Subiect: L-carnitina
View Single Post
  #22 (permalink)  
Vechi 18 iun 2010, 17:47:22
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: L-carnitina

Citat:
Anterior postat de Alina26 Vezi mesajul
Buna!
Ce parere aveti despre L-carnitina? Eu iau de 3 zile capsule (cate 2/zi, adica 1.5 gr) mai exact: una dimineata pe stomacul gol, una seara inainte de exercitii cardio si inca una imediat dupa exercitii.Mentionez ca am o alimentatie echilibrata, fara grasimi, carbohidrati cat mai putini,si folosesc si gel anticelulitic. In 4 saptamani am slabit aproximativ 4 kg, (fara l-carnitina).Credeti ca L-carnitina ma va ajuta sa slabesc mai mult? Sau cum ar trebui s-o iau si in ce cantitati/doze pe zi?
Se recomanda sa iei intre 2 si 6 grame/zi. In 2 doze: una inainte de antrenament si una seara inainte de culcare.

L-carnitina ajuta la rezistenta la efort, adica obosesti mai greu, nu se mai consuma asa de mult glicogen din muschi ci se trece direct la rezervele de grasime, protejaza inima. Eu cred ca te paote ajuta sa slabesti mai mult daca faci sport constant si o iei la fel.

Pentru a te documenta mai bine, te rog sa parcurgi si mesajul nr 2 al acestui subiect, este mai complet decat raspunsul meu. http://forum.slabute.ro/suplimente/l-carnitina-433.html
Răspuns cu citat