View Single Post
  #8 (permalink)  
Vechi 20 aug 2010, 23:53:36
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dana - Frumusetea vine din interior

Citat:
Anterior postat de alecu dana Vezi mesajul
Am 43 ani si 90 kg...Am avut 93 si am reusit sa dau jos 3...Am inceput in iunie regimul balerina si in vreo 10 zile am slabit 3...Dar am trisat si am ramas asa...Azi m-am hotarit..Trebuie sa slabesc...Am inceput regimul disociat si am nevoie de incurajare...Am mincat brinza de vaci degresata, 250 gr si mi-a fost foame, dar acum am intrat pe Slabute.ro si incerc sa uit....Chiar vreau sa slabesc, nu se mai poate....

Frumusetea vine din interior....Aceasta e deviza mea....Intotdeauna am vrut sa fiu cea mai buna, cea mai inteleapta, cea mai buna mama, cea mai buna la serviciu.......Si mi-as fi dorit sa fiu si frumoasa, cea mai frumoasa femeie.....Dar nu am avut acest privilegiu....Sunt doar draguta......O femeie luptatoare, care a trecut prin multe in viata, pe care necazurile au intarit-o si nu de putine ori, deceptionata de tot ce ne inconjoara, de rautati de oameni rai si perfizi.....Am cazut, m-am ridicat si am luat-o de la capat......Inclusiv in lupta cu kilogramele...La 1,60 cm, 43 ani si 93 kg.....Mi-a murit sotul acum citiva ani buni si m-am refugiat in dulciuri....Intre peretii casei am plins pina nu am mai avut lacrimi, am facut poteca la mormint ani de zile, am oftat si mi-am zis -DE CE EU?-si mi-am alinat frustrarile in bombonele, ciocolata si mincare in general....Pina intr-o zi cind am zis ca si eu am dreptul la viata, nu sunt singura pe pamint care a ramas singura si indurerata si intr-o zi frumoasa de mai, am cunoscut un barbat singur, de o sensibilitate iesita din comun, de care m-am legat sufleteste si am incercat sa ma apropii...Cu pasi mici...Am facut ca clipele petrecute impreuna sa fie frumoase, calde, linistite si ne-am plimbat cit nu m-am plimbat pina atunci.....In parc, pe carari linistite de munte, la mare si ne-am bucurat de fiecare zi de sanatate, de flori, de iarba, de pasari, de soare, de noi.....Si mai mult decit atit, vreau sa fiu frumoasa....Si pentru asta, m-am hotarit sa slabesc....Si am inceput cu 93 de kg....Am inceput sa merg mai mult pe jos si sa am grija la ce maninc...Sa-mi numar caloriile...De fapt primele 3 kg le-am dat jos cu regimul balerina...Si a mers....In 10 zile....Apoi am stagnat....Si am avut un moment in care am vrut sa renunt...Dar el m-a sustinut...Chiar a inceput sa manince mai putin sa fie solidar cu mine...El nu trebuie sa slabeasca...Are 1,73 si 74 kg.....Si am inceput din nou...Zi de zi, am redus caloriile, incercind sa nu depasesc 1200, am renuntat la piine si dulciuri...Si am mai slabit inca 3, apoi inca 2...In total 8.....Si asa, sper si sigur voi reusi, vreo inca 15.....Am avut momente cind o saptamina nu am slabit nimic si am plins....Dar am luat-o de la capat, un pic mai mult sport, am fost mereu la Tintea Prahova la apa sarata si namol, am mers mai mult pe jos, am mai redus un pic din calorii....Si acul cintarului se misca, incet, incet dar sigur...Azi am mincat chiar si o prajiturica....Si asa au iceput colegii si prietenii sa sesizeze ca am inceput sa dau jos si sa-mi modelez un pic formele....Si sunt tare mindra...Si am inceput sa ma simt frumoasa...De fapt sa fiu frumoasa...Si incet incet, ceea ce acum citeva luni nici nu visam, a inceput sa prinda viata.....Si inteleg toate femeile care vor sa slabeasca si sa se lupte cu ele .....Dar va spun eu ca se merita si sigur se poate...Numai sa dorim.....Si neaparat sa iubim, sa iubim viata si bucuria de a trai, de a respira, de a fi fericiti....Fericirea o asociem cu bucuria, cu frumusetea, cu bunatatea si cu sensibilitatea...Pentru ca noi suntem sensibile, suave, intelegatoare si bune....Va multumesc ca existati, voi, cei care sunteti aproape si luptati cu tentatiile, care prin cuvintele voastre ati impartit gindurile si reusitele, esecurile si experientele traite...Am citit foarte multe jurnale, articole, din care am avut mult de invatat.....Si mai am....Si am inteles ca daca voi puteti si eu pot....Si daca voi sunteti frumoase, voi putea si eu....Si nu trebuie sa ne lasam infrinte....Si sa luptam.....Frumusetea este un ambalaj de poleiala care acopera un chip...Un chip care ascunde suferinta, durere, dragoste, amagire....Dar totusi sigur frumusetea vine din interior.....Si in fiecare dimineata voi zimbi si imi voi spune ca voi mai da jos ceva saptamina aceasta si voi fi mai frumoasa...Frumoasa pentru mine...Si pentru cei din jurul meu....Frumoasa pentru ca iubesc si ca pot fi iubita....Va multumesc
Buna draga Dana si bun venit printre noi

Cred ca e mai bine sa te feresti de regimuri ca "Balerina", disociata, in general diete care sunt foarte departe de notiunea "pe viata", ce vreau sa zic este sa alegi ceva care sa porti urma toata viata, si nu 2 saptamani, dupa care cedezi.

Legat de ce spui in mesajul tau, ai mare dreptate, toata viata "inotam" prin necazuri, care atat ne intaresc dar ne si "musca", asa ajungi ca dupa multi ani sa constati ca ai facut de toate, mai putin te-ai ocupat de propria persoana.

Foarte frumoasa povestea ta, sunt si momente triste (cu pierderea sotului) dar si multe clipe de fericire.

Felicitari pentru ambitie Dana, mereti din plin sa fii frumoasa, sa fii atragatoare, sa fii slabuta, sa fii femeie.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii