forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Bulimie & Binge Eating (http://forum.slabute.ro/bulimie-binge-eating/)
-   -   Inceput de bulimie?! pls HELP! (http://forum.slabute.ro/bulimie-binge-eating/inceput-bulimie-pls-help-1125.html)

Rori 01 sep 2009 20:54:49

Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
ook....am facut primul pas...mi-am facut cont si incerc sa imi recashtig motivatia cu ajutorul vostru!

cate ceva despre mine...: in primavara anului trecut faceam sport...aveam 46 kg si 1.60...ma consideram plinuta si mancam sanatos ( fara excese,paine ,prajeli ,junkfood & co)
a urmat un accident de masina ...m-am lasat de sport din cauza unui muschi strivit ce trebuia recuperat ...si am pus 4 kg...vara asta am reushit ...mancand in fiecare zi la KFC ,MC plus gogosi sa pun 6 kg in 2 saptamani....chiar asa....

la 56 kg m-am trezit la realitate cand am vazut ca nu ma mai incap nici bluzele...nimic....:( m-am pus pe sport plus dieta si am slabit 6,2 kg in 3 saptamani...sport insemnand 140 min la bici eliptica (850 kal) 1000 abdomene nivel mediu la abrocket si o tura de tineretului zilnic .



frumos....insa am o problema...ceva mai sus de stomac...la cap ...sa zicem....ma enervez repede....iar cand o fac...simt ca imi explodeaza capul....tre sa ma eliberez cumva....si..mai nou ma refugiez in mancare.....inainte...ma taiam pe mana .....mananc si ..culmea...nu ma intereseaza gustul....uneori fac si combinatii ciudate...pur si simplu rad tot ce e in bucatarie...ajungand sa pap intr-o criza si lapte si ketchup si pepene....printre altele...estimez o astfel de criza undeva pe la 5000 de calorii pe putin....
pe masura ce mananc ma simt din ce in ce mai scarbita de mine....scarbita si frustrata....ma uit in oglinda si arat ca un porc...infulecand...sunt dezgustatoare....

cu vomitatul stau destul de prost..in sensul ca cu greu reusesc sa-mi provoc asa ceva.....si cand reusesc..vomit pe nas....e groaznic.....deaceea din cele....7 indopari ...am vomitat doar la jumate dintre ele...( de o saptamana am problema) .....
am pus deja 1.7 kg ..acum am 51.5..offf ma mir ca doar atat....
de doua zile reusisem sa nu mai fac excese dar azi...am dato-n bara din nou....sunt profund dezamagita de mine...si nu stiu de unde sa mai iau puterea de a merge mai departe ...puterea de a nu ma indopa si maine..nu din dorinta de a manca ceva bun..pur si simplu din prea multa frustrare...

mentionez ca nu mananc de pofta....mananc de nervi....daca a mai trecut cineva prin asa ceva...sau daca aveti ceva de zis....va rog scrieti-mi.....am mare nevoie de ajutorul vostru !

PS. am 20 ani.


multumesc.

dienusha 01 sep 2009 21:50:47

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori, desi nu vroiam sa vorbesc despre asta, o s-o fac acum pentru ca eram exact cum esti tu acum. Mancam de nervi orice, oricat, pana simteam ca nu mai intra nimic, in incercarea de a ma linisti. Nu am ajuns sa vomit desi am incercat, nu am reusit. Stiu cat de groaznice sunt aceste stari...si remuscarile de dupa. Nu am cuvinte sa iti spun cat de rau imi pare ca treci prin asta.

Eu am reusit intr-un final sa ma controlez, inlocuind mancatu compulsiv cu bautul apei, fumatul (sa nu crezi cumva ca iti recomand sa te apuci de fumat), orice alta activitate. De la crize zilnice am ajuns la 2 crize pe saptamana, dar nu mai depasesc 1000 de calorii pe episod. daca chiar nu ma pot controla incerc sa mananc fructe, legume, iaurt pana nu mai pot. azi am avut o astfel de criza si nu am depasit 1000 de calorii. Stiu cat e de greu cand te apuca o astfel de criza...dar incearca sa iesi din casa, sa nu vezi mancare, sa nu ai acces la mancare. fa o baie, fa ceva relaxant. incearca sa faci un sport, evident, ceva care sa nu iti suprasolicite muschiul respectiv.

Stiu ca teoria e usoara, dar poate ar trebui sa mergi la un psiholog, pentru ca problema e relativ noua, cu cat trece mai mult timp cu atat mai greu o sa iti fie.

daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva...aici sunt.

Extasssy 02 sep 2009 00:44:10

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Citat:

Anterior postat de Rori (Post 23995)
ook....am facut primul pas...mi-am facut cont si incerc sa imi recashtig motivatia cu ajutorul vostru!

cate ceva despre mine...: in primavara anului trecut faceam sport...aveam 46 kg si 1.60...ma consideram plinuta si mancam sanatos ( fara excese,paine ,prajeli ,junkfood & co)
a urmat un accident de masina ...m-am lasat de sport din cauza unui muschi strivit ce trebuia recuperat ...si am pus 4 kg...vara asta am reushit ...mancand in fiecare zi la KFC ,MC plus gogosi sa pun 6 kg in 2 saptamani....chiar asa....

la 56 kg m-am trezit la realitate cand am vazut ca nu ma mai incap nici bluzele...nimic....:( m-am pus pe sport plus dieta si am slabit 6,2 kg in 3 saptamani...sport insemnand 140 min la bici eliptica (850 kal) 1000 abdomene nivel mediu la abrocket si o tura de tineretului zilnic .



frumos....insa am o problema...ceva mai sus de stomac...la cap ...sa zicem....ma enervez repede....iar cand o fac...simt ca imi explodeaza capul....tre sa ma eliberez cumva....si..mai nou ma refugiez in mancare.....inainte...ma taiam pe mana .....mananc si ..culmea...nu ma intereseaza gustul....uneori fac si combinatii ciudate...pur si simplu rad tot ce e in bucatarie...ajungand sa pap intr-o criza si lapte si ketchup si pepene....printre altele...estimez o astfel de criza undeva pe la 5000 de calorii pe putin....
pe masura ce mananc ma simt din ce in ce mai scarbita de mine....scarbita si frustrata....ma uit in oglinda si arat ca un porc...infulecand...sunt dezgustatoare....

cu vomitatul stau destul de prost..in sensul ca cu greu reusesc sa-mi provoc asa ceva.....si cand reusesc..vomit pe nas....e groaznic.....deaceea din cele....7 indopari ...am vomitat doar la jumate dintre ele...( de o saptamana am problema) .....
am pus deja 1.7 kg ..acum am 51.5..offf ma mir ca doar atat....
de doua zile reusisem sa nu mai fac excese dar azi...am dato-n bara din nou....sunt profund dezamagita de mine...si nu stiu de unde sa mai iau puterea de a merge mai departe ...puterea de a nu ma indopa si maine..nu din dorinta de a manca ceva bun..pur si simplu din prea multa frustrare...

mentionez ca nu mananc de pofta....mananc de nervi....daca a mai trecut cineva prin asa ceva...sau daca aveti ceva de zis....va rog scrieti-mi.....am mare nevoie de ajutorul vostru !

PS. am 20 ani.


multumesc.

Buna Rori,

As vrea sa zic ca nu te inteleg si ca nu am trecut prin ce treci tu dar... si eu am fost acolo... In perioada liceului aveam astfel de crize... in general seara sau chiar noaptea...
Nu odata mi s-a intamplat sa ma trezesc pur si simplu din somn, sa ma duc in bucatarie sa deschid frigiderul si sa imi fac o farfurie cu mot cu cam tot ce aveam prin frigider (o portie din fiecare)... Si sa ma intorc in camera unde mancam totul iar apoi ma culcam la loc...
Crizele de seara erau in general cu nervi, cu plansete si apoi cu linistea din firgider... Totusi eu dupa fiecare masa ajunsesem sa vomit... Nu ma fortam deloc... Pur si simplu la 15-20 min dupa ce mancam aveam program de vomitat... Dupa care incepeam iar cu nervii si plansetele si asa mai departe..
Tu te taiai inainte, eu ma zgariam cu unghiile pe maini de nervi pana imi dadea sangele... Uneori o faceam si fara sa realizez ce fac... si abia cand imi dadea sangele ma opream... si realizam ...
Ajunsesem sa merg cu mainile bandajate ziceai ca tocmai incercasem un suicid sau ceva...
Totusi... toate astea s-au petrecut intr-o perioada foarte intunecata din viata mea, in care toate frustarile, toate problemele rabufnisera... intr-o depresie groaznica care m-a facut sa nu-mi pot controla mai deloc actiunile si viata... dar pe care am depasit-o... multumesc lui D-zeu...
Din pacate, nu stiu cum am reusit sa trec peste... nu imi dau seama ce s-a intamplat, cand am scapat de aceasta depresie... Tot ce stiu e ca la un momentdat totul a devenit mai roz, mai frumos... Mancatul nu s-a oprit imediat dar in timp s-a ameliorat... Zgariatul a incetat si el... Plansetele la fel... Si mi-am reluat viata de unde o lasasem...
De aceea, vreau sa cred ca si in cazul tau se va intampla la fel...
Este foarte posibil sa fie legat si de accidentul avut (imi dau cu parerea)... totusi cred ca un psiholog te va putea ajuta cu siguranta sa treci peste toate astea...
Si noi te vom ajuta in limita posibilitatilor si iti vom fi alaturi...
Iti tin pumnii si sper sa reusesti sa revii pe drumul ce bun...

Maria.Florian 02 sep 2009 07:14:56

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
buna dimineata Rori>:D<.....http://metropotam.ro/mediaserver/X/z/DSC04876.jpg

Creizilup 02 sep 2009 07:53:42

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna dimineata Rori. Am vazut ca fetele ti-au dat deja sfaturile pe care ti le-as fi dat si eu, desi nu am trecut prin ce treci tu. Asta nu inseamna ca nu-mi pot imagina. Mi s-a strans stomacul cand am citit povestile voastre si m-am simtit attttaaaaaaaat de superficiala. Cum pot eu sa-mi fac griji pentru cele cateva kilograme in plus si sa fac din asta o problema, cand uite cu ce se confrunta alte femei, chiar mai tinere decat mine. Rori, cred ca cel mai bun sfat este sa mergi sa vorbesti cu cineva despre problema ta, pentru ca asa cum ti-ai dat si tu seama singura, totul vine de la creier. Un psiholog ar fi potrivit, pentru ca uneori avem retineri in a le povesti celor apropiati adevarul pana la limita aceea a durerii. El te-ar asculta obiectiv si cine stie? Ai reusi sa recapeti controlul asupra vointei tale :-*>:D< O zi frumoasa si cat mai sanatoasa!

nicol30 02 sep 2009 09:12:27

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
pe mine chiar m-au intristat problemele voastre....la o varsta asa de tanara sa va confrutati cu asa ceva?....:-o:-o:-o:-o:-o citeam si mi se zbarlea parul ......

Rezolvarea cred ca o gasesti numai in tine Rori...

Extasssy 02 sep 2009 10:28:02

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna dimineata Rori,

Iata o cafelutza sa te inviorezi azi...

http://severinnatalia.files.wordpres...01/cafea-1.jpg

Rori 02 sep 2009 17:22:57

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
waaaaaaaa!!!!!!! ce surpriza!...chiar nu ma asteptam la atatea incurajari...>:D< multumesc mult..deja parca ma simt mai bine :D
nici nu va puteti imagina cat de mult inseamna pt mine fiecare mesaj .

dienusha ,extassy ,merci mult pt sfaturi...si destainuiri....afland cate ceva din experientele voastre am realizat ca nu am ...o boala incurabila...m-am gandit ca daca voi sunteti bine....cu ceva vointa pot sa fiu si eu...mai greu dar..:)) ...

azi am reusit sa pacalesc criza....desi a fost dureros ...am simtit ca innebunesc dar acum sunt bine...am trecut peste si sunt foooooarte mandra de mine..:) dupa o saptamana de indopat incontinuu...ziua de azi pare una care va rupe lantul.e inca devreme (17.30) asa ca nu pot garanta nimic dar...totusi...poate poate...

la mine in casa se gateste mult( stau cu bunica ) muult si greu,cu ulei,carne ,prajeli...sare ,etc.nu mai zic de placinta cu mere si cu branza...mai mereu face bunica si miroase toata casa...franzela proaspata ,pufoasa si mirositoare sta tantosa la locul ei...daca gust e..game over....nu ma mai opresc ...

am rugat-o sami faca salata de vinete fara ulei si sare...doar vinete coapte si ceapa; atat!!! aveam mare pofta!!! vin acasa la pranz...mirosea a vinete de la lift....:x si ce sa vad....evident erau facute cu ulei si sare...si probabil maioneza..." Nu te rugasem sa le faci fara...?! --> eh..si tu acum...putin ulei nu strica,am pus asa sa-i dea gust"
am simtit ca lesin....stiam ce o sa intample daca iau o gura...asa ca...am spalat repede un morcov( intentionam sa-l dau iepurelui si deaia eram cu el in mana) si am fugit sa-l rontai in dormitor....si acum ma dor obrajii de cat l-am mestecat...am descoperit insa ca este foarte bun pentru nervi :D

bunicuta draguta a plecat lasandu-ma singura in casa ...ba nu...lasandu-ma cu salata de vinete pe masa....mirosea toata casa....imi repetam in minte" nu!nu!nu!nu!nu! daca mananc o iau de la capat....tre sa ma gandesc la cat de mizerabil o sa ma simt dupa!!! nu!!!!" am fugit in dormitor si am plans...plans din ala crizat de-mi venea sa ma urc pe pereti...dar plansul pan' la urma consuma calorii nu ingrasa :D dupa mi-a venit o idee...am pus salata de vinete in 2 caserole de inghetata( am foaarte multe :)) ) si o portie de mancarica de cartofi cu pui scaldata in ulei ,am cumparat paine proaspata si am iesit la plimbare (spuneti-mi ca n-am innebunit!) ...langa piata am gasit un cersetor si i-am oferit mancarica si jumate de salata de vinete iar cealalta jumatate am dat-o la schimb in piata :)):)) pe o conopida...

si...gata!!!! adio criza!!! sunt super happy!!! deabia asteptam sa intru sa va povestesc :)

Maria,Extassy,cafeluta m-a facut sa zambesc...! Mi-ati facut ziua mai frumoasa! tre sa invat si eu sa pun !

Creizilup,nicol,ma bucur intr-un fel ca va mirati de ceea ce mi se intampla...inseamna ca la voi situatia e mult mai roz....sa fiti sanatoase si da...cateva kg in plus..nu cred ca mai conteaza atunci cand reusesti sa duci o viata echilibrata....eu momentan sunt ok...(dupa vomitat si laxative aseara) am 48.5...deci...sunt un model de.."Asa nu!" nu slabiti 8 kg intr-o luna ca o luati razna...!
acum nu ma mai intereseaza slabitul cat sa reusesc sa mananc sanatos si sa scap de mancatul compulsiv...ca sa nu-i zic bulimie pentru ca sper ca nu s-a instalat ceva serios inca!

azi am papat:
2 porumbi fierti....la 9
un morcov la 12
1 felie jumate de ananas la 15
si acum o sa fieb jumate din conopida mai sus mentionata si o s-o mananc cu piper


stiu...stiu...nu trebuie sa mananc dupa 18..dar avand in vedere faptul ca ma culc pe la 2-3 dimineata...(nu ca m-as distra extraordinar dar n-am somn mai devreme...mereu imi gasesc ceva de facut...) incerc totusi sa iau cina pana in 8 si dupa sa mananc un fruct...atunci cand ma roade stomacul...aa si ceai,mult ceai!



PS.legat de mersul la psiholog....apreciez sfatul dar..de acolo vin...:))) mai exact am avut o depresie groaznica...oribila...probabil mai rau decat Extassy...m-a tinut 2 luni ...la inceput ma raneam cu ce apucam ..,a culminat cu o tentativa de stiti voi ce...am ajuns cu salvarea la 9...(da spitalul) si mi s-au prescris calmante (anxiar si remeron) remeronul...este drog pur!!! mi-a dat de la halucinatii si idei ciudate la atacuri de panica...nu mai vorbeam cu nimeni ,nu reactionam la nimic din jur..ce mai ..leguma..aa si cel mai important ...ma facea sa cred ca trebuie sa mananc..atunci!!!muuult!!! ceva de genul..acum sau niciodata! si totusi cand am oprit medicamentul mi-am revenit complet....mancam normal,aveam 49 kg...depresia imi era provocata de o persoana care ma teroriza si pe care eram obligata sa o suport...eram un fel de sluga proasta pentru ca ma santaja...imi doream ceva ce ea imi promisese...totul s-a terminat cand am realizat ca sanatatea e mai presus de orice si am inchis telefoanele...m-am izolat si nu i-am mai permis nimic respectivei pers.daca la momentul respectiv m-as fi refugiat in mancare acum as fi depasit 100 de kg...din fericire aveam ganduri mai macabre decat mancatul compulsiv...nici prin cap nu mi-a trecut o astfel de "metoda de alinare".(mai bine! )

Acum cred in mine! Si cred in voi! O sa reusesc!Problema are doar o saptamana..si o sa ii fac fata! Trebuie!

mii de scuze pentru post-ul interminabil si deosebit de plictisitor...! promit sa fie primul si ultimul de acest gen...in mare am spus ce era de spus...ma cunoasteti acum...:)

acum probabil stiti si voi..:)) cu cat esti mai frustrat cu atat scri mai mult :)

O zi frumoasa!:-*

savu_oana2007 02 sep 2009 17:38:47

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna Rori!1 Am citit si eu povestea ta si sfatul meu e sa lupti k sigur vei reusi,
Dar sincera sa fiu mananci prea putin acum,,,un morcov,conopida...
Eu iti doresc o zi buna si mai vorbim!!!>:D<>:D<>:D<>:D<

mishutza 02 sep 2009 17:42:52

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori,eu cred ca esti pe drumul cel bun.Pentru ca,in primul rand iti constientizezi problemele.Si mai ales ca poti vorbi cu noi despre ele.
Cat mananci cand spui tu ca mananci compulsiv?Pentru ca eu am impresia ca tu ai o idee gresita despre ce inseamna mancat normal,prea mult si prea putin.
De exemplu,cum ti se pare ca ai mancat astazi?Mult,putin,normal?

dienusha 02 sep 2009 17:51:47

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori...eu dupa crizele de bulimie/mancat compulsiv am dat in ne-mancat, si a fost chiar mai rau!

lalita 02 sep 2009 17:53:32

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
buna Rori. imi pare rau prin ce treci:(am citit ce ai scris si azi,se pare ca esti mai bine,si sper sa continui asa si sa te simti din ce in ce mai bine>:D<>:D< vei vedea ca vei reusi sa treci peste toate problemele,totu are o solutie;) si sa nu cumva sa-ti mai faci vreodata rau singura!! aveam si eu o colega de clasa care se tot taia pe maini cu foarfeca,zicea ceva de genu ca durerea interiora era asa puternica incat doar durerea externa o mai facea sa se gandeasca la altceva,si sa se simta mai bine.nush exact cum sa explic.
si inca ceva,sigur nu esti plinuta,arati normal. ai doar 48,5,la inaltimea ta e bine!

tanya 02 sep 2009 18:12:04

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Ciao Rori ,ma alatur si eu fetelor in a-ti fi aproape ,m-a impresionat povestea ta.Si mie mi se intampla asta nu la un nivel asa de acut dar tendinta e' de a manca compulsiv ,nu e bulimie decat daca vomiti .Probabil la tine totul s-a dezlantuit de la accident ,totul e sa nu te sperii si sa descoperi cum poti transfera aceasta furie in ceva mai putin autodistructiv.Ceva gen karate ,box sau pur si simplu ceva ce iti place mult si te descarca.

Rori 02 sep 2009 19:37:21

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna fetelor,multumesc pentru incurajari!

Mishutza,daca iti spun te sperii ...dar probabil ca ai impresia ca la mine nu e neaparat vorba despre mancat exagerat asa ca o sa iti zic de exemplu ce am infulecat (alt cuv. mai potrivit nu exista) ieri ...in momentul de criza...care a durat cateva ore (am prins bani pe mana): 1 sandwich maricel din ala cumparat (nu triunghiulete din alea rahitice...unul sanatos! ) cu 2 pachete de biscuiti (nu foarte mari) ,alt sandwich...mai mare putin si o inghetata best ,o chokolata poiana cu musli si o punga de bakerolls si ca sa pun capac o shaorma mica( de mare nu-mi ajungeau banii ) ...evident ca nu mai puteam nici sa respir ... era sa sun la salvare..bine ca de data asta am reusit sa vomit...(cat de copil cretin sa fi sa-ti cantaresti voma :)) anyway 2,7 kg ..am scazut lighianul.)

normal ,dupa mine, ar fi cam 800 kal..(am metabolismul lent) poate si mai mult cu conditia sa nu mananc sare ,ulei ,carne de porc,paine,paste ,junkfood ...o inghetata la 2-3 zile ar fi ok.

momentan incerc sa mananc cat de cat normal...doar ce imi place...
azi am avut 3 mese si 2 gustari. la 7 am papat de seara si am reusit sa ajung la senzatia aia ca nu mai intra cu doar 75 de calorii...sau 50?
am baut putin ceai (0,5 l ) dupa care mi-am pus 400 gr conopida fiarta cu piper in fata si am zis ca pot manca oricat..pana pleznesc...dar surpriza...nici jumate nu am reusit sa pap ca deja ma simteam plina si satisfacuta :D
prevad o noapte linistita :D

da..sunt constienta de faptul ca mananc foarte putin...

tanya ,merci de sfaturi...da,sigur ca ma gandesc sa ma reapuc de sport,cam asta este si scopul noului stil de viata ( nu ii zic dieta pentru ca vreau sa fie 4ever).Imi doresc sa revin acolo unde eram fericita si fara mancaruri interzise...mmi se parea normal....

daca iti poti imagina ...5 ani am mancat sanatos..foaaarte sanatos...o dieta continua..dar nu tocmai dura...nici cola nu aveam voie...cica acidul scade performantele..blabla...

vara asta am stat poate prea mult cu prietena mea slabuta..(si foarte mancacioasa) si mi-am zis ca dupa atata timp sa...dau frau liber dorintelor si uite ca am mancat in 2 saptamani cat pentru 5 ani :) incredibil nu? am pus doar 6 kg....

m-am trezit la realitate si acum 3 saptamani m-am apucat de dieta ,mi-am propus sa nu depasesc 500 de calorii pe zi si sa consum mult mai mult prin sport...si am dat intr-adevar 8 kg jos...doar ca au intervenit poftele...stateam deja de 2 saptamani cu placinta pe masa cand am decis sa iau o gura...si inca una...m-am oprit dupa 4(placinte nu guri) . primele 3-4 crize au fost din dorinta de a manca ce aveam pofta...inghetata,placinta,pateu....urmatoarele au venit asa..de la sine....deja satula de bunatati nu ma mai interesa gustul...si ieri am gustat mancarica de conopida si carne de vita..(intr-o balta de ulei) dupa care m-am simtit atat de frustrata incat am bagat ca disperata ...

acum stiu...nu gust...nu are loc criza! din pacate la mine nu se aplica faza cu " Iao gura,de pofta!"...asta e...

nu are legatura cu accidentul...ala a fost acum un an si ceva...de atunci m-as fi putut reapuca de sport cand m-am recuperat dar nu m-am considerat destul de slaba si ...oricum...pana in martie vreau sa fiu "buna" . nu ma intereseaza kg..vreau sa nu se mai balangane grasimea pe mine,sa nu se mai vada celulita si sa imi maresc masa musculara.

crizele's de o saptamana..si tind sa cred c totusi sunt de la dieta prea stricta si de la insistentele celor din jur care zic "gustatul nu ingrasa"...dar n'o sa mai fie !

lalita...am lasat ranitul de ceva vreme. a durat 2 luni ,la fel ca depresia.Nu o sa mai fac asa o prostie vre'o data .Simteam exact cum ai zis tu...bine ca nu m-am dat la mancare...zgariatul nu m-a ingrasat...am o singura cicatrice mai evidenta,restul nici nu se mai observa.;)

dienusha,acolo cred ca o sa ajung...daca mananc ceva ce are mai multe calorii mi-e frica sa nu declansez o criza din cauza sentimentului de vina asa ca incerc sa raman calma si departe de ce m-ar putea...face sa nu ma simt bine.legume si fructe din plin...lactate degresate din cand in cand...soia tot din cand in cand.:)

nicol30 03 sep 2009 07:57:19

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Hei, uite ca deja esti pe drumul cel bun ! Felicitari !!!

e foarte bine ca ti-ai dat seama de problema si ca ai inceput sa te descarci... asta te ajuta foarte mult

incet si cu rabdare ai sa reusesti sa muti si muntii din loc....

elly 03 sep 2009 08:46:47

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
1 ataşament(e)
Buna dimineata Rori>:D<

Ca si celelalte fete, sunt alaturi de tine si iti doresc o zi minunata:-*

Adella 03 sep 2009 09:03:46

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Neatzaaaaaaaaaaaaaaa ,hai hopa jos din pat si treci la taclale;;)

Rori 03 sep 2009 10:52:46

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Neata fetele!

Multumesc pentru sustinere! Cu ajutorul vostru am reusit sa trec cu bine peste ziua de ieri :) . Oare azi cum va fi..? Azi tre sa fiu ceva mai hotarata pentru ca instinctele isi spun cuvantul ceva mai mult decat ieri.....jumate din mine spune ca trebuie sa mananc...ieri am facut pauza asa ca azi trebuie!!! vreau sa pap pana nu mai pot! Hai..ce poa sa se intample....daca "halesc" destul de mult..o sa vomit fara probleme..nu o sa se puna un gram...azi ma gandesc la cantitati enorme de chokolata ,inghetata si prajituri...

jumatatea rationala zice "Ce-ai innebunit?! Sti doar cum o sa te simti dupa....doar pentru asta scri pe forum..ca sa reusesti sa te abtii....hai ..uite ..daca o saptamana stai cuminte promit ca te las sa iti faci de cap o data...asta daca rezisti 7 zile fara (aproape imposibil ).Parca vroiai sa slabesti...nu mai vrei blugii aia de ieri din Zara? ai zis ca vrei sa intri in nr 36 ...acum ce faci....?!?!?! Nu ti-e bine slabuta nu? Vrei sa te faci...mare? :( aminteste-ti cum erai la 56....cat o vaca...si bagai si bagai si bagai..era bine nu??? ) "

Adevarul e ca....nu stiu...nu mai stiu nimic...momentan mi-e pofta de dulce....daca as pune pe limba as incepe sa plang...o sa fiu iar dezamagita...ce naibii chiar n-am vointa..?:( Daca imi scapa situatia de sub control pot sa ajung si la 100 kg in timp record....si dupa ce fac...mananc? ma sinucid?

Am papat la ora 9 30 gr de soia fiarta...100 kal cica...ajunge...azi am pofta de ceva mai consistent...laptic degresat..poate iaurt zuzu cu o,1 parca...
A sunat telefonul..tre sa ies in oras...ce bine...e periculos sa stau singura cand ma viziteaza piticii...revin in cateva ore.


pupici si o zi frumoasa!

nicol30 03 sep 2009 11:38:29

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
gandeste ca azi esti mai puternica ca ieri si maine ai sa fii mai puternica ca azi....

ceva dulce....poate fructe....guma ai putea sa mesteci....morcovi, salate de legume....hai ca ai de unde alege!

bafta in continuare

Rori 03 sep 2009 20:41:38

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
uffffffffffffffffffffffffffff

iar am dat-o'n bara...de data asta insa mai moderat asa....nu am mancat o cantitate imensa si m-am oprit cand ar mai fi avut loc....

azi am avut o pofta nebuna de lactate ....si pt masa de seara de la ora 19 mi-am permis niste iaurt cu fructe(aveam mare pofta)...am vrajit-o pe bunica sa-mi dea bani..(mama nu-mi mai lasa nici 2 lei...as putea sa cumpar si 2 paini de ei...) si am intrat in magazin cu intentia sa iau un iaurt cu fructe....am iesit cu inghetata in dinti....macar mi-am ales o moana ca e mai saraca in calorii.. <din pacate si in gust...:( > si..evident ca am luat si iaurt..2 chiar...ca erau ieftine...1 activia cu musli mic si un danone la 400gr... si...le-am mancat pe toooate....urat ..urat...rusinee!
nu stiu ce e cu mine....cand ma apuca parca imi spala cineva creierul..ma hipnotizeaza...dintr-o data nu ma mai gandesc la nimic si...mananc..si mananc....acum macar la sfarsit puteam sa mai respir si....cat despre calorii ...au fost mai putin de 1000....

la juma' de ora mi-am revenit....mi-am dat seama cat de mult am mancat si m-am jucat putin cu periuta ...rusine....

maine gata! mananc fructe si legume ,nimic altceva...!!! laptele degresat de la pranz...aparent inofensiv..mi-a trezit pofta de iaurt..iaurtul de inghetata si uite asa....

da...deci de maine legume..fructe...eventual din alea cu calorii negative

in concluzie..tre sa stau mai mult pe forum..cum imi vine un gand diabolic ..in loc sa-l pun in aplicare...mai bine postez ceva gen" nu!nu!nu! 46! 46! 46! slaba slaba slaba! trebuie sa slabesc!" si poate ma mai calmez....

off......daca mai pun ceva in gura azi in afara de apa mor...:(

revin

nicol30 03 sep 2009 20:43:55

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
bea compot neindulcit, sau fibre ca sa umfle burtica.....

Rori 03 sep 2009 23:51:12

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Nico, merci de sfat...imi place compotul dar nu mi-a trecut prin cap sa il las neindulcit...o sa fac maine ,deabia astept :)
Cand simt ca se apropie pericolul o sa bag compot :D

Noapte buna!:-*

mishutza 04 sep 2009 06:15:58

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori,neata si tie,chiar ca m-ai facut sa zmabesc.Iit doresc o zi minunata si tie,in care sa reusesti sa te detasezi de probeleme pe care le ai si sa mananci controlat>:D<>:D<>:D<>:D<

Rori 04 sep 2009 06:31:36

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Neatza fetelor!

Fug la alergat in tineretului ,dupa la masaj anticelulitic....doar ,doar oi mai da jos...
Oricum....am ajuns la 48.oo ink 1 gram si sunt la 47....daca nici acum nu-mi apare motivatia...inseamna ca sunt cu capul rau....
Vecina-mea se chinuie mult mai rau...tine dieta cu sfintenie..sport zilnic etc...si slabeste mai greu...prob.ca's eu mai norocoasa..ce sa zic..nu prea merit...

Revin mai incolo...:)

meapasarica 04 sep 2009 07:02:23

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Citat:

Anterior postat de Rori (Post 25072)
Neatza fetelor!

Fug la alergat in tineretului ,dupa la masaj anticelulitic....doar ,doar oi mai da jos...
Oricum....am ajuns la 48.oo ink 1 gram si sunt la 47....daca nici acum nu-mi apare motivatia...inseamna ca sunt cu capul rau....
Vecina-mea se chinuie mult mai rau...tine dieta cu sfintenie..sport zilnic etc...si slabeste mai greu...prob.ca's eu mai norocoasa..ce sa zic..nu prea merit...

Revin mai incolo...:)

Buna Rori..pai tu stai foarte bine...eu ma chinui de ceva timp sa dau 3 kg jos...insa valorile tale sunt destul de normale...asa ca zi frumoasa si fara stres>:D<

Extasssy 04 sep 2009 18:05:22

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna Rori,

Uite am gasit un articol care sper ca te poate ajuta:

Mancatul pe fond emotional

Unul dintre cele mai dureroase aspecte ale obezitatii poate fi suferinta emotionala. Societatea moderna acorda o mare importanta aspectului fizic, adesea punand semn de egalitate intre „sarm” si un corp suplu si musculos. In plus multi oameni considera in mod gresit ca oamenii obezi sunt lacomi, lenesi sau ambele. Totusi, din ce in ce mai multe dovezi contrazic aceasta presupunere. Oamenii obezi se confrunta adesea cu prejudecatile sau discriminarea la serviciu, la scoala, in timp ce isi cauta de lucru, si in situatiile sociale. Sentimente ca respingerea, rusinea sau depresia sunt comune.

Cand sa cauti ajutor
Trebuie sa-ti suni doctorul daca ai probleme emotionale in legatura cu greutatea, daca ai nevoie de ajutor pentru a slabi, sau cand cazi intr-una dintre categoriile de mai jos:
  • Daca BMI-ul tau este 30 sau mai mare, esti considerat obez. Trebuie sa vorbesti cu medicul tau in privinta slabirii deoarece risti sa ai probleme de sanatate.
  • Daca ai forma de „mar” sau esti tipul ”burtos” , ai mai multa grasime in si in jurul organelor abdominale. Grasimea din abdomen creste riscul multor probleme serioase asociate cu obezitatea. Masura taliei unei femei trebuie sa fie sub 88 cm si a barbatului trebuie sa fie sub 102 cm. Daca ai circumferinta taliei mai mare, vorbeste cu medicul tau despre cum poti sa slabesti.

Mancatul pe fond emotional:
Mancatul pe fond emotional reprezinta consumul unei cantitati mari de mancare ca raspuns la anumite sentimente. Expertii estimeaza ca 75% din mancatul in exces este cauzat de emotii.
Multi dintre noi stim ca mancarea poate aduce confort, cel putin pentru o perioada scurta. Ca rezultat, adesea mancam pentru a ne vindeca anumite probleme emotionale. Mancatul devine obicei, impiedicandu-ne sa gasim solutii care pot rezolva efectiv problemele noastre emotionale.
Depresia, plictiseala, singuratatea, supararea cronica, frustrarea, nervozitatea, stresul, problemele legate de relatiile interumane si subestimarea pot duce la mancatul in exces si ingrasarea nedorita.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul in exces, putem inlocui mai multe tehnici potrivite sa rezolve problemele noastre emotionale si sa scoatem din ecuatie mancatul in exces si ingrasarea.

Situatiile si emotiile care ne fac sa mancam in exces se impart in 5 categorii principale:
  • Sociala. Mancatul in preajma altor oameni. De exemplu, mancatul excesiv poate rezulta din faptul ca esti incurajat de alti oameni sa mananci; mancatul pentru a te potrivi; cearta; sau sentimente de nepotrivire in preajma altor oameni.
  • Emotionala. Mancatul ca raspuns la plictiseala, stres, oboseala, tensiune, depresie, furie, nervozitate si singuratate ca o cale de a ”umple golul”.
  • Situationala. Mancatul pentru ca exista aceasta oportunitate. De exemplu, la un restaurant, vazand o reclama pentru un anumit fel de mancare, trecand pe langa o brutarie. Mancatul poate fi de asemenea asociat cu privitul la televizor, mersul la film sau la evenimente sportive, etc.
  • Ganduri. Mancatul ca rezultat al unei pareri proaste despre sine sau gasirea scuzelor de a manca. De exemplu, cicalirea pentru aspectul exterior sau lipsa de incredere in sine.
  • Psihologica. Mancatul ca raspuns la indicii fizice. De exemplu, foamea excesiva datorata omiterii unor mese sau mancatul pentru a „vindeca” durerea de cap sau alte dureri.
Pentru a identifica ce anume declanseaza mancatul excesiv, tine un jurnal in care sa treci ce si cand mananci ca si ,de altfel , ce factori de stres, ganduri sau emotii identifici care te fac sa mananci. Trebuie sa incepi sa identifici destul de repede factorii care duc la mancatul excesiv.

Cum sa ma las de acest obicei?
Identificarea a ceea ce declanseaza mancatul in exces este primul pas; totusi, acest lucru nu e suficient pentru a modifica comportamentul de a manca. De obicei, cand vei fi identificat un factor, mancatul ca raspuns la emotii si anumite situatii a devenit deja un obicei. Acum trebuie sa te lasi de acest obicei.
Crearea alternativelor la mancare il reprezinta al doilea pas. Cand incepi sa mananci ca raspuns al unui factor, incearca in schimb una dintre urmatoarele activitati:

  • Citeste o carte buna sau o revista sau asculta muzica.
  • Plimba-te sau fa jogging.
  • Fa o baie.
  • Fa exercitii de respiratie.
  • Joaca carti
  • Vorbeste cu un prieten.
  • Fa curatenie in casa, spala sau ocupa-te de gradinarit.
  • Spala masina.
  • Scrie o scrisoare.
  • Stai pe forum (adaugata de mine:D)
Sau alte placeri sau activitati necesare pana ce dorinta de a manca trece.


Ce fac daca a ma distrage de la mancare nu este indeajuns ?
Uneori a te distrage de la mancare si crearea de alternative la mancare nu este indeajuns pentru a face fata problemelor emotionale care duc la mancatul in exces. Pentru a face fata efectiv la stresul emotional, incearca:
  • Exercitii de relaxare
  • Meditatie
  • Consilierea individuala sau de grup
Aceste tehnici se adreseaza problemelor fundamentale care te fac sa mananci in exces si te invata sa le faci fata prin mijloace mai sanatoase si mai eficiente. Pentru mai multe informatii cu privire la aceste tehnici, contactati medicul dumneavoastra.
Deoarece ai invatat sa incorporezi mai multe strategii potrivite pentru a face fata si pentru a tine in frau mancatul excesiv, aminteste-ti sa te rasplatesti pentru treaba buna pe care ai facut-o. Noi, oamenii, tindem sa repetam comportamentul care a fost intarit, deci rasplateste-te cand iti indeplinesti scopurile. Cumpara-ti o bluza, ia-ti o vacanta sau du-te la masaj. Prin rasplatirea pentru treaba buna pe care ai facut-o cresti probabilitatea de a mentine pe viitor noile obiceiuri sanatoase.

Rori 04 sep 2009 19:03:40

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Am revenit.
Sunt super obosita(am dormit doar 2 ore ) si in acelasi timp plina de energie....n-am stare ...vreau sa fac ceva...


meapasarica ...da,valorile sunt normale...ca sa vezi...azi mi-am dat seama de ceva :)) de faptul ca oglinda de acasa mareste....=)) de ce nu mi-o fi spus nimeni pana acum oare...!!!! azi am fost la facultate sa ma interesez cand am restanta ( am aflat ca fusese pe 1 sept :)) ) si m-am ...reflectat intr-un perete de oglinda........sprea marea mea mirare....eram mai slaba .....muuult mai slaba decat ma pacaleste oglinda de acasa...nu eram cat o vaca!! nu mi-a venit sa cred :)) c proasta sunt.....


asta nu inseamna ca nu vreau sa mai slabesc...inseamna doar ca ma simt muult mai bine psihic...si ca asta mi-a facut ziua mai frumoasa :D

plus colegii...care m-au asaltat cu " Vaaaai ..da ce-ai patit....Doamne cat ai slabit!! Iei superSlim? :)) Stiu...ai facut operatie!" Le-am zis ca nu...am doar grija la ce mananc si incerc cat de cat sa ma misc.Ce bine m-am simtit!...Ah....

Anca,merci pentru articol...e mult mai complex decat ce gasisem eu ...l-am citit atent.Am analizat situatia si am ajuns la urmatoarea concluzie:

1)Daca o tin tot asa nu numai ca o sa ma ingras...voi deveni obezaaaa!!!!
2)Ca din pacate crizele mele au fost determinate de absolut toti stimulii enumerati.

social-->cei din jur care gatesc ,mananca in fata mea si ma roaga sa gust si eu...hai...un pic asa..."nu o sa te ingrasi daca mananci o data"( ba da...o data si inca o data smd )

frustrare--> mi s-a intamplat sa cedez si sa gust ceva...dupa care eram atat de frustrata ,de suparata pe mine ca am mancat incat incepeam sa bag...si sa bag...pana era sa sun la salvare...ca ma durea corpul..pleznea si nu mai puteam respira :))

nervi--> unchiul sta cu noi(fiind casa bunicii) si ma uraste..in fine complicat..tot incearca sa-mi faca viata amara...acum e plecat 2 luni...si vad ca m-am linistit...nu am mai avut nici o criza nervoasa.:)

din cauza depresiei inca nu am mancat....am alte metode mai eficiente:) dar nu mai e cazul ;)

situationala--> este cea mai periculoasa...te ia pe neasteptate..nu intraba nu nimic...te trezesti inconjurat de mancare si ...nu iti sta nimic in cale...ar trebui sa actioneze vointa..dar inca nu am ajuns acolo.

ganduri--> la asta sunt campioana ... daca iau o gura de ceva...gata s-a terminat...mica imbucatura devine motivul....am zis ieri de ex ca mananc o inghetata moana..dupa am vrut sa o dau afara..dar nu am reusit..asa ca ce m-am gandit....mai bag mancare ca sa pot vomita mai usor...

nu ma infometez,nu omit mese...am constant 3 mese si 2 gustari.

inca un pas e facut...am recunoscut cauzele...(macar sunt sincera)

asta era situatia cand am deschis jurnalul.acum sunt mai bine.

nervi-->unchiul e plecat iar mama tot posibilul sa ma vada fericita..calma ,multumita,etc.
social--> nu mai e cazul..nu mai stau in preajma "slabutelor ciugulitoare" iar mama si bunica au inteles claaar ca nu -i de joaca cu mine si nu ma mai imbie...mama chiar mi sa alaturat in dieta doar din solidaritate.A slabit 5 kg.
frustrare--> ok ok ok..am inteles..o gura= criza...atunci e simplu...ori pap ori nu...nu mai gust nici sa stiu ca nu mai vad mancarea respectiva vreodata...
eh..la ganduri sunt inca...tot pe acolo...ma gandesc...si totusi..as putea manca si vomita dupa..hai ca nu-i chiar atat de rau....vomiti si gata( da ,stiu ca nu e bine,stiu ,stiu...incerc sa ma las...) doar ca mor de pofta....viata mea e direct conectata la inghetata.
stational--> nu mai umblu cu bani la mine! doar asa pot fi in siguranta..de multe ori mi se scurg ochii pe vitrine dar daca nu am bani..asta e...


din lista sugestiilor aleg 'stai pe forum"...sau varianta..."suna un prieten"

Din fericire a ma distrage de la mancare...in momentul de fata este deajuns.:D


azi am mancat ok as putea spune

la 6 dim 4 felii de paine din fibre mici si subtiri foc..80 gr 100 kal...pentru ca trebuia sa iau nurofen si nu merge cu fructe sau lapte.

gustarea 1 la 12--> ,100 ml lapte cu fistic =80 kal

pranz ora 4 --> 700 gr portocale...(va mirati probabil cum au incaput..e loc...la o criza am bagat si aprox 3 kg) sa zicem 300 kal

cina ora 19-->compot de mere neindulcit cu putina scortisoara...l-am facut din 3 mere si am papat unul.=sa fie 70 kal? pe acolo...

o sa mai beau zeama de la compot...si apa...azi nu prea am baut lichide...pana acum doar 1 l.

spun cu mandrie ca azi nu am avut ganduri...pacatoase.:D..am fost happy ca incap in niste blugi mici...am fost la masaj anticelulitic..a durut mult mai putin...mi-a zis tipa ca cica am scapat de cea mai mare parte din celulita...mai am cateva insulite.
nu mi-am dorit inghetata...asta datorita lui Nicol30.a ei a fost ideea cu compotul....e extraordinar...l-am mancat fierbinte si chiar mi-a luat gandul de la inghetata.:x:x:x.a fost..cu adevarat delicios si hipocaloric...pe deasupra mai tine si de foame..:D:D merci nicol!

dar pana maine mai e o gramada de timp....se pot intampla muuulte.

ma doare burta.:-s.iau nurofen si ma chircesc putin in pat...poate si deaia nu am pofta de mancare...:)
vreau sa vin in vizita pe la voi...dar nu pot sa mai stau la calc ca doare rau burticu...asa ca revin cand ma mai lasa.

pupici!:-*

ras_cristalin 04 sep 2009 22:15:10

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna, Rori.
Eu ma numesc Iulia, imi pare bine de cunostinta.
Imi pare rau sa aud de problema ta... sper sa fie inceputul sfarsitului acestei situatii.
Daca imi permiti niste sfaturi... incearca sa papi mai multe proteine - peste slab sau la conserva, piept de pui fiert sau la cuptor sau gratar, fasole, soia.
Ceea ce mi-au spus si mie fetele... a fost sa incerc sa mananc cam 1000 de calorii pe zi si sa fac sport. Daca mananci prea putine calorii, intr-adevar slabesti. Insa cand ajungi in faza "de platou" (in care cantarul stationeaza pentru ca organismul s-a acomodat foarte bine cu noua greutate si refuza sa mai slabeasca)... o sa mananci la fel, o sa simti senzatia de foame si nu o sa slabesti. Iar cand ajungi la mentinere, e posibil sa pui kilogramele inapoi. Corectati-ma, slabutelor, daca am explicat gresit... e tarziu si mi se invart cuvintele in fata ochilor.
Un alt instrument foarte util este calculatorul de calorii de pe site. L-ai incercat? Pur si simplu introduci alimentele pe care le consumi, specifici gramajul si masa din care a facut parte (mic dejun, pranz, cina). La sfarsitul zilei vezi exact cate calorii ai papat si cate ai consumat (specifici acolo si cate minute de activitate ai avut). Meniul il poti salva si poti vedea evolutia in timp.
Inca un lucru care pe mine m-a motivat a fost concursul slabutelor de slabit. Cauta mai multe detalii pe forum la sectia concursuri.
Ultimul lucru pe care ti-l sugerez e sa incepi un hobby care consuma mult timp si, de ce nu, calorii. Eu m-am apucat de croitorit.
Spor la treaba si... incearca sa privesti mancarea ca pe un prieten. Asa cum o lingurita de sare da un gust nemaipomenit unei oale de ciorba, asa mancarea sanatoasa si in cantitati normale da o stare nemaipomenita corpului. Un kg de sare in aceeasi oala de ciorba strica... nu? :)
>:D<Curaj !!

mishutza 05 sep 2009 06:54:21

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori,buna dimineata.Si un week-end placut.
Eu cred,.si stiu din experienta proprie ca,cu cat te gandesti mai mult ca faci dieta,ca sa nu mananci,cu atat dezvolti o obsesie mai mare pt mancare.De acum gandese-te ca esti deja slaba,ca ce a mai ramas de dat jos de acum e doar pt ca vrei tu asa,ceea ce a fost de realizat e realizat deja.Iar restul kilogramelor le poti da in timp.Fa-ti un plan de mancare pe a doua zi,dar nu ti-l face fix.Adica,pune-ti pt mic dejun2-3 optiuni,pt pranz tot asa,sa ai de unde alege in momentele cand ai mofturi.Si nu te infometa.Ai chef sa mananci o inghetata odata la 3 zile,cumpara-ti una mica,si manan-o la prima gustare de la micul dejun.Nu o sa te ingrase daca mai faci si ceva sport pe seara.Dar opreste-te la una daca simti ca a doua ti-ar da depresii.Fii mai indulgenta cu tine,esti om si e normal sa ai pofte.Si apoi,ce ai realizat pana acum e deja extrem de mult si de bine.>:D<>:D<>:D<

Rori 05 sep 2009 09:43:35

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna dimineata !

Ras_cristalin-incantata de cunostinta si merci pentru sfaturi.
sunt lacto-vegetariana cam de o luna...insa mananc soia .imi place,e chiar buna.Si peste pap.fac si sport...
in ceea ce priveste caloriile...mi-e foarte frica de ele...nu am mancat de ani de zile (cu exceptia celor 2 sapt in care m-am ingrasat f mult) mai mult de 1000 kal pe zi...cu 1000 oricat m-as chinui nu pot slabi..poate doar ca mentinere.Sport fac..acum de exemplu am venit de la mers + alergat.
o sa incerc totusi sa mananc daca nu alimente mai bogate in calorii macar mai mult cantitativ...legume,fructe...astfel facand sa creasca si nr kal.

Da am incercat calculatorul,il folosesc zilnic..si incerc sa-mi completez si meniul...ieri am luat o pastila de durere de la care am adormit instantaneu pana azi de dim si deaia nu am mai apucat sa scriu.
Nu am intrat in concursul pentru slabit tot din cauza numarului impus de calorii...

mishutza- un weekend placut si tie!
da! azi o sa incerc sami planific..asa cu cateva variante..mesele de maine
cu inghetata asta ma gandeam si eu....una la 3 zile...decat sa ma abtin si sa o iau razna ....
sa shti ca de ieri de cand mi-am acceptat o inghetata din cand in cand...parca mi s-a mai linistit si capsorul.Stau calma pentru ca maine o sa pap inghetata..fara sa fac ceva interzis.
.Fii mai indulgenta cu tine,esti om si e normal sa ai pofte.Si apoi,ce ai realizat pana acum e deja extrem de mult si de bine. Merci!! eu sunt mai grea de cap...toata lumea imi spune dar..eu ma vad tot ca la 56 de kg..am slabit prea repede si nu m-am obisnuit...:)
La 46 m-am decis sa pun poze...socante....de la 56...cu blugii in vine si grasimea revarsata...sa scriu pe ea...2 saptamani de KFC..ca nu mai mananca nimeni de acolo :)) eram pur si simplu gretoasa.

hobby...hm....buna idee...
desi nu prea as avea timp..pe 17 sept plec din tara pentru 3 luni.(o sa scriu in continuare pe forum)
imi iau zborul undeva departe...intr-o tara cu mancare sanatoasa ;) Japonia...soia,peste,orez..hai ca merge..si o inghetata la 3 zile :))

Rori 05 sep 2009 10:22:25

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
plec pana la mega sa iau ceva( care nu e de mancare) si o sa incerc din rasputeri sa imi cumpar ceva bun..cat mai mic si sarac in calorii....pentru ca deh..fara un se poate..poate ecva..legume..sau peste...

Rori 05 sep 2009 11:58:28

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Singura...in megaimage...doar eu...mancarea si 500 de mii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rezultatul...: o bobo solano cu cafea....

ei...asa mai merge...sunt mandra!:D

Slabutelor,multumesc pentru sustinere...fara voi nu as fi reusit!

bine..si alte chestiute sanatoase cum ar fi...o punga de pangasius,conserva de sfecla rosie fara zahar si cu putine calorii,scortisoara sa o pun maine la compotul de mere si un pliculet de 20 de grame de desert pentru diabetici...are 90 kal pe portie...o sa pun multa apa!!! dar asta maine sau poimaine...azi reusesc sa ma abtin :D aaa si spray de muste..ca pentru ala plecasem initial.:)

mi-au mai ramas cativa piticuti ..inca negociem...trebuie sa ma tin ocupata...si pe cat posibil..obosita...am urcat scarile,am facut un dus de 40 min...mi-am facut masaj anticelulitit(in picioare) ,m-am spalat pe cap...acum o sa-mi usuc parul,o sa-l indrept...dupa spal rufe...apoi fac ordine!hm...ce-ar mai fi....cand se face ora fixa mi-am propus sa sar coarda de 500 de ori.sa vedem ce iese..

sa nu credeti ca mi-a fost simplu...sau ca am reusit din prima...am schimbat de cateva ori produsele din cos...am stat 5minute cu nasul in prajituri in final am luat un Bounty pe care am reusit sa-l dau inapoi la casa!..yey....

dienusha 05 sep 2009 12:01:00

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Bravo mai Rori! ASA DA!

Nu-i asa ca te simti mai bine decat daca ai fi mancat 1 kilogram de mancare? :)

dienusha 05 sep 2009 12:13:01

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori zi-mi si mie cum ai facut compotul :D

Rori 05 sep 2009 12:14:08

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 25759)
Bravo mai Rori! ASA DA!

Nu-i asa ca te simti mai bine decat daca ai fi mancat 1 kilogram de mancare? :)

Merci,merci! Foarte bine ma simt..sunt super happy!parca mi-a trecut si pofta de mancare..mi-e sete..si bag apa...
1 kg de mancare...hm...suna tentant....:( glumesc...e mult mai bine....pot sa si respir....nu trebuie sa vomit...etc:D fac progrese!

ras_cristalin 05 sep 2009 18:32:46

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Buna, Rori !
Numarul de calorii impus de concurs este asa, orientativ. Poti manca mai putin de o mie si sa aduni puncte facand sport si masaj :) nici eu nu reusesc in fiecare zi sa pap de 1000 de cal.

Rori 05 sep 2009 23:45:13

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
dienusha ,nu vazusem postul cu compotul...sorry
am pus la fiert 3 mere..doar cu apa....iar la sfarsit am adaugat scortisoara.E mai bun decat mi-am imaginat.:D azi am facut si mere coapte...tot cu scortisoara(sper ca nu ingrasa)

si...facand curat am gasit o poza cu mine,slaba,in costum de baie...si...am lipit-o pe frigider! are mare efect...imi taie pofta de "ceva bun" instant! o vad si nu mai pun mana sa deschid frigiderul!
maine dimineata am programata o inghetata...dar poata o aman pentru poimaine.
apropo..n-am mai vomitat de 2 zile :D
ras cristalin...o sa intru maine la concurs sa vad despre ce e vorba...m-as baga:D
Noapte buna!>:D<

Extasssy 07 sep 2009 08:21:00

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Rori...
Neatza... Serveste si tu o cafea si hai la sueta cu noi...
http://www.caffezingaro.com/images/coffeeArt.png

meapasarica 07 sep 2009 09:03:18

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Neatza Rori>:D<... cum mai stai cu tentatiile?;;)

Sapt frumoasa si usoara:D

karmara 09 sep 2009 16:10:55

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Hey Rori, nu ai mai dat nici un smn pe aici, sper ca esti bine :-s si ca nu ai revenit la vechile obiceiuri.

Banuiesc ca ne citesti in continuare...scrie-ne ceva, orice ar fi.
Ce ai mai papat zilele astea?


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:00:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO