin... (btw good job, sa ne traiti, slabuta/vadmin!)
desigur, calcularea caloriilor sunt sunt irelevante pentru ca nu stim ce din cat se absoarbe, ce cat continte intradevar, si calculele sunt pur informative. as dori sa aflu doar formula matematica pe care calculatorul slabute o foloseste.
Doar proteina este o valoare fixa. Intre 1-1.5 gr/kg corp. Valori fixe sunt si zaharurile si sodiul. (min-max)

Carbohidratii sunt (caloriile provenite din carb.): 45-50% din total calorii (min-max)

Grasimile sunt (caloriile provenite din gras.): 25-30% din total calorii (min-max)

Cum ai spus si tu sunt valori orientative. In nutritie, se poate doar estima. Nu suntem masini ca sa functionam 'ceas'.

Aici se poate afla o valoare estimata a necesarului de fibre:
Calculator necesar zilnic de fibre - Calorii.Slabute.ro

Aici - calciu:
Calculator necesar zilnic de calciu - Calorii.Slabute.ro
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat