forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Anorien (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anorien-7297.html)

Anorien 20 ian 2011 15:01:33

Re: Jurnal Anorien
 
Citat:

Anterior postat de Ioana Dobre (Post 483372)
Ahh..am vazut mai sus ca mai raspunsesesi o data.

E foarte bun ritmul as putea spune! Ma bucur ca iti place dieta. Asta e cel mai important. Sa nu avem sentimente negative si cand terminam cu ea sa dam fuga la tot ce nu e bun.

Eu m-am hotarat sa ma inscriu la concursul de pana la paste cu fetele de la monti. Poate asa ma motivez sa tin mai strict dieta si sa fac mai mult sport.

Te puuup, din nou! :P>:D<

Buna Ioana, dieta imi place la nebunie dpdv al alimentelor permise, al senzatiilor, al usurintei de a o tine si a usurintei de a ma abtine la dulce INSA observ ca acest consum mic de carbohidrati imi afecteaza negativ "performanta" la sala; uneori am o senzatie de ameteala in timpul exercitiilor cardio cu impac major (sarituri, miscari ample de brate, de corp, de cap) si per total, daca inainte oboseala abia la sf orei a doua, acum ma simt sleita de oboseala inca de pe la inceputul orei a doua. Sper sa fie si faptul ca nu am mai fost la sala anul asta decat de 3-4 ori si sa imi fi pierdut eu antrenamentul, nu stiu.

Si eu m-am inscris la concursul de Paste cu fetele de la SB :D si abia astept! Deci vom fi in concurenta :D

Citat:

Anterior postat de Mihaela1006 (Post 483635)
Buna Anorien!
ce mai faci?
din meniul tau as scoate alunele felix, dar restul pare bine. iar ai putine mese, deci calorii putine... poti sa organizeazi ziua mai judicios?
Felicitari pentru trecerea sub 70 >:D< mai ai 3 zile de SB - o continui?
sa ai o zi buna :D

Buna Mihaela,

Alunele s-au "gătat" in sfarsit, erau ramase de sambata de cand am avut niste invitati. Ieri, ai dreptate, foarte dezorganizat meniul meu, in concordanta cu programul de ieri total haotic si nepremeditat. Azi am fost cuminte, am luat micul dejun, acum iau pranzul (vita la gratar + salata de ardei capia copti), iar diseara mananc salata verde & co + piept pui la gratar. Azi o sa sar gustarile insa.

Duminica va fi ultima zi de SB faza 1, o voi continua ori cu inca o saptamana de faza 1, ori trec la faza 2, inca nu stiu.

Va pup pe amandoua >:D<

Anorien 20 ian 2011 17:04:09

Re: Jurnal Anorien
 
Uff, draga jurnalule,

Postul asta este mai mult pentru mine, decat pentru tine, ca sa pot citi mai tarziu si eventual sa nu mai repet ce am facut azi. Am venit de la sala oarecum rupta, cu stare de moleseala. Trecusem prin mega image de unde imi luasem o salata de ardei copti (ea fiind si principala vinovata pentru evenimentele ce vor urma) si o branzica proaspata de la tnuva.

Acasa. Mi-am pus un episod din Parenthood si mi-am adus asa: 1 bucata de vita la gratar pastrata de aseara (70g) si salata de ardei copti (jumatate din caserola, 100 gr) si cascaval hochland light (30g). tot pranzul echivala cu cca 310 kcal (mai aveam deja peste 500 de la MD, deci ramanea destul spatiu si pt cina) Am mancat tot. M-am simtit satula, dar imi placuse asa mult ardeiul copt ca am mai vrut si cealalta portie. Si am adus-o. Dar nu goala, ca m-am gandit ca e prea acra goala (contine otet), asa ca am adus si branza tnuva din care planuiam sa iau doar cateva lingurite. n-o mai lungesc, cert e ca am mancat tot: salata de ardei copti, carnea, tot paharul de branza tnuva, cascavalul. O masa de nici mai mult, nici mai putin de 500 gr!! Adica o jumatate de kilogram. Simt ca pleznesc si sentimentul asta ma face sa ma simt atat de vinovata. De la planul de 310 kcal pt pranz, am sarit la 547 kcal, iar eu am deja azi, doar din MD si pranz 1000 kcal :(

Stiu ca nu am incalcat cu nimic dieta SB (nr de carbs e sub 40 pe ziua de azi) si mai stiu ca nu conteaza cat mananc cantitativ, dar ma deranjeaza ca in timp ce continuam sa mananc eram constienta ca eram SATULA si ca mi se umflase stomacul. Nici macar n-am scuza ca am mancat emotional, nu, emotional sunt ff bine. Am mancat pt ca IMI PLACEA GUSTUL :(( Adica am fost o purcica si din cauza asta diseara SPER sa mananc doar o mica salata!!

Itssy 20 ian 2011 19:54:51

Re: Jurnal Anorien
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 484114)
Uff, draga jurnalule,

Postul asta este mai mult pentru mine, decat pentru tine, ca sa pot citi mai tarziu si eventual sa nu mai repet ce am facut azi. Am venit de la sala oarecum rupta, cu stare de moleseala. Trecusem prin mega image de unde imi luasem o salata de ardei copti (ea fiind si principala vinovata pentru evenimentele ce vor urma) si o branzica proaspata de la tnuva.

Acasa. Mi-am pus un episod din Parenthood si mi-am adus asa: 1 bucata de vita la gratar pastrata de aseara (70g) si salata de ardei copti (jumatate din caserola, 100 gr) si cascaval hochland light (30g). tot pranzul echivala cu cca 310 kcal (mai aveam deja peste 500 de la MD, deci ramanea destul spatiu si pt cina) Am mancat tot. M-am simtit satula, dar imi placuse asa mult ardeiul copt ca am mai vrut si cealalta portie. Si am adus-o. Dar nu goala, ca m-am gandit ca e prea acra goala (contine otet), asa ca am adus si branza tnuva din care planuiam sa iau doar cateva lingurite. n-o mai lungesc, cert e ca am mancat tot: salata de ardei copti, carnea, tot paharul de branza tnuva, cascavalul. O masa de nici mai mult, nici mai putin de 500 gr!! Adica o jumatate de kilogram. Simt ca pleznesc si sentimentul asta ma face sa ma simt atat de vinovata. De la planul de 310 kcal pt pranz, am sarit la 547 kcal, iar eu am deja azi, doar din MD si pranz 1000 kcal :(

Stiu ca nu am incalcat cu nimic dieta SB (nr de carbs e sub 40 pe ziua de azi) si mai stiu ca nu conteaza cat mananc cantitativ, dar ma deranjeaza ca in timp ce continuam sa mananc eram constienta ca eram SATULA si ca mi se umflase stomacul. Nici macar n-am scuza ca am mancat emotional, nu, emotional sunt ff bine. Am mancat pt ca IMI PLACEA GUSTUL :(( Adica am fost o purcica si din cauza asta diseara SPER sa mananc doar o mica salata!!

Buna draga mea >:D< , am dat si eu de jurnalul tau ;;) .
Si mie mi se intampla sa nu'mi fie foame dar sa mananc de pofta , chiar daca ma simt plina , cum zici tu :-s .. nu stiu de ce :-?? .
Nu te mai simti vinovata , bucura'te ca esti in grafic cu dieta chiar si cu scaparea asta .. :) si priveste inainte , ca maine sa nu se mai intample >:D< .
Cand te cantaresti ??;;)

Anorien 21 ian 2011 08:41:15

Re: Jurnal Anorien
 
Citat:

Anterior postat de Itssy (Post 484516)
Buna draga mea >:D< , am dat si eu de jurnalul tau ;;) .
Si mie mi se intampla sa nu'mi fie foame dar sa mananc de pofta , chiar daca ma simt plina , cum zici tu :-s .. nu stiu de ce :-?? .
Nu te mai simti vinovata , bucura'te ca esti in grafic cu dieta chiar si cu scaparea asta .. :) si priveste inainte , ca maine sa nu se mai intample >:D< .
Cand te cantaresti ??;;)

Buna Itssy,

Mersi de vizita >:D< Nu mai ma simt asa vinovata, a trecut, insa la cantar e in plus cu 500 de grame fata de ieri si habar n-am de ce :( si ca iti raspund si la intrebare, de cantarit ma cantaresc aproape zilnic. Ieri aveam 69.7, azi am 70.1.

Te pup, spor >:D<

Anorien 21 ian 2011 08:43:16

Re: Jurnal Anorien
 
Cum ziceam si mai sus, la cantar +500 gr :( (m-am cantarit in ambele zile la aceeasi ora, in ambele fara tranzit, asa ca nu stiu de ce m-am ingrasat :( poate din cauza ca aceste 2 zile am mancat haotic). Nici nu stiu cum sa ma simt legat de +500, sa fie o eroare? Am tinut dieta bine. N-ar fi trebuit sa imi arate pe plus. This is sad :-<

Meniu ziua 11 SB faza 1:

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:57
Fasole rosie la conserva Green Country, Kaufland, 90g - 88 calorii, 6.3 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 14.4 carbohidrati, 5.6 fibre, 180 sodiu, 3.8 zahar
Burger vegetal, Mega Image, 70g - 241 calorii, 12 proteine, 18 grasimi, 0 colesterol, 5.7 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Sunca curcan, Cris-Tim, 48g - 43 calorii, 7.9 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Branza proaspata, 365, 60g - 80 calorii, 5.4 proteine, 5.5 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:24
Cascaval light, Hochland, 30g - 72 calorii, 5.4 proteine, 5.4 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata ardei capia cu usturoi, 365, 220g - 152 calorii, 2.4 proteine, 9.9 grasimi, 0 colesterol, 13.2 carbohidrati, 3.7 fibre, 123.6 sodiu, 0 zahar
Muschi de vita la gratar, 70g - 160 calorii, 16.8 proteine, 9.8 grasimi, 77 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Cottage branza proaspata 5%, Tnuva, 175g - 163 calorii, 18.4 proteine, 8.8 grasimi, 0 colesterol, 2.6 carbohidrati, 0 fibre, 875 sodiu, 0 zahar

Cina, ora 16:24
Salata verde, 75g - 13 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 2.5 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Castraveti, 55g - 9 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0.9 zahar
Rosii, 135g - 25 calorii, 1.2 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 5.3 carbohidrati, 1.6 fibre, 6.8 sodiu, 3.5 zahar
Ardei gras verde, 35g - 8 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0.6 fibre, 1.1 sodiu, 0.8 zahar
Ulei masline extravirgin, Picasol, 10ml - 90 calorii, 0 proteine, 10 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Otet din vin alb, Ponti, 15ml - 4 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1148 calorii, 77.4 proteine, (mult)69.2 grasimi, 77 colesterol, (mic)50.8 carbohidrati, 18.2 fibre, 1186.5 sodiu, 9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 50min - 408 calorii
Aerobica, impact minim, 50min - 292 calorii
Metabolism bazal - 1464 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2164 calorii

Ioana Dobre 21 ian 2011 10:39:51

Re: Jurnal Anorien
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 484114)
Uff, draga jurnalule,

Postul asta este mai mult pentru mine, decat pentru tine, ca sa pot citi mai tarziu si eventual sa nu mai repet ce am facut azi. Am venit de la sala oarecum rupta, cu stare de moleseala. Trecusem prin mega image de unde imi luasem o salata de ardei copti (ea fiind si principala vinovata pentru evenimentele ce vor urma) si o branzica proaspata de la tnuva.

Acasa. Mi-am pus un episod din Parenthood si mi-am adus asa: 1 bucata de vita la gratar pastrata de aseara (70g) si salata de ardei copti (jumatate din caserola, 100 gr) si cascaval hochland light (30g). tot pranzul echivala cu cca 310 kcal (mai aveam deja peste 500 de la MD, deci ramanea destul spatiu si pt cina) Am mancat tot. M-am simtit satula, dar imi placuse asa mult ardeiul copt ca am mai vrut si cealalta portie. Si am adus-o. Dar nu goala, ca m-am gandit ca e prea acra goala (contine otet), asa ca am adus si branza tnuva din care planuiam sa iau doar cateva lingurite. n-o mai lungesc, cert e ca am mancat tot: salata de ardei copti, carnea, tot paharul de branza tnuva, cascavalul. O masa de nici mai mult, nici mai putin de 500 gr!! Adica o jumatate de kilogram. Simt ca pleznesc si sentimentul asta ma face sa ma simt atat de vinovata. De la planul de 310 kcal pt pranz, am sarit la 547 kcal, iar eu am deja azi, doar din MD si pranz 1000 kcal :(

Stiu ca nu am incalcat cu nimic dieta SB (nr de carbs e sub 40 pe ziua de azi) si mai stiu ca nu conteaza cat mananc cantitativ, dar ma deranjeaza ca in timp ce continuam sa mananc eram constienta ca eram SATULA si ca mi se umflase stomacul. Nici macar n-am scuza ca am mancat emotional, nu, emotional sunt ff bine. Am mancat pt ca IMI PLACEA GUSTUL :(( Adica am fost o purcica si din cauza asta diseara SPER sa mananc doar o mica salata!!

Draga Anorien. Stai linistita! Atat timp cat ai mancat CE trebuia, nu prea conteaza CAT ai mancat. Ti-a fost pofta! Foarte bine! Decat sa fi mancat o ciocolata sau ceva ce nu aveai voie, e foarte bine ca ai mancat asa!

Si eu aseara mancasem o conserva intreaga de ton cu lamaie si branza de oaie, dar imi era pofta de ciocolata. Doar pofta! Si am mancat fara nici o remuscare 2 patratele :D.

Daca ai nevoie de mai multi carbohidrati de ce nu "studiezi" putin si Monti (cea pe care o tin eu). Am inteles ca e mult mai permisiva... Eu mereu am mancat si de foame si de pofta, si de tot felul, si tot am dat jos.

Pentru sanatatea mea incerc mai putine grasimi si mai multe fibre, important e sa tii un regim de viata care sa nu devina un chin in nici un moment! Doar asa ne putem mentine.

Daca organismul tau iti cere mai multi carbohidrati, mananca dimineata cu ingredere fulgi de ovar, secara, orz cu iaurt sau lapte 0%. Ajuta si la tranzit, au si mai multi carbohidrati si tin si tomacul plin :D

E mai important sportul, parerea mea, decat sa mancam mai putin.

Nu iti face griji ca eu in unele zile ajung si la 2000 de calorii. Acum sunt intr-o perioada de stagnare...si e inainte de perioada aceea a lunii cand organismul retine apa si cantarul arata mai mult. Dar in 2 luni si jumatate am dat jos mai bine de 11 kg cred. Ceea ce e foarte bine, din punctul meu de vedere, si stiu ca as putea sa stau la faza de slabire cu monti cel putin un an de zile. Pur si simplu nu imi mai e pofta de dulciuri, daca imi e pofta de ceva, mananc orice e permis si tot asa....

Nu fi suparata pe tine. Nu ai de ce!

Te puuup si fi mandra de tine, pentru ca meriti!

Itssy 21 ian 2011 10:41:56

Re: Jurnal Anorien
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 485160)
Buna Itssy,

Mersi de vizita >:D< Nu mai ma simt asa vinovata, a trecut, insa la cantar e in plus cu 500 de grame fata de ieri si habar n-am de ce :( si ca iti raspund si la intrebare, de cantarit ma cantaresc aproape zilnic. Ieri aveam 69.7, azi am 70.1.

Te pup, spor >:D<

Pff , nu te mai cantari zilnic .. :) la o saptamana-2 e cel mai bine ..:)
Oricum , vad ca'ti merge foarte bine cu SB :-bd .
Bafta !:-*

pasiune 21 ian 2011 11:06:13

Re: Jurnal Anorien
 
Doamne, Anorien,:))

Pai nu are cum sa fie grasime peste noapte, scumpa :): 0,5kg = ar fi un exces de aprox. 4000 cal fata de metabolismul bazal. Pai tu nu te uiti la ce putine calorii mananci? E vorba pur si simplu de intestine care inca mai pastreaza mancarica in ele.

Ma faci sa rad.:)) Eu te inteleg perfect, dar din exterior, crede-ma ca ma bufneste rasul cand te citesc.

Iar legat de masa de ieri nu te invinovati deloc caci ai putin ca nr de calorii si organismul tau avea nevoie dupa atata aerobic intensiv. El avea nevoie de glucide dar cum tu tii South Beach, corpul ti-a "cerut" mai multe proteine ca sa aiba de unde sa-si ia energia necesara si sa converteasca proteinele intr-un fel de glicogen pentru muschiuleti. :)

Un weekend fain! Pup :-*:-*:-*

Anorien 21 ian 2011 13:33:09

Re: Jurnal Anorien
 
Uf, fetelor, mi s-au umezit ochii cand v-am citit. Va multumesc ca imi sunteti alaturi si n-aveti idee cat ma ajutati prin cuvintele voastre.

pasiune, imi vine sa rad ca imi amintesc de dimineata ce a zis iubi cand eu ziceam ca m-am ingrasat el a zis cam asa, ca tine: "Daca ieri ai mancat cantitativ peste 700 gr, nu ti-e clar ca inca n-ai eliminat tot?"

M-am linistit si sper ca maine sa arate sub 70 din nou :D

Acum imi prepar pranzul (incerc sa mananc si ceva carbs, macar un 10 gr), fiindca de la 15 la 17 vreu sa ma duc la sala, unde voi face, cum mi-am propus ieri, doar o ora de aerobic si restul stau la banda, sau la eliptica.

Va pup, nu stiu in ce masura intru diseara. Mergem sa vedem Tron 3D.

Si chiar va multumesc din nouuuu, sunteti niste scumpe. Asa mi-ati ridicat moralul :x

Mihaela1006 21 ian 2011 13:37:40

Re: Jurnal Anorien
 
Anorien, nu fi asa de aspra cu tine :) masa cu gust bun e o bucurie, singura greseala este ca in loc sa iti pui in farfurie ai luat toata caserola langa tine, si mai era daca nu gresesc si televizorul deschis... pai masa la televizor e de vina, creierul prea ocupat cu vizionarea da semnale mai slabe de la stomacul plin...
nu te descuraja in orice caz >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:53:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO