forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Schimbarea vine din interior!!! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/schimbarea-vine-interior-12488.html)

loredana2200 06 feb 2014 13:45:54

Schimbarea vine din interior!!!
 
Tocmai faptul ca am reusit sa schimb ceva la mine m-a facut sa imi dschid un jurnal si sa impartasesc cu voi, sper numai succese si realizari! Vrem sa stim totul despre viata, vrem sa stim ce va fi, cum va fi, daca va fi.....de multe ori cu minumul de efort. Asteptam sa se intample totul foarte repede, vrem sa fim apreciate, admirate, sprijinite in tot ce facem....iar cel mai mic impas ne da peste cap.Exact cum se intampla si in cazul meu :D. Am asteptat tot timpul ca ceva din exterior sa se schimbe pentru ca eu sa fiu fericita. Am crezut in oameni, am crezut in miracole...Dar mi-am dat seama ca eu nu facusem nimic ca miracolul sa se intample, asteptam sa mi se dea totul gratis. Mai e si faza cu "increderea in sine ", care la mine era pe minus de mult:(. Ma plafonam tot mai mult si in schimb eram tot mai revoltata ca de ce nu se schimba nimic in viata mea, de ce toate merg prost, de ce eu nu pot, de ce... de ce...de ce...! Am ramas insarcinata cu 54 kg si ajunsesem la 80(26 kg plus)...GROAZNIC! Vedeam pe zi ce trece ca pun si pun si eu nimic...de la shaorma la pizza, de la spaghete la shaorma, de la ciolan afumat la sarmale cat mai grase posibil (doar copilul meu are nevoie de mancare). Prostii!!! eu aveam nevoie tot mai mult si mai mult si nu ma mai opream pana nu dadeam gata si o ciocolata! Dupa nastere slabisem doar 4 kg, restul au ramas...si eu inca asteptam sa se intample ceva. Vedeam ca nu sunt bine cu mine, nu mai mergea nici o haina, nici un pantalon...si atunci a aparut luminita de la capatul tunelului. Mi-am adus aminte de Slabuta si am zis ca a sosit momentul MARII SCHIMBARI. Si uite ca au trecut 5 saptamani de cand mananc sanatos(atat cat pot eu mai bine), sportul l-am inceput mai tarziu...dar rezultatele se vad si se simt...64.9 kg.Datorita voua, fetelor care m-au sustinut si sper sa ma sustina in continuare mi-am recapatat increderea, am ridicat fruntea sus atunci cand am crezut ca nu mai pot...si nu o sa ma opresc aici!

butterfly30 06 feb 2014 13:56:59

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
bravo, lore>:D<

loredana2200 06 feb 2014 14:01:48

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
mersi pt sustinere>:D<. Simt ca pot si vreau sa imi demonstrez mie ca viata mea o pot schimba si o pot modela asa cum vreau eu! :)

lucia ely 08 feb 2014 11:08:55

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
hei! bine ai revenit !iti doresc succes!si da ai dreptate!totul vine din interiorul nostru ,nimic nu primim doar stand si asteptand.
o zi minunata

p.s sport faci?:D

loredana2200 08 feb 2014 15:36:56

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
multumesc lucia, iti doresc si tie mult succes si sa reusesti ceea ce ti-ai propus. Faptul ca am vazut ca se poate, si ca eu am controlul asupra a tot ce mi se intampla mi-a dat putere si vointa sa merg mai departe. Desi uneori, ma mai rascolesc sau sunt in declin, imi spun ca trebuie sa merg inainte...plus ca acum va am pe voi, lucru care ma intareste si ma ajuta enorm. Astazi mi-am achizitionat o bicicleta statica si sunt tare fericita :>.Asa ca....pe cai!!!:)

loredana2200 08 feb 2014 15:41:32

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
cu sportu....mai greu... nu am un program anume, mi-am stabilit eu niste exercitii, abdomene, genoflexiuni, step-walking, ceva exercitii pt posterior! Acum am bicicleta. mi-e destul de greu sa fac de pe net, pt ca laptopul e in camera micutului si eu fac sport doar dupa ce il culc. Vreo idee pt burtica, sau pt laterale?...aripioarele astea ma mananca cu zile:(

lucia ely 08 feb 2014 15:58:02

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...oare-1007.html

lucia ely 08 feb 2014 16:00:50

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
ma bucur ca ti-ai luat si bicicleta :d si ca te-ai hotarat sa faci si sport:D
eu iti recomand si 2 gantere (eu am de 1 kg) pentru brate piept etc:D
si da asa e totul vine din interior ....e normal sa mai ne piara optimismu din cand in cand doar nu suntem nici noi din fier:D

ce ai mananci azi?:D

loredana2200 08 feb 2014 16:09:15

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Eu mai fac pt aripioare cu o sticla de apa de 5 litrii, dar nu stiu inca ce efect are. Dimineata am mancat un ou fiert cu branza de vaci si cu ardei rosu, gustare 2 mere, la pranz peste la cuptor fara ulei, cu broccoli si morcovi fierti, acum o sa mananc niste nuci si la cina o salata mare din salata verde piept de pui si rosii. Cam atat...nu am o dieta anume, incerc sa mananc cat mai sanatos posibil. Tu ce ai papat azi? Poate mai imi dai si tu idei, ca mai am zile cand nu mai stiu ce sa imi fac#:-sTu ce sport faci? Dieta?
Pup si spor!

marinuta 08 feb 2014 16:32:24

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Buna loredana am trecut sa te salut si bafta la topit kg:-*>:D<

lucia ely 08 feb 2014 17:13:16

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
:* eu de dim 2 oua fierte (moi) cu o fel de paine neagra si la pranz supa de pui...de cina carne de pui si gustare mar :D
sport bicicleta si ex pt brate si cateva genoflexiuni:d


p.s imi place ce ai mancat!:D
ce ex faci pt aripioare cu sticla de 5 l?:D

loredana2200 08 feb 2014 17:20:55

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
multumesc marinuta :). multa bafta si tie si astept sa mai schimbam idei. pup

marinuta 08 feb 2014 17:22:06

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
vin vin:D,,,tu ce afci? esti mamica de fetita sau baiat?:P

loredana2200 08 feb 2014 17:24:08

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
cu sticla...:D ma las pe laterale, pe o parte si pe alta, fac cam 50-100 pe fiecare parte...depinde cum am chef. si eu am papat ieri supa de pui cu legume, fara ulei.tare mult imi place. tu ai vreo dieta anume sau tot ca si mine?

loredana2200 08 feb 2014 17:38:38

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
merg sa-mi beau ceaiul si sa imi pregatesc salata...va pup si pove dupa >:D<

lucia ely 08 feb 2014 17:40:12

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
am inceput tot felu de diete ...rina /de schimbare a metab de 13 zile,oshawa,dieta lu luciu,cu gref:)) cu lamai:D:)) dar mai mult de 2 -3 zile nu am tinut nimic:D
acum 3 ani slabisem 17 kg:D dar...le-am pus inapoi ca am exagerat cu mancatu si nu am facut sport:d si acum am luat-o de la inceput:D
si spun ca dieta personalizata e cea mai potrivita pentru fiecare :) nu te face sa mananci apoi de 2-3 ori mai mult ca ti-a lipsit dulcele sau carbohidratii din dieta:D
si cred in vb aia "fitness is not 30 % gym and 70% diet it`s 100% dedication"

lucia ely 08 feb 2014 17:41:22

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
ce ceai bei?:D sau care iti place cel mai mult?:D
eu acum sunt cu ceaiul de soc cu lamaie:d
pofta buna!

loredana2200 08 feb 2014 17:49:20

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
asa si eu ca si tine, nu am reusit niciodata sa ma tin de un regim, de o dieta anume, si tot timpul dadeam gres si puneam dublu decat dedusem jos....asa ca am zis sa incerc eu sa imi formez singura stilul de alimentatie, sa-mi fac singura meniuri si merge struna....in plus nu mai mananc dulciuri pt ca asa mi-am propus eu si nu mi-a impus nimeni...e mai usor asa. acum sunt la ceaiul verde, am mai incercat ghimbirul, cica arde foarte bine grasimile, dar nu mi-a placut gustul si l-am cam eliminat...

Laura 08 feb 2014 18:07:08

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Buna Lore:)
Si eu sunt mamica:) ( fetita de 1 an si 5 luni) si la fel e si la mine laptopul in camera ei. Dar am observat ca in prima jumate de.ora somnul e atat de adanc incat pot face linistita sport. Pt mine cel mai bine functioneaza taebo. Lucreaza toate partile corpului si nu te plictisesti;). Cauta pe youtube si vezi daca iti place.

lucia ely 08 feb 2014 18:11:31

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
si mie imi place tare ceaiul verde:D dar mai mult cel de soc:D
m-am obisnuit acum ca dimineata sa beau o cana de apa pe stomacu gol:D si ma simt ff bine de cand imi incep dimineata asa:D

am vazutt pozele cu tine esti tare slabuta!:D eu zic sa te apuci de modelat ...sa ai grija cu carbohidrati si sa te apuci de sport :d ....

loredana2200 08 feb 2014 18:21:44

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
te pup Laura. Baietelul meu are 5 luni...si vreau sa spun ca doarme numai cu "un elefant se legana"...ii pun sa-i cante pe youtube repeat pana ne punem si noi la somn, deci nu stiu cum as reusi:D. Eventual o sa incerc sa mai fac in timpul zilei cand nu doarme....el oricum e fascinat de tot ce fac :) te pup si mai zi-mi si tu ce mananci, ce dieta ti.

marinuta 08 feb 2014 18:23:38

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
sa iti creasca mare comoare si eu sa ma laud sunt mamica de fetita mareeeeeeee are 4.9 luni:)):)):))

loredana2200 08 feb 2014 18:24:29

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Eu slabuta??? Vai de mine...ca am niste sunci si o celulita de iti vine sa o iei la fuga :((fata de cum eram la 80kg, adevarul ca acuma arat ca un fotomodel:)). Pai ce sa zic, o sa incerc sa fac cat mai mult spor. Dimineata mai iau 2 linguri de tarate de ovaz si mai beau lapte degresat cu fulgi de ovaz moi. Si apa beau si eu cam 2 l pe zi

lucia ely 08 feb 2014 18:27:59

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
sa-ti traiasca baietelul!:D
legat de mancare:D eu iti recomand sa mananci ce iti placE! sa incerci sa schimbi putin din reteta traditionala sa fie sanatoasa:D sa nu fie prajita....daca vrei cartofi piure fa-i un sos de rosii cu ciupercute (dar fara sa folosesti ulei) ..eu am inceput sa fac carnita in tigaie cu apa:D cu condimente (rozmarin,chimen,boia dafin etc) si uneori ii fac un sos ...fie de lamaie ,rosii ,un pic de vin, sau portocala ,sau ananas :d
poti sa-ti faci orez cu legume(eu am descoperit zilele trecute orez cu mazare,conopida morcov si suc de ananas)
orice fel de mancare care iti place poti sa-l prepari intr-un mod delicios:D si daca il si combini cum trebuie :D e perfect:D ..

lucia ely 08 feb 2014 18:31:53

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Citat:

Anterior postat de loredana2200 (Post 1327022)
Eu slabuta??? Vai de mine...ca am niste sunci si o celulita de iti vine sa o iei la fuga :((fata de cum eram la 80kg, adevarul ca acuma arat ca un fotomodel:)). Pai ce sa zic, o sa incerc sa fac cat mai mult spor. Dimineata mai iau 2 linguri de tarate de ovaz si mai beau lapte degresat cu fulgi de ovaz moi. Si apa beau si eu cam 2 l pe zi

eu ma refeream la cana de apa care o beau pe stomacu gol:D inainte sa mananc cu 20 de min:D am un tranzit mult mai bun:D de atunci:D
pai la asta ma refer esti slabuta la tine burtica e...si cum ai nascut:D si ai bebe mic:D
cand nu poti face sport intr-o zi sa faci macar genoflexiuni si abdomene:D pe mine ma ajuta f mult:D

eu fulgi ii pun de obicei in iaurt:D +cateva stafide putina cacao:D si uneori puneam o lgurita de dulceata:D era un mic dejun delicios nu mai aveam pofta de dulce toata ziua:D

loredana2200 08 feb 2014 19:18:12

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
multumesc fetele...si voua sa va traiasca puisorii, sunt o binecuvantare, si puiul meu e unul dintre motivele pt care vreau sa slabesc, vreau sa fiu o mamica sexy si slabuta si el imi da putere.
Si eu beau iaurtul cu fulgi in el, dar asa simplu fara nimic. Referitor la orez si cartofi, eu de 6 sapt aproape nu am mai mancat deloc cartofi orez si paste, grasimi si dulce si parca mi-e frica sa mananc sa nu revin la vechile obiceiuri...offf! Intr-adevar, burtica e asa mare si de la bebe, dar o dam noi jos. Maine dimineata vreau sa-mi fac oua cu tarate si cu branza de vaci la cuptor, am luat reteta de pe dukan, sper sa fie bun.
aaa...si eu mai imi fac si masaj anticelulitic! Incerc sa fac cat de multe abdomene, dar in privinta asta sunt tare lenesa si ma plictisesc repede.

lucia ely 08 feb 2014 19:32:24

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
super felicitari!:D
ce masaj anticelulitic faci?:D

loredana2200 08 feb 2014 19:38:38

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
cu o crema de la cosmetic plant pe baza de cafea verde forte. am si o perie pe care la inceput, cand am primit-o nici nu stiam la ce se foloseste:)) In fiecare dimineata si seara. Azi am citit ceva legat de zatul de cafea si uleiul de masline. O sa-l incerc si pe asta...:D Imi place sa fac experimente

loredana2200 08 feb 2014 19:40:17

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
merg sa-i fac baita la Andrei si apoi nani, ca mai apoi mami are de pedalat :>. Va pup si mai vb later. :-*

lucia ely 08 feb 2014 19:49:42

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
:D gata stiu acum dc crema spui:D eu am folosit zatul de cafea:D (nu pe termen lung) dar are efect ....plus ca lasa pielea catifelata:D baita placuta:D si tie spor la pedalat:D :*

loredana2200 09 feb 2014 08:23:48

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Buna dimineata slabutelor [*hug*]. La mine e ora cafelutei!

lucia ely 09 feb 2014 09:12:41

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Citat:

Anterior postat de loredana2200 (Post 1327097)
Buna dimineata slabutelor [*hug*]. La mine e ora cafelutei!

buna dimineataaaaaaaa!:D[*128*][*hug*]
ce planuri ai pt azi?;;) ce gatesti?:D si pedalezi si ai nu?;;)

loredana2200 09 feb 2014 09:28:08

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
azi, odihna...am papat chestie de aia la cuptor cu oua, tarate si branza de vaci si cu putina sunca de pui. La pranz o sa bag un pui intreg la cuptor si cred ca fac niste ciuperci, si deseara chiar nu stiu :-/. Dupa masa o sa iesim la plimbare, miscarea pe care o fac zilnic cu micutul, asa ca ma fac obligata sa ies in fiecare zi.... impusc doi iepuri odata! Tu ce papi azi?

lucia ely 09 feb 2014 09:38:01

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
:D bun eu azi pap de dim 2 oua fierte moi:D la pranz pui cu mamaliguta si sos de iaurt cu usturoi:D si la cina supa de pui sau iaurt fara carne:D
si sport desigur:D 2 sapt cat am vacanta vreau sa fac sport :"> mai mult:D pana in mai vreau sa slabesc minim 10 kg:D
asa ca !:D va sustin si pe voi:D ce mod de a slabi e mai frumos decat sustinut ?

loredana2200 09 feb 2014 09:50:36

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
asa e, ai dreptate...si pe mine ma ajuta f. mult sustinerea voastra! si eu vreau sa ajung pana in iunie la 55-56 kg. are sotul intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii si vreau sa arat bine si sa fiu mandra de mine:>. esti studenta?

lucia ely 09 feb 2014 10:06:45

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
sunt:D anu asta termin:D in mai ar trebui sa imi prezint licenta la un congres:D si daca nu arat bine prefer sa nu merg:D dar o sa am eu grija sa fac ce trebuie:D sa fac sport :D si ma tin si de tine:)
stai linistita de esti cuminte si asculti pana in iunie:d o sa fii mai mult decat madra!:D

loredana2200 09 feb 2014 10:25:19

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Fruntea sus si ai sa vezi ca o sa reusesti sa slabesti si sa arati bine...sa ii dai gata pe toti ;). Multa bafta sa ai! Ne tinem una de alta si o sa reusim, sunt sigura!!!! Dar de ce vrei sa slabesti asa mult? pana la 48? Eu am avut 48 de kg cand lucram in Spania, dar parca ram mult prea slaba...si acuma uite!

lucia ely 09 feb 2014 10:27:36

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
la inaltimea mea de 1.52 :D :))) 48 nu e putin:D dar pana acolo:| acum vreau doar sa am tot mai putine nu conteaza cat:D 65 :D prima data ca apoi mai scad eu din ele:D

lucia ely 09 feb 2014 10:29:14

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
si multumesc! da impreuna o sa reusim!:D sa slabim! si sa ne placa ce vedem in oglinda:D

rozica1965 09 feb 2014 10:33:27

Re: Schimbarea vine din interior!!!
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327155)
la inaltimea mea de 1.52 :D :))) 48 nu e putin:D dar pana acolo:| acum vreau doar sa am tot mai putine nu conteaza cat:D 65 :D prima data ca apoi mai scad eu din ele:D

Lucia,ai dreptate! Fata mea are ,cred 1,58:-/,si cam 47-48 kg........si tot are un pic de fundulet.....:D........din neam...si nu pare uscata deloc la kg alea........O poti vedea pe fb...Carmen Trusca...e cu o fetita in poze,mereu....ca mai sunt si alte CT pe fb.....


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:47:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO