View Single Post
  #477 (permalink)  
Vechi 09 mai 2018, 08:15:10
adinico's Avatar
adinico adinico este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina si cat mai multa miscare
Date: 165cm, 79.6kg
Mesaje: 3.919
Aprecieri acordate: 8.165
Am fost apreciat(a) de 5.317 ori in 2.849 mesaje
Implicit Re: Jurnal Adinico 2017- este vremea de o schimbare

ieri s-a comandat pizza la birou asa ca am zis sa nu fac separatisme si am avut pranz 4 feli quatro formagi, ca vegetariana nu am avut cu cine sa impart , aseara am zis ca tb sa compensez asa ca a fost o salata de varza +1 sandwich cu mezel ca am fost pe drumuri si am mancat in fuga

asa ca ieri am considerat-o zi de proteina iar de azi ceva planificari ca sa ne monitorizam mai bine

meniu azi amidoane:
6.30 - apa minerala, ca nu am mai avut timp de apa minune de stors lamaia
8- banana
10- gref
12- iahnie de fasole+salata de varza cu marar + 1felie paine
19- idem si la fel sa incercam sa respectam niste ture de PACV
ichide :apa 2.4 l+ 1 l ceai papadie si soc
m-am dotat cu un paharoi de sticla de 600 ml din Jumbo, desi aveam unul de la Herbalife era de plastic si nu ma mai incanta ideea plasticului, asa ca mi-am fixat 4 pahare de apa si 2 canoaie de ceai

spor in tot si toate si in planificare

mi-a picat in mana si citeam :
"Planifică-ți mesele. Planificarea este un element de bază indiferent de domeniu, atunci când urmărești să obții un rezultat. În cazul celor care au slăbit, obiectivul este menținerea greutății. Dacă nu ai controlul asupra aportului de alimente, șansele de a te menține se reduc. Control înseamnă să nu te trezești că vine ora mesei și tu nu știi sau nu ai ce să mănânci.

> Fă o listă înainte de a merge la cumpărături. Într-un fel asta ține tot de planificare. Este un gest de bunsimț, însă mulți nu îl iau în seamă. Dacă știi exact ce trebuie să cumperi, ai șanse mai mici să te lași pradă tentațiilor și în plus vei petrece mai puțin timp la cumpărături.

> Încearcă să ai același număr de mese în fiecare zi. Deși eu sunt de părere că cinci mese reprezintă alegerea cea mai bună, dacă pentru tine funcționează să ai trei mese (dar nu 2 sau 1), e ok și așa – important este să te ții de ele. Dacă sari peste o masă vei afecta ciclul foame – hrană – sațietate și s-ar putea să mănânci mai mult la următoarea masă. Sigur, dacă se întâmplă rareori să nu poți lua o masă, nu e o tragedie."
__________________
02.02-85; 20.02-84.9; 04.04-84.5 kg; 02.05-82.3 kg; 13.05-81.7
... 31.07-81.9 kg ...

Ultima dată editat de adinico; 09 mai 2018 at 08:27:27.
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui adinico:
Axenya (10 mai 2018), curly.light (12 mai 2018), lidiuta (09 mai 2018), nikytour (09 mai 2018)