forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Mika - Un nou inceput (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-mika-nou-inceput-12727.html)

Axenya 10 apr 2017 13:15:05

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Buna Mika!
Felicitari!
Cat de curand vor disparea si cele 500 de gr! cum merge cu sportul??

mika_me 10 apr 2017 21:04:48

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1430359)
:x BRAVOOOO!!! Multa sanatate si sporrr in tot ce ti-ai propus !!!:x>:D< o zi excelenta:x

Mulyumesc!!!:x Spor si tie si o saptamana minunata!!!

Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1430369)
Buna Mika!
Felicitari!
Cat de curand vor disparea si cele 500 de gr! cum merge cu sportul??

Multumesc, Axenya!!!!

Sportjl...n a prea mers...am tot fost plecata si n am mai avut timp sa fac....dar chiar si asa...am avut rezultate frumoasa!!;):x

mika_me 10 apr 2017 21:09:32

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Si azi am avut o zi pliiiina...motiv pentru care abia acum am reusit sa intru pe forum....

Pentru ca........82.9 kg astazi dimineata!!!!!!!!![*128*][*65*][*6*][*3*][*103*]

Tra la, la, la, la..Primele 10 kg pierdute...siiii...deja -400 g din urmatoarele 10..

Well, I am pretty proud of myself!!!!

stefs 11 apr 2017 06:42:31

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1430379)
Si azi am avut o zi pliiiina...motiv pentru care abia acum am reusit sa intru pe forum....

Pentru ca........82.9 kg astazi dimineata!!!!!!!!![*128*][*65*][*6*][*3*][*103*]

Tra la, la, la, la..Primele 10 kg pierdute...siiii...deja -400 g din urmatoarele 10..

Well, I am pretty proud of myself!!!!

Bravo Bravo Bravo! ma bucur mult! eu mai am vreo 2 pana sa scap de primele 10, sper ca pana la sfarsitul lunii sa se intample, cu tot cu Paste si aniversari.

Tare bine mergi cu scapatul de kilograme! S-o tot tii asa pana la numarul acela ideal pentru tine >:D<

mika_me 11 apr 2017 08:19:54

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de stefs (Post 1430385)
Bravo Bravo Bravo! ma bucur mult! eu mai am vreo 2 pana sa scap de primele 10, sper ca pana la sfarsitul lunii sa se intample, cu tot cu Paste si aniversari.

Tare bine mergi cu scapatul de kilograme! S-o tot tii asa pana la numarul acela ideal pentru tine >:D<

Buna dimineata si multumeeeesc!!!
Si eu sunt tare multumita si bucuroasa de ritmul in care slabesc, in conditiile in care am mai calcat pe alaturi...rar, dar am facut o...

Ehe, sa vezi ce repede ai sa ajungi si tu la -10 kg...mai ai ff putin pana schimbi prefixul...Eu abia astept sa scap de afurisitul asta de 8...care imi intuneca existenta de prin 2014....

O zi minunata sa ai!!!!

curly.light 11 apr 2017 17:27:36

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1430379)
Si azi am avut o zi pliiiina...motiv pentru care abia acum am reusit sa intru pe forum....

Pentru ca........82.9 kg astazi dimineata!!!!!!!!![*128*][*65*][*6*][*3*][*103*]

Tra la, la, la, la..Primele 10 kg pierdute...siiii...deja -400 g din urmatoarele 10..

Well, I am pretty proud of myself!!!!

Bravoo!!:-* :-* Mă bucur atât de mult pentru tine! Ești o adevărată inspirație! Și împrăștii motivație în jur, valuri.
Rezultate frumoase și în continuare! Pupici! >:D<

mika_me 11 apr 2017 18:22:47

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1430409)


Bravoo!!:-* :-* Mă bucur atât de mult pentru tine! Ești o adevărată inspirație! Și împrăștii motivație în jur, valuri.
Rezultate frumoase și în continuare! Pupici! >:D<

Awww...multumesc!!!:-*:-*

Ma simt pur si simplu minunat...si parca mai increzatoare!!!

Spor la slabiiiiit!!!

Axenya 11 apr 2017 19:44:25

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Vesti bune! Acusi ajungi sa schimbi 8 cu 7...<:-PBravo!

mika_me 11 apr 2017 19:47:08

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1430417)
Vesti bune! Acusi ajungi sa schimbi 8 cu 7...<:-PBravo!

Abia astept!!! Acusi acusi intru in categoria ta...cu 7 in fata!;))

stefs 12 apr 2017 07:52:43

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1430388)


Buna dimineata si multumeeeesc!!!
Si eu sunt tare multumita si bucuroasa de ritmul in care slabesc, in conditiile in care am mai calcat pe alaturi...rar, dar am facut o...

Ehe, sa vezi ce repede ai sa ajungi si tu la -10 kg...mai ai ff putin pana schimbi prefixul...Eu abia astept sa scap de afurisitul asta de 8...care imi intuneca existenta de prin 2014....

O zi minunata sa ai!!!!

daaaa abia astept sa ating si eu prefixul 7 :)) am sa sar de bucurie!

Axenya 19 apr 2017 09:13:54

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Hristos a inviat!
Ce mai faci Mika?
Cum a fost de sarbatori?

curly.light 27 apr 2017 12:35:07

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Hei, ce mai faci, cum mai esti? >:D< Sper ca totul e in regula!

adinico 28 apr 2017 13:43:35

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Hey Mika! ce faci esti bine? nu te-am auzit de mult timp! cum merge dieta? te asteptam cu drag aici sa ne dai un semn de viata din 11 aprilie nu mai stim nimic de tine:-/>:D<>:D<

Axenya 01 mai 2017 07:29:28

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Stefs, si eu am observat ca Mika nu a mai dat nici un semn:-s, sa speram ca totul e ok.

mika_me 01 mai 2017 15:08:36

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1430539)
Hristos a inviat!
Ce mai faci Mika?
Cum a fost de sarbatori?

Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1430806)
Hei, ce mai faci, cum mai esti? >:D< Sper ca totul e in regula!

Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1430869)
Hey Mika! ce faci esti bine? nu te-am auzit de mult timp! cum merge dieta? te asteptam cu drag aici sa ne dai un semn de viata din 11 aprilie nu mai stim nimic de tine:-/>:D<>:D<

Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1430914)
Stefs, si eu am observat ca Mika nu a mai dat nici un semn:-s, sa speram ca totul e ok.

Buna fetelorrr! Cristos a inviat!!!

Pffff....in sfarsit am ceva timp sa va salut...si sa mai scriu pe aici...

Sarbatorile au fost frumoase...nimic deoasebit insa....de mult timp sarbatorile nu mai sunt cum erau odata:)

Din pacate, am senzatia ca am pus 1-2 kg inapoi...sunt plecata in deplasare ca sa zic asa...nu am posibilitatea sa imi gatesc...sa imi cantaresc....ma straduiesc totusi sa ma mentin pe baricade. Dar nu e panica, maaaan! Cat de curand se linistesc treburile...Probabil spre sfarsitul lunii vor reintra in normal..momentan, sunt pe drumuri si iau situatia ca atare...

Cantar nu am...si cel de acasa mi s a stricat inainte de Paste....am dat comanda de un cantar care face si analiza corporala...dar o sa dureze vreo 2-3 saptamani pana ajunge, pentru ca nu era in stoc...Anyway...Mi am propus ca la sfarstul lunii mai sa am 78.3 kg...de ce? Pentru ca asta ar insemna 15 kg pierdute in aproximativ 3 luni...ceea ce e rezonabil...

M am uitat fugitiv pe la tickerele voastre si ma bucur enorm sa vad asa rezultate frumoase!!! Promit sa va ajung din urma!!!...si promit sa intru mai des pe aici, ca sa nu va mai dau motive de ingrijorare!!!>:D<>:D<

Toate sunt in regula la mine...nu s a intamplat nimic...beside life....;;);;)

S avem spor la slabit zic! Va puuuup!

curly.light 01 mai 2017 23:38:04

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Ma bucur mult ca esti bine, si inca pe baricade! >:D<

Intrucat eu nu reusesc la fel de bine sa raman coforma, voiam sa te rog sa imi dai si mie niste informatii despre doamna nutritionist care ti-a recomandat tie dieta. (ti-am lasat si mesaj privat, dar nu sunt convinsa ca mai functioneaza).

Te pup, mult spor!

mika_me 05 mai 2017 16:23:53

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1430930)
Ma bucur mult ca esti bine, si inca pe baricade! >:D<

Intrucat eu nu reusesc la fel de bine sa raman coforma, voiam sa te rog sa imi dai si mie niste informatii despre doamna nutritionist care ti-a recomandat tie dieta. (ti-am lasat si mesaj privat, dar nu sunt convinsa ca mai functioneaza).

Te pup, mult spor!


Buna!!! Pai nu am incotro...trebuie...e ceea ce este benefic pentru mine...psihic...fizic...deci trebuie sa ma tin de treaba!

Nu inseamna ca merg ceas...am calcat de multe ori pe alaturi si resimt...dar, fata de alte dati, am revenit pe drumul cel bun si nu am pierdut din vedere scopul principal...

Am verificat mesajele..nu mi apare nimic de la tine...poate pentru ca nu suntem prietene...Ti am trimis o cerere de prietenie...dup ace o sa imi confirmi...o sa iti scriu eu un mesaj privat cu datele care te intereseaza si o sa imi spui tu dupa daca ai primit sau nu;)

mika_me 05 mai 2017 16:25:21

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Astazi 43 de minute de Turbo Jam...soooooo muuuuch fun!!!!

466 de calorii arse...pfiuuu

and I keep on going!!!

curly.light 05 mai 2017 17:20:15

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431077)



Buna!!! Pai nu am incotro...trebuie...e ceea ce este benefic pentru mine...psihic...fizic...deci trebuie sa ma tin de treaba!

Nu inseamna ca merg ceas...am calcat de multe ori pe alaturi si resimt...dar, fata de alte dati, am revenit pe drumul cel bun si nu am pierdut din vedere scopul principal...

Am verificat mesajele..nu mi apare nimic de la tine...poate pentru ca nu suntem prietene...Ti am trimis o cerere de prietenie...dup ace o sa imi confirmi...o sa iti scriu eu un mesaj privat cu datele care te intereseaza si o sa imi spui tu dupa daca ai primit sau nu;)

Da, probabil de asta nu aparea. Multumesc tare mult! :x

Si ma bucur ca ai venit sa ne molipsesti iar cu putina motivatie de-a ta!

mika_me 10 mai 2017 10:22:26

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Buna, buna!!!

Whaaaat a beautiful day (NOOOOT) to work out!!

Yacchhh...vremea asta incepe sa ma irite. Acum e cald, acum e frig...bine, sa fiu sincera, nu e ca si cum abia astept sa vina vara, avand in vedere ca sunt departe de beach body:))...si mnah, cu cat e mai cald afara, cu atat mai putine haine trebuie sa porti..Dar imi doresc sa fie temperaturi decente si sa stiu odata ce haine "scot de la naftalina":))...Anyway, ma irita vremea, pentru ca nu se mai hotaraste odata...iesi din casa...e racoare....dupa cateva ore...e cald de nu mai poti...transpiri...Intr o fractiune de secunda...se innoureaza...bate vantul. Parca ar vrea sa ploua, dar parca nu...

So... dear weather, would you please make up your freaaaking miiiind?!?!?!:))#:-s

Revenind, am zis totusi ca e o zi buna de facut sport. Conform planului de miscare, astazi am avut de facut Turbo Jam - Cardio Party. Un workout de 43 de minute, in care am ars 450 de calorii, 13.3 g grasime si m-am umplut de energie si buna dispozitie:>

Cand am inceput acest regim, am inceput cu activitate fizica usora...cu "buna mea prietena' Leslie Sansone si al ei Power Walk. Dar din pacate, eu sunt omul care se plictiseste repede si oricum, dupa o luna, era cazul sa cresc un pic intensitatea, mai ales ca stiu ca organismul meu poate duce...Asa ca am inceput sa "scotocesc" prin multitudinea de workouturi sau programe descarcate de-a lungul ultimilor ani pe un hard extern si am tot incercat sa ma apuc ba de unul, ba de altul...Dar fie mi s-au parut destul de solicitante pentru greutatea si nivelul de pregatire fizica actuale...fie m-au cam plicisit.

Prin 2009-2010, cand am descoperit Tae Bo cu Billy Blanks, am descoperit si Turbo Jam cu Chalene Johnson...dar nu stiu de ce..pe atunci, m-a atras mai tare tae bo...si am mers in directia asta cateva luni bune...Si de fiecare data cand incercam sa ma apuc de turbo jam...ma lasam pagubasa...Nu stiu ce nu mi a placut la el, de nu m am putut tine de el...

Acum, am decis sa ii dau o noua sansa...Surprinzator, imi place (repet, nu sunt straina de acest workout, insa cumva, ma incearca un sentiment diferit fata de acum cativa ani). Nu doar ca imi place acest program, pare-se, dar parca abia astept sa-l fac in fiecare zi. Mi se pare distractiv si nici nu simt cand trece timpul.

Pentru cele care nu stiu, o sa va spun cateva cuvinte despre acest program, din perspectiva mea, pentru ca sincer, chiar cred ca e un program care merita incercat, cu care arzi calorii si cu care nu te plictisesti.

Programul in sine cuprinde mai multe workouturi, cae sunt cumva impartite in doua. O parte le faci in prima luna, a doua parte in a doua luna.

Eu sunt in prima luna, mai exact in saptamana a doua si workouturile sunt preponderent cardio, mixand dansul cu elemente de kickboxing (pentru cele care au facut tae bo, elementele nu vor fi o noutate). Fiecare workout e impartit in fragmente de cate 3-4-5 minute, in functie de mixul de exercitii. Adica poti avea un mix de 4-5 exercitii, pe care il repeti timp de 5 minute, alternand partile pe care se lucreaza. Exercitiile in sine nu sunt grele. Daca esti o persoana care se coordoneaza rapid, prinzi miscarile dupa primele 30 de secunde. Ceea ce face aceste exercitii eficiente e faptul ca se epuizeaza muschii lucrati, tocmai prin repetitivitate, Poti avea initial senzatia: "Pshhh, e simplu, as putea face asta toata ziua!", insa cand repeti un mix de vreo 10 ori, te epuizezi, mai ales ca lucreazi si partea superioara (punches) si partea inferioara (kicks). Plus ca trebuie sa fii atent sa nu incurci ordinea exercitiilor din mix...adica esti pe sistemul minte si corp conectate...Deci, concentrare maxima!

Pentru mine e o mare bucurie ca am dat o noua sansa progamului Turbo Jam si ca il pot duce la capat fara prea multe pauze (pauze pe care le fac, nu neaparat ca nu mai pot, ci pentru ca simt nevoia constanta de a bea apa)...Pana la urma se pare ca la mine functioneaza exact ceea ce zice Chalene...trebuie sa fie fun...daca nu e distractiv, nu o sa il fac...sau o sa il fac de doua trei ori si apoi voi renunta!

And there it is..un video cu fragmente din ceea ce reprezinta programul Turbo Jam!

https://www.youtube.com/watch?v=wROeJjGbJts

Enjoy!!

mika_me 12 mai 2017 20:37:13

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
3 ataşament(e)
Buna seara, drag jurnal si fetelor care-si fac timp sa ma mai citeasca din cand in cand!

Miscarea pe ziua de astazi am raportat o in jurnalul dedicat...cu mesele stau bine, conform regimului...

De cantait nu m am mai cantarit ca n am pe ce...si la cum se preconizeaza treburile...abia l asfarsitul lunii daca o voi face...Dar nu i bai, asa ma dezvat de obiceiul de a ma urca o data la doua zile pe cantar:>:)):))

Pana una alta...acum doua zile am primit coletelul cu cele doua perechi de sandale pe care mi le am comandat de pe net...Si in timp ce le probam si ma admiram in oglinda, indragostita fiind de ce mi am achizitionat, m a apucat sa mi fac niste poze, asa, ca idee...urmand ca peste o luna sa fac alte poze sa vad daca sesizez ceva schimbari.

Nu stiu cat or fi de elecvente...si...scuzandu mi tinuta (:))eram imbracata in pijama, deci n am cea mai potrivita imbracaminte...cam asa arat eu acum...:-s:-s

adinico 12 mai 2017 22:01:03

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citim citim Cum sa nu cetim:) sa le porti sănătoasă sandalele. .Iar de pijamale te scuzam...Oricum la ritmul tău de slăbire data viitoare vor flutura pe tine ..spor sa ai ca deja 10 kg s-au dus, ești extraordinara!

butterfly30 12 mai 2017 22:04:43

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Arati bine, esti tonifiata! Ai o constituie frumoasa, vad ca tu ai planuri mari, dar eu cred ca dupa inca 10 kg o sa arati perfect! Succes!

alina_neamt 13 mai 2017 06:00:36

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Felicitari! Spor mai departe. Daca acum arati bine, pai cand vei avea inca 10kg in minus va fi si mai bine!Sunt super sandalele!

mika_me 13 mai 2017 18:15:08

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
4 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de adinico (Post 1431412)
Citim citim Cum sa nu cetim:) sa le porti sănătoasă sandalele. .Iar de pijamale te scuzam...Oricum la ritmul tău de slăbire data viitoare vor flutura pe tine ..spor sa ai ca deja 10 kg s-au dus, ești extraordinara!

Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1431413)
Arati bine, esti tonifiata! Ai o constituie frumoasa, vad ca tu ai planuri mari, dar eu cred ca dupa inca 10 kg o sa arati perfect! Succes!

Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1431419)
Felicitari! Spor mai departe. Daca acum arati bine, pai cand vei avea inca 10kg in minus va fi si mai bine!Sunt super sandalele!

Fetelor, vreau sa va multumesc din suflet pentru aprecieri, pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari!

Sunteti minunate!!!>:D<;;)

Chiar si doua cuvinte de mi scrieti, ele inseamna enorm...poate suna a cliseu, dar jur ca asta simt...Si ma simt prost ca poate uneori, nu intorc acelasi suport catre voi...pentru ca nu sunt pe atat de activa pe aici, pe cat mi as dori...

Dar va doresc tuturor, ceea ce mi doresc mie...si dupa cate ma cunosc eu, imi doresc numai de bine!!!:))>:D<:>

Eu zic ca arat decent...acceptabil, dar kg alea in plus se vad...si ma terminaaa...Si sa stiti ca nu o zic asa....doar ca sa veniti voi si sa imi spuneti "arati bine!"..."nu e asa dezastruos!"etc...Nu....Trebuie sa vad aceste poze, sa fiu constienta ca desi se poate mai rau...se poate si mult mai bine!:>

Mi am propus ca la 30 de ani sa fiu cea mai buna versiune a mea...Sper ca pana la sfarsitul anului sa ating greutatea dorita, pentru ca mai apoi sa lucrez pentru tonifiere si definire...In februarie anul viitor fac cei 30 de anisori...asa ca zic eu ca am timp berechet....

Siiiii...la final...pot sa ma laud si cu cealalalta pereche de sandale?!?!Pot,pot?!?!?:))....(pun din pozele de prezentare, si cu cele argintii):p
Sunt absolut indragostita de ele...si sunt tare fericita nu doar ca le am gasit...pur intamplator, la o reclama pe fb...dar numerele s au potrivit perfect:x:x:>

Va doresc tuturor un weekend minunat!...:-*:-*

curly.light 14 mai 2017 08:28:24

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431402)
Buna seara, drag jurnal si fetelor care-si fac timp sa ma mai citeasca din cand in cand!

Miscarea pe ziua de astazi am raportat o in jurnalul dedicat...cu mesele stau bine, conform regimului...

De cantait nu m am mai cantarit ca n am pe ce...si la cum se preconizeaza treburile...abia l asfarsitul lunii daca o voi face...Dar nu i bai, asa ma dezvat de obiceiul de a ma urca o data la doua zile pe cantar:>:)):))

Pana una alta...acum doua zile am primit coletelul cu cele doua perechi de sandale pe care mi le am comandat de pe net...Si in timp ce le probam si ma admiram in oglinda, indragostita fiind de ce mi am achizitionat, m a apucat sa mi fac niste poze, asa, ca idee...urmand ca peste o luna sa fac alte poze sa vad daca sesizez ceva schimbari.

Nu stiu cat or fi de elecvente...si...scuzandu mi tinuta (:))eram imbracata in pijama, deci n am cea mai potrivita imbracaminte...cam asa arat eu acum...:-s:-s

Superbe sandalele, sa le porti sanatoasa! >:D< SI arati foarte bine, ai o constitutie proportionata si esti bine tonifiata... esti pe drumul cel bun!

Eu personal te citesc cu mult drag, imi place ca povestesti nu doar despre dieta, ci si despre "lupta interioara" pe care o presupune slabitul... asa simt si eu, ca dincolo de diete, sport, masaje si alte artificii totul se rezuma la o lupta cu propria persoana. O lupta care nu trebuie dusa prea "inversunat", ca nu iese. Care nu trebuie dusa nici prea permisiv, ca tot nu iese. E un fel de excursie lunga si complicata despre iubirea de sine, acceptare, prieteni dragi despre slabute care te sustin, prieteni din "viata reala" pe care uneori ii strangi de gat in gand, ca ei nu se ingrasa de la nimic si li se pare ok sa te cheme in oras intr-un loc in care se servesc doar burgeri. Simt ca atunci cand imi voi atinge obiectivele cu greutatea nu voi fi doar "slaba", voi fi o persoana mai puternica pe toate planurile.
Asta vad si cand te citesc pe tine, ca vezi si partea de dieta si partea de dincolo. Si emani voie buna si motivatie, ma simt si eu mai increzatoare cand citesc ce rezultate frumoase ai si cu cat optimism privesti mai departe.

Sa ne auzim si de acum incolo cu voie buna, motivatie, rezultate exceptionale! Te pup!>:D<

curly.light 14 mai 2017 08:34:06

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Mai voiam sa te intreb cate ceva despre consultatia la nutritionist, daca esti draguta. Cam cat de personalizata e abordarea?
Am avut o periaoda full si tot ziceam ca sun sa ma programez si nu am facut-o. Mai am de vizitat niste cabinete medicale, imi trebuie niste vaccinuri pt plecarea de la vara, si am zis ca intai sa termin cu astea.

Ma gandeam insa daca se merita sa merg. Eu locuiesc la camin ... degeaba mi-ar da un meniu frumos, echilibrat, cu 3 mese diferite pe zi, ca eu am o gama foaarte limitata a ce pot sa imi pregatesc, plus ca daca am examen a doua zi si reusesc sa imi cumpar o salata de la colt de strada si nu imi iau sandwich sunt cea mai mandra de mine.

De asta am mai vrut sa te intreb..cam cat de personalizata e abordarea si cat de alambicat e regimul. Din pacate, am o viata foarte haotica si timp/posibilitati de gatit extrem de limitate. Incep sa ma gandesc daca mai are sens sa dau bani la un nutritionist :-s

mika_me 14 mai 2017 12:08:29

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
1 ataşament(e)
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431461)


Superbe sandalele, sa le porti sanatoasa! >:D< SI arati foarte bine, ai o constitutie proportionata si esti bine tonifiata... esti pe drumul cel bun!

Eu personal te citesc cu mult drag, imi place ca povestesti nu doar despre dieta, ci si despre "lupta interioara" pe care o presupune slabitul... asa simt si eu, ca dincolo de diete, sport, masaje si alte artificii totul se rezuma la o lupta cu propria persoana. O lupta care nu trebuie dusa prea "inversunat", ca nu iese. Care nu trebuie dusa nici prea permisiv, ca tot nu iese. E un fel de excursie lunga si complicata despre iubirea de sine, acceptare, prieteni dragi despre slabute care te sustin, prieteni din "viata reala" pe care uneori ii strangi de gat in gand, ca ei nu se ingrasa de la nimic si li se pare ok sa te cheme in oras intr-un loc in care se servesc doar burgeri. Simt ca atunci cand imi voi atinge obiectivele cu greutatea nu voi fi doar "slaba", voi fi o persoana mai puternica pe toate planurile.
Asta vad si cand te citesc pe tine, ca vezi si partea de dieta si partea de dincolo. Si emani voie buna si motivatie, ma simt si eu mai increzatoare cand citesc ce rezultate frumoase ai si cu cat optimism privesti mai departe.

Sa ne auzim si de acum incolo cu voie buna, motivatie, rezultate exceptionale! Te pup!>:D<

:-* Ma regasesc in tot ce ai scris tu...mare adevar graiesti..Si da, daca te afli in situatia in care incerci sa schimbi niste obiceiuri alimentare proaste dobandite in ani de zile si incerci sa iti formezi o rutina cat de cat echilibrata..atunci vorbim intr adevar de o lupta pe toate fronturile...psihic...fizic...etc...Si ajungi la un moment sa realizezi ca de fapt duci o lupta cu propriul sine in fiecare zi...Stiu ca e vorba de vointa, ca e acel cliseu conform caruia "numai daca nu vrei cu adevarat, nu reusesti"..dar de fapt a ti schimba stilul de viata necesita dedicatie si nu e usor..Pentru ca ingrasatul asta e rezultatul mai multor factori..interdependenti....

Multumesc pentru aprecieri...Desi pufoasa, sunt destul de tonifiata in partea de sus a corpului. Ceea ce ma deranjeaza sunt bratele fara nicio umbra de definire...si burtica. In poze nu se vede. Am genul acela de burtica de toata frumusetea pe abdomenul inferior...de zici ca e lipita acolo, fara nicio legatura cu restul. Eu m am educat de a lungul anilor...nu stau cu burta asa...lasata la voia intamplarii.:)) Am mereu grija la postura, cu abdomenul usor incordat si burtica supta. Dar chiar si asa, ramane "lipitura inestetica". Dezastrul insa se ascunde sub materialul pantalonilor. Valuri, valuri de celulita...pe coapse si picioare.

Voiam sa fac masaj incepand cu urmaroarea luna...dar am mai citi zilele acestea diverse articole despre celuliti...si am ajuns la concluzia ca mari minuni nu va face masajul. Trebuie sa ma straduiesc sa mananc in continuare echilibrat si sa fac sport..si oricat de solicitante ar fi antrenamentele cu greutati...sa nu renunt la ele..pentru ca au un rol ffff important in arderea grasimii si implicit a celulitei. Slava Domnului ca s a mai diminuat febra musculara si nu mai icnesc la fiecare miscare#:-s:))



Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431462)
Mai voiam sa te intreb cate ceva despre consultatia la nutritionist, daca esti draguta. Cam cat de personalizata e abordarea?
Am avut o periaoda full si tot ziceam ca sun sa ma programez si nu am facut-o. Mai am de vizitat niste cabinete medicale, imi trebuie niste vaccinuri pt plecarea de la vara, si am zis ca intai sa termin cu astea.

Ma gandeam insa daca se merita sa merg. Eu locuiesc la camin ... degeaba mi-ar da un meniu frumos, echilibrat, cu 3 mese diferite pe zi, ca eu am o gama foaarte limitata a ce pot sa imi pregatesc, plus ca daca am examen a doua zi si reusesc sa imi cumpar o salata de la colt de strada si nu imi iau sandwich sunt cea mai mandra de mine.

De asta am mai vrut sa te intreb..cam cat de personalizata e abordarea si cat de alambicat e regimul. Din pacate, am o viata foarte haotica si timp/posibilitati de gatit extrem de limitate. Incep sa ma gandesc daca mai are sens sa dau bani la un nutritionist :-s

Chiar voiam sa te intreb daca ai mai reusit sa te programezi.

O sa incep prin a ti spune ca desi 200 de ron nu sunt putini, eu zic ca merita sa mergi la consultatia initiala pentru a ti face o idee.

O sa iti spun raportat la mine...desi am mai scris prin jurnalul meu.

Doctorita va tine cont de fiecare aspect al vietii tale...
- mancaruri preferate/mancaruri pe care nu le ai manca sub nicio forma (de exemplu eu nu mananc lactate...n a fost incantata, pentru ca au un rol si alea in alimentatie..dar n a insistat asupra acestui aspect si a gasit alte variante)
- iti place sa mananci putin si des sau mai rar si mult
- intervalul orar al fiecarei mese, ca idee (nu mi a impus ore de masa)
- ce ocupatie ai/locuiesti singura/cu parintii sau whatever
- gatesti tu sau altcineva
- tipul de alimente se va baza ff mult pe rezultatele analizelor recomandate...Dar crede ma...solutii se vor gasi...doctorita urmareste ca tu sa fii confortabila cu acest regim...sa il poti urma pe termen lung, nu sa faci lucrurile fortat...Dar evident...mici schimbari vor fi necesare...pentru ca, nu i asa....daca n ar fi necesare...nu s ar mai fi pus problema ingrasatului:)

Evident, alegerea iti apartine dar te as sfatui sa nu faci ca mine...pt ca si eu mi am ridicat tot felul de intrebari si probleme...si mi am dat singura raspuns la ele..desi nu ar fi trebuit...Si eu imi ziceam ca sigur nu ma voi mula pe ce mi ar recomanda un nutritionist...si am tot evitat sa ajung acolo...pana am realizat ca in afara unei operatii la stomac:p...era ultima solutie. Odata ajunsa acolo, am realizat ca poate daca as fi mers mai devreme, acum as fi fost in cu totul alt punct.

Prin urmare, sfatul meu sincer ar fi sa i dai o sansa...sa mergi si sa discuti cu ea...sa vezi ce ti recomanda...si apoi sa iei o decizie. E drept ca te va costa...dar poate o sa ajungi la concluzia ca au fost cei mai bine cheltuiti bani..Repet, eu am fost acolo...am gandit ca tine...si pentru mine vizita la acel cabinet a fost o revelatie...Iti dai seama ca mergand la recomandarea mea, mi as dori sa fie la fel si pt tine.

Decizia este a ta si nu as vrea sa crezi tu sau oricare altcineva care citeste...ca am vreo intentie ascunsa sau mai stiu eu...sa para publicitate ascunsa...Desi..unele fete ma stiu de ani de zile pe aici si...stiu prea bine de cate ori am luat o de la capat...fara niciun rezultat(cel putin in ultimii ani).

Oricare va fi hotararea ta...eu tot aici voi fi...si te voi sustine...iar intalnirea din vara..la Palas...ramane valabila..c o fi in iunie, c o fi in iulie sau august...ramane valabila!!!

Weekend placut!!>:D<
Ps. Am atasat o imagine cu tipul de burtica..

butterfly30 14 mai 2017 13:05:44

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Exact asa e si burta mea, eu am pus pe seama sarcinilor, dar vad ca nu e obligatoriu...:(

curly.light 14 mai 2017 13:32:26

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431472)


:-* Ma regasesc in tot ce ai scris tu...mare adevar graiesti..Si da, daca te afli in situatia in care incerci sa schimbi niste obiceiuri alimentare proaste dobandite in ani de zile si incerci sa iti formezi o rutina cat de cat echilibrata..atunci vorbim intr adevar de o lupta pe toate fronturile...psihic...fizic...etc...Si ajungi la un moment sa realizezi ca de fapt duci o lupta cu propriul sine in fiecare zi...Stiu ca e vorba de vointa, ca e acel cliseu conform caruia "numai daca nu vrei cu adevarat, nu reusesti"..dar de fapt a ti schimba stilul de viata necesita dedicatie si nu e usor..Pentru ca ingrasatul asta e rezultatul mai multor factori..interdependenti....

Multumesc pentru aprecieri...Desi pufoasa, sunt destul de tonifiata in partea de sus a corpului. Ceea ce ma deranjeaza sunt bratele fara nicio umbra de definire...si burtica. In poze nu se vede. Am genul acela de burtica de toata frumusetea pe abdomenul inferior...de zici ca e lipita acolo, fara nicio legatura cu restul. Eu m am educat de a lungul anilor...nu stau cu burta asa...lasata la voia intamplarii.:)) Am mereu grija la postura, cu abdomenul usor incordat si burtica supta. Dar chiar si asa, ramane "lipitura inestetica". Dezastrul insa se ascunde sub materialul pantalonilor. Valuri, valuri de celulita...pe coapse si picioare.

Voiam sa fac masaj incepand cu urmaroarea luna...dar am mai citi zilele acestea diverse articole despre celuliti...si am ajuns la concluzia ca mari minuni nu va face masajul. Trebuie sa ma straduiesc sa mananc in continuare echilibrat si sa fac sport..si oricat de solicitante ar fi antrenamentele cu greutati...sa nu renunt la ele..pentru ca au un rol ffff important in arderea grasimii si implicit a celulitei. Slava Domnului ca s a mai diminuat febra musculara si nu mai icnesc la fiecare miscare#:-s:))





Chiar voiam sa te intreb daca ai mai reusit sa te programezi.

O sa incep prin a ti spune ca desi 200 de ron nu sunt putini, eu zic ca merita sa mergi la consultatia initiala pentru a ti face o idee.

O sa iti spun raportat la mine...desi am mai scris prin jurnalul meu.

Doctorita va tine cont de fiecare aspect al vietii tale...
- mancaruri preferate/mancaruri pe care nu le ai manca sub nicio forma (de exemplu eu nu mananc lactate...n a fost incantata, pentru ca au un rol si alea in alimentatie..dar n a insistat asupra acestui aspect si a gasit alte variante)
- iti place sa mananci putin si des sau mai rar si mult
- intervalul orar al fiecarei mese, ca idee (nu mi a impus ore de masa)
- ce ocupatie ai/locuiesti singura/cu parintii sau whatever
- gatesti tu sau altcineva
- tipul de alimente se va baza ff mult pe rezultatele analizelor recomandate...Dar crede ma...solutii se vor gasi...doctorita urmareste ca tu sa fii confortabila cu acest regim...sa il poti urma pe termen lung, nu sa faci lucrurile fortat...Dar evident...mici schimbari vor fi necesare...pentru ca, nu i asa....daca n ar fi necesare...nu s ar mai fi pus problema ingrasatului:)

Evident, alegerea iti apartine dar te as sfatui sa nu faci ca mine...pt ca si eu mi am ridicat tot felul de intrebari si probleme...si mi am dat singura raspuns la ele..desi nu ar fi trebuit...Si eu imi ziceam ca sigur nu ma voi mula pe ce mi ar recomanda un nutritionist...si am tot evitat sa ajung acolo...pana am realizat ca in afara unei operatii la stomac:p...era ultima solutie. Odata ajunsa acolo, am realizat ca poate daca as fi mers mai devreme, acum as fi fost in cu totul alt punct.

Prin urmare, sfatul meu sincer ar fi sa i dai o sansa...sa mergi si sa discuti cu ea...sa vezi ce ti recomanda...si apoi sa iei o decizie. E drept ca te va costa...dar poate o sa ajungi la concluzia ca au fost cei mai bine cheltuiti bani..Repet, eu am fost acolo...am gandit ca tine...si pentru mine vizita la acel cabinet a fost o revelatie...Iti dai seama ca mergand la recomandarea mea, mi as dori sa fie la fel si pt tine.

Decizia este a ta si nu as vrea sa crezi tu sau oricare altcineva care citeste...ca am vreo intentie ascunsa sau mai stiu eu...sa para publicitate ascunsa...Desi..unele fete ma stiu de ani de zile pe aici si...stiu prea bine de cate ori am luat o de la capat...fara niciun rezultat(cel putin in ultimii ani).

Oricare va fi hotararea ta...eu tot aici voi fi...si te voi sustine...iar intalnirea din vara..la Palas...ramane valabila..c o fi in iunie, c o fi in iulie sau august...ramane valabila!!!

Weekend placut!!>:D<
Ps. Am atasat o imagine cu tipul de burtica..

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si recomandari! >:D< Am mare incredere in tine, prin urmare voi suna maine sa ma programez. Simt uneori ca m-ar ajuta sa am un plan mai clar in cap.. in unele zile cand mi se pare ca mananc foaarte ok calculez ca am mancat 2000 de calorii, si in unele zile cand mi se pare ca sunt ok vad cam 400. Nici nu am rabdare sa calculez calorii zilnic, rar ma mai loveste harnicia :))
Cred ca un nutritionist ma va ajuta sa am un plan mai bine stabilit, si macar sa nu ma mai gandesc mereu la ce/cat/cum mananc, simt ca dezvolt o adevarata obsesie si asta nu ma ajuta decat sa mananc mai mult. Eram curioasa sa te intreb daca faptul ca nu am multe optiuni de gatit va fi un impediment... la o sala la care am mers anul trecut imi daduse antrenoarea bonus un plan alimentar, care presupunea altceva la fiecare masa, zilnic.. reactia mea a fost ok, ma las de facultate si ma mult la cratita :)). Si mai e si chestia ca eu locuiesc singura... nu pot sa imi cumpar de exemplu o tavita de piept de pui, ca sa mananc o bucata, intr-o zi a saptamanii, si atat. Cu restul ce sa fac?:)) Sunt multe impedimente...dar pana la urma asta e, asa va fi viata mea multi ani de acum incolo probabil, si trebuie cumva sa integrez o dieta in programul si in stilul de viata pe care il am.:D
Ma bucur ca abordarea doamnei doctor e atat de personalizata.. ii voi da o sansa!

Cat despre tine, eu chiar cred ca esti pe drumul cel bun >:D<. Nici eu nu am sesizat vreodata sa ma ajute masajul extraordinar, mai degraba in perioadele cand am facut sport intens am observat imbunatatiri majore ale celulitei :). Daca am fost harnica si mi-am facut masaj pielea avea un aspect mai fin, mai hidratat, deci daca ai timp nu strica.

Esti ambitioasa, si ai un plan bun, pe termen lung. Trebuie doar sa te inarmezi cu putina rabdare si, cel mai important..enjoy the ride! ;)

mika_me 14 mai 2017 22:29:41

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431475)


Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si recomandari! >:D< Am mare incredere in tine, prin urmare voi suna maine sa ma programez. Simt uneori ca m-ar ajuta sa am un plan mai clar in cap.. in unele zile cand mi se pare ca mananc foaarte ok calculez ca am mancat 2000 de calorii, si in unele zile cand mi se pare ca sunt ok vad cam 400. Nici nu am rabdare sa calculez calorii zilnic, rar ma mai loveste harnicia :))
Cred ca un nutritionist ma va ajuta sa am un plan mai bine stabilit, si macar sa nu ma mai gandesc mereu la ce/cat/cum mananc, simt ca dezvolt o adevarata obsesie si asta nu ma ajuta decat sa mananc mai mult. Eram curioasa sa te intreb daca faptul ca nu am multe optiuni de gatit va fi un impediment... la o sala la care am mers anul trecut imi daduse antrenoarea bonus un plan alimentar, care presupunea altceva la fiecare masa, zilnic.. reactia mea a fost ok, ma las de facultate si ma mult la cratita :)). Si mai e si chestia ca eu locuiesc singura... nu pot sa imi cumpar de exemplu o tavita de piept de pui, ca sa mananc o bucata, intr-o zi a saptamanii, si atat. Cu restul ce sa fac?:)) Sunt multe impedimente...dar pana la urma asta e, asa va fi viata mea multi ani de acum incolo probabil, si trebuie cumva sa integrez o dieta in programul si in stilul de viata pe care il am.:D
Ma bucur ca abordarea doamnei doctor e atat de personalizata.. ii voi da o sansa!

Cat despre tine, eu chiar cred ca esti pe drumul cel bun >:D<. Nici eu nu am sesizat vreodata sa ma ajute masajul extraordinar, mai degraba in perioadele cand am facut sport intens am observat imbunatatiri majore ale celulitei :). Daca am fost harnica si mi-am facut masaj pielea avea un aspect mai fin, mai hidratat, deci daca ai timp nu strica.

Esti ambitioasa, si ai un plan bun, pe termen lung. Trebuie doar sa te inarmezi cu putina rabdare si, cel mai important..enjoy the ride! ;)

Multumesc pentru incredere!:)

Eu am facut recomandarea cu nutritionistul pentru ca eu am personal ajunsesem in acel punct in care am realizat ca ...singura nu pot...ca singura nu reuseam sa mai gasesc solutia pentru a scapa de kg in plus. Ajunsesem la un grad de saturatie...incat aveam senzatia ca orice as tine, nu va functiona.
Vizita la acest cabinet, discutia cu doctorita...regimul in sine..m au ajutat sa ma relaxez mental...Si sa privesc lucrurile altfel...

Ce e misto e faptul ca in urma discutiilor cu tine..la final...iti sctie 3-4 variante de MD...3-4 variante de pranz si 3-4 variante de cina...Iti recomanda cantitati, unde e cazul iti explica cum tb gatite anumite mancaruri, iti face combinatiile. Tie nu ti ramane decat sa cantaresti...atat...fara alte calcule.

Si evident iti da o lista intreaga cu alimente...pe care ti o explica...

Sfatul meu e sa fii ff deschisa cu dumneai si sa nu ti fie rusine sa intrebi orice iti trece prin cap.

Eu ajunsesem sa ma simt prost la un moment dat...cand a vrut sa imi faca o varianta de pranz si cred ca mi a zis vreo 4 alimente ca variante...si s a nimerit sa nu mi placa niciunul dintre ele. "Asta nu mi place...pai nici asta...ah...nici asta":))Ceva de genul.

Sa fi acceptat si cel mai mic compromis ar fi insemnat sa ma pacalesc pe mine insami...Ca daca eu nu mananc de fel un aliment ca nu mi place si pace...n o sa ma prefac ca e bun doar pt ca sunt la regim...Pentru ca treaba asta o pot sustine pt 1-2 saptamani....si apoi?!?!?

Uite, eu nu iubesc salatele...nu mi plac...Mananc ff rar...asta sunt!! Am slabit si fara ele...ca am si alte variante..Nu zic ca e ok...pt ca salatele au destule beneficii..Dar ma cunosc...pe termen lung...nu tine...pt ca nu ma pot forta la nesfarsit sa mananc ceva ce nu mi place sau ma rog, ceva ce nu mananc chiar cu cea mai mare placere..doar pentru a are nu stiu ce beneficii. Si eu sunt gurmanda!! Uneori traiesc ca sa mananc.:p:)).imi place mancarea gustoasa si bine gatita!!:))..Prefer sa caut alta varianta...sanatoasa...care sa mi placa si merg inainte cu ea...

Si sa nu ti faci probleme asupra meniului. Adica nu e tragedie daca nu e ff diversificat. Atat timp cat tu esti ok ...respecti combinatiile si cantitatile recomamdate...atunci...e ok. Important e sa nu ajungi sa te plictisesti, ca sa pici in capcana si sa ajungi sa renunti. Eu nu mananc diversificat. Am cateva macaruri care mi plac si pe care le tot rotesc
;)

Cat despre masaj...o sa incerc sa imi fac acasa cu un aparat...atat cat pot eu...sa mi pun sangele in miscare...
Nu ma mai duc sa imbogatesc saloanele...

mika_me 14 mai 2017 22:32:00

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1431473)
Exact asa e si burta mea, eu am pus pe seama sarcinilor, dar vad ca nu e obligatoriu...:(

In cazul tau poate fi vorba in proportie mai mare...de asta...
Abordez problema asta pe toate partile...miscare...plank uri...regim...Sper c o sa se diminueze in timp...pana va disparea...

Axenya 16 mai 2017 17:45:49

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Buna Mika!
Am lipsit cateva zile asa ca a trebuit sa citesc din urma.
In caz ca te intrebi daca ai mai slabit, masoara in cm,pana ce ajunge cantarul.
Te apreciez foarte mult pentru timpul tau acordat miscarii, de altfel, pot spune din poze ca corpul tau se modeleaza foarte frumos. Intaltamintea e foarte frumoasa, again, te apreciez ca porti tocuri... la mine e mai greu cu tocurile, insa intotdeuna mi-am dorit sa port tocuri insa as vrea sa merg cu usurinta, deocamdata ma simt greoaie cand sunt "cocotata" pe ele.

mika_me 16 mai 2017 19:41:13

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1431603)
Buna Mika!
Am lipsit cateva zile asa ca a trebuit sa citesc din urma.
In caz ca te intrebi daca ai mai slabit, masoara in cm,pana ce ajunge cantarul.
Te apreciez foarte mult pentru timpul tau acordat miscarii, de altfel, pot spune din poze ca corpul tau se modeleaza foarte frumos. Intaltamintea e foarte frumoasa, again, te apreciez ca porti tocuri... la mine e mai greu cu tocurile, insa intotdeuna mi-am dorit sa port tocuri insa as vrea sa merg cu usurinta, deocamdata ma simt greoaie cand sunt "cocotata" pe ele.

Buna Axenya!!Bine te am gasit din nou pe la mine pe "acasa":)

Nu chiar ma intreb...avand in vedere ca am avut si eu episoadele mele de "pacat"...O sa ma masor...dar tot la sfarsitul lunii...Eu ma simt bine...ma simt tonica...desi e clar ca atat timp cat am atttttatea kile in plus...nu e chiar asa...Insa clar sunt mai bine decat la 93 de kg:))

Saru mana pentru aprecieri...ma straduiesc cu miscarea...trag de mine uneori pentru ca dupa ce am tot citit fel si fel de articole despre cum ar trebui sa functioneze un anumit tip de miscare...am nevoie sa fiu constanta ca sa imi fac o idee daca/cum se transforma corpul meu...

Nu port de fel tocuri....o fac destul de rar..nu sunt vreo experta intr ale mersului...si mi am dat seama ca merg deseori cu greutate fix din cauza kg in plus....Dar...ma straduiesc totusi sa mai port din cand in cand...This summer I will rock those high heels!:>:>

curly.light 16 mai 2017 21:27:30

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de Axenya (Post 1431603)
Buna Mika!
Am lipsit cateva zile asa ca a trebuit sa citesc din urma.
In caz ca te intrebi daca ai mai slabit, masoara in cm,pana ce ajunge cantarul.
Te apreciez foarte mult pentru timpul tau acordat miscarii, de altfel, pot spune din poze ca corpul tau se modeleaza foarte frumos. Intaltamintea e foarte frumoasa, again, te apreciez ca porti tocuri... la mine e mai greu cu tocurile, insa intotdeuna mi-am dorit sa port tocuri insa as vrea sa merg cu usurinta, deocamdata ma simt greoaie cand sunt "cocotata" pe ele.

Pff, mie-mi spui? Sunt o mare impiedicata pe tocuri, reusesc sa fiu mai eleganta desculta :)) Noroc ca sunt inalta si nu simt nevoia sa port tocuri oricum..dar si eu cred ca din cauza greutatii imi e mai dificil.

Zoe 17 mai 2017 07:21:45

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
eu merg cu plăcere pe tocuri, deşi sunt super-rotundă. nu-mi prea găsesc încălţări pe măsură, că am labele late, dar şi când găsesc, nu mă mai dau jos de pe ele!
cred că e mai degrabă de obişnuinţă şi de mers fără genunchi îndoiţi sau efort inutil. încercaţi să faceţi pasul mai mic, la mine ajută când am tocuri mai înalte.

mika_me 17 mai 2017 12:27:07

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1431632)
eu merg cu plăcere pe tocuri, deşi sunt super-rotundă. nu-mi prea găsesc încălţări pe măsură, că am labele late, dar şi când găsesc, nu mă mai dau jos de pe ele!
cred că e mai degrabă de obişnuinţă şi de mers fără genunchi îndoiţi sau efort inutil. încercaţi să faceţi pasul mai mic, la mine ajută când am tocuri mai înalte.

Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431617)


Pff, mie-mi spui? Sunt o mare impiedicata pe tocuri, reusesc sa fiu mai eleganta desculta :)) Noroc ca sunt inalta si nu simt nevoia sa port tocuri oricum..dar si eu cred ca din cauza greutatii imi e mai dificil.

Slava cerului si pamantului ca n am fost si nu sunt complexata si de inaltime...ar fi cireasa de pe tort...

Bine..nici stilul meu nu e unul care sa incadreze ff des incaltamintea cu toc...deci un motiv in plus sa port rar.

Chestia ciudata e ca am un pantofar plin cu pantofi si sandale cu toc...cumparate pentru ca mi au placut, pentru ca au fost modele sau culori deosebite si pe care le am purtat de 2-3 ori..:)):)) Adica am neobisnuit de multi pantofi cu toc pentru o persoana care nu poarta prea des asa ceva:>:))

Merg decent pe tocuri de 9-10 cm...dar de la 11 in sus...daca pianta e la fel de mare...merg ca naiba...Am zis ca o sa incerc sa imi imbunatatesc mersul vara aceasta, mizand si pe faptul ca voi si slabi si va fi o corvoada in minus:>

curly.light 18 mai 2017 20:39:43

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431647)




Slava cerului si pamantului ca n am fost si nu sunt complexata si de inaltime...ar fi cireasa de pe tort...

Bine..nici stilul meu nu e unul care sa incadreze ff des incaltamintea cu toc...deci un motiv in plus sa port rar.

Chestia ciudata e ca am un pantofar plin cu pantofi si sandale cu toc...cumparate pentru ca mi au placut, pentru ca au fost modele sau culori deosebite si pe care le am purtat de 2-3 ori..:)):)) Adica am neobisnuit de multi pantofi cu toc pentru o persoana care nu poarta prea des asa ceva:>:))

Merg decent pe tocuri de 9-10 cm...dar de la 11 in sus...daca pianta e la fel de mare...merg ca naiba...Am zis ca o sa incerc sa imi imbunatatesc mersul vara aceasta, mizand si pe faptul ca voi si slabi si va fi o corvoada in minus:>

Mm eu sunt putin complexata de inaltime..recunosc. E ok pentru o fata sa fie inalta, cred, dar mereu mi s-a parut ca kg in plus se vad mult mai ok pe o persoana scunda. Eu par si mai "mare" pentru IMC-ul meu. Si sincer e cam greu sa iti gasesti sufletul pereche la inaltimea asta :)):)):)):))

Cat despre mers pe tocuri..don't give up! Cu practica totul se poate!
>:D<

mika_me 19 mai 2017 18:19:44

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de curly.light (Post 1431726)


Mm eu sunt putin complexata de inaltime..recunosc. E ok pentru o fata sa fie inalta, cred, dar mereu mi s-a parut ca kg in plus se vad mult mai ok pe o persoana scunda. Eu par si mai "mare" pentru IMC-ul meu. Si sincer e cam greu sa iti gasesti sufletul pereche la inaltimea asta :)):)):)):))

Cat despre mers pe tocuri..don't give up! Cu practica totul se poate!
>:D<

Omg...sa nu mai spui niciodata ca esti complexata de inaltime. E perfecta!!!
Cea mai buna prietena a mea din liceu avea172 cm si mi se parea asa norocoasa:)

Mie dimpotriva...mi se pare ca se vad mai rau kg in plus pe o persoana scunda:))..Plus ca tu nu ai ataaatea kg in plus...trebuie sa fii mai putin aspra cu tine!!!

Oricum e clar vorba de perceptia fiecaruia!!

Cat despre sufletul pereche....ehe..ce i al tau e pus deoparte...

Lasa complexele!! :">>:D<

curly.light 19 mai 2017 21:15:09

Re: Jurnal Mika - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 1431773)


Omg...sa nu mai spui niciodata ca esti complexata de inaltime. E perfecta!!!
Cea mai buna prietena a mea din liceu avea172 cm si mi se parea asa norocoasa:)

Mie dimpotriva...mi se pare ca se vad mai rau kg in plus pe o persoana scunda:))..Plus ca tu nu ai ataaatea kg in plus...trebuie sa fii mai putin aspra cu tine!!!

Oricum e clar vorba de perceptia fiecaruia!!

Cat despre sufletul pereche....ehe..ce i al tau e pus deoparte...

Lasa complexele!! :">>:D<

Multumesc de incurajari! >:D<

Cum spui si tu, fiecare cu perceptia lui. Dar lucrez pe toate aspectele cate putin.. si daca nu reusesc sa ajung la greutatea mea de vis, macar incerc sa ma mai subtiez si tonific cat pot, si sa ma "impac" cu imaginea mea din oglinda. Nimeni nu e perfect pana la urma, cred ca fiecare ar vrea sa imbunatateasca ceva la el daca s-ar putea :))
>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:41:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO