forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-roxxialexx-viata-sanatoasa-provocare-necesitate-9441.html)

roxxialexx 30 nov 2011 09:32:16

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 862552)
buna seara. uite ca am intrat si in casuta ta daca ma primesti :). am zis sa vin aici ca sa nu mai deranjez dicutiile fetelor riniste pt curiozitatile mele. asadar te rog mult spune-mi daca am voie in ziua de vitamine sa-mi fac supa de rosii cu legume fara cartofi. asa si inca ceva am mancat azi la pranz crenvusti vegetali si tofu. e o problema ca le-am amestecat? bun, te las, ms ca ma primesti cu intrebarile mele :)

Buna si bine ai venit!
Nu deranjezi deloc si poti intra oricand in paginile rinistelor ca sa intrebi orice e nevoie!>:D<
La ziua de vitamine se mai pot face si supe de legume (ma refer evident la legumele permise) cum ai zis tu, fara cartofi, insa mare grija ca nu ai voie nici ulei. Le poti condimenta in schimb cu orice altceva iti doresti.
La proteine, da, poti papa tofu/cremwusti din soia, si eu fac la fel, si nu cred ca e o problema combinatul intrucat fac partea din aceeasi categorie (adica sunt din soia, vegetale, era o problema daca combini categoriile intre ele adica carne cu oua sau lactate sau peste sau produse din soia, dar asa e ok)

mateimatei 02 dec 2011 19:25:54

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
buna. uite eu tocmai m-am uitat pe meniurile tale si nu inteleg ceva. tu ieri erai la carbo?ce ai mancat mi se parea pentru proteine. cred ca avem aceleasi zile, adica eu azi tot la vitamine sunt. cred ca azi am deviat putin ca am bagat si niste seminte de floarea soarelui si de dovleac copate si usor sarate. dar simteam nevoia de ceva sarat si rapid :)multumesc ca ma inspiri.

roxxialexx 03 dec 2011 12:32:44

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 865651)
buna. uite eu tocmai m-am uitat pe meniurile tale si nu inteleg ceva. tu ieri erai la carbo?ce ai mancat mi se parea pentru proteine. cred ca avem aceleasi zile, adica eu azi tot la vitamine sunt. cred ca azi am deviat putin ca am bagat si niste seminte de floarea soarelui si de dovleac copate si usor sarate. dar simteam nevoia de ceva sarat si rapid :)multumesc ca ma inspiri.

Eu asm mai schimbat zilele in ultimul timp din diverse motive:
- aveam pachet de acasa si trebuia sa pap ce aveam;
- am avut Sf Andrei la munca, a fost cu petrecere si atunci am tinut zi de carbo desi nu era; etc.
Ma rog, ideea e ca intr-adevar, nu am tinut ordinea normala a zilelorca asa a fost situatia...dar de-acum o sa le tin cum trb.
La vitamine poti papa nuci/alune/seminte, desi mai mult ar trebui crude, dar asta e, acuma las-o asa, poate data viitoare incerci sa le papi nesarate macar.
Stai linistitta, nu cred ca te inspir cu nimic, totul este meritul tau!>:D<

roxxialexx 05 dec 2011 14:09:22

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
1 ataşament(e)
Propun pentru ziua de carbohidrati niste PASTE CU NUCA foarte satioase si bune rau!
Nu sunt greu de facut deloc, se fierb pastele (se pot folosi orice fel de paste) conform instructiunilor de pe ambalaj. Eu le fierb in felul meu, adica la foc mic spre mediu pana cand sunt aproape fierte si apoi opresc focul si acopar vasul cu un capac, astfel ele se umfla singure si ies foarte bune. Le scurg bine de apa, daca mai este cazul (dau daca va plac mai apoase, lasati un pic din apa in care au fiert) si amestec cu nuca macinata, scortisoara si un pic de zahar. Se poate pune un pic de unt (pentru cele care nu tin dieta Rina:))) sau margarina - pentru cine consuma asa ceva.
Eu nu mai am rabdare, dar se pot da un pic si la cuptor.
Pofta buna!

roxxialexx 05 dec 2011 14:32:47

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
UTILITATEA CITRICELOR IN CURELE DE SLABIRE SI NU NUMAI

Mandarinele
- bogate in fibre, deci creeaza senzatia de satietate
- sarace in calorii
- intensifica arderile din depozitele de grasime, sunt foarte utile in curele de slabire
- antioxidante
- detoxifiante, imbunatatesc digestia

Grapefruit-urile
- jumatate de fruct consumat inainte de masa pune in actiune enzimele care sustin ardera grasimilor
- deosebit de adjuvante in diete
- previne cancerul de piele, colon

Lamaile
- stoarse in apa calda si consumate cu regularitate duc la sporirea puterii de concentrare, la detoxifierea sangelui
- imbunatatesc digestia

Jen 05 dec 2011 14:40:02

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Spor la slabit!
Am vazut ca ai scris despre fructe ...si ultima data despre lamaie... cand aud de lamaie, mi se ridica parul pe mana, de la apa cu lamaie mi-am dezvoltat o gastrita de toata frumusetea :)) insa, e bine ca ajuta la digestie :D

roxxialexx 05 dec 2011 14:40:58

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
CUM NE PROTEJAM DE RACEALA/GRIPA?

1. Nu stranuta sau tusi in maini - mai bine foloseste un servetel care va fi aruncat imediat dupa utilizare
2. Spala-te pe maini cat mai des - virusurile de transmit prin contact cu persoane/suprafete
3. Nu-ti atinge fata - de regula virusul intra in corp prin nas, gura si ochi
4. Evita strangerea mainii -
5. Bea multe lichide - ele ajuta la detoxifierea si hidratarea corpului. Nivelul de hidratare se poate testa de fiecare in culoarea urinei (cu cat e mai inchisa la culoare cu atat persoana este mai deshidratata)
6. Mergi la sauna
7. Fa miscare - miscarea pune sangele in circulatie si maresc imunitatea organismului
8. Mananca sanatos - alimente colorate, bogate in antioxidanti care ajuta corpul la luprecontra virusurilor si bacteriilor
9. Renunta la vicii - alcoolul, fumatul, oboseala cronica slabesc organismul

mateimatei 05 dec 2011 15:04:30

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
buna, ce mai faci? azi ce zi ai? eu maine sunt la vitamine si mor ca as putea manca peste ca-i dezlegare, dar ma voi vitaminiza in schimb :)
aaa, apropo de ce a zis cineva mai sus, apa cu lamaie cauzeaza gastrita? nu de alta dar eu beau f multa si cu ceai verde, toate astea desi am uler duodenal.

mateimatei 05 dec 2011 15:06:05

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
ulcer, scuze

Jen 05 dec 2011 15:11:22

Re: Jurnal roxxialexx: Viata sanatoasa - provocare si necesitate
 
Citat:

Anterior postat de mateimatei (Post 867962)
ulcer, scuze

Mareste acidicatea gastrica. :)
Eu am facut gastrita din cauza ca am baut exagerat de multa apa cu lamaie, cu multa lamaie, acum daca simti tu ca nu te doare stomacul, poti sa bei atat cat ti se intinde patura, insa eu una nu mai am tragere de inima inspre lamaie.
:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:18:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO