Subiect: Jurnal "Slabuta"
View Single Post
  #482 (permalink)  
Vechi 30 mai 2009, 18:21:10
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal "Slabuta"

Citat:
Anterior postat de Luna Vezi mesajul
Stiu ca nu ia timp, faceam cu ai mei cand eram copil, adolescent si plecam la padure, munte, mare , etc DAR CERE CHEF

Din ce am citit eu zice ca nu sunt indicate la persoane supraponderale Ca mine, nu ca tine


Ma bucur ca au functionat bine si la tine mastile respective si ca esti multzumita
Sa vezi ce chef iti vine in timp ce le faci, important este sa te apuci ca dupa nu mai e nici o problema...

S-ar putea Luna Totusi m-am documentat si eu candva, si stiu ca am citit despre ceaiul din cozile de cirese care este foarte bun. Eu mai beau din cand in cand.

Cozile de cirese, efect diuretic recunoscut

Cozile de cirese contin saruri de potasiu, saponine, flavonoide, tanin, uleiuri volatile.
Ceaiul din cozi de cirese are o excelenta actiune antiinflamatorie si diuretica, actionand favorabil, prin indepartarea excesului de lichide din organism. Se recomanda:
  • in caz de infectii urinare (cistite, pielite) si litiaza urinara - prin cresterea diurezei;
  • afectiuni ale aparatului cardiovascular: insuficienta cardiaca, HTA, edeme - prin scaderea volumului sangvin circulant;
  • afectiuni metabolice: obezitate, guta, uremie - prin favorizarea eliminarii urinare a acidului uric si a altor compusi azotati.

Ceaiul se poate folosi ca atare sau in diferite amestecuri, pentru accentuarea efectului diuretic. Ceaiul simplu: se prepara un decoct din 1 lingurita de planta la o cana cu apa. Se beau 2-3 cani de ceai pe zi.


Ia uite ce zice aici:

Indicatii terapeutice
  • Cura de cirese se recomanda persoanelor cu afectiuni hepato-biliare, pentru ca regleaza functionarea ficatului si favorizeaza eliminarea bilei.
  • Sucul de cirese favorizeaza eliminarea resturilor alimentare si a toxinelor din organism si reglarea fermentatiei naturale intestinale, fiind recomandat persoanelor ce sufera de reumatism si guta. Sucul poate fi consumat cu moderatie si de diabetici, zaharul predominant fiind levuloza, perfect asimilabila de catre acestia.
  • Alte indicatii: persoanele anemice, astenice, copiii cu deficiente de crestere, cei cu afectiuni nervoase, pentru ca medicina moderna recunoaste efectul sedativ al acestui fruct remarcabil.
  • Pentru ca au o valoare calorica scazuta, ciresele pot fi consumate si de cei care tin cura de slabire, dar nu in cantitati mari.
  • Se poate urma o cura cu cirese in scopul detoxifierii si purificarii organismului.
Atentie!
Oricare ar fi fructul ales, o cura exclusiva reclama intotdeauna la inceperea ei o anumita prudenta, cu cresterea progresiva a cantitatii, pentru a nu risca anumite tulburari digestive.

Cura cu cirese
Exista doua moduri de a urma un tratament fitoterapeutic cu cirese: minicura si cura exclusiva.
  • Minicura: dimineata, pe stomacul gol, se incepe cu o doza minima de 100 g. Se creste progresiv doza pentru a ajunge la sfarsitul celei de-a treia saptamani la 500 g. De la doza de 300 g, se imparte cantitatea in trei prize pana la pranz si nu se mai consuma niciun alt aliment.
  • In timpul curei nu este recomandat abuzul de grasimi animale, zahar rafinat sau alcool. Pranzurile si cinele vor fi usoare si vor contine alimente usor digerabile.
  • Cura exclusiva - se face timp de trei sau patru zile, perioada in care se mananca doar cirese; aceasta cura se poate relua in fiecare luna. Intre o priza si alta este recomandat sa se bea apa minerala. Cantitatea de cirese este cuprinsa intre doua si trei kilograme pe zi. Aceasta cantitate de fructe se consuma in mai multe prize in timpul zilei.Cireasa este excelenta in cazul tenurilor uscate si obosite: o mana de cirese curatate de samburi se dau prin mixer; aplicati aceasta pasta pe fata si relaxati-va intins la orizontala. Masca are efect daca este lasata sa actioneze circa 20 de minute. Se clateste fata cu apa minerala (sau necalcaroasa).


Citat:
Anterior postat de Luna Vezi mesajul
Felii de cartofi cruzi Le aplici si stai intinsa 15-20 de minute, apoi clatesti cu apa calaie
Gata, mi-ai dat un remediu si pentru asta Multumesc mult
Eu am incercat cu pliculete de ceai dar parca nu s-a schimbat nimic

Ce ma fac eu asa frumoasa (fara vanatai, fara riduri...) O sa ma fure un Fat-Frumos
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat