View Single Post
  #28 (permalink)  
Vechi 29 ian 2014, 09:32:20
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Oare am sa reusesc de data asta?

Neata! Sper sa apuci sa citesti mesajul meu pana sa pleci la cumparaturi. Ce mi-as pune eu pe lista de cumparaturi:
1. Proteine:
- oua bio sau macar oua de gaini crescute pe pamant.
- carne slaba gen piept de pui sau muschiulet de proc. Nu stiu daca la voi se gaseste carne de animale hranite cu iarba, aia e cea mai buna.
- branza, cu meoderatie. Eu as cumpara mozarella, ricotta si parmezan.
- iaurt sau iaurt grecesc, dar sa aiba intotdeauna grasimi. Eu il prefer pe cel grecesc, mi se pare mai cremos, mai putin acru si mai satios.
- peste si fructe de mare de care preferi tu.
2. Legume si fructe de sezon, care iti plac tie. Eu cumpar si legume care nu sunt in sezon pt ca ador salatele. Aici nu intra cartofii de ex, deci nicio leguma cu indice glicemic mare. Ideal e sa ai mai multe culori in farfurie si sa mananci mancare cat mai putin procesata. As pune pe lista fructele de padure proaspete/congelate.
3. Carbohidrati:
- paste integrale
- orez integral nedecorticat
- naut (e versatil, il poti pune in salata, il poti face humus, il poti pune la cuptor invelit cu putin ulei de masline si sare si ai o gustare crocanta)
- fasole boabe
- linte
- quinoa
- paine intrgrala/pesmeti
- cartofi dulci (daca iti plac)
4. Altele:
- ulei de cocos. Renunta la uleiul de floarea soarelui, oxideaza repede si devine toxic daca este incalzit la temperaturi mari.
- muuuulte condimente proaspete si uscate, dupa gust. Mancarea buna e cea condimentata.
- lamai.
- oleaginoase: nuci, migdale sau ce iti mai place tie.
- ciocolata neagra, cacao, vanilie, fulgi de cocos.
- indulcitor stevie lichid de preferat, insa cel praf are un gust mai prietenos. Sau miere naturala sau sirop de agave.
- ceaiuri.

Tu iti cunosti exact bugetul, asa ca ai grija sa iti folosesti banii pentru a cumpara cea mai buna mancare. Citeste intotdeauna etichetele, daca contine zahar nu cumpara. La inceput o sa iti ia mai mult sa stai la raft, dar te vei obisnui si vei invata ce sa cumperi. Eu in general nu cumpar nimic pe care scrie E sau daca nu pot sa citesc lista de ingrediente.

Daca nu consumi lapte iti poti face tu usor acasa din migdale, nuca de cocos sau fulgi de cocos. Cel din nuca de cocos trebuie folosit pe loc, altfel se altereaza, asa ca cel din fulgi reprezinta o alternativa. Daca blenduiesti si 2-3 curmale la 500 de ml de lapte o sa ai un lapte dulce.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui anqutz:
anamariakatra (29 ian 2014), eliza david (20 feb 2014), Zoe (30 ian 2014)