forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Elenutza20-Certati-ma !!!!! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/elenutza20-certati-ma-2653.html)

zozolina 10 feb 2010 13:33:02

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Sa va traisca la toate copii..si eu imi mai doresc un bebe ...da sa mai creasca Deliuta...cam in vreo jumate de an..sa raman ar fi excelent:-*

elenutza20 10 feb 2010 14:41:46

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
eu zic ca 3 ani diferenta e super, dupa aceea se cam vede diferenta (4,5 ani) au preocupari diferite,

cu cat e diferenta mai mare, e mai bine ptr parinti (deja copilul mai mare se implica activ in cresterea celui mic),

nu-mi spune ca ai facut tort si nu ai mancat !!!!

zozolina 10 feb 2010 15:35:22

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Am facut un superr tort si da am gustat doar 2 lingurite...un tort cu blat de negresa si unu fara cacao si crema de tiramisu fara ness si capuccino, doar cu cacao....a iesit bestial=P~=P~=P~=P~=P~ si azi imi ceream iar niste prietene;)..dar am rezistat eroic...:D:D

elenutza20 11 feb 2010 08:37:45

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
zozo,
acuma, na,
o feliuta subtire, acolo, doar nu mananci in fiecare zi tort, si apoi gandeste-te, cand ajungi la mentionere o sa mai gusti din dulciuri, ca doar n-ai sa "tii post" toata viata

o nutritionista spunea "sa gusti" din tot ce ti-e pofta, ca sa nu te simti frustata, (cu masura, evident)

la noi in GALATI azi dimineata era patinoar, ploua si sub apa e gheata, a luat o tranta barbata-miu, radeau copiii cu gura pana la urechi, ca eram in fata la gradinita

buuun, acum zic de regim,
ieri a fost zi de carne , a fost bine, m-am simtit bine, nu mi-a fost foame, am mancat piept de pui si vreo 2 cremwusti, am reusit sa beau si 2 l apa

azi fibre (legume , fructe ), mi-am luat la serviciu pt salata, vreo 2 rosii, un ardei kapia, un mar, o mana de patrunjel verde (care din cate stiu contine fff multa vit C)

ziua cu cruditati mi se pare naspa, mi-e foame toata ziua
pup,

zozolina 11 feb 2010 09:13:15

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
draga Elena am gustat si aseara putin ca ma facut un urias de tort:D:D:D. LA noi ploua de azi noapte si e frig:((:((:((maine sper sa fie furmos ...e ziua mea;;);;);;)

elenutza20 11 feb 2010 11:14:08

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
eu zic sa-ti iei "dezlegare" la tort, ca, na', o data pe an e ziua BAMBOLINEI, o data pe an ziua ta,
de poimane revii la regim,

si nici nu esti grasa (eu raportez la mine)

poate vine primavara, sa putem da si pe la sala de fitness,

zozolina 11 feb 2010 14:29:41

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
pai sambata e ziua prietenei mele cele mai buna si dumninca e ziua lu tata si sf valentin...deci :D:D:D:Dtre sa abtin...mi s-a retras si burtica...cand vad rezultatele imi trece foamea....;;)Luni ma duc la tae bo:>:>:>am gasit si 2 prietene!!!!!!!

elenutza20 11 feb 2010 15:13:56

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
da, am sa caut si eu prin Galati o sala de tae-bo,
o fi existand
oricum, sambata si duminica ma duc la patinoar cate 2 ore, sambata cu stefan (care merge aproape bine) si duminica cu unul din gemeni ,
imi place sa fac sport, de mica am facut patinaj, balet, gimnastica, cel mai mult mi-a placut la gimnastica

maine dimineata ma cantaresc 9sper la un minus de 1-2 kg), disociatul Iannei "se opreste" la 4 zile (adica a 5-a zi o iei de la capat) dar eu ma gandesc sa mananc maine lactate, adica sana, branza, vad eu..

zozolina 11 feb 2010 15:24:32

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
iti tin pumnii>:D<nu se poate sa nu fie si la voi tae bo...

lavinuta 12 feb 2010 08:10:17

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
'neataaaa!
Sa ai o zi frumoasa:)

elenutza20 12 feb 2010 08:32:02

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
MERCI,
azi trebuia sa ma cantaresc,
dar am avut un mic incident ca s-a ars becul in bucatarie si nu vedeam (ma cantaresc FIX in acelasi loc)
ieri am avut fibre (legume si fructe) si am mancat asa :
pe la ora 11 o salata din o rosie, juma' de mar, juma de kapia si o mana de patrunjel verde care i-a dat gust (doar cu un pic de sare,
pe la 17.30 am facut o salata orientala cu masline, ceapa si 2 cartofi (nu trebuia cartofi, stiu),
pe la 20 niste zeama de ciorba
am baut cam 2 litri apa si ceai verde

ma gandesc azi sa tin cu lactate

maine si poimane mi-am propus sa merg cu kinderii la patinoar, deci sambata 2 ore si duminica 2 ore

azi cumpar bec, ma cantaresc si mut tickerul (SPER )

VA PUP, ZI BUNA,
astept pareri

puiu 12 feb 2010 08:52:44

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Buna elenutza.:DO zi cat mai frumoasa in continuare si plina de reusite>:D<ai ai grija cu mancarea ca mie tare mi se pare ca te cam infometezi:-/

elenutza20 12 feb 2010 10:05:56

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
buna, Puiu,
bine ai venit in jurnalul meu,

pai da, azi ziceam de lactate , dar sunt racita si mi-e foarte rau, asa ca acum "am scapat" intr-un pahar de sana cu un covrig ca sa pot lua o pastila,

si zilele astea n-o sa ma infometez ca am 3 copii de cresut (vezi albumul ) si nu vreau sa mor "pe cantar"

ps : a nu se intelege ca renunt !!

pup, zi buna!

zozolina 12 feb 2010 12:18:47

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Suntem alaturi de tine fii tareeeeeeeeeeeeeeee>:D<>:D<

elenutza20 12 feb 2010 13:48:51

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
draga zozo,

daca nu ma inseala memoria cred ca esti buna de cinste ,
astept sa ne inviti la un tort si o sampanie, (cu muuullllta ciocolataaaa)

deci asa

SA TRAIESTI, SA INFLORESTI,
SA-TI VEZI FETITA MARE SI FRUMOASA,
SA FII VESELA SI FERICITAAAAAAA !!!!!!!!!

@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-[*53*][*53*][*102*][*102*][*lamultiani*][*lamultiani*][*58*][*58*][*120*][*52*]

petrecere frumoasa !!!!!!!!!!!!!!!!!!

elenutza20 13 feb 2010 08:10:04

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
neata, fetelor !

mi-am cumparat bec si am reusit sa ma cantaresc,

AM MUTAT TICKERUL, URAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!

deci 4 zile de regim disociat al Iannei (vezi jurnalul ei) am slabit in 4 zile 1,5 kg,

ieri, a 5-a zi, am mancat si ciorba, si am mai gustat cate ceva, m-a lovit si o raceala si am mai luat ceva pastile,

azi nu stiu ce mananc, dar la ora 11 plec la patinoar 2 ore cu Stefan,

va pup, weekend placut, uite, la ora asta 8.30 a iesit soarele, deci...

LA VITA E BELLA !!!

ianna 13 feb 2010 15:43:24

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Citat:

Anterior postat de elenutza20 (Post 86320)
neata, fetelor !

mi-am cumparat bec si am reusit sa ma cantaresc,

AM MUTAT TICKERUL, URAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!

deci 4 zile de regim disociat al Iannei (vezi jurnalul ei) am slabit in 4 zile 1,5 kg,

ieri, a 5-a zi, am mancat si ciorba, si am mai gustat cate ceva, m-a lovit si o raceala si am mai luat ceva pastile,

azi nu stiu ce mananc, dar la ora 11 plec la patinoar 2 ore cu Stefan,

va pup, weekend placut, uite, la ora asta 8.30 a iesit soarele, deci...

LA VITA E BELLA !!!


hohooo in 4 zile 1kg si jumatate e mai mult decat foooarte frumos...bravo elenutza>:D<:-*

mvthebest 14 feb 2010 21:46:22

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Citat:

Anterior postat de elenutza20 (Post 86320)
neata, fetelor !

mi-am cumparat bec si am reusit sa ma cantaresc,

AM MUTAT TICKERUL, URAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!

deci 4 zile de regim disociat al Iannei (vezi jurnalul ei) am slabit in 4 zile 1,5 kg,

ieri, a 5-a zi, am mancat si ciorba, si am mai gustat cate ceva, m-a lovit si o raceala si am mai luat ceva pastile,

azi nu stiu ce mananc, dar la ora 11 plec la patinoar 2 ore cu Stefan,

va pup, weekend placut, uite, la ora asta 8.30 a iesit soarele, deci...

LA VITA E BELLA !!!

[*65*][*65*][*130*][*103*][*103*] Felicitari

kami 14 feb 2010 22:24:40

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Citat:

Anterior postat de elenutza20 (Post 86320)
neata, fetelor !

mi-am cumparat bec si am reusit sa ma cantaresc,

AM MUTAT TICKERUL, URAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!

deci 4 zile de regim disociat al Iannei (vezi jurnalul ei) am slabit in 4 zile 1,5 kg,

ieri, a 5-a zi, am mancat si ciorba, si am mai gustat cate ceva, m-a lovit si o raceala si am mai luat ceva pastile,

azi nu stiu ce mananc, dar la ora 11 plec la patinoar 2 ore cu Stefan,

va pup, weekend placut, uite, la ora asta 8.30 a iesit soarele, deci...

LA VITA E BELLA !!!

Bravo, felicitari, tine-o tot asa<:-P[*65*]
Sper ca maine sa fie si "ziua mea"

zozolina 15 feb 2010 09:04:17

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Bravo draga mea esti tareeeee...si eu am sa ma cantaresc maine sau poimaine...azi ma duc la tae bo:>abia astept poooooooooop...

lavinuta 15 feb 2010 09:08:31

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Citat:

Anterior postat de elenutza20 (Post 86320)
neata, fetelor !

mi-am cumparat bec si am reusit sa ma cantaresc,

AM MUTAT TICKERUL, URAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!

deci 4 zile de regim disociat al Iannei (vezi jurnalul ei) am slabit in 4 zile 1,5 kg,

ieri, a 5-a zi, am mancat si ciorba, si am mai gustat cate ceva, m-a lovit si o raceala si am mai luat ceva pastile,

azi nu stiu ce mananc, dar la ora 11 plec la patinoar 2 ore cu Stefan,

va pup, weekend placut, uite, la ora asta 8.30 a iesit soarele, deci...

LA VITA E BELLA !!!


Felicitari!!![*117*]

elenutza20 15 feb 2010 10:49:10

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
multumesc, fetelor,

dupa "disociatul" de saptamana trecuta (trebuie sa recunosc ca nu m-am simtit f bine, adica cu crampe, stare de moleseala), ma gandesc la urmatoarea strategie,

sa incep de azi cu lapte (sana) cu cereale, pentru ca la mine functioneaza, adica "ma tine satula" mai mult timp, adica pana la ora 17 cand termin programul la serviciu si ajung acasa (deci pe la ora 11 si pe la ora 14.30 cate o cana de sana cu cereale de porumb).

ce fel de cereale recomandati (adica sarace in calorii si acceptabile la gust) ??????:-/

si diseara (pe la 17.30, cand ajung acasa) voi manca o felie de friptura la cuptor cu vreo 2 castraveciori murati,

va pup, astept conversatie:-h:-h:-h[*66*][*66*][*66*][*21*]

elenutza20 15 feb 2010 16:08:36

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
revin
pana la ora asta (ora 16.00) am mancat un castronel (mic) de sana cu cereale de porumb,

aoleu, cate calorii au si cerealele astea de porumb, (370 kcal/100 gr), voi de care mancati?

ziceti cereale bune la gust cu calorii putine

pup

mvthebest 15 feb 2010 16:15:11

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Citat:

Anterior postat de elenutza20 (Post 87629)
multumesc, fetelor,

dupa "disociatul" de saptamana trecuta (trebuie sa recunosc ca nu m-am simtit f bine, adica cu crampe, stare de moleseala), ma gandesc la urmatoarea strategie,

sa incep de azi cu lapte (sana) cu cereale, pentru ca la mine functioneaza, adica "ma tine satula" mai mult timp, adica pana la ora 17 cand termin programul la serviciu si ajung acasa (deci pe la ora 11 si pe la ora 14.30 cate o cana de sana cu cereale de porumb).

ce fel de cereale recomandati (adica sarace in calorii si acceptabile la gust) ??????:-/

si diseara (pe la 17.30, cand ajung acasa) voi manca o felie de friptura la cuptor cu vreo 2 castraveciori murati,

va pup, astept conversatie:-h:-h:-h[*66*][*66*][*66*][*21*]

Hello Elenutza>:D<:-*Ce disociata ai tinut?:)

elenutza20 16 feb 2010 08:29:11

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
dieta Iannei disociata mi se pare abordabila, deci asa:

ZIUA 1 - carbohidrati (pilaf, paste sau cartofi, evident, nu prajiti), dar o tii asa toata ziua, adica daca incepi cu pilaf, mananci pilaf toata ziua,
ziua 2 - fructe (de orice fel, salate de fructe)
ziua 3 - proteine (carne fiarta, fripta, peste, oua , branza ), dar acelasi fel toata ziua, de ex daca incepi cu carne asa o tii si la cina
ziua 4 : fibre (legume, fructe , verdetruri), niste salate, parca e mai simplu, grapefrut, ca iti taie pofta de mancare

o zi pe luna numai apa plata,etc, mai poti trisa cate putin, (de ex in ziua de carbohidrati merge o patratica de ciocolata neagra sau o inghetata) -zice Ianna


asta e dieta pe care am tinut-o,
comentarii:
:-s pilaful din prima zi (pt ca eu am ales pilaf ) l-am facut cu un morcov si ciuperci,fara ulei, era destul de bun,
:-/fructele din ziua 2 m-au "terminat", (Ianna zice sa faci salata de fructe cu cateva lingurite de vin)
:-o ziua 3 cu carne a fost OK , am facut piept de pui la teflon cu condimente, a fost satios
:-oziua 4 , e OK si ea, pt ca poti sa mananci si ciorbe(supe) de legume, salate, am facut o salata super cu o mana de patrunjel verde, era delicioasa

deci, cel mai greu a fost in ziua de fructe, a, si 2 l apa pe zi, sau ceai, ceai verde

pup, bafta!
daca mai ai intrebari, astept



elenutza20 16 feb 2010 10:06:14

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
ieri am gresit putin, deci CERTATI-MA...

am mancat asa:

ora 8.00 - cafea neagra (fara zahar, lapte, )
ora 12.00- un castronel mic de sana cu cereale de porumb (la serviciu) si un mar
ora 17.00- o felie jumate de friptura porc la tava (slaba) cu putina paine (uneori mi-e pofta de paine), si 2 chiftelute

ora 20 (acum e naspa); am scapat in juma' de punga de pufuleti ( stiti cat de multe calorii au pufuletii ????? :-/:-/:-/, asa , inofensivi cum ii vedeti) si niste covrigei gen brezel.(sa zic max 100 gr)..si m-am uitat azi in tabelul de calorii ~X(~X( vaiiiii...cate calorii au...

[*hot-dog*][*hot-dog*] si cica sa ma limitez in 1300 cal, s-ar putea sa fi "sarit " putin, voi ce ziceti?

lavinuta 16 feb 2010 12:23:14

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
:)) si eu am luat tzeapa cu pufuletii:((, mancam vreo 3-4 pungi pe zi(intre mese), ca sa nu mananc altceva ca ingrasa:)) si cand am descoperit cate calorii au...~X(
nu e tragedie ca ai depasit cu putin 1300kcal, fa ceva mai multa miscare si gata:D

onetotilia 16 feb 2010 12:31:40

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Si eu trebuie sa fiu ceratata................am iesit ieri la o plimbare si am mancat o waffa...si are vreo 400 de calorii.......si era si ora 5 seara......ce ciuda imi este...

elenutza20 16 feb 2010 12:52:41

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
draga Otilia,
la faza cu waffa, normal ca nu poti sa te abtii, ca si noi am auzit de dulciurile din Belgia,

vom merge la vara 4 zile Olanda, 7 zile Belgia si nu vreau sa ma gandesc ca e tara trufelor, ciocolatei si a berii (noi, fiind mari amatori de bere)

deci voi pleca in Belgia resemnata ca voi "pune" vreo 2 kg

pup,

elenutza20 16 feb 2010 12:53:38

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
otilia,
m-am uitat si la datele tale, nu esti grasa deloc

ianna 16 feb 2010 15:05:34

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
elenutza..dupa disociata trebuie tinut perioada de tranzitie...adica..continui disociata dar adaugi si alte produse

ZIUA 1 - carbohidrati (pilaf, paste sau cartofi, evident, nu prajiti),dar adaugi si salate si/sau fructe
ziua 2 - fructe (de orice fel, salate de fructe) adaugi salate
ziua 3 - proteine (carne fiarta, fripta, peste, oua , branza ), dar daugi salate, fructe ...si ou fiert la mic dejun
ziua 4 : fibre (legume, fructe , verdetruri) adaugi bucatele de piept de pui la gratar in salata

cu alte cuvinte sa treci usor de la disociata la meniu normal...:)nu o face brusc ...sa nu risti sa pui la loc ce ai pierdut ! vezi ca in jurnalul meu drama_queen parca ma intreba cum sa pape sa nu cada sub 1000kcal/zi ...si am exemplificat mai bine meniurile

onetotilia 16 feb 2010 15:24:04

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
elenutza...e adevarat ca nu arat grasa ...dar nici nu imi place cum arat avand in vedere ca stiu cum aratam acum un an......
si sa stii ca este o bere cu visne......yummy yummy si cu wafele aici....deci treceam pe langa un chiosc intr-un centru comercial unde le faceau asa calde cu miere sau oricum...;;caramelizat...nu m-am putut abtine...dar nu am depasi ieri 1300 de kcal cu tot cu wafa aia...
dar m-am cumintit....si de ciocolata.....nu mai zic :((

onetotilia 16 feb 2010 16:37:11

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
prietenului meu ii trebuie pizza....ce aluat sa fac sa nu trebuiasca sa il dospesc??sau sa il fac cu praf de copt?? ???

elenutza20 17 feb 2010 08:41:29

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
SAL
eu fac asa (aluat de pizza si placinte)

1 cub drojdie
o cana apa (cana normala)calduta pt dizolvat drojdia
7 linguri ulei
un praf sare

se pune cubul de drojdie in cana cu apa calduta, amesteci si torni in castron, pui cele 7 linguri ulei si apoi faina cat cuprinde si amesteci pana se desprinde de pe maini (si un praf de sare), lasi putin acoperit cu prosop (la caldura).

mie imi ies cam 3-4 foi de placinta,
pentru pizza cred ca trebuie sa injumatatesti cantitatile.


pup, zi buna !

elenutza20 17 feb 2010 09:15:33

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
ieri am fost cuminte , am mancat asa :

ora 8.00- cafea tare, mare, neagra, fara zahar , lapte
ora 12 - un castronel sana cu cereale de porumb (o sa schimb cerealele ca astea au multe calorii)

ora 14 - un mar
ora 17 - o felie friptura , juma de gulie rasa

ora 21- un mar
si apa,

ieri am fost cuminte
deci BRAVO , GABI (ma cheama gabi, dar am pus "elenutza " pt ca ELENA mi se pare cel mai frumos nume de fata

pup, astept conversatie

lavinuta 17 feb 2010 09:34:44

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Hmmm, nu e cam putinel? de ce nu incerci sa mananci cereale dimineata si sa mai adaugi la pranz altceva?

elenutza20 17 feb 2010 11:01:10

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
sal, lavi
la pranz sunt la serviciu,
deci daca vreau si altceva trebuie sa prevad de dimineata

dar ce ma fac de maine, ca vrem sa plecam vreo 4 zile la Sinaia si parca vad ca-mi sare regimul in aer
pup

lavinuta 17 feb 2010 11:13:12

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Distracite placutaaa![*140*]
Incearca sa mananci ce e mai dietetic pe acolo, si ia-ti mai multe fructe la tine:D

kami 17 feb 2010 20:18:24

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
Super, un wekend prelungit. Distractie faina [*123*][*141*][*laski*]

elenutza20 17 feb 2010 21:42:17

re: Elenutza20-Certati-ma !!!!!
 
sal, fetelor,
merci, sper sa fie frumos,

am facut bagajul pe furis si maine dimineata, cand kinderii vor fi somnorosi si mofturosi (ei stiu ca mergem la gradinita), vom striga "SURPRIZAAA!!"" si masina o va lua directia SINAIA

DECI VA PUP, FETELOR,
vorbim luni,

ps; promit sa recunosc cat de nesimtita am fost la capitolul...mancare, dar vom face si miscare,
eu zic ca ma voi abtine, da' ...cine stie ce ma tenteaza

va pup, sa fiti cuminti,,


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:24:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO