forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 70 kg si 80 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-70-kg-80-kg/)
-   -   Jurnal de slabit pentru slabute grupa 70-80 kg (II) (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-70-kg-80-kg/jurnal-slabit-slabute-grupa-70-80-kg-ii-9368.html)

moniq 04 sep 2012 21:30:43

Re: Caut o dieta urgent
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1124823)
Dukan este foarte buna >:D< Uite aici fetele sunt alaturi de tine. http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/...2-a-11141.html


Multumesc, eu am tinut o perioada dieta Dukan, a fost OK, doar ca eu nu prea mai pot manca atata carne cat cere aceasta dieta, de aceea nu m-am intors la ea, sper sa gasesc alta dieta care sa nu includa asa multa carne si produse din carne.

Mersi mult!

andreutza georgiana 15 sep 2012 20:04:21

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:*
 
Buna din nou:-*:-* Nu am mai intrat de ceva vreme pe site si m-am gandit sa va mai impartasesc cate ceva. Am fost plecata la mare impreuna cu niste rude(gurmanzi adevarati) unde imi propusesem sa mananc tot sanatos si nu foarte mult. Gandurile mi-au fost date peste cap dupa primele 2 zile de stat cu ei pentru ca nu se abtineau de la nimic, mancau imediat dupa masa si desert sau mai stiu eu ce. Mi-a fost greu sa ma abtin de la toate bunatatile de la masa, asa ca acum tot eu regret ca am mai pus putin pe mine.:(
De luni incepe scoala si voi invata de dimineata. Sport nu prea o sa mai am timp sa fac, poate doar sa merg pe jos pana la scoala sau inapoi(dar fiind asa dimineata....). M-am gandit sa nu combin alimentele intre ele la mese(am gasit dieta "hay", parca asa se numea). Proteinele mancate separat de carbohidrati, iar fiecare din ele pot fi combinate cu alimente neutre(legume, seminte,etc). Nu stiu ce sa mananc la micul dejun. M-am gandit la paine prajita si rosii, sau iaurt/lapte cu cereale. Am auzit ceva si de fulgi de ovaz :-s
Ajutati-ma cu niste idei, dar cu putine calorii!!


Multumesc frumos:-*>:D<

mvthebest 15 sep 2012 21:34:05

Re: Va rog sa ma ajutati cu un sfat:*
 
Citat:

Anterior postat de andreutza georgiana (Post 1131811)
Buna din nou:-*:-* Nu am mai intrat de ceva vreme pe site si m-am gandit sa va mai impartasesc cate ceva. Am fost plecata la mare impreuna cu niste rude(gurmanzi adevarati) unde imi propusesem sa mananc tot sanatos si nu foarte mult. Gandurile mi-au fost date peste cap dupa primele 2 zile de stat cu ei pentru ca nu se abtineau de la nimic, mancau imediat dupa masa si desert sau mai stiu eu ce. Mi-a fost greu sa ma abtin de la toate bunatatile de la masa, asa ca acum tot eu regret ca am mai pus putin pe mine.:(
De luni incepe scoala si voi invata de dimineata. Sport nu prea o sa mai am timp sa fac, poate doar sa merg pe jos pana la scoala sau inapoi(dar fiind asa dimineata....). M-am gandit sa nu combin alimentele intre ele la mese(am gasit dieta "hay", parca asa se numea). Proteinele mancate separat de carbohidrati, iar fiecare din ele pot fi combinate cu alimente neutre(legume, seminte,etc). Nu stiu ce sa mananc la micul dejun. M-am gandit la paine prajita si rosii, sau iaurt/lapte cu cereale. Am auzit ceva si de fulgi de ovaz :-s
Ajutati-ma cu niste idei, dar cu putine calorii!!


Multumesc frumos:-*>:D<

Dupa cate vad ai ceva experienta in ale slabitului. :)
La MD poti sa ai o masa de carbo sau una de proteine. Cereale integrale cu lapte/iaurt degresat, poti sa mai pui cateva fructe confiate. O cana cu laptic simplu sau cu, cacao/cafea,2oua fierte sau ochiuri la apa cu cateva feli de sunculita, branzica dietetica,legume crude(rosii,castraveti,etc). sau poti sa iti fac o clatita din tarate de ovaz/grau,1-2oua,50g iaurt 0,1%,indulcitor..poti sa o umpli cu branzica dietetica,indulcitor,esenta/cacao, sau daca doar cu branzica si fructe confiate (stafide,curmale,prune uscate,etc). sau poti sa
ai o masa doar din fructe.
La pranz poti sa combini carbo (legume,produse din faina integrala) + proteine (carne,oua,branza,peste)

mihaela01 16 sep 2012 08:27:29

Re: Va rog sa ma ajutati cu un sfat:*
 
Citat:

Anterior postat de andreutza georgiana (Post 1131811)
Buna din nou:-*:-* Nu am mai intrat de ceva vreme pe site si m-am gandit sa va mai impartasesc cate ceva. Am fost plecata la mare impreuna cu niste rude(gurmanzi adevarati) unde imi propusesem sa mananc tot sanatos si nu foarte mult. Gandurile mi-au fost date peste cap dupa primele 2 zile de stat cu ei pentru ca nu se abtineau de la nimic, mancau imediat dupa masa si desert sau mai stiu eu ce. Mi-a fost greu sa ma abtin de la toate bunatatile de la masa, asa ca acum tot eu regret ca am mai pus putin pe mine.:(
De luni incepe scoala si voi invata de dimineata. Sport nu prea o sa mai am timp sa fac, poate doar sa merg pe jos pana la scoala sau inapoi(dar fiind asa dimineata....). M-am gandit sa nu combin alimentele intre ele la mese(am gasit dieta "hay", parca asa se numea). Proteinele mancate separat de carbohidrati, iar fiecare din ele pot fi combinate cu alimente neutre(legume, seminte,etc). Nu stiu ce sa mananc la micul dejun. M-am gandit la paine prajita si rosii, sau iaurt/lapte cu cereale. Am auzit ceva si de fulgi de ovaz :-s
Ajutati-ma cu niste idei, dar cu putine calorii!!


Multumesc frumos:-*>:D<

Buna:)
Si eu cred ca voi fi de dimineata :D.
Dim poti papa un iaurt la md sau cereale cu lapte:-*.
Spor ai cand sa faci:) ai toata ziua libera dupa ora 2-3 :).
Deci la 3-4-5-6-7-8 poti face sport:).
Sa ai o duminica frumoasa in continuare!:)

renatabarbu 08 dec 2012 09:29:03

Eu am slabit 6kg 400.
 
Ma numesc Renata, am 20 de ani, 1.62 si 66,900kg.
Pe data de 5 noiembrie aveam 73,300.
Astazi 8decembrie am 66,900. Deci am slabit 6 kg 400.Cum?

Dimineata:iaurt (uneori 0%grasime, alteori Activia cu cereale)
sau: ananas,1 banana
Pranz:o supa normala, o ciorbica( mai rar ) sau o portie de legume mexicane cu piept de pui,ori decat o salata(rosii,castraveti,branza,masline)

Seara:salata de fructe,sau baton cu fibre din Kaufland.

Am sa las mai multe detalii cu alimentele mancate.
Acum vreau sa mai dau jos pana la 55kg.Dar pana de Revelion vreau sa am 60.:x

Sabine_28 08 dec 2012 12:15:47

Re: Eu am slabit 6kg 400.
 
Citat:

Anterior postat de renatabarbu (Post 1187884)
Ma numesc Renata, am 20 de ani, 1.62 si 66,900kg.
Pe data de 5 noiembrie aveam 73,300.
Astazi 8decembrie am 66,900. Deci am slabit 6 kg 400.Cum?

Dimineata:iaurt (uneori 0%grasime, alteori Activia cu cereale)
sau: ananas,1 banana
Pranz:o supa normala, o ciorbica( mai rar ) sau o portie de legume mexicane cu piept de pui,ori decat o salata(rosii,castraveti,branza,masline)

Seara:salata de fructe,sau baton cu fibre din Kaufland.

Am sa las mai multe detalii cu alimentele mancate.
Acum vreau sa mai dau jos pana la 55kg.Dar pana de Revelion vreau sa am 60.:x

Buna si bine ai venit!>:D<
Nu vreau sa te descurajez, dar ti-ai calculat caloriile? La o prima vedere meniul tau pe o zi are maxim 5-600 de calorii, te sfatuiesc sa-ti calculezi caloriile, si sa atingi minim 1200, iar targetul tau de 6.9 kg in 3 saptamani nu este deloc unul sanatos,dupa parerea mea.
Citeste , te rog despre efectele infometarii, poate te vei razgandi si vei incepe sa mananci sanatos :
http://forum.slabute.ro/ghidul-slabi...arii-1207.html
In plus nu ai spus nimic despre sport, ai facut sport sau nu ai avut energie si pt acesta?
Sa nu crezi ca te critic, iti dau doar un sfat, si eu am fost la un moment dat in situatia ta si mi-as fi dorit ca cineva sa-mi deschida ochii.

Succes>:D<

AnonimaX 08 dec 2012 13:05:45

Re: Eu am slabit 6kg 400.
 
Buna Renata. Un mic sfat: fructele sunt carbohidrati si nu sunt recomandate decat in prima parte a zilei, deci te sfatuiesc sa renunti la salata de fructe de la cina. Numarul de calorii e cam mic, deci iti recomand sa mai papi un ou sau 2-3 felii de sunca Praga dimineata si sa mai adaugi niste legume prin meniul tau, tin de foame si nu au nici multe calorii. Succes pe mai departe!

lovelz95 08 dec 2012 14:27:09

Re: Eu am slabit 6kg 400.
 
1.Poate sa fie fructele carbohidrati,zahar sau ce vreti voi si nu conteaza PENTRU ca majoritatea dintre ele ard mai multe calorii decand aduc organsimului,sunt EXTREM de sanatoase,mai putine fructe-deci mai putina sanatate.Ele ajuta la orice ora ,orice cantitate si orice fel de fruct.Pe vremea cand eram obsedata de slabit si de greutatea mea mancam 5 kilograme de fructe pe zi si daca ar fi fost ca ele sa ingrase ori sa faca rau nu as mai intra pe usa si eu cam intru si pe gaura cheii.Deci acel "principiu" cam a fost depasit.M-am luat si eu dupa principiile low-carb candva ajungand sa mananc 1 singur fruct pe zi pentru ca e carbohidrat si bla bla,ei bine perioada aceea m-am simtit cel mai rau in viata mea:).Fructele si legumele te fac sa te simti implinit,revigorat,ranatos.Deci,recomandat cat mai multe veggies si echilibrat din restul!

2.de ce mananci atat de putin?:(deci este un chin teribil pentru corpul tau..cum face el fata la supravietuire,la activitati?mi-e mila de el!am fost si eu asa candva si numai rau am facut!

Am trecut cam prin toate fazele posibile privind alimentatia,slabitul,ingrasatul ...etc si am experienta.Te sfatuiesc sa mananci cat mai sanatos in cantitatile care organismul tau le percepe a fi indeajuns pentru rutina ta si nu uita,esti om!ai incredere in tine,cu totii gresim.

quarc 08 dec 2012 16:39:56

Re: Eu am slabit 6kg 400.
 
Bafta sa o faci numai din mancare!

Eu am slabit 21kg cu shaworma la pranz
>:)

lovelz95 08 dec 2012 19:52:42

Re: Eu am slabit 6kg 400.
 
Citat:

Anterior postat de quarc (Post 1187998)
Bafta sa o faci numai din mancare!

Eu am slabit 21kg cu shaworma la pranz
>:)

ma bucur pentru tine:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:08:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO