View Single Post
  #28 (permalink)  
Vechi 14 feb 2011, 22:35:26
CrisetenO's Avatar
CrisetenO CrisetenO este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Salut Alexik,

Primul sfat: nu te infometa. Citeste ce am scris mai sus despre infometare: are sa aiba consecinte monstruoase asupra organismului tau! Deci nu te apuca de o dieta de grapefruit. Mananca 5 mese pe zi, ultima pe la ora sapte cel tarziu. Fara paine cu gem, nici dimineata, nici seara. Incearca un minim caloric in jur de 1200 kcal.

Dupa cum am vazut, regimul tau se concentreaza in jurul cinei, care e o masa foarte bogata. E mai bine sa mananci mai bine la pranz, zic eu. Pe deasupra NU e bine sa mananci 2 oua pe zi: au si colesterol, si iti si dau gaze, care ies cu zgomot in partea posterioara (daca intelegi ce vreau sa spun). Alterneaza ouale cu pieptul de curcan sau de pui, pe care poti sa ti-l iei la pachet gata fript si rece.

Deci dimineata mananca grapefruit daca vrei, apoi o canita de lapte cu cacao (2 lgt. cacao, 1 lgt. indulcitor SAU 1/2 lgt miere SAU lgt fructoza si 200 ml lapte semidegresat). Asta face mai putin decat 150 kcal.

Gustare, pe la ora 11-11:30: un pumn de alune, 100-150 kcal,

La pranz: grapefruit daca vrei. 2 oua SAU un piept de pui la teflon rece SAU 2 felii urda cu 3 biscuiti WASA 24% fibre (sau daca preferi o felie de paine prajita). Eventual o cana de supa daca ai de unde. Daca nu, ia si un iaurt mic natural, cu 1.5% (150 g). Asta face vreo 350-400 kcal

Gustare, pe la ora 16:30: 1-2 fructe: mere, portocale, kiwi. In total max 150 kcal.

Cina: peste la aburi SAU carne de pui SAU o omleta (numai daca nu ai mancat oua in ultimele 2 zile!) cu niste legume fierte si cu o salata cu rosii, salata verde, eventual ardei rosu (are vit. C), si ce-ti mai place. Asta face 250-350 kcal.


Asta e un meniu de maxim 1200 kcal si nici nu ramai niciodata flamanda. Eu zic sa incerci cateva zile si sa vezi unde te duce. Incearca sa bei multa apa -- la mine a mers f. bine cu ceai, aveam mereu termosul la mine!

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat