View Single Post
  #23 (permalink)  
Vechi 01 sep 2012, 19:01:25
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Mancaruri sanatoase/dietetice preferate

Citat:
Anterior postat de Exp Vezi mesajul
Hello Marina,
Eu o adaptez in felul urmator;
SALATA CAESAR
Ingrediente pentru o portie:

1 buc salata medie- cca 7/8 frunze (traditional se foloseste iceberg sau romana dar merge si cu salata noastra romaneasca)
3 lingurite ulei de măsline (caloric insa nu merge fara ...in reteta originala se pun 5 linguri)
4 linguri iaurt degresat (ca sa fie dietetic- si sa suplineasca dpdv cantitativ diferenta de la uleiul de masline)
1 lingură oţet din vin alb
2 linguri muştar de Dijon (musai din asta)
2 căţei de usturoi
1 gălbenuş de ou (se foloseste crud insa cine nu suporta il poate fierbe)
2 linguri de anşoa în ulei
1-2 lingurite sos Worchestershire- eu pun 2 ptr ca il ador...
8 linguri de parmezan ras (nu e f. dietetic dar...nu merge fara
1 pumn de crutoane
sare
piper
opţional - 100 de grame piept de curcan la grătar


Dressingul: se amesteca uleiul, iaurtul, galbenuşul, otetul, ansoa, usturoiul, mustarul, sosul Worchestershire, 2 linguri de parmezan, sare, piper. Se toarna peste salata. Se adauga crutoanele şi se presara restul de parmezan ras. Optional- se adauga pieptul de curcan taiat cubulete.

Enjoy
Merci frumos!
Neaparat voi incerca reteta ta, suna foarte atractiv

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
ca sa fiu sincera m-am cam saturat de mancarurile astea simple salate cu ou,branza....care se fac rapid si am zis sa incerc din retetele lui monty .Stiu ca sunt conforme si nu ingrasa .pana acum am facut doar flan cu branza de vaci si stafide .Cand o sa am mai mult timp voi experimenta altele.
Laura si eu am momente in care imi place sa stau mai mult timp in bucatarie, sa gatesc ceva mai complicat.
Citat:
Anterior postat de jessik Vezi mesajul
haha salata mea.. pai eu trebuie sa mananc mult avocado.. are acid folic haha dar si imi place.. e bine sa cumperi cand e crud ca se coace pe masa in cateva zile.. cand e negru si e putin moale cand apesi..
deci nu stiam ce sa mananc.. mi-am fiert un cartof, l=am taiat bucati, apoi bucati de avocado, ceapa, otet, putin ulei.. sare, piper.. si branza cottage..am mai pus ridichii..poti pune si rosii si castraveti...eu avocado il mai mananc si pe paine prajita cu ceapa stropit cu lamaie.. si piper.. sare.. e iammy.. mai am 2.. haha
Multumesc frumos pentru detalii, Jessik
Mie imi place foarte mult avocado, desi prima mea experienta cu el nu a fost una fericita

Citat:
Anterior postat de Lissael Vezi mesajul


Acest fel de mancare se numeste scrambled eggs
Este un fel de omleta...mai dezordonata sa zic asa .

Se bat ouale (2 sau 3 ) se adauga jumatate de ceasca de lapte/iaurt/smantana , se pun mirodeniile (sare, piper, boia), se amesteca bine. Exista si varianta in care poti pune miere/putin zahar si astfel obtii ceva asemanator la gust cu placinta de branza.

Se incinge tigaia de teflon..poti sa pui o lingurita de ulei ,daca vrei si nu se lipeste.
Iei o paleta si incepi sa le tai in toate directiile,le rasucesti, le intorci pana obtii cocolasele acelea Le asezi frumos in farfurie ...si bon apetit ! In 5 minute sunt gata (eu mereu fac atunci cand mi-e foame si n-am rabdare sa -mi prepar altceva)
Merci pentru explicatii.

O mica modificare voi face, gatire la foc mic, fara incingere, ca sa nu "avem de a face" cu uleiul ars, care nu este deloc bun.

Citat:
Anterior postat de dienusha Vezi mesajul
Ce m-ati nimerit cu subiectul asta! Chiar aveam nevoie de inspiratie.

Preferatele mele sunt:

*Avocado cu sare si lamaie
*Beef Stew la slow-cooker (Tocanita de vita cu multe legume)
*"Zpaghetti bolognese"( Zucchini taiat julienne cu un aparat ca si cel de curatat cartofi + sos de rosii si carne tocata) - inlocuieste fff bine spaghetele pentru cei care mananca low-carb
*Legume pe gratar cu branza telemea
*Salata Caprese (Rosii, mozzarella, ulei de masline, frunze de busuioc) la care adaug cateva nuci
*Legume la tigaie cu piept de pui si diverse sosuri

Desert preferat: iaurt grecesc + miere + nuci
Cat de apetisant arata Zbaghettile
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat