Subiect: Greutatea ideala
View Single Post
  #15 (permalink)  
Vechi 25 aug 2011, 12:41:31
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Greutatea ideala

Citat:
Anterior postat de Morgot Vezi mesajul
Buna Slabuta,

In primul rand, felicitari pt site. Calculatorul nutritional m-a dat gata si m-a facut sa ma inrolez aici.

Metoda Skinfold Measurement pare a fi cea mai realista, insa pot vedea si fara ea ca am de dat jos ceva kilograme.

Vrea sa-mi construiesc un regim alimentar in functie de consumul de energie pe care-l prognozez in ziua respectiva: fara antrenamente, cu anrenamente, sau ture lungi cu bicicleta. Totusi mi se pare extrem de laborios sa-ti numeri fiecare calorie si fiecare gram de nutrient.

Ca meniu zilnic, am la micul dejun 2 oua, sunca, branza, ceva legume sau paste cu sunca / carne in zilele "grele". La pranz legume cu orez sau cu paste daca nu am mancat paste dimineata. Fara carne daca se poate.Seara merg pe salate, cateodata un gratar dupa antrenament dar nu obigatoriu, fructe pana ma culc. Mai beau cate o bere pe ici pe colo

Nu sunt adeptul meniurilor la miligram, ci a unui regim decent. Incerc sa consum mai mult decat am mancat (azi am febra musculara).
Buna Morgot,

Multumesc pentru apreciere.

Din jurnalul pe care l-ai deschis recent, am aflat ca esti barbat. Un aspect important atunci cand vorbim de constitutie, greutate si procent de grasime.

Un barbat cu o constitutie atletica ar trebui sa aiba un procent de grasime corporala intre 6-13%. Mai sunt si alte valori aici Procent grasime corporala - Slabute.ro

In general, un calcul atent si detaliat al nutrientilor este important atunci cand esti la inceput de drum. Ti se formeaza atat ochiul pentru viitoarele masuratori facute fara cantar, cat si intelegerea corecta a alimentelor care sunt binevenite si care nu in alimentatia ta zilnica.

M-am uitat pe meniurile tale:
* painea prajita este de dorit sa nu se amestece cu proteina (sunca, ou, branza), pentru ca este o glucida
* daca se opteaza pentru orezul alb, fiert este bine sa fie inlocuit cu cel brun sau salbatic
* berea este de evitat
* cantitatea de cafea miscorata
* glucoza mai rar
* dulciuri, prajituri, ciocolata mai rar

Ca recomandari generali:
* in cazul in care ai probleme cu zona burtii, carbohidratii rai (orez alb, dulciuri, snackuri, paine, etc) este bine sa fie eliminati
* sa se consume proteine bune (peste, carne, oua, branzeturi fermentate, etc)
* grasimi sanatoase (nuci, seminte - neprajite, uleiuri (de masline, in, struguri, etc)

Incearca sa faci aceste schimbari in meniul tau si o sa vezi imbunatatiri.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat