View Single Post
  #2 (permalink)  
Vechi 16 sep 2010, 22:16:18
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut tuturor!

Am dat peste comunitatea voastra din intamplare, pentru ca mi-a facut cu ochiul o reteta de terci cu ovaz fara zahar. Ador terciul, deci m-am inscris si eu ca utilizatoare. Dupa ce am aruncat o scurta ochiada forumului insa, am citit cateva jurnale si m-am hotarat sa incerc sa ma alatur voua, daca ma primiti.

In primul rand: sunt la mentinere. Sunt deja cativa ani de cand, dupa o cura absolut spartana, pe care nu o recomand nimanui, am slabit 40 de kg in vreo sase-sapte luni de zile. A fost un regim salbatic: timp de luni de zile am mancat numai 250 kcal pe zi, mergand 4-5 ore pe zi pe jos in ritm alert. Din pacate nu mi-a dat prin cap atunci sa caut sfatul altora care incearca sa slabeasca si nu stiam cum sa slabesc sanatos. Dieta mea a fost volumetrica: practic mancam cantitati foarte mari de salata ca sa ma umple, si cand imi era foame, beam ceai.

Acum sunt la mentinere, cica. Problema mea fundamentala de acum e pe jumatate psihologica. Nu mai simt foamea decat cand sunt practic gata sa lesin, deci mananc neregulat si nu sunt in stare sa-mi dau drumul la mancare. Am usoare tendinte spre anorexie, adica mi-e groaza sa nu mananc prea mult, nu ma ating de mancaruri foarte grase, nu mananc decat carne de pui sau peste. Nu am mancat paste fainoase de foarte mult timp, de paine nu ma ating. Dieta mea se bazeaza pe legume cu aport energetic mic (deci nu fasole, linte, porumb), iaurt (3.5% grasime), branza de vaci, carne/peste de 2 ori pe saptamana -- in medie -- si cam atat. Singura sursa de carbohidrati: imi place sa mananc pudding fara multa grasime, de obicei seara o portioara mica.

Poate ar fi bine sa dau un exemplu cu ce mananc pe zi. Azi de exemplu:

* micul dejun: cana de ceai (azi a fost ceai Twinnings negru cu fructe de padure), neindulcit
* pranz (ora 12:15): 400 g conopida cu putin iaurt, 125 g salata cu putine ciuperci fierte cu sos de mustar.
* gustare (ora 15:30): doua nectarine, 3 prune
* cina (ora 20:00): bors de macris, pastai late fierte cu putin iaurt degresat. 3 mere (1 mare, 2 mici, in total 170 kcal). 125 g pudding ciocolata.

* in timpul zilei am baut cam 2 l de lichide, atat ceai (cel negru de dimineata si ceai verde cu flori de trandafir), totul neindulcit, cat si apa rece
* sport: imi place sa merg pe jos; azi de exemplu am mers cam 2 ceasuri in ritm alert. Sunt in jur de 10.000 de pasi. Am facut de dimineata o incalzire pentru partea de sus a corpului.

Am observat ca daca mananc "normal", deci mai mult de 1500 kcal pe zi, ma ingras repede. Nu e balonare, ci se pune pe mine, chiar daca mananc relativ putin inca. Mi-e groaza sa ma ingras din nou, fetelor. Am fost toata viata un copil gras si a fost ingrozitor sa slabesc atat de mult. Stiu ca n-as mai fi in stare sa repet performanta de acum doi ani, dar nu vreau nici sa am probleme de sanatate. Atat de puternica e inradacinata in mine frica de ingrasare incat tot timpul aproximez tot ce mananc (si de obicei ghicesc valorile energetice cu plus minus 100 kcal).

Cred ca mi-ar placea incetul cu incetul sa descopar secretele voastre de slabire si de mentinere si sa incep sa ma debarasez de frica asta constanta. Ce ziceti, ma ajutati?

Cu mult drag,

Cristina
Bun venit Cristina .

Ti-am pus meniul aici ca sa il discutam

Citat:
* micul dejun: cana de ceai (azi a fost ceai Twinnings negru cu fructe de padure), neindulcit
* pranz (ora 12:15): 400 g conopida cu putin iaurt, 125 g salata cu putine ciuperci fierte cu sos de mustar.
* gustare (ora 15:30): doua nectarine, 3 prune
* cina (ora 20:00): bors de macris, pastai late fierte cu putin iaurt degresat. 3 mere (1 mare, 2 mici, in total 170 kcal). 125 g pudding ciocolata.

* in timpul zilei am baut cam 2 l de lichide, atat ceai (cel negru de dimineata si ceai verde cu flori de trandafir), totul neindulcit, cat si apa rece
* sport: imi place sa merg pe jos; azi de exemplu am mers cam 2 ceasuri in ritm alert. Sunt in jur de 10.000 de pasi. Am facut de dimineata o incalzire pentru partea de sus a corpului.
In mare nu este foarte rau ceea ce mananci, e mai degraba vorba de repartizarea pe mese a alimentelor.

Micul dejun trebuie sa fie mai consistent.
Daca iti place mult pudding-ul, atunci muta-l la mic dejun.
Nu il manca seara, sanse sa te ingrasi sunt mai mari asa.

In zilele in care nu mananci pudding, iti poti face omleta, sandwich-uri,etc, dar regula de aur nu sari peste micul dejun.

Merele de la cina le muti la gustarea 1.

Cam cate calorii aduni intr-o zi?

Nu zice nimeni sa papi 1500 kcal sau peste 1500.
Dar cel putin 1200 trebuie sa ai, este vorba de metabolismul bazal care in nici intr-un caz nu trebuie neglijat.

Pana in prezent, ai avut probleme de sanatate din cauza infometarii de 6 luni?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat