forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bluelf (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bluelf-11242.html)

bluelf 03 apr 2012 12:08:04

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1003638)


Si ce daca ai mancat doua mere?
Parca zici ca ai mancat doua prajituri!!!
Hai nu exagera!!!
E foarte ok sa mananci fructe si e recomandat sa le mananci dimineata si la gustare..
Mai dragutza nu te supara ca iti zic dar mi se pare ca mananci mult prea putin...
Cred ca te-am mai intrebat daca tu iti numeri caloriile..............
Te rog frumos sa iti numeri zilnic caloriile si sa postezi meniurile tale aici..
Sa te mai urechesc eu din cand in cand :)

Hei, buna :).
Nu stiu de ce, dar mie mi se pare ca nu mananc deloc putin. Adica, sunt satula dupa fiecare masa. Cat despre fructe, stiu ca sunt recomandate, dar cat sunt in faza I vreau sa renunt la fieecare sursa de indulcitor. Adica vreau sa tin dieta ca la carte. De aceea am mare grija cu mesele, bautul apei si toate alea. Nemaimentionand ca e deja a treia saptamana de cand tin monti asa, serios, si tare mi-e teama ca pot sa o dau in bara. Cred ca de aceea exagerez uneori. Pentru ca stiu ca se poate gresi foarte usor la monti si cred ca sunt putin prea precauta :)). Azi iar am mancat mere. De fapt, de atunci de la acele doua mere am tot mancat in fiecare zi. Dar gata. De maine nu mai mananc.
Iar meniul de azi:
MD: cascaval cu cateva cuubulete de muschi file si doua rosii
G: mere, dupa cum am spus
P: fasole
C: probabil un iaurt cu 0 grasime sau .... Nu, nimic. Ramane iaurtul :)).
Cat despre calorii, micul dejun are vreo 500, pranzul si el vreo 300, merele, sa spunem 150 iac iaurtul .. in jur de 100. Nu cred ca voi avea un total mai mare de 1200 calorii pe azi ...

Kclaudyia 03 apr 2012 14:01:28

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1004777)
Hei, buna :).
Nu stiu de ce, dar mie mi se pare ca nu mananc deloc putin. Adica, sunt satula dupa fiecare masa. Cat despre fructe, stiu ca sunt recomandate, dar cat sunt in faza I vreau sa renunt la fieecare sursa de indulcitor. Adica vreau sa tin dieta ca la carte. De aceea am mare grija cu mesele, bautul apei si toate alea. Nemaimentionand ca e deja a treia saptamana de cand tin monti asa, serios, si tare mi-e teama ca pot sa o dau in bara. Cred ca de aceea exagerez uneori. Pentru ca stiu ca se poate gresi foarte usor la monti si cred ca sunt putin prea precauta :)). Azi iar am mancat mere. De fapt, de atunci de la acele doua mere am tot mancat in fiecare zi. Dar gata. De maine nu mai mananc.
Iar meniul de azi:
MD: cascaval cu cateva cuubulete de muschi file si doua rosii
G: mere, dupa cum am spus
P: fasole
C: probabil un iaurt cu 0 grasime sau .... Nu, nimic. Ramane iaurtul :)).
Cat despre calorii, micul dejun are vreo 500, pranzul si el vreo 300, merele, sa spunem 150 iac iaurtul .. in jur de 100. Nu cred ca voi avea un total mai mare de 1200 calorii pe azi ...

Au au au ce bataie iti dau!
Cum nimic la cina? Nu exista asa ceva!!!! Trebuie sa mananci.. Mananca salata, iaurt, sau salata cu iaurt :D Numai mananca..
Atata timp cat mananci corect si nu combini aiurea mancarurile poti manca si 1300-1400 de calorii.. Trust me!!!
Asa zice Monti, ca nu trebuie sa iti faci griji despre numararea caloriilor, ai citit cartea???
Ce te faci cand o ajungi la greutatea ideala si va trebui sa iti cresti nr de calorii? Vrei sa pui la loc?
Am si eu meniuri cu putine calorii, dar sunt contienta ca NU E BINE, zilele astea am mancat putin ptr ca duminica am exagerat si ma deranjeaza stomacul..

Te rog frumos mananca mai mult... Tu gandeste-te ca ai si mult de invatat si consumi calorii si cu activitati intelectuale..

bluelf 03 apr 2012 20:44:12

Re: Jurnal bluelf
 


Sincer, nu prea le am cu caloriile. Eu trec foarte repede de la un regim la altul şi mă adaptez repede la schimbări. Am citit cartea. De aceea am renunţat cu totul la teoria caloriilor. Dar sincer, nu mănânc puţin. Adică nu mi se pare, cel puţin. Sunt şi eu cam balonată şi nu prea îmi arde de mâncare. Şi mă enervează teribil dimensiunea burticii când sunt în astfel de perioade.

În orice caz, eu seara nu prea am poftă de mancare. Mai mănânc eu cate ceva dar nu ştiu de ce am inpresia că dacă mănânc seara mă voi trezi dimineaţa cu 500 de grame in plus faţă de cât aveam în ziua precedentă. Dar, ăsta este pobabil doar încă un fiz de al meu.

Mai nou, m-am luat la întrecere cu mama. Ea are vreo 68 de kg şi vrea să mă întreacă. Ea mereu a fost slabă, e mai minionă, eu semăn cu tata 100%. Deci nu vreau nici sa pierd in faţa mamei. Ce naiba? Sunt 30 de ani între noi.

Oricum, mulţumesc de sfaturi. Am să imi mai variez alimentaţia. De fapt, cred ca mâine mă pun să gatesc. Poate ceva ciupercuţe la cuptor sau altceva de genul ăsta. E draguţ să vezi că îi mai pasă cuiva ca să te încurajeze :)[*pisica*]

Noapte bună şi vise plăcute. Vise cu abdomene perfecte şi picioare subţiri :))

bluelf 04 apr 2012 12:00:03

Re: Jurnal bluelf
 
Si inca o zi.
Am in cuptor un sufleu de brocoli si ciuperci pe care l-am gasit tot pe site si urmeza sa pap din el impreuna cu bf cam n 10 minutele.Am facut cateva modificari retetei originale, dar miroase diviiin si nu ma astept decat sa fie delicios.

Am sa scriu acum meniul de azi, pentru ca ma indoiesc ca voi mai intra astazi.

MD: un iaurt cu 0 grasime, putin muschi file, o gura de cascaval si o rosie
P: sufleu de brocolli si ciuperci
C: probabil nitse mancare de varza sau salata :)

Kclaudyia 04 apr 2012 13:03:19

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1005884)
Si inca o zi.
Am in cuptor un sufleu de brocoli si ciuperci pe care l-am gasit tot pe site si urmeza sa pap din el impreuna cu bf cam n 10 minutele.Am facut cateva modificari retetei originale, dar miroase diviiin si nu ma astept decat sa fie delicios.

Am sa scriu acum meniul de azi, pentru ca ma indoiesc ca voi mai intra astazi.

MD: un iaurt cu 0 grasime, putin muschi file, o gura de cascaval si o rosie
P: sufleu de brocolli si ciuperci
C: probabil nitse mancare de varza sau salata :)

Buna dragutzo!

Bravo! Imi place despre tine! Azi ai mancat bine!
SA MANCATI BINE! :))
Chiar ce slogan potrivit! =))

I-auzi ce fain, tii dieta impreuna cu mami.. Si ea tine tot Monti?
Eu incerc sa o conving pe a mea mama sa manance sanatos.. Ea vrea dieta dintr-aia cu scris pe foaie ce sa manance si la ce ora... I-am explicat ca dietele alea sunt fix apa de ploaie si ca degeaba slabeste ea asa, va pune dublu la loc cand reincepe sa manance ca inainte..

Sa ai o zi frumoasa! :-*

bluelf 04 apr 2012 21:34:37

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 1005984)


Buna dragutzo!

Bravo! Imi place despre tine! Azi ai mancat bine!
SA MANCATI BINE! :))
Chiar ce slogan potrivit! =))

I-auzi ce fain, tii dieta impreuna cu mami.. Si ea tine tot Monti?
Eu incerc sa o conving pe a mea mama sa manance sanatos.. Ea vrea dieta dintr-aia cu scris pe foaie ce sa manance si la ce ora... I-am explicat ca dietele alea sunt fix apa de ploaie si ca degeaba slabeste ea asa, va pune dublu la loc cand reincepe sa manance ca inainte..

Sa ai o zi frumoasa! :-*


:):):)))):))):)))mama si monti au o poveste tare ciudata :)). Incearca ea sa tina, nu e vorba, da nu prea ii iese partea cu abstinenta de la ... Lucruri neconforme. Adica incearca sa se scuze, sa isi impace constiinta. Mananca piscoturi si zice ca "ceee... Sunt aerate, nici nu se cunoaste" sau nu mananca toata ziua, vine acasa si mananca un pachet de biscuiti, sau mananca toata ziua conform si seara tranteste paine cu pate sau altceva :)). Si nu vrea sa inteleaga ce ii zic. Sau nu are suficienta motivatie, habar nu am. Oricum, nu conteaza ce dieta tine, nu am sa ii permit sa fie mai slaba ca mine ... NO WAY!!!
cred ca merg si eu la somn. Mi se descarca si telefonul si nu cred ca mai pot sta prea mult.
Noapte buna :)

bluelf 05 apr 2012 11:54:36

Re: Jurnal bluelf
 
Azi am facut un pas trist in sectorul "Activitate" si am mutat cursorul la "Usor activ".
Dar asta este numai si numai din cauza vacantei. Acum nu mai merg atat pana la scoala si inapoi. Dar nu inseamna ca sunt lenesa.
Ies in fiecare zi cu prietenul si cu micuta si dragalasa mea catelusa :X si ne jucam cu mingea sau cu fluturasul, atunci cand nu bate vantul.Dar, sunt zile in care nu fac nimic si, decat sa zic ca fac mult si de fapt fac putin, mia bine soun ca fac putin ca daca fac mai mult sigur nu o sa strice nimanui :)):))

Acum urmeaza sa merg sa ma plimb putin prin magazine cu bf-ul, apoi merg acasa, scot catelusa la plimbare, sau il pn pe Cristi sa o plimbe si eu imi fac un sufleu de spanac dupa reteta Slabutei :).

Meniul de azi:

MD: o lingura de sufleu de brocoli si ciuperci, ce a ramas de ieri, doua bucatele mici de tofu, alte doua bucatele de uschi file si doua rosii.
G: o rosie, niste varza acra si un snitel mic de soia
P: sufleu de spanac
C: iaurt cu 0 grasime

Kclaudyia 06 apr 2012 13:18:53

Re: Jurnal bluelf
 
Ce mai faci tu copil?!

Ai intrat in vacanta?
Daca ai timp printre picaturi cand faci pauza de la invatat poti sa iesi sa alergi ca e cald acum afara.. Sau cel putin a fost ca azi e cam innorat..

Tot mi se pare ca papi putin :-s
Seara tu traiesti numai cu un iaurt degresat? Macat sa mananca unul cu 2% grasime, lapte batut sau kefir...

Tot te bat eu pe tine intr-o zi :)))

Te pup! O zi frumoasa!

bluelf 07 apr 2012 06:48:15

Re: Jurnal bluelf
 
Buna dimineata.
Mami Claudia, nu mananc putin, adica chiar am grija sa iau mesele cum se cuvine, da daca nu am pofta de mancare seara, ce sa fac?
Saptamana asta s-a dus pe apa sambetei. Am papat niste fasole la inceputul saptamanii, m-am balonat urat de tot si mi-a tinut kilogramele pana acum. Vad ca eu cand sunt balonata, pun cam un kg jumate si el se duce treptat, pana cand stomacul meu revine la normal. Deci eu de la 62.1, am ajuns la 63.7, apoi 63.4, apoi 63, sper sa fiu pe 62 azi, inca sunt in pat si nu m-am cantarit. Oricum, nu am timp de jocuri din astea asa ca ar cam trebui sa am mai multa grija.
Apropo, Claudia, vad ca ai slabiiiiiit. BRAVO, BRAVO, BRAVO!! FELICITARI :)

Kclaudyia 07 apr 2012 07:36:28

Re: Jurnal bluelf
 
Citat:

Anterior postat de bluelf (Post 1008545)
Buna dimineata.
Mami Claudia, nu mananc putin, adica chiar am grija sa iau mesele cum se cuvine, da daca nu am pofta de mancare seara, ce sa fac?
Saptamana asta s-a dus pe apa sambetei. Am papat niste fasole la inceputul saptamanii, m-am balonat urat de tot si mi-a tinut kilogramele pana acum. Vad ca eu cand sunt balonata, pun cam un kg jumate si el se duce treptat, pana cand stomacul meu revine la normal. Deci eu de la 62.1, am ajuns la 63.7, apoi 63.4, apoi 63, sper sa fiu pe 62 azi, inca sunt in pat si nu m-am cantarit. Oricum, nu am timp de jocuri din astea asa ca ar cam trebui sa am mai multa grija.
Apropo, Claudia, vad ca ai slabiiiiiit. BRAVO, BRAVO, BRAVO!! FELICITARI :)

Mami Claudia :)) Buna asta! Imi place :-*

Scumpa mea, si eu patesc sa ma balonez foarte repede, mai ales cand mananc carbo. Si eu am fost super balonata la inceputul saptamanii si cantarul nu a fost deloc prietenos cu mine..
Incearca sa bei ceai verde sau de soc sau de papadie si o lingura de seminte de in pe stomacul gol.. Semintele le poti lua cu iaurt sau le inghiti pur si simplu dupa care bei apa.. Psyllium-ul ajuta iar mult.

Dupa cum vezi sunt cu ochii pe tine ca pe butelie :))
Saru-mana ptr felicitari, sa zicem ca a fost ok saptamana asta, chiar azi dimineata m-am urcat pe cantar si imi arata 59.9 :D Dar nu ma bucur inca, mai astept pana sapt viitoare, sper sa nu o dau in bara in weekend sa ma inec ca tiganul la mal..

Sa ai un weekend minunat! Nu ai scris ce ai papat ieri :D >:)>:) :-*:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:01:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO