forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

butterfly30 15 apr 2015 21:57:15

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
sarcina are 17 saptamani, iar nasterea se calculeaza la 40 de saptamani. daca socotesti varsta propriu-zisa a bebelului scazi 10-14 zile, cat dureaza de la menstra la ovulatie/fecundatie, adica 15 saptamani dintr-un total de 38. la noi in tara se prefera calculul in fct de ultima menstruatie, adica ai avea 17 sapt morfologia fetala se face cam la 18-22 de saptamani si triplul test la fel. sunt unele tari care calculeaza dupa a doua formula, dar e totuna.. de fapt ambele calcule sunt aproximative, eu de ex cu al doilea bebe am ramas gravida in ziua 21 a ciclului, nu a zecea, deci bebe era mai mic ca dezvoltare decat ziceau datele.

butterfly30 15 apr 2015 22:00:17

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
ti-a spus max zece zile pt ca rez testelor se coroboreaza cu ce a vazut el la ecograf, altfel nu e relevant.:)

happygirldiana 16 apr 2015 07:16:07

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Mhm... Complicat... Pt ca nu stiu dupa care calcul sa ma duc la teste :-D
Mie mi-a zis sa merg la triplu test in max zece zile de ieri, iar morfologia sa o fac la 22 de saptamani.
Deci...indiferent cum calculeaza, varsta e aceeasi, bag de seama.

happygirldiana 17 apr 2015 14:35:24

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Fetelor, sunt disperata! Nu stiu cine habar nu are. Medicul de familie sau cel cu care voi naste?
Analizele mi-au iesit cfam de speriat.
-anticorpi citomegalovirus lg G - 7.84 - e cam mare si medicul de familie era cam speriat, desi ginecologul a vazut rezultatele si a zis ca-i ok.
-anticorpi citomergalovirus lg M - 0.312 - s'ar incadra la negativ, din cate vad pe foaia asta cu analizele.

La fel si in cazul anticorpilor Rubella.. lg G mare (reactiv) si lg M mic, nonreactiv.
Sunt extrem de speriata si nu stiu care dintre medici nu stie... Sa schimb ginecologul? Ea a vazut analizele, repet, dar nu i s-a parut nimic nelalocul lui, dar cel de familie era cam socat de valorea lg G...
Si stiu ca daca nu ies anticorpii citomegtalovirus bine....ajungi la intrerupere de sarcina....
Sunt disperata si nu stiu ce sa cred....

happygirldiana 17 apr 2015 14:52:51

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Cel de familie m-a trimis cu rezultatele inapoi la gineco, darvacum nu il mai gasesc iar luni sunt la Craiova pt triplu test, deci tocmai marti ajung la el. Pana atunci inebunesc....

butterfly30 17 apr 2015 15:30:56

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
analizele sunt perfect. uff, cand imi amintesc cum ma stresam si eu la prima sarcina... ig g pozitiv inseamna ca ai facut boala si nu o mai faci, cu cat mai mare valoarea cu atat mai mare imunitatea. ig m atat de mic e de asemeni ok, nu pune probleme, asa mi-a iesit si mie. calmeaza-te ca agiti bebele degeaba, el e bine-merci!!!!!!!!!!!!:)

happygirldiana 17 apr 2015 18:12:02

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Fluturas, parca ma mai linistesti un pic. Dar sa nu stie doctorita de familie lucrurile astea? Merg la ea de cand eram bebe, e priceputa, a avut o groaza de gravide in evidenta, sa nu stie ce mi-ai spus tu mai sus?
Nu as vrea sa disper, dar exact cum spuneai, fiind prima sarcina...neavand experienta, ma panichez. Nu vreau decat ca puiul meu sa fie bine...

butterfly30 17 apr 2015 18:20:45

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
si daca am dreptate tura asta ma crezi pe viitor? >:D<

happygirldiana 17 apr 2015 21:33:50

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Ce scumpa esti! Cum te-am crezut pana acum, cred si acum. Am incredere, am vazut ca te pricepi si iti multumesc sincer din inima ca esti aici cu un raspuns, chiar daca eu nu prea mai frecventez jurnalul des ca altadata.
Te pup de-o mie de ori!

butterfly30 18 apr 2015 06:52:30

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
daca ma crezi e bine. nu ca ma intereseaza pe mine sa am dreptate, ca asta ma lasa rece, ci pt binele tau, sa te relaxezi. prima sarcina e o perioada unica in viata ta, care nu se va mai repeta. emotiile si anticipatia au farrmecul lor, dar trebuie sa te axezi pe cele pozitive. asa am fost si eu, stresata, si nu e bine. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:23:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO