Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #4203 (permalink)  
Vechi 09 dec 2011, 12:59:27
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
mai ca mi-ai facut pofta sa-mi fac si eu mozzarella.Ce-i drept nu am cumparat niciodata si nu stiu ce gust are.Branzeturile mi le face mama din lapte prins se aduna smantana si Laptele acru ramas se pune pe foc pana incepe sa se adune apoi se pune in saculet si se lasa sa se scurga de zer.Eu o numesc branza degresata dar nu stiu cat de degresata poate sa fie.O mananc dimineata cu gem fara zahar si parca e placinta ...In ultimul timp am evitat branzeturile stiind ca nu ajuta prea mult la slabitdar sunt surse bune de calciu si proteine, nu?

Am reusit? As fi vrut sa o compar la gust cu ceva, dar parca nu ii gasesc corespondent, are gustul ei propriu.

Tu adaugi sare? Eu la mozzarella am pus putina sare in saramura, altfel a doua zi dimineata sunt 'balon'.

Eu nu evit branzeturile, dar nici nu exagerez. Daca am norocul sa dau peste telemea de capra o iau fara sa ma gandesc. Mai fac din cand in cand mozzarella si imi ajunge. Astea nu le cumpar din magazin. De la magazin iau branzeturi care nu am cum sa le fac: brie, cu mucegai, gorgonzola... imi plac asa de mult.

Acum vreau sa identific si o metoda de a face cottage si sunt multumita.

Daca laptele este gras si eu cred ca este... nu cred ca vaca mamei tale 'face lapte' de 1,5% standardizat ca pe cutie si branzeturile rezultate sunt destul de calorice si continut mare de grasimi. Dar daca mananci moderat nu are ce rau sa iti faca.




Citat:
Anterior postat de laurra Vezi mesajul
A si demult vroiam sa zicin ce in ce vad mai des la televizor emisiuni cu subiecte din situl "nostru".Oare sa se inspire de la noi
Legat de 'inspiratii' sau si mai simplu 'furt' ... este o intreaga poveste.
Stim despre 'problema'. Acest lucru se intampla din aprox. al doilea an de existenta Slabute, la inceput nu era chiar asa de vizibil, dar acum deja este pe fata (si cum ideile nu se protejeaza, nu ne ramane decat sa asistam la "masacrul slabute" ...)... si aici nu vorbim de "nume" mici, ci vorbim de unele companii mari de media. Nu am vorbit multe despre acest subiect, pentru ca la o explicatie de acest gen, de obicei primim raspunsuri 'aia sunt mari, nu are cum sa fie' ... realitatea este alta ... chiar se intampla si se fac o groaza de bani.

In 3 ani nimeni nu a zis niciodata de unde se 'inspira', dar s-au 'inspirat si asumat' absolut tot ceea ce am facut noi cu totii impreuna in acesti 3 ani (rezultate obtinute, articole, teme discutate in comunitate).

Sunt profund dezamagita de acest comportament. Pana in momentul de fata am vazut doar convenienta comerciala si furt de munca. Asta este media romaneasca.

In online, lucrurile 'stau' la fel de grav.

Ca un exemplu,... la un moment dat, a venit o propunere de organizare concurs pe Slabute, propunere venita din parte unui producator de pastile de slabit. A fost refuzat... si ce a facut?! s-a dus pe un site care face parte dintr-un 'lant de site-uri' cu care am avut 'probleme' si a organizat concurs acolo, dar nu simplu... furand si marca Slabute ...'castigatoarele acelui concurs cu pastile de slabit sunt viitoare slabute'


Apoi despre rezultate... Unii muncesc si depun eforturi enorme pentru a obtine cu greu unele rezultate, in timp ce altii fac declaratii, reclame, PR, minciuni, etc. Asa constati ca subiectul sanatatea, sanatos, pentru unii este o forma de marketing/a fi in trend si nimic mai mult.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat