forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-vamedeea-dieta-dr-man-7706.html)

VAmedeea 13 ian 2011 12:28:48

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Citat:

Anterior postat de pasiune (Post 472705)
Nu mai suparat nici pomeneala! Stiu ce vrei sa spui si sunt de acord cu tine, sunt de acord ca asta lasa ca impresie tot ce am scris pana acum acolo. :)
Eu sunt pe 17/08/83. si nascuta la 17 fix. :) Mie 17 nu-mi poarta neaparat noroc dar 16 DA! E una din cifrele favorite!

Multi inainte!
Si sa fii sanatoasa ca sa realizezi marele plan!:-*:-*:-*

Livia89 13 ian 2011 12:33:26

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Buna Ame>:D<

uite ca pierzi apa aia pe zi ce trece:) am vazut ca tu nu te impaci nicidecum cu sportul:-? oare nici daca ai face niste simple ridicari de picior, in fata, in spate si lateral, ori sprijinita de un scaun, ori pe o saltea in 4 labe, nu ti-ar placea?;;) acele exercitii sunt ft simple si sunt un bun inceput pt orice activitate fizica:) beneficiile starii active la stii si tu, de durat nu dureaza mult, deci... ce te mai retine?:P

meniul tau e putin incarcat in a doua jumatate a zilei, nu mai bine papi mai mult dimineata si ai mai putin la cina?:-/

te-am pupat, o zi frumoasa iti doresc>:D<

VAmedeea 13 ian 2011 12:42:16

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 472722)
Buna Ame>:D<

uite ca pierzi apa aia pe zi ce trece:) am vazut ca tu nu te impaci nicidecum cu sportul:-? oare nici daca ai face niste simple ridicari de picior, in fata, in spate si lateral, ori sprijinita de un scaun, ori pe o saltea in 4 labe, nu ti-ar placea?;;) acele exercitii sunt ft simple si sunt un bun inceput pt orice activitate fizica:) beneficiile starii active la stii si tu, de durat nu dureaza mult, deci... ce te mai retine?:P

meniul tau e putin incarcat in a doua jumatate a zilei, nu mai bine papi mai mult dimineata si ai mai putin la cina?:-/

te-am pupat, o zi frumoasa iti doresc>:D<

Buna Livia, eu pe latine, tu pe la mine!:))
Sportul nu mi se pare greu, ma plictiseste, nu ma atrage. Ceea ce imi place in schimb e mersul pe jos, inotul, probabil ca si bicicleta mi-ar place f. mult. Cam astea sunt sporturile mele. In rest nu prea ma convinge nimic. Am incercat o perioada cu Start Walking, pana m-am plictisit, la fel si cu abdomenele. La dansuri, tae-bo sunt dezastru pt ca nu reusesc sa intru sub nici o forma in ritm, pierd pasii si ma enervez. Mereu a fost asa, sunt antitalent in ceea ce priveste coordonarea.
Ori eu daca nu fac un lucru ca lumea nu il mai fac deloc.:))
Mi-ar placea sa am un seviciu care sa nu ma tina tot timpul inchisa in casa, eu si in Buc de cate ori aveam ocazia mergeam pe jos, in Braila nu mai spun, f. rar luam microbuzul, tramvaiul nici nu stiam ce e ala.
Se pare ca miscarea in natura imi place ca vad lucruri noi de fiecare data, urasc monotonia.
Iar cu mancarea sa stii ca e ok asa pt ca asta e meniul. Nu am cum sa il schimb. E cam anemic MD-ul, dar asa e schema. Plus ca dupa 2-3 ore dupa MD mananc fie pranzul, fie o gustare. Asa, nu mi-e foame. Ieri m-am dus prea tarziu cu cina, dar m-am bagat la somn aproape la 1 noaptea, asa ca iar sunt in regula.
Iar la cantitati, nici o snasa sa le reduc, indiferent de momentul zilei. Eu sunt genul ala de persoana care mananca pana se satura, altfel am tendinta sa mananc tot timpul.:(
Stiu ca asa ar fi mai corect, cum spui tu, dar pana slabesc respect schema asta.
Care ma si disciplineaza un pic ca eu am tendinta sa mananc de toate la o masa.:-s
Te pup!>:D<>:D<>:D<>:D<

Livia89 13 ian 2011 13:52:13

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
pai daca iti place sa admiri natura, fa mai mult decat doar cateva plimbari:P du-te si fa urcusuri pe munte/deal daca ai prin zona, sau du-te la o tura de jogging:) acompaniata de putina muzica in surdina de la un mp3 player, nu cred ca te vei plictisi:P am o prietena care spune ca se plictiseste la aerobic si i se pare mai interesant jogging-ul, tot asa, din cauza ca poate admira privelistea malului Crisului, de exemplu:) ai putea incerca sa alergi 10 minute, apoi mers simplu 5 minute, apoi iar alergat.. sau gaseste tu o combinatie care sa-ti placa si care sa nu ti se para monotona:)

si crede-ma ca toate antrenamentele ni se par complexe la inceput, dar daca le repeti de 2-3 ori, ti se par din ce in ce mai familiare si iti vin mai natural miscarile:D plus ca sportul te-ar ajuta mult sa scapi mai repede de surplusul de apa:)

ce zici, incerci una din cele doua variante?;;)

eu am plecat la servici, o zi buna sa ai:-* si mersi ca iti faci griji pt mine in legatura cu SB:) am uitat sa-ti spun la mn in jurnal: o sa tin astfel incat sa nu mi se para greu, chiar si in carte spune ca daca nu esti multumita de rezultatele de dupa faza 2 sa mai treci o data prin faza 1, o saptamana:P o sa am grija, promit:D

te pup si eu:-*

kika9 13 ian 2011 14:56:10

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
>:D< Salve Ame! :-*
Bine ca scade apsoara, in curand te vei simti mai bine si gata ptr a incepe miscarea :)
Sunt de acord cu Livia, uite stam asa pe capul tau :)) pana nu incepi sa faci sport :)) Tre sa gasesti o motivatie ptr care sa nu mai stai pe loc, uite eu sunt 10 la alimentatie (cu mici abateri ca deh... ne plictisim cand totul este prea perfect :D), muncesc de imi ies ochii pe parghet plus ca topai precum o capra la batuka si nu e ca sunt prea multumita, insa imi amintesc mereu ca tre sa am rabdare, rabdare si ambitie, altfel imi iau adios amigos de la gravidenie, sanatate si pantalonii din dulap, e pacat de ei ca sunt aproape noi :P :D
Si inca o treaba, .. te voi vizita serile des sa nu ma apuce rontaitul si pofta de dulce :>
Iar dv la masa sa aveti grija cu saturatul ala ca nu e bine, fa portii si ascunde restul gaseste trucuri care sa te faca stapana pe situatie, oricat am fi de cerebrali sunt anumite chestii de care nu putem trece. :)
Acum te pup merg sa imi scriu meniul, il postez apoi ies sa fac treaba ca plang lucrurile de pe aici dupa mine :P :))
O dupa amiaza placuta cu spor la tastat si cat mai putine ganduri negre :-* :-* :x >:D<

VAmedeea 13 ian 2011 15:11:50

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 472829)
pai daca iti place sa admiri natura, fa mai mult decat doar cateva plimbari:P du-te si fa urcusuri pe munte/deal daca ai prin zona, sau du-te la o tura de jogging:) acompaniata de putina muzica in surdina de la un mp3 player, nu cred ca te vei plictisi:P am o prietena care spune ca se plictiseste la aerobic si i se pare mai interesant jogging-ul, tot asa, din cauza ca poate admira privelistea malului Crisului, de exemplu:) ai putea incerca sa alergi 10 minute, apoi mers simplu 5 minute, apoi iar alergat.. sau gaseste tu o combinatie care sa-ti placa si care sa nu ti se para monotona:)

si crede-ma ca toate antrenamentele ni se par complexe la inceput, dar daca le repeti de 2-3 ori, ti se par din ce in ce mai familiare si iti vin mai natural miscarile:D plus ca sportul te-ar ajuta mult sa scapi mai repede de surplusul de apa:)

ce zici, incerci una din cele doua variante?;;)

eu am plecat la servici, o zi buna sa ai:-* si mersi ca iti faci griji pt mine in legatura cu SB:) am uitat sa-ti spun la mn in jurnal: o sa tin astfel incat sa nu mi se para greu, chiar si in carte spune ca daca nu esti multumita de rezultatele de dupa faza 2 sa mai treci o data prin faza 1, o saptamana:P o sa am grija, promit:D

te pup si eu:-*

Serviciu usor livia!
Uite mie plimbarile in ritm alert imi plac enorm, le faceam intr-un timp.
Acum insa nu mai am cum sa ii las pe batrani singuri iar liber am o data pe saptaman. Si crede-ma ca in alea cateva ore merg cat pot eu de mult pe jos.
Stiu ce spui ca miscarea m-ar ajuta sa elimin apa. Problema e ca acum abea ma pot misca, simt ca imi crapa gleznele, pilea e intinsa la maxim. O sa revin la normal (sper eu in cateva zile) si ma apuc usurel de treaba, macar start walking cate 2 mile sa fac zilnic si poate ceva abdomene.
Te pup si iti multumesc ca esti aici sa ma ambitionezi!:-*
Citat:

Anterior postat de kika9 (Post 472973)
>:D< Salve Ame! :-*
Bine ca scade apsoara, in curand te vei simti mai bine si gata ptr a incepe miscarea :)
Sunt de acord cu Livia, uite stam asa pe capul tau :)) pana nu incepi sa faci sport :)) Tre sa gasesti o motivatie ptr care sa nu mai stai pe loc, uite eu sunt 10 la alimentatie (cu mici abateri ca deh... ne plictisim cand totul este prea perfect :D), muncesc de imi ies ochii pe parghet plus ca topai precum o capra la batuka si nu e ca sunt prea multumita, insa imi amintesc mereu ca tre sa am rabdare, rabdare si ambitie, altfel imi iau adios amigos de la gravidenie, sanatate si pantalonii din dulap, e pacat de ei ca sunt aproape noi :P :D
Si inca o treaba, .. te voi vizita serile des sa nu ma apuce rontaitul si pofta de dulce :>
Iar dv la masa sa aveti grija cu saturatul ala ca nu e bine, fa portii si ascunde restul gaseste trucuri care sa te faca stapana pe situatie, oricat am fi de cerebrali sunt anumite chestii de care nu putem trece. :)
Acum te pup merg sa imi scriu meniul, il postez apoi ies sa fac treaba ca plang lucrurile de pe aici dupa mine :P :))
O dupa amiaza placuta cu spor la tastat si cat mai putine ganduri negre :-* :-* :x >:D<

:)):)):)):))
Mai fetelor, v-ati pus cu gura pe mine, mi-e si rusine de cat de delasatoare pot sa fiu.
Seara si nu numai ti-am spus de ce pap pana ma satur, pt ca altfel am tendinta sa dau in alte chestii nu tocmai conforme.
Dar e ok pt ca astept cel putin 3 ore pana ma bag in patut. Oricum, voi incerca sa nu ma mai prinda asa tarziu cina. Si mai e o chestie, eu de cand ma stiu am mancat asa, mai multicel. Si asa functionez eu bine, plus ca nu vreau sub nici o forma sa imi incetinesc metabolismul. Mereu am fost f. multumita de el si nu vreau sa imi bat acum joc.
Uite vino pe la mine de cate ori te apuca vreo pofta de rontaiala, eu cred ca la 1300 de calorii pe zi toata ziua numai la mancare mi-ar fi gandul. Dar vad ca majoritatea fetelor mananca cam pe acolo asa ca am tras concluzia ca de fapt eu sunt defecta.:D


M-au sunat azi si de la spital, vroiau sa ma duc acum sa ma internez dar le-am spus ca nu am cum, pe mine nu are cine sa ma inlocuiasca asa repede cu batranii. Asa ca maine ma prezint sa imi ocup locul. :))
Nu stiu cat ma tin, cred ca intre 3 si 5 zile, eu sper luni sa fiu din nou acasa. dar acum, sanatoasa sa fiu.
Voi vedea. Asa ca s-ar putea sa lipsesc, nu stiu cum o sa fac eu cu netul zilele astea, dar, la intoarcere, dau de veste.
Va pup si ma duc la treaba ca am de pregatit o groaza de chestii pt maine!:-*:-*:-*

kika9 13 ian 2011 16:01:29

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 473007)
M-au sunat azi si de la spital, vroiau sa ma duc acum sa ma internez dar le-am spus ca nu am cum, pe mine nu are cine sa ma inlocuiasca asa repede cu batranii. Asa ca maine ma prezint sa imi ocup locul. :))
Nu stiu cat ma tin, cred ca intre 3 si 5 zile, eu sper luni sa fiu din nou acasa. dar acum, sanatoasa sa fiu.
Voi vedea. Asa ca s-ar putea sa lipsesc, nu stiu cum o sa fac eu cu netul zilele astea, dar, la intoarcere, dau de veste.
Va pup si ma duc la treaba ca am de pregatit o groaza de chestii pt maine!:-*:-*:-*

Inteleg. Ai grija de tine si sa nu mai spui ca esti tu defecta x-(, poate doar sa incerci usor-usor sa fii pe la 1300-1400 dar asta treptat deoarece nu vei reusi din prima, ptr mine asta vara prima saptamana a fost un nerv si un vaiet :D, saracu Manole al meu calca in vgarfuri plus ca nu munceam si ramaneam 12 ore precum cucuveaua :)) singura cuc :))
Asa am inceput sa fac batuka sa imi storc creierii la toate miscarile astea care pe fete le sperie, insa cu vointa totul este posibil, daca tu vrei sa fii bine faci ce nu credeai ca ai face vreodata, stimulii interiori sunt cei valizi si nici decum cei la vedere sa zic asa, dar tu ma intelegi :)
Trebuia sa ies de o ora insa inca sunt lipita de scaun.
Ame ai grija acolo da? E dificil ca nu poti lasa acolo batranii, insa si tu ar trebui un pic sa vezi de tine :), oricum tu stii mai bine ce si cum, scumpa mea, sa te faci bine repejor sa te putem lua la ture ca nu faci miscare :P :P :)) :))
Pana te intorci iti umplu casuta de flori asa sa gasesti primavara aici :x :x :x
Spor la treaba sa avem si o zi plina de satisfactii !!! :-* :-* >:D< >:D<

Livia89 14 ian 2011 00:24:11

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 473007)

O sa revin la normal (sper eu in cateva zile) si ma apuc usurel de treaba, macar start walking cate 2 mile sa fac zilnic si poate ceva abdomene.
Te pup si iti multumesc ca esti aici sa ma ambitionezi!:-*

:)):)):)):))
Mai fetelor, v-ati pus cu gura pe mine, mi-e si rusine de cat de delasatoare pot sa fiu.

Uite vino pe la mine de cate ori te apuca vreo pofta de rontaiala, eu cred ca la 1300 de calorii pe zi toata ziua numai la mancare mi-ar fi gandul. Dar vad ca majoritatea fetelor mananca cam pe acolo asa ca am tras concluzia ca de fapt eu sunt defecta.:D


M-au sunat azi si de la spital, vroiau sa ma duc acum sa ma internez dar le-am spus ca nu am cum, pe mine nu are cine sa ma inlocuiasca asa repede cu batranii. Asa ca maine ma prezint sa imi ocup locul. :))

hey, bine ca te-ai hotarat sa te reapuci de sport>:D<

are dreptate Kika, sa nu mai spui ca esti defecta daca nu poti manca putin, ca si celelalte[-X sincera sa fiu, daca as fi mai inalta, cam ca tine, nici eu nu as putea scadea la atat:) ma uit cu groaza la meniurile celor care reusesc sa manance doar de 1000-1100:P eu care mananc 2-3 kg de mancare zilnic, ca asa sunt obisnuita:))

sa ai grija de tine la spital, da-le la aia ghionturi sa te faca bine:-* sa revii printre noi plina de energie si sa te poti apuca si de sport;;) pana la primavara, inflorim toate:x

VAmedeea 14 ian 2011 18:53:05

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
intru doar o fuga sa va multumesc fetelor ca sunteti alaturi de mine, chiar si asa, virtual. Eu ma fac bine, sunt sigura, deja mi/au dat ceva sa elimin mai repede apa.
M/am instalat confortabil si voi considera zilele astea o mica vacanta, o perioada propice pt relax, lenevit si gandit la tot ce imi trece mie prin cap.:))
Eu voi intra f. putin zilnic ca sunt pe extra credit cu chiaveta si oricum nu merge extraordinar.
Dar macar sa dau rapotul si tot vin.
Si, ca tot ziceam eu de raport, avem asa> 13 ian., slabire I, ziua 4>
- 8.30> 1 mar
- 10.00> o felie de paine SM si un ceai
- 13.30> fasole verde fiarta, 2 oua fierte, dovlecei gratinati, o felie de paine SM, UME, OB, piper
- 16.30> 3 morcovi cruzi
- 19.15> curcan fript, spanac fiert, vinete pe grill, UME, OB, piper

A, si am ajuns la 66.3 kg.
Va pup!>:D<>:D<>:D<

pasiune 15 ian 2011 01:36:02

Re: Jurnal VAmedeea de dieta ... Dr. Man
 
Bravo, profita cat poti de perioada asta de relax sa-ti incarci bateriile si abia asteptam sa ne zici ce ti-a mai trecut prin capulet pana atunci :):D
Multa sanatate :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:00:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO