forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   challenge Sport (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/challenge-sport-12794.html)

lucia ely 15 feb 2022 23:32:55

challenge Sport
 
HELLO fetelor :x
M-am hotarat sa fac un challenge pt sport
as vrea sa incepem daca doriti din 21.02 si sa continue pana vreti voi sa ne oprim din asta.
eu m-am gandit in felul urmator (dar astept propuneri si de la voi, incat sa ne fie cat mai motivant )

sa avem intre 20/30 de min de 3 ori pe sapt.
si sa alegem impreuna un filmulet sau mai multe (Daca vreti desigur, sau poate face fiecare ce vrea)
eu m-am gandit sa avem 2/3 variante de filmulet pe sapt si cine are cel mai mare punctaj intr-o saptamana sa aleaga filmuletele pt sapt viitoare (Asa ne cunoastem si mai bine gusturile dar si diversificari)

fiecare zi in care ai facut sport primeste 1 pct
cine face extra zile de sport (pt fiecare zi extra 2 puncte)
si daca faci de ex 40 de min (si noi stabilim de ex 30 - sa mai primeasca 2 puncte (pt fiecare 5/10 min in plus zilnic punct in plus) sa avem totusi un barem :D (as recomanda sa se puna pana la max 60 de min)



exemplu
sapt 1 facem 25 de min zumba express sau 25 min de t25 cardio fiecare ce vrea
x3 zile =3 pct + extra puncte si apoi alege alte filmulete (cum mi-a aratat sabrine tae-bo si start walking, sau ce va place voua)

ce parere aveti?
astept si alte propuneti :x

lucia ely 16 feb 2022 14:36:46

Re: challenge Sport
 
Nu vrea nimeni?

butterfly30 16 feb 2022 21:58:36

Re: challenge Sport
 
Eu vreau , si regulile sunt ok, doar sa faca fiecare ce vrea. Ar fi mai bine xa fiecare sa posteze un link cu ce a făcut, ca sa ne mai inspiram una de la alta. Deci eu ma inscriu.

lucia ely 16 feb 2022 22:00:44

Re: challenge Sport
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1455415)
Eu vreau , si regulile sunt ok, doar sa faca fiecare ce vrea. Ar fi mai bine xa fiecare sa posteze un link cu ce a făcut, ca sa ne mai inspiram una de la alta. Deci eu ma inscriu.

Ar fi perfect. Ma bucur. Suntem noi 3. Deocamdată. Eu, tu și Sabi

Zoe 17 feb 2022 07:45:03

Re: challenge Sport
 
mă bag și eu, cu jumătate de gură, sper să mă mobilizeze. îmi place că nu e zilnic, n-aș avea energie (în cap) pentru așa ceva, regulile mi se par ok. :)

lucia ely 17 feb 2022 11:41:26

Re: challenge Sport
 
Zoe și eu tot cu jumate de gura sunt, stai linistita. De asta mi-am și dorit. Nici cum nu am putut sa ma mobilizez sa fac

Dar asa voi reuși, și de rusine:">, iar apoi ma obișnuiesc și aia e. Începutul e greu în orice

lidiuta 17 feb 2022 12:18:11

Re: challenge Sport
 
Dar cineva care pedalează de exemplu poate participa? Eventual extinzi ideea de sport, că şi pedalatul tot acolo intră.

butterfly30 17 feb 2022 13:16:00

Re: challenge Sport
 
Cam asa as vedea eu regulile:
1. 3 zile /sapt cu 20min/zi- 2 pxt pt fiecare zi=6 pct
2. Pt minim 20 min suplimentar /zi +1 pct, daca luni am făcut 40 min in loc de 20, primesc 3 puncte in loc de 2
3. Fiecare zi de minim 20 minute, in plus fata de cele 3 obligatorii se punctează inca 1 punc.

Cred ca este mai corect sa punctam cel mai bine baza, adica ceea ce este obligatoriu, ca sa fim cat mai motivate sa le facem.

Sport care se puncteaza
-gimnastica medicala, stretching, yoga, etc
-bicicleta, banda, gantere, etc
-orice filmulet de sport de pe YouTube
-jogging, bicicleta in aer liber, etc

Nu ia in calcul mersul pe jos, oricat de sanatos, dar am putea eventual sa facem un bonus de 1 pct pt minim 100 minute mers pe jos săptămânal.

Va rog sa aduceti ce amendamente doriti sau sa le reformulati cum va place mai milt, eu nu am nicio problema.

lidiuta 17 feb 2022 13:21:28

Re: challenge Sport
 
Te-ai gândit foarte bine, fluturaş! Regulile seamănă mult cu cele de la vechile concursuri. Să vedem ce spune şi Lucia.

lucia ely 17 feb 2022 13:49:11

Re: challenge Sport
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1455425)
Dar cineva care pedalează de exemplu poate participa? Eventual extinzi ideea de sport, că şi pedalatul tot acolo intră.

Normal. Sa fie 20/30 de min. Sa alegem împreună cât e minim


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:06:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO