View Single Post
  #3097 (permalink)  
Vechi 31 ian 2019, 10:56:16
adinico's Avatar
adinico adinico este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina si cat mai multa miscare
Date: 165cm, 79.6kg
Mesaje: 3.919
Aprecieri acordate: 8.165
Am fost apreciat(a) de 5.317 ori in 2.849 mesaje
Implicit Re: Jurnal slabit orhidee

Citat:
Anterior postat de corinnef Vezi mesajul
Cred ca ar merge si conopida ta( aia, aia de ai chinuit-o pe razatoare si poate ca nu-i strica sa-i faci un masaj ceva ca sa se refaca putin dupa atata chin ) cu o maioneza din avocado si usturoi ....eventual putin marar daca il iubesti

Ma gandeam la tine si uite asa ...dau buzna trantesc usa de perete si cand incolo .....ce sa vezi ? Motivare ! Hotarare ! Determinare !
DA asta este Maria de o cunosc (recunosc) eu
Ma"bucurez" nespus pentru schimbarea care se produce aici si stiu ca rezultatele sunt la usa .
Tot asa cum ai scris tu ca chinui conopida fac eu cu broccoli adica il tai buchetelele marunt si ii fac masaj cu zeama de lamaie si sare .Sau aceeasi reteta merge pentru rucola .
Apropo in ziua de vitamine nu ai mancat cam putin ? sau mie mi se pare putin cam putin pentru ca eu sunt aia care baga tone de fructe
M-a lovit gandul la tine in timp ce imi faceam o salata delicioasa de rosii cu avocado si sare neagra ...da sare neagra(kala namak) ......are un gust divin ....de mirosit miroase a oua fierte dar gustul este ceea ce simteam ca imi lipseste dar nu stiam ce este . Acum cu sare neagra pot manca salate de tot felul fara dressing doar sare ,putin suc de lamaie si nelipsitul ardei iute
Cred ca acolo se gaseste in magazinele naturiste( pentru ca pe blogul Corinei Bacalu am citit despre sarea neagra ), aici nu am gasit in magazin a trebuit sa cumpar de pe amazon.
Azi am mancat deja 4 banane , 1 kg prune dezgetate (din prunul nostru), 2 kaki , 1 salata mare , 1 cana de "cafea" din chaga si acum merg sa spal 1kg struguri . Pana deseara mai intra in "rucsac" 1 salata maaaare cu painite de chia si 1,5 kg clementine . Sper ca doat atat
Am gasit o reteta care ma incanta de painite din chia si care tin loc de gustarele , crantanele : 250gr chia se hidrateaza si de amesteca cu 200 gr faina de migdale si putin sos de soia (trebuie sa fie ca un aluat ) . Cantitatea de mai sus am impartit-o in 4 :
- o parte am pus ceapa tocata si masata cu ulei si sare apoi stoarsa bine
-o parte usturoi si patrunjel
-o parte boia afumata ,bucatele de ardei dulce si fulgi de ardei iute
-o parte masline tocate si rosii deshidratate iar deasupra am uns cu putin ulei de masline pt aroma
Pe toate foile am pudrat sare si la deshidratat cu ele .....nebunie numai bune de rontait in loc de snacksuri si alte belele

Pupici cu sclipici si spor
draga corinef subscriu la toate cuvintele frumoase pe care ti le-a scris Orhidee si cu asa mare placere te citesc; daca reusesti sa intri mai des ce bine ar fi; azi trec sa iau sare neagra si mi-as lua nitica faina migdale de la plafar si voiam sa te intreb ce-mi sugerezi ca eu nu am aparat de deshidratat, daca le fac si le bag la cuptor ar merge?
iti doresc numai bine si te asteptam cu drag sa ne mai insufli din aerul tau optimist si tare, tare placut mie la citire
__________________
02.02-85; 20.02-84.9; 04.04-84.5 kg; 02.05-82.3 kg; 13.05-81.7
... 31.07-81.9 kg ...
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui adinico:
corinnef (11 feb 2019), nikytour (31 ian 2019), orhidee (31 ian 2019)