View Single Post
  #31 (permalink)  
Vechi 11 iun 2010, 14:51:48
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Jurnal Gea - o mamica in devenire

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


Gea, imi place tare mult sa citesc povestioarele bebe-ilor vostri, chiar daca inca sunt micuti, este foarte emotionant sa citesti ceea ce scrieti despre cum va simtiti, ce schimbari se petrec...

Imi place comparatia cu fluturasii
Mi-ai adus aminte de niste momente speciale... cu fluturasi
Chiar, e la fel senzatia cu atunci cand esti indragostita?

Sunt suparata pe ceea ce papi, asta-i papica de bebe?
Ai grija la alimentatie, acum nu mai este vorba doar de tine

Asteptam cu nerabdare urmatorul capitolul
Buna Slabuta, multumesc de vizita

Sa stii ca e putin diferita senzatia de "fluturasi indragostiti" si "fluturasi dde bebel" Pe cei indragostiti parca ii simteam in tot corpul, cand in stomac, cand in varful urechilor, cand in palme si chiar o senzatie care... fugea imediat ce imi dadeam seama ca ma inrosesc la fata.. Pe cei de bebel ii simt efectiv in burtica Nu mai e o senzatie pasagera. Chiar simt Sau cel putin eu asa cred. Parca e o bula de aer sau apa care se sparge in burta... sau ca si cum simti o picatura de apa cand iti cade pe burtica ce comparatii pot sa fac, dar incerc sa exprim cat mai bine senzatiile

Nu sunt foarte mandra de mancarea mea din week-end dar.... ma rog, nu am scuze. Astazi iarasi am papat un sandwich de la patiserie si un strudel cu cascaval si sunca, iar ieri la pranz doua feliute de pizza cu sunca. Doar ca avem destul de mult delucru la birou si nu apucam sa gatim foarte mult acasa si nici sa comandam de la catering... Sper sa ne revenim in week-end.

Pap foarte multe fructe. Cirese, capsuni, caise, banane, portocale, lebenita, kiwi nu trece o zi fara cel putin 2 feluri de fructe. Pe langa cei 2-3 litri de apa bauti zilnic, fructele imi fac mult bine si ma revigoreaza. Stiu ca uneori nu e cea mai sanatoasa papica, dar incerc sa imi revin sau sa echilibrez prin fructe si salate.

Este foarte cald si ma molesesc rau de tot de la caldura, uneori ma ia cu ameteala si oboseala instanta, dar cred ca asa e la toata lumea. Am inceput sa port fustitele de anul trecut (incap inca ok in ele, sunt mai largute, dar macar e ok la burtica ). La cele care au elastic mi pun elasticul la buric, sa nu deranjeze bebelul Parca sunt din anii 50 Dar acopar cu o camasuta

Nu mai beau deloc cafea, energizante si sucuri pepsi sau carbogazoase. Strict doar apa plata, minerala sau sucuri de portocale, respectiv ice-tea-uri. Nici cele din urma nu sunt foarte sanatoase, dar mai gust din cand in cand

Vrem sa iesim in week-end la iarba verde si la un gratar. Cred ca vom duce mititei, piept de pui si/sau frigarui din piept de pui. Voi lua din toate cate putin

Dar pana la gratar mai trebuie sa finalizez la birou niste probleme, apoi ne bucuram

Un week-end placut tuturor va doresc
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat