forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinu-vreau-slabesc-sanatos-frumos-organizat-12226.html)

ieucumine 18 mar 2013 21:32:22

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1237903)
Și eu mă gândeam să fac paste pentru mâine, pe tren. Și eu mă gândeam dacă să le fac în seara asta sau mâine dimineață.. :-? Am găsit o rețetă care zice că poți pune totul la caserolă și mânca mai târziu, însă n-am încercat încă faza cu "mâncatul mai târziu".
O să îți spun și rețeta, oricum, chiar dacă nu mi-ai cerut-o :))) 85g paste, câteva roșii cherry, am impresia că și jumătate de ardei gras roșu, ceva piept de pui prăjit/copt/whatever (în bucățele), sos pesto și creme fraiche. Fierbi pastele, coci puiul. După ce sunt gata pastele și scurse, le amesteci cu sosul pesto și crema respectivă care e cam smântână de fapt. :)) După aceea adaugi ardeiul gras (tăiat mărunt) și roșiile cherry (tăiate în jumătăți). După aceea și puiul. Știu, cel puțin, că are gust bun și când e rece. Din cauza legumelor crude de acolo. Dacă vrei, poți încerca. :)


Ma, pesto n-am mancat niciodata, iar crema aia habar n-am ce e, dar am ceva creme de branza 0,1% in frigider, care tot un fel de smantana pare sa fie. Rosii cherry am, paste integrale am, ar fi o idee. Si la o adica imi pot lua maine in drum spre munca un ardei si sa il tai acolo. Aaaa, sa pun niste piept de pui la decongelat si il ciopartesc in bucatele mici maine dimineata. Suna bine, asta fac maine. Mersi de idee!

alinu0809 18 mar 2013 22:42:59

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1237919)
Ma, pesto n-am mancat niciodata, iar crema aia habar n-am ce e, dar am ceva creme de branza 0,1% in frigider, care tot un fel de smantana pare sa fie. Rosii cherry am, paste integrale am, ar fi o idee. Si la o adica imi pot lua maine in drum spre munca un ardei si sa il tai acolo. Aaaa, sa pun niste piept de pui la decongelat si il ciopartesc in bucatele mici maine dimineata. Suna bine, asta fac maine. Mersi de idee!

Cu plăcere >:D<
Da da, legumele le poți adăuga și mâine, nu-i problemă. Sosul pesto e destul de bun, dar nu folosi mult (în caz că intenționezi).. are o grămadă de calorii. Păi creme fraiche e tot un fel de cremă de brânză din câte știu, deci poți folosi ce ai tu acolo. :) Sper să-ți placă :D

ieucumine 18 mar 2013 22:44:08

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Vai, cate retete de dulciuri ai.... Si numai de alea aratoase si mega mancabile...

alinu0809 18 mar 2013 22:51:00

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1237984)
Vai, cate retete de dulciuri ai.... Si numai de alea aratoase si mega mancabile...

Daaa, abia îmi descoperisem pasiunea de a face prăjituri și hop, m-am îngrășat:)) Ceea ce se înțelege acum, având în vedere că nu mâncam doar o porție, de obicei. Și toate treburile alea conțin zahăr și alte nebunii :( Sunt super bune, dar și super îngrașă dacă se face exces de ele.. :))))) Deci m-am cam lăsat de făcut cupcakes și alte prostii, deși..:-<

ieucumine 18 mar 2013 22:54:51

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1237991)
Daaa, abia îmi descoperisem pasiunea de a face prăjituri și hop, m-am îngrășat:)) Ceea ce se înțelege acum, având în vedere că nu mâncam doar o porție, de obicei. Și toate treburile alea conțin zahăr și alte nebunii :( Sunt super bune, dar și super îngrașă dacă se face exces de ele.. :))))) Deci m-am cam lăsat de făcut cupcakes și alte prostii, deși..:-<


Well, you know, exista faina integrala, indulcitor si portii mai mici sau mai putine. Bine, la asta cu portii mai mici sau mai putine, nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, tinand cont ca ieri dimineata m-am aruncat pe un tort gasit la munca in frigider. M-am oprit dupa 3 linguri, totusi :)

alinu0809 18 mar 2013 23:22:45

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1237994)
Well, you know, exista faina integrala, indulcitor si portii mai mici sau mai putine. Bine, la asta cu portii mai mici sau mai putine, nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, tinand cont ca ieri dimineata m-am aruncat pe un tort gasit la munca in frigider. M-am oprit dupa 3 linguri, totusi :)

E bine că te-ai oprit. Adică nu e nimic rău în a gusta din tort, presupun. :) Știu câte există, însă nu pot, psihic nu pot să mănânc doar UN cupcake. Sau doar O tartă. Nu una după alta, dar într-o zi, de exemplu.
Acum nici eu nu-s în măsură să-ți dau ție sfaturi cu "doar gustă câte puțin din orice", că azi iar am mâncat tarte de orez cu dulceață de afine. :)))))
A și m-am uitat la pozele tale pe FB, arăți foarte bine @-) Pozele de pe slabute sunt ambigue :))

ieucumine 18 mar 2013 23:32:23

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1238008)
E bine că te-ai oprit. Adică nu e nimic rău în a gusta din tort, presupun. :) Știu câte există, însă nu pot, psihic nu pot să mănânc doar UN cupcake. Sau doar O tartă. Nu una după alta, dar într-o zi, de exemplu.
Acum nici eu nu-s în măsură să-ți dau ție sfaturi cu "doar gustă câte puțin din orice", că azi iar am mâncat tarte de orez cu dulceață de afine. :)))))
A și m-am uitat la pozele tale pe FB, arăți foarte bine @-) Pozele de pe slabute sunt ambigue :))



Aratam:))). Cred ca de cand am pus 5 kg n-am mai aparut in nicio poza :))

ieucumine 18 mar 2013 23:34:55

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1238016)
Aratam:))). Cred ca de cand am pus 5 kg n-am mai aparut in nicio poza :))



Aaaa, ba da, am unele de asta-iarna si de la revelion. Asa arat si acum:))

alinu0809 18 mar 2013 23:36:26

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de ieucumine (Post 1238017)
Aaaa, ba da, am unele de asta-iarna si de la revelion. Asa arat si acum:))

Păi și în pozele alea arăți foarte fain. Ai niște picioare la care pot doar să visez :)) Mie-mi place cum arăți. :D

ieucumine 18 mar 2013 23:46:19

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de alinu0809 (Post 1238018)
Păi și în pozele alea arăți foarte fain. Ai niște picioare la care pot doar să visez :)) Mie-mi place cum arăți. :D


daaa, imbracata. N-am nimic cu picioarele mele, sa zicem sa sunt ok, dar se poate si mai bine. Eu am un fix cu soldurile. Am devenit experta in ascunsul lor:))


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:05:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO