forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-reusite-extasssy-alias-anca-602.html)

Extasssy 30 mai 2009 23:47:13

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Pentru ieri am ramas datoare cu caloriile si nu imi place sa fiu datoare.

MENIU PENTRU 29.05.2009


Micul dejun
  • Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia (108 kcal)
  • Iaurt de baut Activia Natur Danone 300g (105 kcal)

Prânz
  • Natural 4 Cereale cu fructoza, Vitalia (108 kcal)
  • Iaurt de baut Activia Natur Danone (11 kcal)

Cina
  • Baton cereale cu ciocolata Fitness Nestle (90 kcal)
  • Castraveti (3 kcal)
  • Salata de ton mexicana Neptun (70 kcal)
  • Branza de capra (46 kcal)
  • Suc natural de lamaie (3 kcal)

Total calorii ingerate = 544 kcal


Consum calorii
  • Aerobica 20min -207
  • Mers 20min -161
  • Lucru la PC 120min -319


Total consumat -687


FINAL CALORII: -143 kcal

Sa nu ma certati ca au fost putine calorii dar chiar nu a intrat mai mult... :(

Extasssy 30 mai 2009 23:55:02

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Fetelor am o mare nelamurire...

Pana acum m-am ferit sa pap mancare gatita gen ciorbe, tocanite si altele pentru ca nu am stiut cum sa calculez caloriile si am zis sa nu-mi bat capul...
Dar astazi viitoarea mea soacra a facut sarmale in foi de varza si de vita... Si cum din cele cu foi de vita nu am mai papat de cativa ani buni... Am zis ca 2 sarmalute mici nu strica... Numai ca nu am nici cea mai vaga idee cum ar trebui sa calculez cate calorii au avut...

Ma puteti ajuta?

Slabuta 31 mai 2009 00:05:06

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 8885)
Fetelor am o mare nelamurire...

Pana acum m-am ferit sa pap mancare gatita gen ciorbe, tocanite si altele pentru ca nu am stiut cum sa calculez caloriile si am zis sa nu-mi bat capul...
Dar astazi viitoarea mea soacra a facut sarmale in foi de varza si de vita... Si cum din cele cu foi de vita nu am mai papat de cativa ani buni... Am zis ca 2 sarmalute mici nu strica... Numai ca nu am nici cea mai vaga idee cum ar trebui sa calculez cate calorii au avut...

Ma puteti ajuta?

Extasssy, nu este un lucru periculos sa papi ciorbite, fripturi sau alte mancaruri gatite.
Problema este alta, daca stii sa te controlezi, la modul, cand faci o ciorba, spre exemplu, parca mai vrei sa pui si un pic de condimente, un pic de ulei, ca e mai bun la gust si de aici nu mai poti controla cate calorii va avea in final ciorba ta. :)

Acum cu sarmalutele de la soacra ta nu stiu ce sa facem. :D
Daca le-ai fi facut tu, ai fi stiut cate grame ai pus din fiecare,si la sfarsit numarai cate sarmale ai, imparteai la greutatea de alimente folosite, si vedeai cat cantaresti un sarmalut si de acolo e usor de calculat cate calorii ar avea. :)

M-am mai uitat pe net, daca sunt dietetice cica au asa: 100g sarmale - 170 calorii
Daca sunt si cu ulei, au 250 calorii la 100 g. :)

Extasssy 31 mai 2009 00:09:10

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Multumesc ffff mult Slabuta...

Eu tot cautasem dar nu am gasit nr de calorii... da erau cu ulei asta stiu sigur... restu nu stiu...

Legat de mancarea gatita... o evit tocmai pt a evita condimentele... ca eu sare nu mai am voie (indicatie de la doc) retin prea multa apa, si am si tensiunea cam mare... si fara parca nu are nici un gust, la fel si fara ulei si alte cele...

Slabuta 31 mai 2009 00:15:16

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 8888)
Multumesc ffff mult Slabuta...

Eu tot cautasem dar nu am gasit nr de calorii... da erau cu ulei asta stiu sigur... restu nu stiu...

Legat de mancarea gatita... o evit tocmai pt a evita condimentele... ca eu sare nu mai am voie (indicatie de la doc) retin prea multa apa, si am si tensiunea cam mare... si fara parca nu are nici un gust, la fel si fara ulei si alte cele...


mai caut, daca gasesc informatii complete despre sarmale, le pun acolo la alimente. :)
si eu din cauza sarii retin apa, mi se fac picioarele buturuga. :(

Eu m-am obisnuit fara sare si decat cu picioare imense mai bine fara sare. #:-s
Daca iti face rau, la fel trebuie sa faci, :)

Daca sarmalele lu' Soacra erau in ulei, inseamna ca au 250 calorii la 100 gr. :)
Un sarmalut are 25-50 gr, depinde de marime.

Extasssy 31 mai 2009 00:29:03

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Pai pana acum tot asa am facut, ba chiar am evitat sa pap ceea ce are sare... Dar nu stiu mancarea gatita parca nu merge fara sare...
La gratar pun boia sau piper... sunt moarta dupa picant si atunci uit de sare...
Bine la cat de picant mananc eu in general nici nu e de mirare ca nu se mai simte nici un alt gust :))
Cu timpul ma invat eu... ;)

Extasssy 01 iun 2009 14:15:30

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Buna fetelor si jurnalul meu drag,

Azi a inceput cea de-a treia saptamana! [*4*]

Prima saptamana a trecut ingrozitor de repede... Nici nu am realizat cand de luni s-a facut duminica... Ce-a dea doua a trecut un pic mai greu si cu ceva pofte... legate de ceea ce nu puteam manca... Nu odata m-am trezit in fata frigiderului uitand-ma la mancarea alor mei si gandindu-ma cat de buna trebuie sa fie. Cand realizam ce faceam inchideam usa frigiderului si beam un pahar de apa rece...

Acum sunt tare curioasa cum va trece si saptamana cu nr. 3....

Slabuta 01 iun 2009 16:28:38

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Citat:

Anterior postat de Extasssy (Post 9041)
Buna fetelor si jurnalul meu drag,

Azi a inceput cea de-a treia saptamana! [*4*]

Prima saptamana a trecut ingrozitor de repede... Nici nu am realizat cand de luni s-a facut duminica... Ce-a dea doua a trecut un pic mai greu si cu ceva pofte... legate de ceea ce nu puteam manca... Nu odata m-am trezit in fata frigiderului uitand-ma la mancarea alor mei si gandindu-ma cat de buna trebuie sa fie. Cand realizam ce faceam inchideam usa frigiderului si beam un pahar de apa rece...

Acum sunt tare curioasa cum va trece si saptamana cu nr. 3....


Hey Extasssy>:D<

Da, chiar au trecut repede... :( dar cel putin saptamana trecuta imi place cum a fost. :)
Tu nu te-ai cantarit azi dimineata?

Lasa mancarea a lor tai, ai tu una mai buna si mai sanatoasa. ;) Nimic nu se compara cu un platou de fructe si legume. :D Sau cu pui la gratar, sau peste la cuptor. :D

Asa si trebuie sa faci, sa realizezi ca nu este un lucru bun sa papi mancarica care nu iti face bine la silueta. :D

Bafta pentru aceasta saptamana, sa te tii departe de tentatii si sa faci sport. :)

Extasssy 01 iun 2009 16:45:09

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
Intradevar in ultimile zile sportul a cam fost inexistent dar azi recuperez...
Nu am reusit sa ma cantaresc caci cantarul meu s-a stricat si azi am zis ca imi cumpar altul dar nu am gasit prin zona :((.
Cred ca abia maine o sa ma cantaresc... Chiar eram curioasa... :-/

Cu mancarea stiu ca a mea e mai sanatoasa... Dar la mine pofta e mare.... bine ca o tin in frau...

Extasssy 01 iun 2009 21:30:18

Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca
 
2 ataşament(e)
Buna fetelor si buna jurnalule,

Astazi am primit primele laude din exterior... Ma refer aici la o prietena pe care nu am mai vazut-o cam de o luna si care mi-a zis ca se vede deja ca am slabit. [*4*] Fericire mare...

Eh eu vazusem deja asta, nu numai la cantar ci si la o pereche de pantaloni pe care i-am cumparat exact acum o saptamana si care acum stau sa pice... Adica acum o saptamana erau perfecti, imi veneau cum trebuie... Acum nici nu trebuie sa ii deschid la nasture ca sa ii dau jos, pur si simplu ii trag... Parca vad ca intr-o saptamana deja va trebui sa-mi iau altii pt ca nu o sa ii mai pot tine pe mine :)).

Abia astept momentul in care blugii de care am vorbit in primul post imi vor fi iar buni...

M-am gandit sa va arat o poza cu mine de la varsta de 13 ani unde nu eram nici slaba nici grasa, dar daca acum as ajunge asa as fi in culmea fericirii, iar apoi o poza cu mine de la ziua mea de anu trecut deci in cea de-a doua poza aveam 22 de ani... Cred ca nu va fi greu sa ma reperati in cea de-a doua poza... :">


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:05:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO