forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei foste obeze - Ionely (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-foste-obeze-ionely-10121.html)

lonely 29 aug 2011 07:26:03

Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Vuvuzela 29 aug 2011 08:51:00

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Bine ai venit! Iti urez mult succes in tot ce ti-ai propus!

Animis23 29 aug 2011 09:19:59

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773375)
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Felicitari pentru hotararea de a slabi! Planul tau suna bine, ia lucrurile incet, nu incepe cu prea multe privatiuni deodata, ca apoi o dai in partea opusa.

Daca esti carnivora convinsa, ai putea incerca dieta Dukan, e hiperproteica si trebuie sa mananci multa, multa carne. Citeste despre ea si daca consideri ca ti se potriveste, o sa ai rezultate cu ea! >:D<

mihaella 29 aug 2011 09:51:45

Re: Jurnalul unei foste obeze
 
Bun venit!!!succes si multa ambitie[*56*]

lulus07 29 aug 2011 11:57:40

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
bine ai venit!
mult succes in toate! suntem aici daca ai nevoie de noi >:D<

Roxii 29 aug 2011 15:36:15

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773375)
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Buna si bine ai venit!Felicitari pt decizia ta de a slabi,insa te vreau ceva mai increzatoare in tine.Stiu ca e greu cand ai dat`o in bara de atatea ori sa mai ai incredere dar de data asta trebuie sa reusesti!Nu trebuie sa mananci carne putina,din contra,ea ajuta la slabit,insa trebuie consumata numai cea slaba,la cuptor,gratar sau fiarta.Nici painea nu trebuie eliminata definitiv,ci consumata cu moderatie,maxim 2 felii pe zi,dimineata si sa fie integrala sau de secara.Incearca sa ai un meniu variat,care sa contina atat carbohidrati cat si proteine si lipide(bune).Nu sari peste mese!Mananca 3 mese principale+2-3 gustari si sa nu scazi sub 1000 de calorii.Eu ti`as recomanda pt inceput 1500 de calorii,deoarece ai mult de slabit si odata cu stagnarea va trebui sa mai scazi din ele.In plus,trebuie sa te apuci si de sport.Stiu ca e greu,insa ai sa vezi ce bine te vei simti dupa ce vei face putin sport.Si nu uita,cel putin 2 l de apa!

cora 29 aug 2011 16:53:36

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Bun venit si succes in tot ce ti-ai propus:)
http://g.mycommentspace.com/msgfx/144/14443.gif

lonely 29 aug 2011 18:06:22

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Va multumesc tuturor pentru primirea voastra!!!

Adevarat, am mult de slabit si tendinta este de a manca foarte putin, lucru gresit probabil. Am sa caut dieta Dunkan daca e plina da carne :)). Azi am reusit pana la ora asta - 19,03 - sa beau 2 l de apa wow....... o premiera pentru mine. Foame nu-mi e deocamdata si sper si zilele viitoare sa-mi fie la fel. Am o problema cu meniurile - n-an imaginatie la asa ceva - toate meniurile cunoscute sunt majoritatea traditionale si pline de calorii. Oricum abund de optimism - e bine, nu? :)

Animis23 29 aug 2011 18:58:15

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773952)
Va multumesc tuturor pentru primirea voastra!!!

Adevarat, am mult de slabit si tendinta este de a manca foarte putin, lucru gresit probabil. Am sa caut dieta Dunkan daca e plina da carne :)). Azi am reusit pana la ora asta - 19,03 - sa beau 2 l de apa wow....... o premiera pentru mine. Foame nu-mi e deocamdata si sper si zilele viitoare sa-mi fie la fel. Am o problema cu meniurile - n-an imaginatie la asa ceva - toate meniurile cunoscute sunt majoritatea traditionale si pline de calorii. Oricum abund de optimism - e bine, nu? :)

Uita-te pe la fete prin meniuri, ca sa te inspiri. Unele fete au si albume foto in care vezi mancarea delicioasa de dieta, si te poti inspira.

Dieta se numeste DUKAN, fara n inainte de k. Succes in continuare, felicitari ca ai baut atata apa, e foarte important!

lonely 29 aug 2011 19:19:49

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Corect! Dukan...... am prea multe taste la tastatura :">Acum citeam despre ea.
Inca oscilez............ ce dieta sa urmez?
Cred ca am sa incerc totusi sa-mi fac una hipocalorica personalizata. Macar sa-mi dea un imbold......... 1kg pe saptamana asta si-ar fi beton!!!

rozica1965 29 aug 2011 20:40:40

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Bine ai venit si din partea mea...si te astept la SLABUTE LA 40 DE ANI...>:D<

Roxii 29 aug 2011 21:39:01

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 774036)
Corect! Dukan...... am prea multe taste la tastatura :">Acum citeam despre ea.
Inca oscilez............ ce dieta sa urmez?
Cred ca am sa incerc totusi sa-mi fac una hipocalorica personalizata. Macar sa-mi dea un imbold......... 1kg pe saptamana asta si-ar fi beton!!!

Ups,acum v`am vazut varsta.Ma scuzati ca v`am tutuit:DCat despre dieta nu v`as recomanda sa incepeti cu dukan,la urma urmei aveti mult de slabit si aveti nevoie de toti nutrientii si vitaminele.Puteti urma o dieta low-carb de exemplu,in care sa mentineti numarul de carbohidrati mai mic,insa nu renuntati la fructe si legume.In plus,o dieta echilibrata,un stil de viata sanatos este cel mai important,rezultatele obtinute in acest fel fiind cele mai durabile.

Karinna052 30 aug 2011 06:32:40

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Bun gasit.
Fiindca si eu sunt in situatia de a scapa de multe kg.si am reusit deja sa dau jos vreo 8 am sa-ti spun cum am procedat.
Prima data mi-am marit o fotografie in care ma revars in toata splendoarea celor 115 kg cit aveam si am lipit-o pe usa de la frigider.Apoi nu o s-ti spun la ce am renuntat ca lista ar fi ffff mare sa ca iata ce maninc----
Imi fac o oala de ciorba de varza (putin inbunatatita ,adica pun si putin ulei si ceva bors) din care maninc la prinz obligatoriu si in cazul cind simt ca imi este foame si nu este ora mesei.salata de rosii cu ardei gras si castravete,o masa de peste sau carne de pui la gratar si dimineata imi prepar 2 litri de apa plata in care adaug sucul de la o lamaie si am grija ca pina seara sa o termin. De pe 15 iunie pina acum am scapt de 8 kg.
Am uitat sa-ti spun de fructe care la gustari sunt binevenite.Eu am mincat pina acum prune ,nectarine si mere.
NU UITA DE POZA DE PE FRIGIDER FACE MINUNI !

rozica1965 30 aug 2011 08:19:24

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Draga Ionela....fiecare iti da sfaturi cum ar fi mai bine sa procedezi.Intaresc si eu ce au zis fetele....Intra la meniuri si calculeaza-ti zilnic. Nu manca sub 1400-1500 de cal.Mai tarziu,cand v-or aparea stagnarile,le scazi.Redu cat poti de mult painea,cartofii,orezul,pastele,prajelile,DULCIURIL E....renunta la prajitul in tigaia cu ulei.Fa-ti pe teflon sau la cuptor.Folosesc si eu ciorba de varza,dar pe parcurs nu mai da rezultate asa bune.Obligatoriu sa ai 3 mese si 1-2 gustari.Eu la un moment dat am redus prea mult caloriile(cam la 1000) si am stagnat luni de zile...chiar crescusem cateva kg:(...Asa ca....lege sa iti fie....1400-1500....Sper ca nu te-am speriat prea tare:))>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

lonely 30 aug 2011 13:09:46

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
:(( Rozica........ eu de doua zile mananc la 1135 calorii. Stiu ca nu e bine dar ma gandeam sa-mi pacalesc organismul........sa pap acum la 1100 calorii si cand stagnez sa m-apuc de sala. Merge? ;))
Sigur c-am sa ajung si eu la jurnalele voastre, cele care m-ati intampinat asa frumos si pe care va consider deja sustinatorii mei pe care nu-i pot dezamagi, deci o motivatie in plus. La fel mi-ar placea sa ma considerati una din suporterele voastre infocate.
Acum imi ocup mai mult timpul cu descurcatul in uneltele site-ului dar cand ma specializez nu mai scapati de mine.
Roxii ma simt asa batrana cand imi spui dvs. :( Mi-ar placea sa ne tutuim toate...... nu-mi place pronumele de reverenta.
Pupici pentru voi si multumesc incaa o data pentru toate sfaturile de care incerc sa tin cont. A propos mi-am facut dimineata poze de frigider :))

Animis23 30 aug 2011 13:17:32

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 774772)
:(( Rozica........ eu de doua zile mananc la 1135 calorii. Stiu ca nu e bine dar ma gandeam sa-mi pacalesc organismul........sa pap acum la 1100 calorii si cand stagnez sa m-apuc de sala. Merge? ;))
Sigur c-am sa ajung si eu la jurnalele voastre, cele care m-ati intampinat asa frumos si pe care va consider deja sustinatorii mei pe care nu-i pot dezamagi, deci o motivatie in plus. La fel mi-ar placea sa ma considerati una din suporterele voastre infocate.
Acum imi ocup mai mult timpul cu descurcatul in uneltele site-ului dar cand ma specializez nu mai scapati de mine.
Roxii ma simt asa batrana cand imi spui dvs. :( Mi-ar placea sa ne tutuim toate...... nu-mi place pronumele de reverenta.
Pupici pentru voi si multumesc incaa o data pentru toate sfaturile de care incerc sa tin cont. A propos mi-am facut dimineata poze de frigider :))

Ma bucur ca esti incantata si pusa pe treaba si stim ca si tu o sa ne sustii asa cum si noi vrem sa te sustinem pe tine. Sa ne zici cum functioneaza cu pozele :))

Eu am inceput hopcalorica undeva la 1200 apoi am scazut la 1100. Acum am revenit la 1300 si nu m-am ingrasat deloc. E mai bine, mai ales cand o sa incepi sa faci si miscare mai serioasa, sa ii dai organismului energia de care are nevoie. Ca daca tu consumi 300-500 calorii intr-o ora de sport si mananci doar 1100 si organismul tau consuma si el pentru arderi si alte activitati care nu prea depind de tine in jur de 1500-1700 de calorii, corpul tau e mult prea pe minus cu energia ca sa nu se incapataneze sa dea jos.

Deci da-i cum spune rozica pe la 1500 calorii asa, si fa si un pic de sport usor- fetele in general incep cu start walking, cauta pe youtube. Te obisnuieste cu antrenamentele mai cardio, si iti da o stare de bine.

rozica1965 30 aug 2011 13:18:35

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 774772)
:(( Rozica........ eu de doua zile mananc la 1135 calorii. Stiu ca nu e bine dar ma gandeam sa-mi pacalesc organismul........sa pap acum la 1100 calorii si cand stagnez sa m-apuc de sala. Merge? ;))
Sigur c-am sa ajung si eu la jurnalele voastre, cele care m-ati intampinat asa frumos si pe care va consider deja sustinatorii mei pe care nu-i pot dezamagi, deci o motivatie in plus. La fel mi-ar placea sa ma considerati una din suporterele voastre infocate.
Acum imi ocup mai mult timpul cu descurcatul in uneltele site-ului dar cand ma specializez nu mai scapati de mine.
Roxii ma simt asa batrana cand imi spui dvs. :( Mi-ar placea sa ne tutuim toate...... nu-mi place pronumele de reverenta.
Pupici pentru voi si multumesc incaa o data pentru toate sfaturile de care incerc sa tin cont. A propos mi-am facut dimineata poze de frigider :))

Nu e bine cum ti-ai propus tu...1100 cal si la nevoie sala...:-o:-o...Cel mai bine e sa slabesti prin controlul alimentatiei...nu vei putea merge toata viata la sala.Creste caloriile macar la 1300...ti-am zis ca te sfatuiesc din experienta mea gresita....Sportul il faci suplimentar pt muschi,piele,etc.....Tevastept cu drag in jurnalul meu si i mi poti vedea si pozele daca vrei. O sa iti cer prietenia ca sa le poti vedea sigur..:-*

TheNext 30 aug 2011 21:49:58

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Buna Ionely! Eu daca as fi in locul tau as incepe cu a renunta la orice tip de zahar in prima saptamana. In rest mananci normal. Apoi in a doua saptamana sa renunti si la paine. Si incet incet iti creezi un menu cu hrana sanatoasa si destula. Cu o dieta drastica dai repede jos primele kilograme dar le pui la loc si mai repede. Si mergi pe jos! Oriunde, de cate ori ai ocazia!

nicoleta100 30 aug 2011 21:58:21

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 773375)
Hello dragul meu jurnal!

De azi voi fi cea mai fidela scriitoare, voi nota tot ce mananc fara sa trisez, voi incerca sa-mi schimb stilul de viata si sa slabesc sanatos.
Am incercat de-atatea ori sa fac acest lucru incat nici acum nu sunt convinsa 100% ca voi reusi.... Dar sunt hotarata sa fac ceva pentru mine. Deja am ajuns sa nu ma mai privesc in oglinda de la gat in jos, poate ocolind astfel problema pe care o am.
M-am cantarit azi dimineata si cantarul gemea sub cele 92 kg ale mele. Am banuit ca e mai mult si de-aia am scris vineri ca am 95....... lasa asa, modific la primele kg date jos.
De azi voi bea apa - lucru pe care nu-l fac deloc in mod normal - si voi incerca sa-mi calculez numarul caloriilor ingerate. O problema va fi cu legumele si fructele (sunt o carnivora convinsa) dar voi incerca sa limitez consumul de carne in special carnea nociva mie si cu absenta painii din alimentatie. De paine imi va fi cel mai greu sa ma despart :))....... dar trebuie. Si mancatul haotic - adica nimic toata ziua si apoi o masa copioasa abundenta in grasimi in jur de ora 19-20 uneori chiar si mai tarziu - va disparea de azi. Am sa incerc in functie de posibilitati - serviciu - sa imi fac mici pachetele hipocalorice pentru a avea un regim echilibrat.
Cea mai mare problema insa va fi vointa de-a slabi, lucrul care-mi da de furca cel mai mult. Mereu m-am apucat hotarata de slabit si dupa 3-4 zile de "foame" renuntam brusc in favoarea unei tochituri sau a ceva ce-mi placea mult spunandu-mi ca nu-i mare lucru. Sper ca de data asta sa imi pastrez hotararea pana voi da cele 28 kg pe care le doresc. Offfffffff si sport..... ca un taur ce sunt am oroare de exercitii fizice dar voi incerca sa imi rezerv o jumatate de ora pe zi macar pentru a face cat de cat miscare.Cam asta e.......... merg sa-mi stabilesc un meniu sa pap ceva de dimineata......un iaurt mic si sa beau apa :-s.

Salutare!!!
Bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
Iti urez multa bafta in ceea ce ti-ai propus ! Sunt sigura ca vei reusi!;;);;);;)

lonely 31 aug 2011 08:25:22

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Offfffffff cum ma faceti sa mananc mai mult:)) Am inteles, stiu c-aveti dreptate. De azi incerc s-ajung la 1300-1400 calorii. Am inceput de ieri si start walking. Am si in pc pilates dar de 6 luni am o problema cu umarul si nu prea pot face miscari bruste cu mana dreapta. In fine, pe 9 am programare la medic.......... deja din ianuarie pana acum m-am saturat de durere si nici nu cedeaza.
Principalul e ca ma simt bine cu regimul, nu mi-e foame dar pentru ca am 3 mese si 2 gustari asa stau toata ziua cu grija sa nu treaca orele si sa sar peste masa sau peste baut apa :(( Am ajuns ieri la 3 litri. Mult dom'le, mult...... de la 250-500 ml max pe zi..... Ce laudaroasa sunt :)) Pupici tuturor pentru o zi calma si plina de kilograme pierdute >:D<

Animis23 31 aug 2011 08:27:43

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 775395)
Offfffffff cum ma faceti sa mananc mai mult:)) Am inteles, stiu c-aveti dreptate. De azi incerc s-ajung la 1300-1400 calorii. Am inceput de ieri si start walking. Am si in pc pilates dar de 6 luni am o problema cu umarul si nu prea pot face miscari bruste cu mana dreapta. In fine, pe 9 am programare la medic.......... deja din ianuarie pana acum m-am saturat de durere si nici nu cedeaza.
Principalul e ca ma simt bine cu regimul, nu mi-e foame dar pentru ca am 3 mese si 2 gustari asa stau toata ziua cu grija sa nu treaca orele si sa sar peste masa sau peste baut apa :(( Am ajuns ieri la 3 litri. Mult dom'le, mult...... de la 250-500 ml max pe zi..... Ce laudaroasa sunt :)) Pupici tuturor pentru o zi calma si plina de kilograme pierdute >:D<

Si eu am baut ieri 3 l si un pic, ceea ce nu mai facusem de multa vreme si m-am trezit la 3 dimineata, chinuita de nevoia de a merge la baie. Dar, pentru dieta, orice ;))

Roxii 31 aug 2011 10:47:01

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 774772)
:(( Rozica........ eu de doua zile mananc la 1135 calorii. Stiu ca nu e bine dar ma gandeam sa-mi pacalesc organismul........sa pap acum la 1100 calorii si cand stagnez sa m-apuc de sala. Merge? ;))
Sigur c-am sa ajung si eu la jurnalele voastre, cele care m-ati intampinat asa frumos si pe care va consider deja sustinatorii mei pe care nu-i pot dezamagi, deci o motivatie in plus. La fel mi-ar placea sa ma considerati una din suporterele voastre infocate.
Acum imi ocup mai mult timpul cu descurcatul in uneltele site-ului dar cand ma specializez nu mai scapati de mine.
Roxii ma simt asa batrana cand imi spui dvs. :( Mi-ar placea sa ne tutuim toate...... nu-mi place pronumele de reverenta.
Pupici pentru voi si multumesc incaa o data pentru toate sfaturile de care incerc sa tin cont. A propos mi-am facut dimineata poze de frigider :))

Ok,dak vrei sa te tutuiesc,asa am sa fac.Sunt persoane carora nu le place sa fie tutuite,de aceea am zis asa:DBatrana nu esti!Cat despre dieta,foarte bine ca ai urcat la 1300-1400.Iti va fi mai usor cand vei stagna sa scazi din nr caloriilor.Apuca`te si de start walking pt ca e usor,mai ales dak spui ca ai probleme cu umarul.Iar apa bea in continuare peste 2 l.Eu ajung uneori si la 4-5 l:))>:D<

lonely 31 aug 2011 15:52:10

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
De ieri m-am apucat de start walking 30 minute. Azi am mai facut o repriza si 15 minute de tae-bo bonus. Ce sa fac, usurel sa nu se darame muntele de mine :)).

Animis23 31 aug 2011 15:58:48

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 775843)
De ieri m-am apucat de start walking 30 minute. Azi am mai facut o repriza si 15 minute de tae-bo bonus. Ce sa fac, usurel sa nu se darame muntele de mine :)).

Sa stii ca e foarte bine. Felicitari. Tine-o tot asa si o sa fii tare rezistenta si o sa ai chef de sport cat de curand

lonely 01 sep 2011 06:40:17

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Buna dimineata!

Azi e o zi buna de slabit, nu? Desi ma simt cam intepenita de la febra musculara sper sa pot face ceva exercitii fizice. Inca ma simt in forma, nu poftesc nimic deosebit, iar daca se intampla sa ma gandesc la ceva "interzis" imi alung din minte repede sa nu-mi pierd concentrarea pe ce am de facut. Se-apropie 2 zile onomastice si am anuntat deja ca eu nu ma abat de la programul meu. Ziua cea mai grea pentru mine e vineri. Atunci am de facut cumparaturi si cum ma duceam inainte de a manca ceva, mereu eram infometata si toate mi se pareau apetisante. In special carnea, deh........ Sa vedem cum reusesc sa trec vineri de ispita.

Animis23 01 sep 2011 07:53:25

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 776321)
Buna dimineata!

Azi e o zi buna de slabit, nu? Desi ma simt cam intepenita de la febra musculara sper sa pot face ceva exercitii fizice. Inca ma simt in forma, nu poftesc nimic deosebit, iar daca se intampla sa ma gandesc la ceva "interzis" imi alung din minte repede sa nu-mi pierd concentrarea pe ce am de facut. Se-apropie 2 zile onomastice si am anuntat deja ca eu nu ma abat de la programul meu. Ziua cea mai grea pentru mine e vineri. Atunci am de facut cumparaturi si cum ma duceam inainte de a manca ceva, mereu eram infometata si toate mi se pareau apetisante. In special carnea, deh........ Sa vedem cum reusesc sa trec vineri de ispita.

Buna!

Da, e o zi buna de slabit :D

Febra musculara se scoate prin mai multa miscare si o eventuala aspirina. Deci ia aspirina daca nu ai nimic impotriva medicamentelor si treci la treaba.

Sa nu te abati de la program pentru doua onomastice. Mananca ceva inainte de a pleca la cumparaturi, ca sa nu iti mai fie asa pofta de toate cele.

Acum am vazut ca esti din Braila. Cand ajungi si tu la 300 de mesaje poate reusim sa ne intalnim! >:D<:-*

lonely 01 sep 2011 14:49:32

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Iti dai seama ca primul lucru luat a fost aspirina. Eventual azi fac doar start walking juma' de ora. Oricum daca voi ajunge EU sa fac sport in mod constant inseamna ca o ia pamantul in sens opus. Cu dieta nu e o problema........uite si cu apa se rezolva........... da' sport? Offffff.......
De acord cu intalnirea. Vrei probabil sa ma "invechesc" de-ai pus prag de 300 mesaje.:))
O zi de slabit sanatos sa ai! Pupici >:D<

Animis23 01 sep 2011 14:56:23

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 776759)
Iti dai seama ca primul lucru luat a fost aspirina. Eventual azi fac doar start walking juma' de ora. Oricum daca voi ajunge EU sa fac sport in mod constant inseamna ca o ia pamantul in sens opus. Cu dieta nu e o problema........uite si cu apa se rezolva........... da' sport? Offffff.......
De acord cu intalnirea. Vrei probabil sa ma "invechesc" de-ai pus prag de 300 mesaje.:))
O zi de slabit sanatos sa ai! Pupici >:D<

Eu m-as intalni cu tine si in seara asta, dar e regulamentul site-ului ca putem sa ne dam intalniri si sa facem schimb de date personale numai daca avem fiecare cel putin 300 de mesaje. O sa faci tu si sport, sunt convinsa, ca stam noi cu gura pe tine!

lonely 02 sep 2011 07:07:27

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
'Neata tuturor!

Adevarat Animis, n-am citit regulamentul. :">

A propos de sport, ieri am incercat zumba. La kilogramele mele am rezistat 15 minute. Dar oricum de 3-4 zile ma misc putin macar.
Culmea mi se pare ca ma simt bine, fara pofte de nimic, fara tendinte de a renunta.
Am zis sa nu ma cantaresc toata saptamana dar n-am rezistat sa nu fur cu coada ochiului la cantar ieri. Cica am 90 de la 92........ adica 2 kg pierdute. Stiu eu ca-s din apa depusa pana acum pe gleznele mele. Dar m-a inviorat rezultatul.Daca schimb pana luni prefixul ma imbat cu 3 l de apa.

Animis23 02 sep 2011 07:26:46

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 777170)
'Neata tuturor!

Adevarat Animis, n-am citit regulamentul. :">

A propos de sport, ieri am incercat zumba. La kilogramele mele am rezistat 15 minute. Dar oricum de 3-4 zile ma misc putin macar.
Culmea mi se pare ca ma simt bine, fara pofte de nimic, fara tendinte de a renunta.
Am zis sa nu ma cantaresc toata saptamana dar n-am rezistat sa nu fur cu coada ochiului la cantar ieri. Cica am 90 de la 92........ adica 2 kg pierdute. Stiu eu ca-s din apa depusa pana acum pe gleznele mele. Dar m-a inviorat rezultatul.Daca schimb pana luni prefixul ma imbat cu 3 l de apa.

Asa sa faci cu apa :)) Ma bucur ca ti-a dat un imbold sa mergi mai departe. Si eu cand sunt la inceput de dieta mai trag cu ochiul sa vad daca e de bine, ca sa pot continua in forta.

lonely 02 sep 2011 20:40:36

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Am dat-o in bara :((
Logic daca am plecat la shopping la 5 inainte de cina si m-am intors la 8. Deci nemancata - sa ma bati Animis - si cand m-am intors ai mei au poftit ficatei. Am papat si eu :"> Offffff si eram avizata............ In seara asta ma culc cu burta plina si suparata pe mine.
Noapte buna!

Animis23 02 sep 2011 20:49:03

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 778170)
Am dat-o in bara :((
Logic daca am plecat la shopping la 5 inainte de cina si m-am intors la 8. Deci nemancata - sa ma bati Animis - si cand m-am intors ai mei au poftit ficatei. Am papat si eu :"> Offffff si eram avizata............ In seara asta ma culc cu burta plina si suparata pe mine.
Noapte buna!

Mai, foarte grav nu e. Ai mancat FOARTE mult? Nu e bine daca te simti plina, dat nu sunt aici sa te bat, ci sa te sustin sa treci peste asta si sa mergi mai departe, cu episodul din seara asta sa iti fie tinere de minte, ca sa nu mai ai senzatia asta de vinovatie niciodata. Sau...macar foarte rar :))>:D<O sa fie bine!

lonely 03 sep 2011 07:04:02

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Buna dimineata!
N-am mancat FOARTE mult, dar am mancat. Si e vorba in primul rand de teama de a crea precedente. Daca am facut-o acum, oare o s-o mai fac?
In fine.......... incerc sa fac azi si maine mai multa miscare sa-mi iasa pe nas, altadata sa fiu mai vigilenta. Mi-am luat un lapte de corp anticelulitic sa incep si masajul. La dietele trecute m-am simtit foarte bine facand masaj si pielea s-a comportat bine. Adevarat nu erau atatea kg in plus ca acum.....Incepe o noua zi de slabit!

Animis23 03 sep 2011 07:32:05

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 778357)
Buna dimineata!
N-am mancat FOARTE mult, dar am mancat. Si e vorba in primul rand de teama de a crea precedente. Daca am facut-o acum, oare o s-o mai fac?
In fine.......... incerc sa fac azi si maine mai multa miscare sa-mi iasa pe nas, altadata sa fiu mai vigilenta. Mi-am luat un lapte de corp anticelulitic sa incep si masajul. La dietele trecute m-am simtit foarte bine facand masaj si pielea s-a comportat bine. Adevarat nu erau atatea kg in plus ca acum.....Incepe o noua zi de slabit!

Cu cat ai mai putine kg in plus cu atat sunt mai eficiente si cremele si masajul. Da mi bine cu crema decat fara, ca ar putea sa arate oribil pielea fara niciun fel de tratament din asta. Spor la slabit!

lonely 03 sep 2011 20:47:13

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Multumesc Animis pentru urare si tie la fel :)
Tarziu poate dar e valabil si maine, nu?
Azi am dat-o in bara dar in sens contrar si jur ca n-am vrut. Promiteam sa fac mai mult sport.......... am apucat 30 minute de start walking si am constatat dupa aia ca .......mi-au venit "musafiri". Deci pauza sport :D Apoi pentru ca e sambata si zi de piata uneori, am plecat la cumparat de verdeturi si masa de pranz am mancat-o tarziu...... pe la 3.15. N-aveam cum sa iau gustare si la 4......... iar cina am mutat-o la 7. Si am reusit trase de par 744 calorii. Nu e bine, dar e o exceptie.
Oricum ma simt asa muuuuuuuuuultaaaaa. Cred sa si putin balonata........
Uite ca azi a fost o zi data peste cap. Bine macar ca apa am fost atenta sa n-o ratez. 3 l fara abatere.

lonely 04 sep 2011 08:11:38

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Buna dimineata micutule jurnal!

Azi....... dar oare-i bine sa incep cu promisiuni? Imi aduce in minte formularile "de maine nu mai mananc...., etc". Astea-s sechele :)) Mai bine spun...... sper ca azi voi tine dieta corect. Fara abateri cu + sau -. Principalul e ca nu mi-e foame. Doar aseara dupa o zi de calorii putine pe la 23.00 ma incerca stomacul. Dar cum nu puteam la ora aia sa mai mananc nimic am preferat sa fug in pat. Si iata-ma azi fresh....... si in ciuda micilor mei musafiri ma simt plina de energie. E una din chestiile care ma uimesc in zilele astea de dieta. Ma trezesc cu o pofta de viata grozava. De parca am declansat ceva. Am tot citit prin jurnalele fetelor de perioada "platou". Ma tot intreb cam dupa cat timp apare...... Sper sa apara cat mai tarziu. Mai teama imi e de o nereusita cat de mica ar fi decat de o abatere de la dieta. Abaterea o pot remedia in zilele urmatoare. Dar o nereusita mi-ar scoate "dracii" la suprafata....... "ai vazut ca nu poti?","ce rost are sa tii daca....". Asa ca sper ca o perioada mai slaba sa apara mai tarziu cand deja programul de masa e bine conturat si cand m-am obisnuit.

Animis23 04 sep 2011 08:16:59

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 779281)
Buna dimineata micutule jurnal!

Azi....... dar oare-i bine sa incep cu promisiuni? Imi aduce in minte formularile "de maine nu mai mananc...., etc". Astea-s sechele :)) Mai bine spun...... sper ca azi voi tine dieta corect. Fara abateri cu + sau -. Principalul e ca nu mi-e foame. Doar aseara dupa o zi de calorii putine pe la 23.00 ma incerca stomacul. Dar cum nu puteam la ora aia sa mai mananc nimic am preferat sa fug in pat. Si iata-ma azi fresh....... si in ciuda micilor mei musafiri ma simt plina de energie. E una din chestiile care ma uimesc in zilele astea de dieta. Ma trezesc cu o pofta de viata grozava. De parca am declansat ceva. Am tot citit prin jurnalele fetelor de perioada "platou". Ma tot intreb cam dupa cat timp apare...... Sper sa apara cat mai tarziu. Mai teama imi e de o nereusita cat de mica ar fi decat de o abatere de la dieta. Abaterea o pot remedia in zilele urmatoare. Dar o nereusita mi-ar scoate "dracii" la suprafata....... "ai vazut ca nu poti?","ce rost are sa tii daca....". Asa ca sper ca o perioada mai slaba sa apara mai tarziu cand deja programul de masa e bine conturat si cand m-am obisnuit.

In general perioadele de platou sunt neasteptate, dar nici nu apar dupa 2 kg , decat daca nu tii dieta corect. Am slabit 25 de kg si nu am ajuns inca la o perioada de platou propriu-zisa. Am mai avut saptamani in care am stagnat sau in care am slabit 100 g, dar nu am avut nicio perioada in care sa stau degeaba si sa astept oricat m-as fi straduit, deci nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme inca.

Li se intampla foarte des celor care vor sa slabeasca de la 53 la 47, dar asta e alta poveste :))

lonely 04 sep 2011 09:31:55

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Multumeeeeeeeeeeesc Animis! Ce ma faceam fara tine........ :(
Mai am o problema..... O matusa de fapt, care auzind ca tin dieta m-a intrebat ce poate face si ea....... Problema e ca nu are net si nu poate intra. Cum as putea oare sa-i calculez necesarul zilnic, rata metabolismului bazal, etc.?

Animis23 04 sep 2011 09:34:09

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Citat:

Anterior postat de lonely (Post 779352)
Multumeeeeeeeeeeesc Animis! Ce ma faceam fara tine........ :(
Mai am o problema..... O matusa de fapt, care auzind ca tin dieta m-a intrebat ce poate face si ea....... Problema e ca nu are net si nu poate intra. Cum as putea oare sa-i calculez necesarul zilnic, rata metabolismului bazal, etc.?

Pe ecranul pe care esti acum sus ai o bara galbena pe care scrie "Calculator nutritional". Daca apesi pe ea apare mai jos o bara dintr-un capat in altul al ecranului tot galbena si pe la mijloc scrie calculator. Apesi acolo si iti alegi: necesar caloric, calculator imc etc. si cred ca de acolo poti sa ii calculezi si matusii tale.

lonely 04 sep 2011 14:00:57

Re: Jurnalul unei foste obeze - Ionely
 
Multumesc inca o data. Adevarat acolo am reusit sa-i calculez tot ce-i trebuie.......la inaltimea ei e deja la obezitate morbida. De-aia si vrea musai sa slabeasca. Nu-s "as" inca dar i-am oferit tot sprijinul, inclusiv s-o sun zilnic si sa-i calculez meniurile si s-o sustin cum ma pricep si eu mai bine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:27:50.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO