Subiect: Jurnal bebi
View Single Post
  #26 (permalink)  
Vechi 13 apr 2011, 11:23:04
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal bebi

Citat:
Anterior postat de feelix Vezi mesajul


Nu cred ca vreti sa stiti ce dureroase sunt rupturile musculare.
Citat:
Anterior postat de feelix Vezi mesajul
Cuvantul "ruptura " mi se pare dur. Sunt modificari in fibra musculara, nu se rupe fibra.
In prezent exista cel putin 5 teorii despre fenomenele care se petrec in muschi in timpul unui efort fizic intens.

Singura acceptata, considerata plauzibila si demonstrata este aceasta: distrugerea structurala/leziunile in tesutul muscular

Sunt micro-rupturi/traume in tesut muscular, care nu le vezi cu ochiul liber, bineinteles ca nu sta muschiul rupt in doua...

Citat:
Tissue Breakdown
...the result of microscopic tearing of the muscle fibers/tissue. Muscle biopsies taken from marathon runners after competition or training, have highlighted considerable cell damage in these athletes muscles. The sarcolemma (cell membrane) may be ruptured allowing the contents of the cell to seep between other muscle fibers. Damage to the contractile filaments actin and myosin as well as the z disc configuration (responsible for structural support), has also been reported.
Este dat si un exemplu... o biopsie facuta dupa un maraton... a aratat ca sunt leziuni celulare (iarasi subliniez, microscopice) in muschii sportivilor.

Fenomenul de ruptura este explicat aici:

Sarcolema (membrana care inconjoara fibra musculara) poate fi rupta, permitand continutului celular sa se infiltreze printre celelalte fibre musculare.

De asemenea, au fost raportate si leziuni in filamentele care raspund de contractia musculara si anume actina si miozina, precum si in discul z (responsabil pentru suportul structural)

Toate acestea fac parte din rupturile microscopice care au loc in tesutul muscular.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 13 apr 2011 at 11:42:33.