forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-balenuta-slabuta-celestina-4069.html)

celestina 16 iun 2011 11:49:52

a 5 a zi
 
Ieri am aflat ca voi intra in concediu fara plata 3 saptamani,,,asa ca nu mi-a ars de nimic... Incerc sa nu-mi gasesc alinarea in dulciuri...
Meniul meu de ieri:

md- jumatate de gref, o felie de paine integrala, cafea
gustare- jumate felie de paine cu dulceata de capsuni
pranz- supa de legume, salata verde, branza, putina paine
gustare- 2 felii de parizer,
cina- 2 copanele de pui la gril, salata verde cu rosii
gustare- pufuleti (mai putin de jumatate de punga) si inca o jumatate de felie de paine cu dulceata de capsuni...

M-am decis ca in astea 3 saptamani de concediu fortat, sa am grija de mine. Sa vad cum stau cu banii si cred ca de maine ma duc sa mi fac abonament la sala. Daca nu acasa, si o sa incep cu Walk at home, cu Leslie Sansone. La un moment dat faceam si cate o ora pe zi... E ok? Voi ce ziceti? A slabit cineva cu programul asta? Si cat de des ar trebui sa il fac?

celestina 16 iun 2011 19:35:44

a 6 a zi
 
Md- o felie de paine integrala cu dulceata de capsuni, cafea, jumate de gref
gustare- un pachet de biscuiti integrali Bel Vita Start (cred ca au 50 g)
pranz- salata verde cu rosii si ceapa, supa de pui
gustare- gref
cina- 2 pulpe de pui la gril, salata verde cu rosii si ceapa, plus cateva linguri din sosul bologneze (carne tocata si rosii) pregatit pentru cina fratelui meu

Din pacate, n-am fost capabila sa ma mobilizez si sa fac sport... Am facut in schimb curat, am spalat la mana niste haine, am mers pe jos... Maine sper sa am alta dispozitie si sa fac si miscare. Stiu ca e esentiala.

celestina 18 iun 2011 11:25:10

a 7 a zi
 
Ziua asta mai bine n o mai trec aici...Noaptea am dormit doar o ora, pentru ca a trebuit sa plec la 2 noaptea la Bucuresti... Iar ziua, tot programul meu a fost dat peste cap. Iar meniul meu, a fost cam asa:

md- sandvich cu pui de la Mc, cartofi prajiti medii, sos de iaurt si cola light (chiar nu aveam alta varianta...)
gustare- o jumatate de inghetata tot de la Mc...
pranz- salata verde cu rosii si o felie de parizer de pui
gustare - 2 bomboane cu rom,
cina- supa de pui cu carne
gustare- jumatate felie de paine integrala cu dulceata de capsuni...

celestina 18 iun 2011 11:41:14

De la balenuta la slabuta... Celestina
 
- Au trecut 7 zile de cand incerc sa-mi corectez oarecum obiceiurile alimentare, asa ca azi m-am urcat pe cantar. 67,2 :D . Stiu ca nu am slabit mult, insa dieta nu am tinut-o ca la carte. Adica am avut si o masa la Mc, de doua ori am gustat din spaghetele pregatite pentru fratele meu, de doua ori am trisat cu inghetata, plus cateva felii de paine cu dulceata de capsuni. Si nici sport n-am putut sa fac.


Insa oricum, eu zic ca sunt pe drumul cel bun, adica faptul ca am introdus in meniu zilnic salata (poate si de doua ori pe zi) , supa slaba de pui, gratar, si am renuntat definitiv la painea alba, e un pas inainte. Cel mai greu imi este cu carbohidratii si in mod special cu spaghetele, pentru ca ani de-a randul, spaghetele mancam si la pranz si uneori si la cina. Pregateam eu fara sosuri calorice, insa tot spaghete erau. :P Cred ca la mine, kiligramele in plus s-au datorat excesului de carbohidrati, pentru ca uram sa ma ating de proteine. Sper ca saptamana viitoare, (care la mine incepe de azi), sa fie si mai bine. Acum ma duc sa-mi pregatesc pranzul si in loc de sport, o sa fac curatenie generala :D iar pe seara o plimbare lunga de vreo ora.

jessik 19 iun 2011 08:04:21

Re: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
buna draga.. mersi ca mi-ai scris, sigur ma ajungi din urma, eu slabesc f greu.. is cam mancacioasa, si is obisunuita cu sportul,, dar macar ca slabesc.. vb aia incet dar sigur..
tu vrei cam repde sa slabesti cele 8 kg.
ti-ai socotit cate calorii mananci,, sa nu fie prea putine,, ca apoi, te obisnuiesti si nu mai slabesti..
la mine, e nashpoa, ca mananc aiurea,., dar am cateva zile in care nu mananc seara, noroc ca lucrez, ca altfel.. su le am cu dulciurile, chiar daca mananc putin, nah,. tot nu e bine..
dar tu sport nu faci deloc?

celestina 19 iun 2011 14:25:55

Re: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 693624)
buna draga.. mersi ca mi-ai scris, sigur ma ajungi din urma, eu slabesc f greu.. is cam mancacioasa, si is obisunuita cu sportul,, dar macar ca slabesc.. vb aia incet dar sigur..
tu vrei cam repde sa slabesti cele 8 kg.
ti-ai socotit cate calorii mananci,, sa nu fie prea putine,, ca apoi, te obisnuiesti si nu mai slabesti..
la mine, e nashpoa, ca mananc aiurea,., dar am cateva zile in care nu mananc seara, noroc ca lucrez, ca altfel.. su le am cu dulciurile, chiar daca mananc putin, nah,. tot nu e bine..
dar tu sport nu faci deloc?

Salve Jessik! Imi propusesm sa slabesc atat de mult, pentru ca voi avea o luna concediu si ma gandeam sa ma ocup doar de mine. Adica sa mananc sanatos si sa fac miscare.

La capitoul sport ma gandeam sa fac acasa, cate 5 mile din programul Walk at Home cu Leslie Sansone, dureaza cam 60 de minute. Am facut si in urma cu cateva luni, insa din motive de sanatate am fost obligata sa ma opresc. Acum insa e ok, si pot sa incep sa fac miscare. Iar apoi, vreau sa ma duc la piscina, pentru ca facand aceleasi exercitii zi de zi, o sa ma plictisesc.

celestina 19 iun 2011 19:41:49

ziua 9
 
Azi sunt mandra de mine :D Desi imi era o foame de lup, si in fata aveam o farfurile cu spaghete bologneze, doar am luat cateva furculite ;;) . Apoi m-am dus si mi-am facut salata si mi-am incalzit supa de legume. In schimb, au fost altele gafe,,,duceata cu capsuni, e una dintre ele.

md- o cana de apa, jumatate de gref, cafea si o felie de paine integrala
gustare- o bomboana...
pranz- omleta cu 2 oua si branza,plus salata verde cu rosii
gustare- jumatate felie de paine integrala cu dulceata de capsuni, un biscuite Bel Vita start - 15 g, ceai cu miere
cina- supa de legume, salata verde cu rosii, cateva spaghete bologheze.
gustare - ceai cu miere

jessik 21 iun 2011 08:20:21

Re: ziua 9
 
salut ce mai faci.. cum iti merge cu slabitul? eu am mai scazut cateva sute de grame.. si nu prea mai mananc seara.. sper sa fac mult sport sapt asta..si sa mananc multe salate. tu ce idei mai ai? mai papi dulce? eu nu prea, ca am mancat pepene rosu.. sau mai gust din inghetata 2 linguri..dar altele nu am mai avut .

celestina 21 iun 2011 12:39:47

Re: ziua 9
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 695532)
salut ce mai faci.. cum iti merge cu slabitul? eu am mai scazut cateva sute de grame.. si nu prea mai mananc seara.. sper sa fac mult sport sapt asta..si sa mananc multe salate. tu ce idei mai ai? mai papi dulce? eu nu prea, ca am mancat pepene rosu.. sau mai gust din inghetata 2 linguri..dar altele nu am mai avut .

Si eu am mancat aseara pepene rosu! Azi m-am cantarit si in ultimele 3 zile am slabit 200 de grame :(( . Acu asta e... Din pacate, belelele de la munca nu-mi dau pace...iar stresul asta,,,nu ma ajuta cu nimic. Dimpotriva. N-am chef nici macar sa ma ridic din pat.... Tu cum te motivezi sa mergi inainte? Ca eu nu mai stiu...

celestina 21 iun 2011 12:42:10

ziua 10
 
Mic dejun- jumatate gref, 50 g paine integrala, cafea
gustare- 2 linguruite de dulceata de capsuni intr-un pahar cu apa
pranz- salata verde cu rosii si ceapa, ceai cu miere
gustare- ompleta cu 2 oua si branza, ceai cu miere, morcovi cruzi
cina- pepene rosu, cateva cirese

Am totusi impresia ca am mai mancat ceva...ca mi se pare cam putinel....

celestina 21 iun 2011 21:16:17

ziua 11
 
Incep sa constat ca ma descurc bine daca la pranz mananc doar o salata mare si un ou sau o bucata de carne :D . Initial imi era teama ca dupa o ora o sa mor de foame, insa descopar ca nu am niciun fel de probleme. Mai ales in perioada asta cand nu prea fac miscare.

mic dejun- o felie de paine integrala, cafea
gustare- ceai cu miere
pranz- salata verde cu rosii, ceapa si o felie de parizer de pui
gustare- un pahar de apa cu sirop de capsuni facut in casa
cina- o pulpa de pui la gril, salata cu rosii, cateva linguri de mazare fiarta si am gustat dintr-un ardei umplut (o lingura de carne tocata)

La capitoul miscare ar trebui sa trec o plimbare de 3 ore ;;) . Stiu ca se poate si mai mult, insa e un inceput.

celestina 23 iun 2011 13:11:41

ziua 12
 
Azi is happy :D M-am urcat pe cantar si arata 66,8 :D ... Parca mi se luase sa vad numai 68 ... Sper ca asta sa ma faca sa fiu si mai atenta de acum incolo. Acum sa vedem ce am mancat eu ieri...De precizat ar fi faptul ca m-am apucat de miscare. Am facut 30 de minute din programul Walk at Home :P

mic dejun- ceai si cafea
pranz- omleta cu 2 oua, branza si dovlecel, salata verde cu rosii si ceapa
gustare- un pahar de apa cu miere
cina- am gustat din tortul ce mere facut pentru al meu frate. (adica am mancat un mar din tort si cateva lungurite din aluat...) si apoi am mancat cativa cartofi facuti la cuptor cu branza,,,
gustare- morcovi cruzi si iar am furat un pic din tortul ala...:((

celestina 24 iun 2011 10:41:04

ziua 13
 
Si ieri am comis-o...si din pacate pentru mine, am mancat aiurea seara. Macar de o faceam de dimineata :((

md-cafea
gustare- varza calita cu o bucata de carne de porc afumata (nu am mancat exagerat de mult, insa mancarea a fost facuta de a mea bunica si n-a fost chip sa rezist)
pranz- supa de pui cu carne, salata verde cu rosii
gustare- un muffin cu ciocolata, 2 bomboane cu rom,
cina- un saleu si un pateu cu branza..

Si s suparata pentru ca exercitiile cu ceel 5 mile walk at home cu Leslie Sansone nu mai sunt disponibile pe you tube... Am gasit doar programul de 2 mile si mi se pare cam putin...

celestina 24 iun 2011 10:47:00

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Maine se fac 2 saptamani de "dieta" . Desi intentia initaiala a fost sa urmez Scardsale, pana la urma s-a dovedit ca mi-am cam facut de cap si am respectat numai micul dejun si doar una din mese.. Pentru ca in majoritatea zilelor, am mai introdus si unele tampenii :"> , Dar sa zicem ca in linii mari mi-am schimbat modul de a manca. Si azi, ma gandesc ca nu ar fi rau ca de maine, sa incerc sa tin Scardsale ca la carte. (fara meniuri la Mc, tort, muffin, prajituri, pateuri cu branza, saleuri, duceata de capsuni, pufuleti sau spahete). Sper numai sa am ambitia necesara... Astept sa vad maine cantarul :D

celestina 01 aug 2011 23:07:03

M-am intors!
 
Am revenit... De data asta nu mai sunt in tara...ci in Roma, unde o sa raman probabil in urmatoarele luni. Asa ca cu forte noi, ma apuc iar de slabit. Nu m-am ingrasat, insa nici de slabit nu cred ca am avut cum...Au fost 2 luni, crunte...in care am luat o gramada de decizii, printre care si asta de a ma muta in italia,,,sper sa fie ok...

andra_aly 01 aug 2011 23:15:22

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Bine ai revenit draga mea?:) Esti la munca banuiesc...nu?:)
Prin ce zona?:)
Mult succes!>:D<

celestina 03 aug 2011 10:43:30

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 744514)
Bine ai revenit draga mea?:) Esti la munca banuiesc...nu?:)
Prin ce zona?:)
Mult succes!>:D<

Salve! Da, sunt la munca, insa doar in luna august, iar din septembrie incolo, trebuie sa imi caut :P si sunt un pic cam speriata... Acum sunt langa Piazza Buenos Aires ( sau piazza Fiume-ca asta e ceva mai cunoscuta )
Te imbratisez!!

celestina 20 aug 2011 22:33:58

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Vreau sa cred ca sunt pe drumul cel bun, cel putin in ceea ce priveste dieta. Am inceput sa mananc sanatos la micul dejun, fructe mereu- pepene in special, si incerc sa reduc carbohidratii. Din pacate, sport undeva spre zero, insa incerc sa fac miscare prin casa...atat cat pot. Caldurile astea ma omoara...Si observ ca mi s a reglat si tranzitul intestinal :D Sper ca incet, incet sa vad si rezultate

andra_aly 23 sep 2011 22:00:24

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Salut:) Am trecut sa te salut si sa iti zic ca am vazut ce iti trebuia tie la Auchan. ai vreunul prin zona?:-/
Ti-am raspuns si la mine...dar nu stiu daca ai vazut:-/
In rest toate bune?
dieta cum merge? sa ai sport in toate!>:D<

celestina 15 nov 2011 15:08:03

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 800233)
Salut:) Am trecut sa te salut si sa iti zic ca am vazut ce iti trebuia tie la Auchan. ai vreunul prin zona?:-/
Ti-am raspuns si la mine...dar nu stiu daca ai vazut:-/
In rest toate bune?
dieta cum merge? sa ai sport in toate!>:D<

Iti multumesc din suflet! Am gasit la Auchan, insa din cauza programului, m-amvazut nevoita sa renunt si la dieta asta... Pana una alta nu-mi ramane decat sa incerc sa mananc cat mai sanatos si sa incerc sa nu depasesc 1200 de calorii.

celestina 15 nov 2011 15:26:27

Un nou inceput!
 
Azi am citit primele mele randuri scrise aici in jurnal.. In urma cu un an si ceva, ma simteam grasa la 65 de kilograme...Acum la 73 ce sa mai zic? Ma uitam in oglinda si ..aveam impresia ca nu sunt eu. Trebuie sa ma adun, si sa redevin asa cum eram inainte. Nu are rost sa las problemele sa ma doaboare. Pentru ca in ritmul asta, deja mi-am distrus sanatatea. Asa ca trebuie sa spun STOP. Nu are sens sa-mi spun ca voi tine cine stie ce dieta, pentru ca mi-e clar ca nu o sa pot - in principal din cauza serviciului. Insa o sa ma apuc sa numar caloriile si vreau sa nu depasesc 1300. Si m-am apucat sa imi iau de e net, mai multe clipuri cu tae-bo sau aerobic.
Vreau sa dau jos undeva la 2 kg pe luna si cred ca e un obiectiv realist. Daca mananc atent si fac miscare cel putin 5 zile, trebuie sa reusesc!

celestina 24 nov 2011 13:33:46

8 luni de dieta, 16 kg mai putin
 
Asa cum mi-am propus, incep sa ma adun. Nu o sa spun ca de maine fac cate 3 ore de exercitii, pentru ca inca nu sunt capabila. Insa incerc sa ma misc cat mai mult posibil. Si daca nu am reusit sa gasesc o dieta pe care sa o tin cu strictete, sunt insa atenta la ce mananc. Adio prajituri, dulciuri, sucuri acidulate si cat mai putine chestii prajite. O sa ma adun pentru ca vreau sa fiu asa cum eram inainte.

Mi-am propus sa dau jos cam 2 kilograme pe luna si mi se pare un obiectiv destul de rezonabil. In teorie, as vrea sa ajung la vreo 57 de kilograme, adica as avea de dat jos 16 kg, ceea ce inseamna 8 luni de dieta atenta. Teoretic la sfarsitul lunii iunie, as putea sa am silueta pe care o aveam inainte sa ma las daramata de probleme...

celestina 29 nov 2011 15:23:25

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Sunt cea mai fericita! Am regasit pe you tube , programul walk at home- 5 miles! :D Eu am mai lucrat intr-o perioada, insa a trebuit sa renunt pentru ca disparusera de pe you tube! Acum insa le-am si downloadat, asa ca de luni, ma reapuc de treaba...

Intre timp, mai caut si alte exercitii, ca sa am ce sa fac in Italia. Acolo o sa am net pe stik- adica nici nu o sa pot sa vad un clip pe you tube, pentru ca se incarca foarte greu. Asa ca zilele astea, cat mai sunt acasa, ma ocut sa downloadez cat mai multe clipuri, ca sa am ce lucra!

celestina 02 ian 2012 23:36:26

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
M-am apucat sa fac miscare, sunt atenta la ce mananc :D si mi-am propus pentru anul asta, sa am grija de mine. Nu ai vreau nimic altceva. Doar sa am grija de mine, Si asta inseamna automat sa slabesc!

celestina 12 ian 2012 20:24:53

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Azi a fost a patra zi in care am fost sa alerg. Am stat eu o ora in parc, insa asta nu inseamna ca am alergat non-stop. Ideea e ca nu m-am oprit. Am incercat sa fac un mix intre alergat si mers alert. Sa zicem ca-s multumita. Si m-am urcat si pe stepper, insa nu am rezistat decat 3 minute. Poate si pentru ca eram obosita dupa ora de mers-alergat in parc. Si am mai facut ceva. Am introdus in alimentatia mea, taratele de grau.
Mic dejun- pahar cu lapte, ness, putin zahar
gustare- iaurt cu 3 lingurite de tarate
pranz- mamaliga cu branza
gustare- ceai
cina- ompleta cu un ou, wurstel, putin parmezan apoi cateva rosii si lentichie(un soi de fasole de-a noastra) cu putin ulei.

andra_aly 12 ian 2012 21:01:44

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Buna daraga mea:) Ce harnicuta esti>:D<
Iti plac lenticchiele?:P mie nu;))
totusi, cam sarac mdb-)

celestina 13 ian 2012 19:49:03

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 898872)
Buna daraga mea:) Ce harnicuta esti>:D<
Iti plac lenticchiele?:P mie nu;))
totusi, cam sarac mdb-)

Acum profit un pic de tine si de experienta ta:P. Ce e mai bine la micul dejun, pe langa paharul de lapte cu ness, 2 felii de paine cu branza spalmabila sau cateva lingurite de cereale? ( Eu am ramas dezamagita de cereale, cand am vazut ca majoritatea au mult zahar.)
Te imbratisez si iti multumesc anticipat!

celestina 13 ian 2012 19:56:07

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Observ ca taratele de grau au efect. Macat nu mai am senzatia aia ciudata de soricei in stomac. Oare o exista o limita in cantitatea pe care pot sa o mamanc intr-o zi? Si acum ma duc sa fac cateva mile din programul Walk at Home.

Mic dejun- lapte, ness si 4 linguri de cereale
gustare- ceai
pranz- paste(cam 100 de grame) cu ton((scurs de ulei), putin parmezan si la final am gustat 2 ficatei si o lingura de mamaliga. Plus salata mea de rosii. Mi-e clar ca am exagerat cu carbohidratii.
gustare- ceai cu 2 lingurite de tarate
cina- lentichie cu putin ulei(in care am pus si tarate), o jumatate de mozzarela, cateva rosii

andra_aly 15 ian 2012 20:25:08

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de celestina (Post 899960)
Acum profit un pic de tine si de experienta ta:P. Ce e mai bine la micul dejun, pe langa paharul de lapte cu ness, 2 felii de paine cu branza spalmabila sau cateva lingurite de cereale? ( Eu am ramas dezamagita de cereale, cand am vazut ca majoritatea au mult zahar.)
Te imbratisez si iti multumesc anticipat!

Buns si scuze ca raspund in intarziere. Nu am uitat de tine. am fost doar plecata cu "sorcova" :P
In privinta cerealelor: depinde de care sunt. ai luat de acelea de la supermarket? gen fitness...etc? Alea mai bine le lasi in pace. Eu prefer sa iau un md mai bogat. cum zici tu . niste painica cu branzica...sau altceva.
E important sa ai un md bogat, iti da energie. apoi paine e ok la md daca nu exagerezi. seara sa incerci sa eviti. si sa nu exagerezi cu, carbohidrati pe zi. nici o dieta f saraca in carbo nu iti recomand. pentru ca daca nu esti obisnuita te poti simti f slabita, ametita. e important sa ai putina grija, si o sa vezi ca se poate slabii si mancand painica sau altele. important e sa ai grija la cantitati, sa ai grija la orare cand papi... chestii mici, care fac diferenta;)
Apropo, pe unde ziceai ca stai tu ? ca am uitat. :"> am memorie scurta:P
Te pup, o seara frumoasa iti doresc>:D< Eu fug la sport, mai vb:)

celestina 16 ian 2012 19:52:25

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 901796)
Buns si scuze ca raspund in intarziere. Nu am uitat de tine. am fost doar plecata cu "sorcova" :P
In privinta cerealelor: depinde de care sunt. ai luat de acelea de la supermarket? gen fitness...etc? Alea mai bine le lasi in pace. Eu prefer sa iau un md mai bogat. cum zici tu . niste painica cu branzica...sau altceva.
E important sa ai un md bogat, iti da energie. apoi paine e ok la md daca nu exagerezi. seara sa incerci sa eviti. si sa nu exagerezi cu, carbohidrati pe zi. nici o dieta f saraca in carbo nu iti recomand. pentru ca daca nu esti obisnuita te poti simti f slabita, ametita. e important sa ai putina grija, si o sa vezi ca se poate slabii si mancand painica sau altele. important e sa ai grija la cantitati, sa ai grija la orare cand papi... chestii mici, care fac diferenta;)
Apropo, pe unde ziceai ca stai tu ? ca am uitat. :"> am memorie scurta:P
Te pup, o seara frumoasa iti doresc>:D< Eu fug la sport, mai vb:)

Multumesc mult pentru sfaturi!!
- Macar m-ai lamurit cu cerealele. O sa renunt la ele! :P
- Problema mea e intr-adevar, cu carbohidratii. Insa incerc sa ii limitez. Din pacate, urasc carnea. Mananc doar de pui, si aia, o mamanc fortat, pentru ca stiu ca am nevoie si de carne.
- Acum sunt in Roma, la vreo 15 min de Cipro. La zona ii zice Balduina sau Appiano, daca nu gresesc. Tu esti departe? Mi-ar face mare placere sa iesim la o cafea intr-o duminica. (La mine, asta e singura zi libera)
O seara frumoasa si tie!!

celestina 16 ian 2012 20:25:20

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Azi am primit niste vesti aiurea din tara...Iar primul impuls a fost sa ma duc si sa ma sinucid cu dulciuri. Insa m-am oprit dupa 5 biscuiti. Stiu ca nu trebuia sa ii mananc nici pe aia...insa oricum, e un pas, faptul ca m-am oprit.

Acum sa vedem cam ce-am mancat eu azi:
Mic dejun- un pahar de lapte, cu ness, putin zahar si 4 linguri de cereale (de maine, renunt la ele)
gustare- un pahar de fresh de mandarine si am gustat dintr-o bucatiac de panetone, ceai fara zahar
pranz- mamaliga cu branza (am pus cate putin din fiecare neam de branza din frigider), plus brocoli cu putin ulei
gustare- 5 biscuiti si am ros si cateva seminte cu sare - aici sa tot fi fost 300 de calorii, ceai fara zahar
cina- supa de ceci (cred ca asta este nautul de la noi) si supa de pui cu carne,

La sport, nu pot sa trec decat 2 ore de curatenie, plus 30 de minute de plimbare. Insa acum as face o ora de Walk at home. Sper sa si pot...
Sa aveti o seara frumoasa!

andra_aly 16 ian 2012 21:20:52

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Citat:

Anterior postat de celestina (Post 902886)
Multumesc mult pentru sfaturi!!
- Macar m-ai lamurit cu cerealele. O sa renunt la ele! :P
- Problema mea e intr-adevar, cu carbohidratii. Insa incerc sa ii limitez. Din pacate, urasc carnea. Mananc doar de pui, si aia, o mamanc fortat, pentru ca stiu ca am nevoie si de carne.
- Acum sunt in Roma, la vreo 15 min de Cipro. La zona ii zice Balduina sau Appiano, daca nu gresesc. Tu esti departe? Mi-ar face mare placere sa iesim la o cafea intr-o duminica. (La mine, asta e singura zi libera)
O seara frumoasa si tie!!

Da, te inteleg cu , carbohidratii. Nici mie nu imi e usor. pentrui ca nu ma impac cu , carnea:(
Dar incerc sa nu exagerez;) stiu ca daca as fi mai stricta imediat as scapa de ceea ce ma supara. dar nah...mi-e cam greata de la carne in ultima vreme:-/
Seriosss? :D suntem aproape. eu merg la spital la gemelli de exemplu cand merg la analize. e o statie de tren de tine.
de la mine la tine sunt cam 20 de km. cu mare placere:) Dar cum zice regulamentul, cand o sa ai 300 de mesaje, sa putem sa ne schimbam datele intre noi:)
>:D<:-*

celestina 17 ian 2012 20:05:29

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Mercy inca o data Andra! Macar am constientizat unde e problema- la carbohidrati plus rontaitul aiurea, si incerc sa le rezolv. Mai nou, cu tarate de grau si cu muulte ceaiuri calde fara zahar, mi-a mai scazut pofta. Incerc sa ma ghidez dupa principiile Mihaelei Bilic, adica la pranz sa am carbohidrati (paste, orez, mamaliga), iar seara legume cu carne. Imi e destul de greu, mai ales seara, pentru ca ma termina pofta de rontait. Azi insa mi-am luat morcovi :D

Acum sa vedem meniul pe ziua de azi:
md- 1 iaurt, 2 felii de paine integrala cu branza, un pahar cu fresh de mandarine
gustare- ceai cald, 3 lingurite de tarate de grau, un mar
pranz- paste cu ceci (fasole), cateva rosii
gustare- o banana, am gustat putin pandoro
cina- spanac fiert cu putin ulei, o rosie,o lingura de porumb, supa de pui si o bucata de carne de pui
gustare- un biscuite(80 cal)

celestina 19 ian 2012 23:20:55

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Am venit la raport.
MISCARE- 60 de min de curatenie
- 37 min de walk at home= 3 mile

md- 200 ml lapte, ness, putin zahar, 2 felii de paine integrala cu branza
gustare- fresh de mandarine
pranz- omleta cu 2 oua, o felie de cascaval, putin parnezan si un wurstel plus cateva rosii
gustare- 3 biscuiti..:( ceai
cina- supa de pui cu carne, 2 linguri de orez integral cu spanac, jumatate de clatita cu dulceata, si alta jumatate de clatita cu branza

celestina 22 ian 2012 21:14:13

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Am fost cumintica si zilele astea, insa m-a prins o raceala cumplita. Asa ca nu am mai facut sport. Insa am fosta tenta la mancare.
Azi
md- 200 ml lapte, 40 g paine integrala, 50 g branza, o portoclala
g- o ciocolata mica pentru copii kinder cu lapte - 120 cal:(( si un biscuite cu portocala- 53 cal
pranz- 2 iaurturi dietetice- 180 cal, o salata mare cu o felie de branza, cateva masline si ardei gras
g- ceai cu miere, iaurt cu 3 lunguri de tarate de grau - 150 cal
cina- supa de pui cu o bucata de carne, putin zaziki, cativa brocoli cu putin ulei
g- ceai cu 2 biscuti

Din pacate, netul meu merge ff incet si nu pot sa intru pe calculatorul de calorii, asa ca nu-mi ramane decat sa aproximez, in functie de eticheta :(

celestina 25 ian 2012 15:36:20

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Si ieri am zacut. Parca a fost si mai rau ca in celelalte zile, insa sper sa ma lase.

md- 200 ml lapte, ness, putin zahar, 40 g paine integrala, 50 g branza
g- fresh de portocale, ceai cald si 3 lingurite de tarate de grau
pranz- orez fiert (jumatate de farfurie) cu putin ulei de masline si o portcolala
g- ceai cald cu 3 lingurite de tarate de grau
cina- 3 biscuiti, iaurt cu fructe, 50 g migdale
g- migdale si un biscuite

celestina 27 ian 2012 23:25:36

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Netul mereg atat de prost, incat reusesc foarte greu sa ma conectez. Acum sa recapitulez ce am mancat zilele astea. Nu stiu cat de ok e mancarea, insa recunosc ca am inceput sa diminuez portiile- atat la pastele de la pranz cat si la cina. Mai am de lucru cu eliminatul rontaielilor.
Miercuri
md, 200 ml lapte, 2 lingurite zahar, ness, 40 g paine, 50 g branza
g- fresh de protocale
pranz- fasole cu putina carne tocata
g -iaurt cu 3 lingurite de tarate de grau
cina- ficatei

joi
md, 200 ml lapte, 2 lingurite zahar, ness, 40 g paine, 50 g branza
g- fresh de protocale
pranz- fasole cu putina carne tocata
cina- supa de pui cu putina carne,
g- 2 biscuiti, 25 g seminte

vineri
md, 200 ml lapte, 2 lingurite zahar, ness, 40 g paine, 50 g branza
g- fresh de protocale, un pahar d e budinca de cacao
pranz- 50 g paste cu brocoli
g 2 iaurturi cu tarate de grau- 240 cal
cina- omleta cu 2 oua, o rosie, brocoli
g - activia cu nuci- 150 cal

celestina 30 ian 2012 23:32:53

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Azi ma laud. Pe langa o plimbare de 30 de minute, am facut si 4 mile din programul Walk away the pounds, de Leslie Sansone.

Apoi la mancare
md- 200 ml lapte, 2 lingurite de zahar, ness, 2 felii de paine, 50 g branza
g- 200 ml fresh de portocale, 3 lingurite de tarate de grau
pranz- 100 g orez integral cu dovlecel, spanac fiert cu putin ulei de masline
g- 50 g migdale, 2 caramele- astea au fost pacatul meu pe ziua de azi. Insa m-am oprit la timp si nu am mai exagerat.
cina - 120 g mozarella, un ou fiert, 8 masline. salata verde, ceapa, ulei de masline, otet balsamic
g- iaurt Acitiva cu nuci

Ma cam tem ca am depasit cu mult caloriile... Adica numai md are vreo 400 :( . De maine, incerc sa mananc si mai putin, iar la micul dejun, in loc de 2 felii de paine, sa las doar una...

celestina 01 feb 2012 15:05:20

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Si ieri am facut iar 4 mile din Walk away the pounds. :D Incepe sa imi placa!!

Iar la mancare, am fost si acolo atenta
md- 200 ml lapte, 2 lingurite zahar, ness, 1 felie de paine, 25 g branza
g - o portocala, ceai fara zahar
pranz- 100 g orez cu legume, salata verde cu ceapa, ceai fara zahar
g- iaurt 0,1 grasime, 3 lingurite de tarate de grau, o mana de migdale
cina- salata verde, naut, 120 g mozarella, o cutie de ton in suc propriu, ceai fara zahar
g- iaurt 0,1 grasime, 3 lingurite de tarate

celestina 21 mar 2012 20:22:13

Re: Jurnal: De la balenuta la slabuta... Celestina
 
Sunt cea mai fericita! In sfarsit am rezultate! Am ajuns la 66 de kilograme!! Plecata de la 73, eu zic ca e bine.
Din pacate, conexiunea la internet e foarte-foaret proasta si nu pot sa-mi pun meniul si nici sa calculez caloriile. Insa am fost atenta, am urmat sfaturile slabutelor, am facut sport- eu m-am multumit cu cele 4 mile cred ca fat-burning- de la Leslie Sansone.

Meniul meu a fost cam asa
md- 200 ml lapte, o felie de paine cu branzica, (foarte rar cu biscuiti)
g- un fruct - de cele mai multe ori portocala
pranz- salata mare cu salata verde, rosii, ceapa...cu putin ulei de masline. Plus ori un ou fiert, ori omleta cu dovlecei, ori o bucata de piept de pui, ori o bucata de branza, ori ton...ce am gasit. (S a intamplat sa pun si fasole, ceci sau lentichie.)
g- iaurt cu 3-4 lingurite de tarate de grau
cina- din nou salata...ori supa de pui, cu carne gatita fara grasime. Ori ton. Asa cum am zis, am pus cam ce am gasit sanatos in frigider.

Iar la sport-- nu stiu inca cum, dar am inceput sa fac 4 mile - adica circa vreo ora de bâțâit. Iar la final, cam curg apele.

Acum nu sper decat sa ajung la 60 de kg.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:45:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO