forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-chriselle-vorba-mr-j-8595.html)

Chriselle 28 mar 2011 23:25:53

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 592230)
Cu siguranta e o chestie temporara.. Nu trebuie sa te descurajezi. Eu am slabit in primele 2 saptamani pana la 63 kg, iar de atunci am facut pauza:| Insa nu stiu de ce, de data asta nu ma descurajez, cand la alte diete, daca vedeam ca nu slabesc cel putin 1kg pe sapt, imediat ma lasam. Poate pentru ca fetele vin cu sfaturi si incurajari, si ma fac sa merg mai departe.
Tu continua asa, sigur o sa treci peste perioada asta, si la fel de sigur vei ajunge la kilogramele visate. Multe fete au reusit..De ce nu am reusi si noi?>:D<>:D<>:D<

Ai dreptate. La fel si eu, de data asta m-am hotarat sa nu renunt.Chiar daca rezultatele se lasa asteptate merg inainte, incerc sa vad ce gresesc si fetele vin mereu cu sfaturi salvatoare. SI eu simt ca ajuta mult sa ai astfel de prietene care se confrunta cu aceleasi probleme :)
Tu cum te descurci? :-*

Chriselle 28 mar 2011 23:30:32

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 592292)
Buna dimineatza Chris! [*128*]

Cum a fost weekendul?? >:D< Sper ca nu ai facut multe excese! :D >:)

Cum spunea si Eve, trebuie sa avem incredere ca vom reusi...si trebuie sa ii acordam timp corpului nostru! Noi suntem langa tine, si o sa vezi ca iti vei atinge scopul! ;)[*70*]

Astazi e urat afara, si intuneric! :(( [*95*] Dar facem noi sa fie frumos! [*103*]

Iti aduc o floricica frumoasa :"> , si iti doresc un inceput de spatamana minunat! >:D<
http://dreamsparadise.altervista.org...oli/stelle.gif

Cu drag,
Ale' [*21*]

Multumesc mult de sustinere, Ale! Esti tare scumpa.

Fetelor, sa stiti ca desi in weekend nu am mai fost asa activa cu mesajele am incercat sa ma tin de treaba si eu zic ca am reusit. Acum, desigur rezulate la cantar nu am pentru ca astept sa-mi vina ciclul. Sper ca dupa aia sa apara soarele si pe strada mea.
Acum ca am terminat cursul de norvegiana, am alt stres pe cap - cu gasitul unui job. Sper tare mult sa reusesc, desi trebuie sa recunosc ca nu sunt foarte optimista :(
Poate ca o sa ia ceva timp pana o sa gasesc un job si sper sa nu devina deprimanta asteptarea asta.
Voi ce noutati mai aveti?

Alexandra Andreea 29 mar 2011 07:00:19

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Neatza Chris! [*124*]

Uite, iti aduc niste bombonele! :">
http://media.infomariaj.ro/poze_arti...r-bomboane.jpg

Sa nu fii suparata, pentru ca tot ce se intampla se intampla cu un scop...si avem de invatat din toate! Poate nu iti vei gasi din prima un job, ca nah, este mai greu in zilele noastre...dar cu perseverenta sigur vei gasi! ;) Sunt sigura de asta! >:D< Stii tu, ca lucrurile cel mai greu de realizat, sunt cele care dureaza cel mai mult! >:D<

Asa ca sa nu te vad descurajata, ci mereu plina de energie si forte proaspete! Suntem tinere si avem o viatza inainte in care sa batem cu orice ne iese in cale! ;)

O zi frumoasa, si te mai astept pe aici! ;;)

CrisetenO 29 mar 2011 12:20:20

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 594364)
Multumesc mult de sustinere, Ale! Esti tare scumpa.

Fetelor, sa stiti ca desi in weekend nu am mai fost asa activa cu mesajele am incercat sa ma tin de treaba si eu zic ca am reusit. Acum, desigur rezulate la cantar nu am pentru ca astept sa-mi vina ciclul. Sper ca dupa aia sa apara soarele si pe strada mea.
Acum ca am terminat cursul de norvegiana, am alt stres pe cap - cu gasitul unui job. Sper tare mult sa reusesc, desi trebuie sa recunosc ca nu sunt foarte optimista :(
Poate ca o sa ia ceva timp pana o sa gasesc un job si sper sa nu devina deprimanta asteptarea asta.
Voi ce noutati mai aveti?

Draga Chris,

In primul rand felicitari pentru ca te descurci cu cursul de norvegiana. Esti demna de toata admiratia: eu nu reusesc sa ma prea prind de felul cum canta ei limba. Mai ales ca daca pui accentul gresit poate sa insemne cu totul altceva decat ai vrut tu sa spui...

Despre slujba, inteleg ca vrei o slujba mai curand mai ales pentru ca i-ar asigura oarecare siguranta sotului tau ca sa-si poata gasi ceva care sa-i convina si sa fie pe masura abilitatilor lui. Pe de alta parte insa, incearca sa ai rabdare. Sa-ti spun ceva care mi s-a intamplat mie. Dupa terminarea facultatii, am incercat sa-mi gasesc o pozitie de doctorat si am aplicat in mai multe locuri. De la cativa am primit raspunsuri negative: pozitia a fost deja ocupata, va multumim pentru interes. Apoi in sfarsit am fost chemata la un interviu in Amsterdam, unde am prezentat cu mari emotii munca mea de la masterat.

Apoi, dupa ce se parea ca am facut o impresie foarte buna celor de acolo, am intrat intr-un interviu cu seful institutului, care mi-a pus niste intrebari la care am raspuns bine, si in sfarsit mi-a dat clasa, cum se spune, intrebandu-ma ceva care eu nu stiam, neinvatand criptografia teoretica in Eindhoven, ci mai mult aplicatii.

Nu am primit postul, care i-a fost dat altui student, el fiind se pare mai bine potrivit. Am simtit ca mi se rupe inima. Increderea mea in mine insami -- niciodata un punct forte la mine, s-a micsorat la un bob mic, mic, mic de tot. Am plans de-mi sarea camasa de pe mine toata ziua, simtindu-ma incapabila sa fac nimic.

Si stii ce s-a intamplat? Doua luni mai tarziu, mergand in germania sa lucrez cu Deutsche Bank in Frankfurt, am fost din intamplare sa vizitez noul centru/institut de cercetare din Darmstadt si am primit o oferta sa lucrez cu Marc Fischlin, care imi coordoneaza doctoratul acum, si cu care pot sa lucrez pe o tema mult mai interesanta decat la Amsterdam. Aici sunt cu adevarat fericita, ceea ce nu s-ar fi intamplat poate acolo; nu am sa uit niciodata cat de fericita am fost aici in primele luni, si cat de fericita sunt si acum, cand mi-am gasit un echilibru.

Deci morala povestii este: nu te grabi. Dumnezeu din cer ne ajuta, si trebuie sa nu ne pripim. Esti tanara, abia la inceputul vietii. Si spune tu sincer: ce conteaza doua-trei luni? Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta mai devreme sau mai tarziu, si pregateste-te numai sa fii gata cand iti vine sansa in cale.

Cu mult drag,
Cristina

Chriselle 29 mar 2011 12:46:26

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 594438)
Neatza Chris! [*124*]

Uite, iti aduc niste bombonele! :">


Sa nu fii suparata, pentru ca tot ce se intampla se intampla cu un scop...si avem de invatat din toate! Poate nu iti vei gasi din prima un job, ca nah, este mai greu in zilele noastre...dar cu perseverenta sigur vei gasi! ;) Sunt sigura de asta! >:D< Stii tu, ca lucrurile cel mai greu de realizat, sunt cele care dureaza cel mai mult! >:D<

Asa ca sa nu te vad descurajata, ci mereu plina de energie si forte proaspete! Suntem tinere si avem o viatza inainte in care sa batem cu orice ne iese in cale! ;)

O zi frumoasa, si te mai astept pe aici! ;;)

Ale, multumesc mult de bombonele! Foarte dragute si finute - imi amintesc de nunta :x
Merci de incurajari. Chiar ma ajuta mult si imi ridica moralul cand aud astfel de vorbe :-* Tu ce mai faci?
O sa te vizitez si eu un picut mai tarziu ca nu am mai trecut nici pe la tine. :">

Chriselle 29 mar 2011 12:52:22

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 595209)
Draga Chris,

In primul rand felicitari pentru ca te descurci cu cursul de norvegiana. Esti demna de toata admiratia: eu nu reusesc sa ma prea prind de felul cum canta ei limba. Mai ales ca daca pui accentul gresit poate sa insemne cu totul altceva decat ai vrut tu sa spui...

Despre slujba, inteleg ca vrei o slujba mai curand mai ales pentru ca i-ar asigura oarecare siguranta sotului tau ca sa-si poata gasi ceva care sa-i convina si sa fie pe masura abilitatilor lui. Pe de alta parte insa, incearca sa ai rabdare. Sa-ti spun ceva care mi s-a intamplat mie. Dupa terminarea facultatii, am incercat sa-mi gasesc o pozitie de doctorat si am aplicat in mai multe locuri. De la cativa am primit raspunsuri negative: pozitia a fost deja ocupata, va multumim pentru interes. Apoi in sfarsit am fost chemata la un interviu in Amsterdam, unde am prezentat cu mari emotii munca mea de la masterat.

Apoi, dupa ce se parea ca am facut o impresie foarte buna celor de acolo, am intrat intr-un interviu cu seful institutului, care mi-a pus niste intrebari la care am raspuns bine, si in sfarsit mi-a dat clasa, cum se spune, intrebandu-ma ceva care eu nu stiam, neinvatand criptografia teoretica in Eindhoven, ci mai mult aplicatii.

Nu am primit postul, care i-a fost dat altui student, el fiind se pare mai bine potrivit. Am simtit ca mi se rupe inima. Increderea mea in mine insami -- niciodata un punct forte la mine, s-a micsorat la un bob mic, mic, mic de tot. Am plans de-mi sarea camasa de pe mine toata ziua, simtindu-ma incapabila sa fac nimic.

Si stii ce s-a intamplat? Doua luni mai tarziu, mergand in germania sa lucrez cu Deutsche Bank in Frankfurt, am fost din intamplare sa vizitez noul centru/institut de cercetare din Darmstadt si am primit o oferta sa lucrez cu Marc Fischlin, care imi coordoneaza doctoratul acum, si cu care pot sa lucrez pe o tema mult mai interesanta decat la Amsterdam. Aici sunt cu adevarat fericita, ceea ce nu s-ar fi intamplat poate acolo; nu am sa uit niciodata cat de fericita am fost aici in primele luni, si cat de fericita sunt si acum, cand mi-am gasit un echilibru.

Deci morala povestii este: nu te grabi. Dumnezeu din cer ne ajuta, si trebuie sa nu ne pripim. Esti tanara, abia la inceputul vietii. Si spune tu sincer: ce conteaza doua-trei luni? Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta mai devreme sau mai tarziu, si pregateste-te numai sa fii gata cand iti vine sansa in cale.

Cu mult drag,
Cristina

Cristina, sa stii ca povestea ta chiar imi da sperante mari. Sper sa am si eu o poveste de succes dupa asteptarea care o sa urmeze. Deocamdata, vorba ta, ma pregatesc, macar eu sa stiu ca nu stau degeaba :) Chiar acum vreau sa ma duc sa imi cumpar o carte de gramatica sa mai repet un picut ca sa nu uit nimic din ce am invatat. imi doresc din tot sufletul sa invat limba corect si intr-o buna zi sper sa o pot vorbi ca un nativ.
Astazi dimineata ti-am urmat sfatul si la micul dejun am mancat o omleta cu ceapa (cred ca e prima data cand fac asta) si a fost delicioasa. Trebuie sa ma mai intorc inapoi la mesajul tau sa vad ce mai e de incercat :D
Te pup si iti doresc o zi frumoasa si insorita (la noi a nins aseara, macar bine ca e soare).

CrisetenO 30 mar 2011 13:44:12

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Salut Chris,

Cum merg lucrurile, e totul in ordine? Sa stii ca ai mari sanse sa poti vorbi limba perfect daca iti dai silinta. Am observat ca in general multe femei au mare atentie si la accent cand invata o limba straina, si cred ca si tu esti la fel. Ma bucur ca ti-a placut omleta: si mie mi s-a parut foarte buna! Ai mai incercat si alte combinatii?

Te pup dulce,

Cristina

roxy04 30 mar 2011 18:33:19

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...ylhlsTQF2zU5R0
ti-am adus o cioco calda>:D<

Chriselle 30 mar 2011 18:56:03

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 597586)
Salut Chris,

Cum merg lucrurile, e totul in ordine? Sa stii ca ai mari sanse sa poti vorbi limba perfect daca iti dai silinta. Am observat ca in general multe femei au mare atentie si la accent cand invata o limba straina, si cred ca si tu esti la fel. Ma bucur ca ti-a placut omleta: si mie mi s-a parut foarte buna! Ai mai incercat si alte combinatii?

Te pup dulce,

Cristina

Sa stii ca intr-adevar sunt atenta la accent si la cum invat un cuvant. Pentru ca o data ce l-ai invatat cu o pronuntie gresita e tare greu dupa aia sa te dezobisnuiesti.
Deocamdata nu am mai incercat ceva nou. Dar te anut cand mai incerc :D Ma tenteaza ce ai facut tu cu dovleceii ;;)
Tu ce ai mai facut nou?
Te pup si eu.

Chriselle 30 mar 2011 18:56:59

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de roxy04 (Post 598162)

Multumesc mult. Daca e fara zahar o sa mai si cer una ca mie tare imi place ciocolata calda :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:14:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO