forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Grupul de slabit: minus 1 - 10 (kg) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/)
-   -   Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?! (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-grupul-slabit-minus-1-10-kg/vreau-slabesc-9-10-kg-cine-mi-se-alatura-2855.html)

doria 05 feb 2010 00:06:48

Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Ma chinui de 3 ani sa dau jos kilogramele pe care le-am pus in timpul sarcinii. Mai am de slabit 10 kg si ma bucur de fiecare suta de grame pierduta. Cum sa procedez?

Extasssy 05 feb 2010 00:11:05

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Buna Doria,

In primul rand bine ai venit!
In al doilea rand felicitari pentru sarcina, si pentru puiutul pe care il ai...
In al treilea rand zic eu ca trebuie sa te hotarasti la o dieta si ceva sport... Pentru ca altfel nu se poate...
Aici gasesti informatii depre diete...
Aici gasesti informatii cu privire la sport...
Deasemenea e bine sa citesti urmatoarele informatii:
Ghidul slabutelor incepatoare

Multa bafta si sa ne spui ce dieta ai ales...

Extasssy 05 feb 2010 00:16:06

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
PS: Nu uita sa-ti completezi toate datele din profil... De exemplu: Greutatea initiala, Greutatea actuala, Greutatea dorita... si asa mai departe

doria 05 feb 2010 00:26:23

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Multumesc pentru ajutor...
Inca nu m-am lamurit cum sa procedez.
Deocamdata imi calculez meniul zilnic.
Ca tip de dieta inca nu m-am hotarat. Serviciul meu este epuizant si dezordonat, cu multa nopti nedormite si multi nervi - asa ca nu prea stiu ce sa fac....

Extasssy 05 feb 2010 00:28:29

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Citat:

Anterior postat de doria (Post 79381)
Multumesc pentru ajutor...
Inca nu m-am lamurit cum sa procedez.
Deocamdata imi calculez meniul zilnic.
Ca tip de dieta inca nu m-am hotarat. Serviciul meu este epuizant si dezordonat, cu multa nopti nedormite si multi nervi - asa ca nu prea stiu ce sa fac....

Poti sa incerci un meniu personalizat pe nevoile tale...
E mai dificil avand in vedere noptile nedormite dar sunt convinsa ca dupa ce vei citii cateva lucruri referitoare la dietele prezentate pe forum vei putea lua o decizie...

Multa bafta!

doria 05 feb 2010 00:36:04

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
multumesc pentru incurajari!

doria 05 feb 2010 00:38:35

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Ai cumva vreo ideeeee???????????????

Slabuta 05 feb 2010 00:41:54

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Buna Doria :)

Uite iti dau niste exemple de meniuri :)

Principii generale în regimurile de slăbit - Slabute.ro
Regim alimentar de 1.200 calorii - Slabute.ro
http://forum.slabute.ro/dieta-hipoca...lorii-552.html

Extasssy 05 feb 2010 00:43:43

Re: vreau sa slabesc 10 kg
 
Citat:

Anterior postat de doria (Post 79399)
Ai cumva vreo ideeeee???????????????

Pai eu recomand dieta hipocalorica...
Nu este restrictiva... decat din pct de vedere al nr de calorii...
Uite aici informatii despre aceasta dieta:
Dieta hipocalorica
Dieta 1200 kcal
Dieta 1400 kcal
Dieta destul de bunicica
Principii Mihaela Bilic

Eu hipocalorica o tin si daca ai nevoie de inspiratie privind meniul te poti uitat prin ce mananc eu:
Meniu Extasssy

veverritza991 06 feb 2010 15:03:48

Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Salut, am 18 ani, 1.70 in inaltime si momentan 67 kg...Vreau sa ajung la 58 si sa ma mentin..Azi,cand m-am inregistrat pe forumul slabutelor am facut primul pas,si cel mai important pt a slabi..--> recunosc ca am nevoie de ajutor.

Mi-am propus sa ajung la cele 58 kg in 3 luni...de facut sport,merg la inot de 2 ori pe saptamana,mai mult nu am timp ca am bacu anu asta..am zis 3 luni pt ca si balul..:D

De mancat prostii..orice om manana..si viciul meu sunt dulciurile..
nu beau nimic altceva inafara de apa si ceai(neindulcit)..si asta de mult timp
nu mananc mezeluri(sunt alergica)
nu mananc fast-food,deloc.(imi face ff rau)

Apreciez orice ajutor! Multumesc anticipat.

Diviana 06 feb 2010 15:56:31

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
ai toate sansele sa arati super la bal. 3 luni sunt o perioada de timp foarte rezonabila. in plus cred ca cel mai important este sa te axezi pe cm pe care ii pierzi, nu pe kg. mai ales ca faci inot (ce as vrea si eu :((( ).
iti recomand ceaiul verde (infuzie, ca sa stii sigur ce bei), ceai din codite de cirese, ceai de anason - cam asta este ce beau eu si ma simt foarte bine, nu am probleme de nici un fel cu digestia, m-a ajutat sa reduc foarte mult fumatul si in plus te scapa de toxine si iti aduc un aport extraordinar de antioxindanti.
desigur, nu fac minuni peste noapte, insa reduc retentia de apa, regleaza digestia si metabolismul.
bafta!

ianna 06 feb 2010 16:05:01

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
plus incearca sa mergi pe jos cat mai mult.... mersul pe jos face piciorul frumos:D

papa calitativ si nu cantitativ...dar nu te infometa ... niciodata sub 1200-1000kcal/zi

bea cat mai multa apa ..eventual cu putzina zeama de lamaie...dar nu pe stomacul gol

si ai toate sansele sa slabesti frumos:)

alina_neamt 07 feb 2010 10:00:21

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 80457)
Salut, am 18 ani, 1.70 in inaltime si momentan 67 kg...Vreau sa ajung la 58 si sa ma mentin..Azi,cand m-am inregistrat pe forumul slabutelor am facut primul pas,si cel mai important pt a slabi..--> recunosc ca am nevoie de ajutor.

Mi-am propus sa ajung la cele 58 kg in 3 luni...de facut sport,merg la inot de 2 ori pe saptamana,mai mult nu am timp ca am bacu anu asta..am zis 3 luni pt ca si balul..:D

De mancat prostii..orice om manana..si viciul meu sunt dulciurile..
nu beau nimic altceva inafara de apa si ceai(neindulcit)..si asta de mult timp
nu mananc mezeluri(sunt alergica)
nu mananc fast-food,deloc.(imi face ff rau)

Apreciez orice ajutor! Multumesc anticipat.

Bineai venit printre noi!!
Cu vointa se face totul...chiar daca eu nu ma pot lauda cu o vointa asa mare...In fine.....Mult succes....si la slabit si la bac....Daca chiar vrei ast si te tii de treaba ai sa reusesti....

Slabuta 07 feb 2010 18:13:17

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 80457)
Salut, am 18 ani, 1.70 in inaltime si momentan 67 kg...Vreau sa ajung la 58 si sa ma mentin..Azi,cand m-am inregistrat pe forumul slabutelor am facut primul pas,si cel mai important pt a slabi..--> recunosc ca am nevoie de ajutor.

Mi-am propus sa ajung la cele 58 kg in 3 luni...de facut sport,merg la inot de 2 ori pe saptamana,mai mult nu am timp ca am bacu anu asta..am zis 3 luni pt ca si balul..:D

De mancat prostii..orice om manana..si viciul meu sunt dulciurile..
nu beau nimic altceva inafara de apa si ceai(neindulcit)..si asta de mult timp
nu mananc mezeluri(sunt alergica)
nu mananc fast-food,deloc.(imi face ff rau)

Apreciez orice ajutor! Multumesc anticipat.


Buna si bine ai venit printre noi :)

Cam cate calorii papi intr-o zi?
Cu sportul stai bine, este bine ca faci miscare :)

veverritza991 09 feb 2010 11:44:19

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Msi frumos pt sfaturi..am zis sa intru de acuma in priza ca timpu trece:P:P..ma pun pe treaba si va zic rezultatele:P

veverritza991 09 feb 2010 11:46:11

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Bine v-am gasit!

pap cam 1500 kcal intr-o zi..mi se pare ok ..mai putin nu pot sa mananc.majoritar mananc fructe si legume...si carne slaba gen pui si peste..

cu apa am probleme ca nu pot sa beau 2 l..vara in schimb beau apa plata la greu...insa acuma incerc sa compensez cu ceaiuri.

veverritza991 09 feb 2010 11:48:42

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
da uite ce idee buna..o sa incerc sa merg pe jos mai mult in fiecare zi..
uite..pentru picioare frumoase si tonice am o serie ff buna de exercitii(din picioare si culcat) care intaresc muschii...le stiu de la kinetoterapie.

daca e cineva curios sa imi zica!

veverritza991 09 feb 2010 12:52:30

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
dar de ce nu faci inot? nu ai timp?

Slabuta 10 feb 2010 19:42:05

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 82854)
Msi frumos pt sfaturi..am zis sa intru de acuma in priza ca timpu trece:P:P..ma pun pe treaba si va zic rezultatele:P

Hai ca asteptam rezultate frumoase de la tine :)
Toate fetele de aici trebuie sa devina slabute :)

Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 82856)
Bine v-am gasit!

pap cam 1500 kcal intr-o zi..mi se pare ok ..mai putin nu pot sa mananc.majoritar mananc fructe si legume...si carne slaba gen pui si peste..

cu apa am probleme ca nu pot sa beau 2 l..vara in schimb beau apa plata la greu...insa acuma incerc sa compensez cu ceaiuri.

Cu apa treaba e in felul urmator.
Nici eu nu am baut din prima 2 l. Dar cu timpul am marit cantitatea si acum am ajuns si la 3 l pe zi :D Si fara apa nu pot. Sunt setila :))

Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 82860)
da uite ce idee buna..o sa incerc sa merg pe jos mai mult in fiecare zi..
uite..pentru picioare frumoase si tonice am o serie ff buna de exercitii(din picioare si culcat) care intaresc muschii...le stiu de la kinetoterapie.

daca e cineva curios sa imi zica!

Fa cat mai multe exercitii. :)
De orice fel, orice activitate fizica este benefica. :)

andra_aly 10 feb 2010 20:38:53

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 83998)


Hai ca asteptam rezultate frumoase de la tine :)
Toate fetele de aici trebuie sa devina slabute :)


e.. nici chiar asa ca dupa aceea trebuie sa schimbam numele site-ului;)) slabute la mentinere.ro:))

veverritza991 13 feb 2010 21:45:18

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Multumesc frumos pt sfaturi...mie mi se pare ca am mai slabit...inca nu m-am cantarit...o sa vad cate kg am peste vreo 2 sapt..:P:P

DariaBlue 17 feb 2010 12:07:30

Mai am 10 kg de slabit
 
Buna ziua,

Sunt Daria, 25 de ani, 1,53 m si 58 de kg.
In liceu am fost supraponderala - ajunsesem la 90 de kg - dar cu stresul din facultate am ajuns sa dau jos in jur de 25. In urma cu 4 ani am mers la un medic nutritionist care m-a ajutat printr-o dieta personalizata sa ajung la kilogramele de acum.
Sport, merg pe jos in pas alert cate o ora in fiecare zi si acasa, seara, 15 minute.
Din pacate, odata cu timpul s-a dus motivatia, elanul.. mai sunt 10 kg de care nu pot deloc sa scap.
Ziua mananc sanatos, exact cum prescrie dieta - se mai intampla sa calc stramb - dar noaptea nu imi pot controla nevoia de a manca ORICE in cantitati mari... e o tendinta bulimica.
Va pup

onetotilia 17 feb 2010 12:11:46

Re: Mai 10 kg de slabit
 
Buna daria...
Bine ai venit......nu ma prea pricep in domeniul acesta insa cateva dinter noi am format un grup unde poti sa ni te alaturi daca doresti.

DrIulia2010 17 feb 2010 12:43:53

Re: Mai 10 kg de slabit
 
Citat:

Anterior postat de DariaBlue (Post 89997)
Buna ziua,

Sunt Daria, 25 de ani, 1,53 m si 58 de kg.
In liceu am fost supraponderala - ajunsesem la 90 de kg - dar cu stresul din facultate am ajuns sa dau jos in jur de 25. In urma cu 4 ani am mers la un medic nutritionist care m-a ajutat printr-o dieta personalizata sa ajung la kilogramele de acum.
Sport, merg pe jos in pas alert cate o ora in fiecare zi si acasa, seara, 15 minute.
Din pacate, odata cu timpul s-a dus motivatia, elanul.. mai sunt 10 kg de care nu pot deloc sa scap.
Ziua mananc sanatos, exact cum prescrie dieta - se mai intampla sa calc stramb - dar noaptea nu imi pot controla nevoia de a manca ORICE in cantitati mari... e o tendinta bulimica.
Va pup


Buna Daria,bine ai venit.:)

Esti stresata,prob la facultate,etc?

allanah 17 feb 2010 12:47:03

Re: Mai 10 kg de slabit
 
Bun venit, Daria şi spor la treabă!

Să ştii că şi eu am avut astfel de momente în cursul primei diete cu ajutorul căreia am slăbit 12 Kg în 3 luni, dar mi-am luat scurte "concedii" sau "zile de duminică" în care îmi satisfăceam poftele de orice gen şi în orice cantităţi. M-a ajutat asta, cred, fizic, să îmi scot organismul din blocaj, dar şi psihic, pentru a scăpa de micuţele obsesii culinare adunate de-a lungul timpului în dietă.

Încă un lucru, în legătură cu tendinţa de a mânca seara, învăţat din proprie experienţă. La mine cina este de cele mai multe ori bogata pentru a înlătura în orele ce vor urma tendinţa de foame, dar după cină, de regulă îmi aveam programat sportul zilnic ceea ce împiedica depunerile nedorite.

Plus, nu-ţi impune ca cina să fie la ora 18 sau 19. Ora cinei o poţi stabili cu minim 3 ore înainte de culcare.

Succes în continuare şi voinţă de fier.

ianna 17 feb 2010 13:45:23

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Bine ai venit printre noi Daria

so cam cum arata un meniu de al tau?

ma gandesc ca daca inca papi dupa regulile date de nutritionist sa nu se fi obisnuit organismul...

si la capitolul miscare, cum stai?

DariaBlue 17 feb 2010 14:40:43

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Multumesc pentru primirea cu drag :).
Stres cam da, este... serviciul.
Cat despre meniu, azi la micul dejun o un bol de salata de legume cu o felie de paine de secara, la pranz spanac si putin mai incolo o sa fie un mar.
Miscare, mers pe jos mult in fiecare zi, iar seara 15, 20 de minute - abdomene, genoflexiuni, dans.

alexa.stan 17 feb 2010 15:54:25

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Decat timp nu ai mai slabit???

Incearca zumba, Si mai ai putina rabdare, incearca sa schimbi si putin dieta. Poate ai intrat cum zice Ianna in blocaj.

Felicitari pentru kg pierdute pana acum.

mvthebest 17 feb 2010 15:58:59

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Mult noroc in lupta cu kg. Felicitari pentru cele pierdute>:D<:-*

DariaBlue 17 feb 2010 17:27:02

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Nu am mai slabit de mult. Oscilez intre 57-60.. cam asa.
Nu pot sa ma mentin, si de slabit sub 50 parca nici nu pot sa visez :(

DariaBlue 18 feb 2010 12:49:19

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Imi vine sa mor la cat de mult am mancat azi noapte:(..
Nu cred ca poate sa ma ajute cineva pt ca nici eu nu pot.
Va multumesc pentru suport si spor in continuare la slabit.

DrIulia2010 18 feb 2010 13:04:25

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Buna Daria.:)Trebuie sa existe o rezolvare.
In afara de apetitul alimentar mai e vreo problema?Sa inteleg ca te simti vinovata acum,ti-e frica de ingrasare?

ianna 18 feb 2010 18:45:23

Re: Mai am 10 kg de slabit
 
Citat:

Anterior postat de DariaBlue (Post 91126)
Imi vine sa mor la cat de mult am mancat azi noapte:(..
Nu cred ca poate sa ma ajute cineva pt ca nici eu nu pot.
Va multumesc pentru suport si spor in continuare la slabit.

Stai linistita toate avem zile d`astea....totul e sa reiei dieta sanatoasa a doua zi ...sau cat mai repede posibil...sa cresti poate intervalul de timp sportiv... si o sa revi pe calea cea buna cat ai clipi;;)

Slabuta 20 feb 2010 13:53:05

Re: trebuie sa slabesc 9 kg
 
Citat:

Anterior postat de veverritza991 (Post 86865)
Multumesc frumos pt sfaturi...mie mi se pare ca am mai slabit...inca nu m-am cantarit...o sa vad cate kg am peste vreo 2 sapt..:P:P

Unde esti Veveritzo? :)
Ce mai zice cantarul? Nu te ascunde de noi :D

nicol 21 feb 2010 00:11:27

Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Vreau sa slabesc,stiu ca pot,dar am nevoie de cineva care sa ma sustina si sa lupte alaturi de mine.b-)

nicol 21 feb 2010 00:17:37

Re: Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Nobody?[*12*][*ingrijorat*]

ralucaraluca 21 feb 2010 00:32:31

Re: Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
>:D< eu ma alatur...:D mie imi trebuie mai mult :((...dar pentru inceput...m-as multumi si cu 10 kg minus...

nicol 21 feb 2010 00:41:37

Re: Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Ahh,vreau sa mentionez inainte de toate ca de 2 saptamani tin post..prima sapt a fost cu peste:>,branza:>,lapte:> etc si dupa 15 februarie s-a inceput postul curat adica nimic de dulce=((.
In afara de faptu ca tin post pe langa asta tin si o dieta personalizata
De fapt mananc mai multe legume si fructe:
Luni:vreo 2 mere si o salata de varza cu sfecla rosie si niste ciuperci fripte
Marti:cam tot asa:D
Miercuri:tot o salata cu vreo 2 fructe
Joi:2 mere,o grefa si o salata
Vineri:2 mere,o salata de varza cu un morcovel
Sambata:un mar,juma de lamaie k imi place sa pap asa,o kiwi,o salata de varza cu juma de ardei gras rosu.
Zilnic am baut 2 litri de ceai facut din diferite chestii:cozi de cirese,floare de tei,matase de porumb,musetel.Si abia sambata am facut o ora de sport(diferite exercitii)si saritul coardei..si sunt horatata sa ma tin in continuare de sport,minim 30 min/zi.b-)

vadmin 21 feb 2010 01:16:58

Re: Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Mesaj recreat. A fost o problema tehnica.

Mesj scris de Ralucaraluca:

Citat:

Ralucaraluca[*48*]eu sunt noua aici pe site si nu prea stiu asa sa umblu:-s peste toate chestiile astea dar ma descurcb-).
Vreau de luni daca e sa ma apuc cu cineva serios si sa tinem legatura aici pe forum

vadmin 21 feb 2010 01:19:06

Re: Vreau sa slabesc 9-10 kg,cine mi se alatura?!
 
Mesaj recreat. A fost o problema tehnica.

Mesaj scris de ralucaraluca:

Citat:

:D<...sunt si eu la fel de noua!:D da ne descurcam noi cumva...si eu as vrea sa incep de luni...am mai avut o tentativa acum 2 sapt...am inceput in forta cu regim...fara sa urmez vreo dieta anume...si m-am apucat de sport...aerobic,tae-bo,pilates,fitness....plus sauna...cu regumu' am cam dat-o in bara...dar sunt fericita ca am reusit sa merg la sala...in fiecare zi pana acum...exceptand duminica...


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:31:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO