forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Concurs "O luna fara dulciuri" (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/)
-   -   O luna fara zahar si faina alba! (http://forum.slabute.ro/concurs-luna-fara-dulciuri/luna-fara-zahar-faina-alba-10316.html)

aycha 25 sep 2011 08:39:15

O luna fara zahar si faina alba!
 
Am tot citit prin forum despre concursurile "O lună fără dulciuri/pâine".Ce ar fi să concurăm din nou cu noi înşine luptând cu aceşti "dusmani" alăturându-ne şi sutinându-ne aici!

O lună întreagă fără produse pe bază de zahăr sau făină alba:

Alimente nepermise:
-orice produs de patiserie
-dulciurile din comerţ
-sucurile din comerţ
-niciun produs dietetic(dulce) din comerţ deoarece sunt mincinoase şi ingrasa
-paine alba
-paine care contine faina alba
-cereale rafinate...(etc.)

Alimente permise:
-fructe dulci
-dulciuri făcute în casă cu fructe,indulcitori si orice faina inafara de cea alba
-miere,dar nu in exces
-paine integrala (fara gluten si faina alba) deoarece asta este cea mai sanatoasa
-dulceaţa dacă aceasta a fost făcută fără zahar
-câteodata ca sa nu ne lipsim de endorfină,papam 1 bucatica de ciocolata neagra peste 85% cacao:D

Este greu?Ce spuneti?Mi se alătură careva? Sunt sigură că vom avea parte de rezultate nemaipomenite după această perioadă:):x

PS: dacă am gresit ceva in această clasificare a alimentelor permise si nepermise,corectati-ma sau adaugati ceva:)

TheNext 25 sep 2011 09:39:40

re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Buna Aycha! Voiam sa te felicit sincer pentru ca ai reusit sa "te tii de slabit" :) . Apoi sa-ti spun parerea mea despre "o luna fara dulciuri/paine". E o sfida de ditamai interesul si poate acum 5 kile (la mine) m-ai fi gasit printre adepti. Adica eram aia care striga sus si tare ca pana la 70 de kile nu pun limba pe nici un fel de zahar sau derivati, fainoase etc... Dar! Am invatat ca oricata vointa ai avea si chiar daca reusesti, nu cred ca e bine! Pentru ca noi trebuie sa ne pregatim sa slabim pentru viata, sa ne educam obiceiurile alimentare pentru tot restul vietii. Sa nu gusti sau sa nu ai zile de alimentatie gresita, pentru mine e imposibil si cred ca pentru toata lumea devine la un moment dat frustrant. Dar nu ma refer cand esti odihnit si ai tot timpul sa-ti prepari acasa meniurile, ma refer la ziua cand ajungi cine stie in ce loc, obosita si cu o foame de lup si bunataturi toate din faina alba, zahar si grasimi. :D Din punctul meu de vedere rezisti la cursa lunga numai daca o zi pe saptamana gusti din ceva nepermis (la mine au fost 3 zile si am "gustat" din mai multe :D) Dar tot am slabit! Cred ca e foarte important sa ne educam in asa fel incat sa gusti si sa te opresti la timp. Rezistenza pentru o saptamana - doua, poate! Ca eu atat am reusit. Dar am invatat ca nu duce la nimic bun. De-asta si "dieta" mea nu e strict Monti: ma gandesc mereu "pot sa fac asta toata viata?" adica sa calculez calorii? Nu! Atunci nu o fac. Se intampla sa nu am iaurt 0,1% grasimi in casa pt. toata viata? Da! Atunci mananc sau gatesc cu acela nedegresat. Si asa mai departe. Restrictiile te fac sa slabesti, e adevarat! Dar pentru scurt timp! Parerea mea! :)

aycha 25 sep 2011 10:50:24

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Parerea ta este una foarte buna si mă ajută.Eu fac mai multe experimente pe mine(incerc sa nu fie periculoase) incat sa ma dezvat pe viaţa de alimentele acestea nesanatoase de care m-am atasat mult prea mult!pana acum am reusit sa renunt la multe,nu a fost usor,recunosc!Frustrarea de care spui tu,cateodata ma ucide...dar nu spun ca nu mai gust nimic niciodata.Vreau doar sa ma educ de mică înspre cele bune desi calc strâmb mereu,merg mai departe!(si in cele cu slabitul am cazut intr-o extrema de abia am iesit-infometarea..dar mi-am revenit)

Acest "concurs" reprezinta pentru mine un "recovery" dupa un abuz alimentar care mi-a facut foarte mult rau(o nunta).Am facut asta public deoarece mai pot fi persoane care sa mi se alature:D

GinaViesianu 25 sep 2011 15:08:02

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

just21 25 sep 2011 17:57:06

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 800976)
Am tot citit prin forum despre concursurile "O lună fără dulciuri/pâine".Ce ar fi să concurăm din nou cu noi înşine luptând cu aceşti "dusmani" alăturându-ne şi sutinându-ne aici!

O lună întreagă fără produse pe bază de zahăr sau făină alba:

Alimente nepermise:
-orice produs de patiserie
-dulciurile din comerţ
-sucurile din comerţ
-niciun produs dietetic(dulce) din comerţ deoarece sunt mincinoase şi ingrasa
-paine alba
-paine care contine faina alba
-cereale rafinate...(etc.)

Alimente permise:
-fructe dulci
-dulciuri făcute în casă cu fructe,indulcitori si orice faina inafara de cea alba
-miere,dar nu in exces
-paine integrala (fara gluten si faina alba) deoarece asta este cea mai sanatoasa
-dulceaţa dacă aceasta a fost făcută fără zahar
-câteodata ca sa nu ne lipsim de endorfină,papam 1 bucatica de ciocolata neagra peste 85% cacao:D

Este greu?Ce spuneti?Mi se alătură careva? Sunt sigură că vom avea parte de rezultate nemaipomenite după această perioadă:):x

PS: dacă am gresit ceva in această clasificare a alimentelor permise si nepermise,corectati-ma sau adaugati ceva:)

Hello aycha!!;;)imi place ideea ta!Eu te sustin, si eu vreau sa renunt o luna la dulciuri si paine.Cu dulciurile nu prea am probleme ca nu pap decat ff rar, dar am o preblema cu painea si vreau sa scap de ea..De cand ne apucam??;;);;);;):)

aycha 25 sep 2011 19:27:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801215)
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

Mă bucur nespus că mi te alături!Eu am inceput de astazi:D,iar in privinta wheatcackesurilor....daca sunt cu faina alba si zahar interzis!

aycha 25 sep 2011 19:29:27

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 801280)
Hello aycha!!;;)imi place ideea ta!Eu te sustin, si eu vreau sa renunt o luna la dulciuri si paine.Cu dulciurile nu prea am probleme ca nu pap decat ff rar, dar am o preblema cu painea si vreau sa scap de ea..De cand ne apucam??;;);;);;):)

Hey,eu zic să incepi de maine şi la paine nu trebuie sa renunti!Cauta si cumpara paine integrala fara continut de faina alba:D

GinaViesianu 25 sep 2011 19:36:40

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801345)
Mă bucur nespus că mi te alături!Eu am inceput de astazi:D,iar in privinta wheatcackesurilor....daca sunt cu faina alba si zahar interzis!

Nu au...sunt simple...din grau expandat.. Chiar aveam nevoie de o provocare, si a venit la momentul potrivit! La finalul fiecarei zile ne vom posta meniurile aici?

just21 25 sep 2011 20:08:35

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801215)
Trece-ma si pe mine pe lista ta! Coincid oarecum povestile noastre (tot nunta, tot exces) plus niste pastilute care ma ”ajuta ” sa mai strang cateva kg.
De maine incepem sau de la urmatoarea masa?
A ! Si Wheatcakes am voie?

AI folosit pastile??..Te intreb pt ca si eu am ajuns la ideea sa incep sa folosesc pastile de slabit.AM ajuns intr-o situatie disperanta pt mine si de aceea i-au in calcul si ideea pastilelor.Ce parere ai despre ele?

just21 25 sep 2011 20:10:55

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801348)
Hey,eu zic să incepi de maine şi la paine nu trebuie sa renunti!Cauta si cumpara paine integrala fara continut de faina alba:D

De maine incep!!Pai painea o consum integrala sau neagra ,dar tot vreau sa renunt la ea, pt ca ea imi incetineste slabitul.Am renuntat la ea in urma cu un an.Nu am pus deloc paine in gura, dar am trecut prin perioade de binge si de atunci nu pot scapa de gustul painii.Incerc sa ma reeduc, dar e foarte greu.Totusi imi place provocarea aceasta asa ca intra si la mine renuntarea la paine.;;)

Alexik 25 sep 2011 20:24:49

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
here i am!!!:)

BornCrank 25 sep 2011 20:42:32

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Hello!

Sunt si eu la apel aici de maine, dar nu vreau sa folosesc nici un fel de faina, am sa mananc fulgi de ovaz, iar abatere o sa am: ciocolata neagra, as vrea sa zic ca nu, dar nu vreau sa ma mint singura.

Succes fetelor!!!

GinaViesianu 25 sep 2011 21:58:42

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 801377)
AI folosit pastile??..Te intreb pt ca si eu am ajuns la ideea sa incep sa folosesc pastile de slabit.AM ajuns intr-o situatie disperanta pt mine si de aceea i-au in calcul si ideea pastilelor.Ce parere ai despre ele?

NU! Nu din acelea..mi-a prescris medicul niste anticonceptionale mai incarcate hormonal..
Iar in legatura cu pastilele de slabit, sa stii ca nu te sfatuiesc...In primul rand, daca ar fi asa eficiente...si FARA REPERCURSIUNI le-ar folosi toata lumea...
Si in al2-lea rand...o prietena le-a folosit, si nu era ok...de genul ametea cand se ridica din pat...
Sfatul meu e sa nu incerci, oricat de disperata ar fi situatia ta.. TIMPUL si PERSEVERENTA dau rezultate mai bune decat orice altceva

Mult Succes!>:D<

GinaViesianu 25 sep 2011 22:00:12

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 801391)
Hello!

Sunt si eu la apel aici de maine, dar nu vreau sa folosesc nici un fel de faina, am sa mananc fulgi de ovaz, iar abatere o sa am: ciocolata neagra, as vrea sa zic ca nu, dar nu vreau sa ma mint singura.

Succes fetelor!!!

Parca avem voie cioco neagra..sau:-/...daca nu, I”m doomed, ca si eu pap o patratica zilnic:-s

Deliutza 26 sep 2011 07:11:49

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Ma bag si eu :-P
Voi incerca sa pap cioco neagra atunci cand situatia este critica, sau miere de albine! Si mamaliga :D este ok?

Tina 26 sep 2011 08:03:38

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Ma bag si eu ca prea mi-am luat-o-n cap!

GinaViesianu 26 sep 2011 11:16:28

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Hello, fete ambitioase! Apropos de lupta contra dulce...eu abia azidimineata am descoperit minunea aceea numita PORRIDGE...yum yum..si n-are nici zahar, nici faina...
A! si mi-am luat si struguri pt a face o dulceata, dat fiind faptul ca nu avem voie gemulet din comert, dietetic sau nu.. Ideea e ca nu prea stiu cum sa o fac, dar ma voi descurca eu;)
Ziua voastra cum a inceput?

BornCrank 26 sep 2011 11:57:58

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801418)
Parca avem voie cioco neagra..sau:-/...daca nu, I”m doomed, ca si eu pap o patratica zilnic:-s

Da avem voie, dar eu nu vreau sa mananc zilnic, prefer sa stagnez si sa mananc multe fructe. :)

GinaViesianu 26 sep 2011 12:02:15

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Si mie imi plac fructele tare mult, numai ca ma cam foarte baloneaza:-s..asa ca voi manca 1 fruct pe zi+ cioco neagra(o sa incerc totusi nu zilnic)...

BornCrank 26 sep 2011 12:02:28

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801814)
Hello, fete ambitioase! Apropos de lupta contra dulce...eu abia azidimineata am descoperit minunea aceea numita PORRIDGE...yum yum..si n-are nici zahar, nici faina...
A! si mi-am luat si struguri pt a face o dulceata, dat fiind faptul ca nu avem voie gemulet din comert, dietetic sau nu.. Ideea e ca nu prea stiu cum sa o fac, dar ma voi descurca eu;)
Ziua voastra cum a inceput?

Buna! Da, si mie imi place, e f bun si sanatos, eu mananc cam des porridge.
N-am facut dulceata din struguri, nu stiu sa-ti spun, dar am facut gem din nectarine si prune si iese delicios fara zahar, daca il lasam mai mult iesea dulceata, mai ales din prune. La mine a inceput bine, am mancat porridge, peste 2 h mananc, dar sunt plina de la porridge si tot mananc. :( Imi tine de foame si tot mananc. Trist, dar de 2-3 luni mananc mult prea mult.
Vrei sa-l faci pt acum?

BornCrank 26 sep 2011 12:05:42

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801877)
Si mie imi plac fructele tare mult, numai ca ma cam foarte baloneaza:-s..asa ca voi manca 1 fruct pe zi+ cioco neagra(o sa incerc totusi nu zilnic)...

Vezi tu, poate n-ai pofta si n-o sa papi zilnic.

GinaViesianu 26 sep 2011 12:07:30

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 801878)
Buna! Da, si mie imi place, e f bun si sanatos, eu mananc cam des porridge.
N-am facut dulceata din struguri, nu stiu sa-ti spun, dar am facut gem din nectarine si prune si iese delicios fara zahar, daca il lasam mai mult iesea dulceata, mai ales din prune. La mine a inceput bine, am mancat porridge, peste 2 h mananc, dar sunt plina de la porridge si tot mananc. :( Imi tine de foame si tot mananc. Trist, dar de 2-3 luni mananc mult prea mult.
Vrei sa-l faci pt acum?

Da, as vrea sa il fac deseara, ca de maine sa il am gata...nu prea mult, dintr`un kg ma gandeam la inceput...1 borcanel cam asa...numai ca nu prea stiu cum se comporta strugurii la fierbere...tu ai pus numai fructele, asa-i?
Mai, eu as mai fi mancat, dar tot porridge:)) ...dar m-am abtinut...
Cantitativ sa stii ca si eu mananc mult, dar faptul ca sunt mancacioasa m-a invatat sa aleg alimente mai slab calorice..

BornCrank 26 sep 2011 12:18:24

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801885)
Da, as vrea sa il fac deseara, ca de maine sa il am gata...nu prea mult, dintr`un kg ma gandeam la inceput...1 borcanel cam asa...numai ca nu prea stiu cum se comporta strugurii la fierbere...tu ai pus numai fructele, asa-i?
Mai, eu as mai fi mancat, dar tot porridge:)) ...dar m-am abtinut...
Cantitativ sa stii ca si eu mananc mult, dar faptul ca sunt mancacioasa m-a invatat sa aleg alimente mai slab calorice..

Am crezut ca-l vrei pt la iarna.
Eu am facut din 2-3 kg de nectarine si a iesit ceva ( dar n-am mancat eu:D), am curatat nectarinele de coaja si samburi, le-am taiat in bucatele, le-am lasat asa cateva ore, dupa care le-am fiert la foc mic, cand s-au fiert le-am dat prin robot, am mai lasat putin si gata gemul.
Dar prunele nu le-am curatat de coaja, am bagat si suc de lamaie proaspat stors.

Daca n-ai inteles ceva sa-mi zici, am scris asa in mare, ma imbrac sa plec... :)

GinaViesianu 26 sep 2011 12:45:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 801901)
Am crezut ca-l vrei pt la iarna.
Eu am facut din 2-3 kg de nectarine si a iesit ceva ( dar n-am mancat eu:D), am curatat nectarinele de coaja si samburi, le-am taiat in bucatele, le-am lasat asa cateva ore, dupa care le-am fiert la foc mic, cand s-au fiert le-am dat prin robot, am mai lasat putin si gata gemul.
Dar prunele nu le-am curatat de coaja, am bagat si suc de lamaie proaspat stors.

Daca n-ai inteles ceva sa-mi zici, am scris asa in mare, ma imbrac sa plec... :)

pai pt iarna nu trebuie conservant? sau sterilizezi borcanele? eu am zis sa nu risc ca poate nu iese nimic:))

aycha 26 sep 2011 13:25:13

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801355)
Nu au...sunt simple...din grau expandat.. Chiar aveam nevoie de o provocare, si a venit la momentul potrivit! La finalul fiecarei zile ne vom posta meniurile aici?

ar fi o idee buna sa le postam...cred:D

aycha 26 sep 2011 13:26:52

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 801377)
AI folosit pastile??..Te intreb pt ca si eu am ajuns la ideea sa incep sa folosesc pastile de slabit.AM ajuns intr-o situatie disperanta pt mine si de aceea i-au in calcul si ideea pastilelor.Ce parere ai despre ele?

nu,NU am folosit pastile!si chiar daca am intrat in faza de platou,nici nu am de gand sa incerc deoarece la varsta noastra,a tinerilor...metabolismul este precum un bumerang si riscam sa ne ingrasam dublu.

aycha 26 sep 2011 13:28:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801418)
Parca avem voie cioco neagra..sau:-/...daca nu, I”m doomed, ca si eu pap o patratica zilnic:-s

Da,avem voie ciocolata cu peste 85% cacao,dar zilnic deja incetineste slabirea!

aycha 26 sep 2011 13:30:14

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de Deliutza (Post 801534)
Ma bag si eu :-P
Voi incerca sa pap cioco neagra atunci cand situatia este critica, sau miere de albine! Si mamaliga :D este ok?

da,putem papa mamaliga,dar nu foarte des deoarece este bogata in carbo.Si uite o chestie interesanta ce a zis-o nutritionistul: mamaliga calda/fierbinte ingrasa!trebuie mancata rece:-/

aycha 26 sep 2011 13:31:37

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801814)
Hello, fete ambitioase! Apropos de lupta contra dulce...eu abia azidimineata am descoperit minunea aceea numita PORRIDGE...yum yum..si n-are nici zahar, nici faina...
A! si mi-am luat si struguri pt a face o dulceata, dat fiind faptul ca nu avem voie gemulet din comert, dietetic sau nu.. Ideea e ca nu prea stiu cum sa o fac, dar ma voi descurca eu;)
Ziua voastra cum a inceput?

a inceput cu lacrimi si nervi cand am realizat ca am stagnat in greutate!!!!!!

BornCrank 26 sep 2011 13:42:30

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 801942)
pai pt iarna nu trebuie conservant? sau sterilizezi borcanele? eu am zis sa nu risc ca poate nu iese nimic:))

N-am incercat fara. :) Nu risca. Fa-ti cate putin, mi-ai facut pofta de gem cu toate ca nu le am cu gemul, prefer ciocolata. :))

BornCrank 26 sep 2011 13:46:43

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801995)
a inceput cu lacrimi si nervi cand am realizat ca am stagnat in greutate!!!!!!

Heeeey!!! Relaxeaza-te!!! Uita-te si tu cat ai slabit, ai slabit f mult intr-un timp scurt, da-i corpului o sansa! Lasa-l sa se acomodeze cu greutatea ta. Daca iti vezi de treaba, o sa vezi si rezultate. Vointa vad ca ai (din moment ce ai slabit), dar iti lipseste rabdarea. :P
Si acum te intreb...dc vrei sa mai slabesti? Esti inalta, ai o greutate f buna. Sunt convinsa ca la inaltimea si greutatea de acum, arati tare bine!

GinaViesianu 26 sep 2011 13:47:17

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 802001)
N-am incercat fara. :) Nu risca. Fa-ti cate putin, mi-ai facut pofta de gem cu toate ca nu le am cu gemul, prefer ciocolata. :))

Alta data mi-ar fi parut rau ca ti-am facut pofta, acuma nu-mi pare ca stiu ca ai dietetica:* :))

aycha 26 sep 2011 13:48:57

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de BornCrank (Post 802005)
Heeeey!!! Relaxeaza-te!!! Uita-te si tu cat ai slabit, ai slabit f mult intr-un timp scurt, da-i corpului o sansa! Lasa-l sa se acomodeze cu greutatea ta. Daca iti vezi de treaba, o sa vezi si rezultate. Vointa vad ca ai (din moment ce ai slabit), dar iti lipseste rabdarea. :P
Si acum te intreb...dc vrei sa mai slabesti? Esti inalta, ai o greutate f buna. Sunt convinsa ca la inaltimea si greutatea de acum, arati tare bine!

Am picioarele groase,mai ales gambele şi am burticăăă:( deci nu arat bine!

GinaViesianu 26 sep 2011 13:53:50

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 801995)
a inceput cu lacrimi si nervi cand am realizat ca am stagnat in greutate!!!!!!

Hei, e doar o zi...rezultatele nu se vad de la o zi la alta:* ..Sunt sigura ca dupa saptamana asta vom fi toate multumite de rezultatele noastre... Plus, a stagna, nu inseamna a creste, so chillax >:D<
Si nu stiam de treaba cu mamaliga:-?

GinaViesianu 26 sep 2011 13:55:01

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 802008)
Am picioarele groase,mai ales gambele şi am burticăăă:( deci nu arat bine!

Gambele de obicei se poate sa fie asa si din cauza muschiuletilor...la mine de ex, sunt destul de dezvoltati muschiuletii acolo, esti sigura ca nu`i vba de asta?

BornCrank 26 sep 2011 14:24:19

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 802007)
Alta data mi-ar fi parut rau ca ti-am facut pofta, acuma nu-mi pare ca stiu ca ai dietetica:* :))

:)):))
Te pup si eu!:-* Daca faci gem/dulceata sa-mi zici si mie cum ti-a iesit din struguri.

Citat:

Anterior postat de aycha (Post 802008)
Am picioarele groase,mai ales gambele şi am burticăăă:( deci nu arat bine!

Pun pariu cu tine ca n-ai picioare groase? :P Esti inalta, slaba, circumferinta coapsei e mica, talie mica, mai zic?

just21 26 sep 2011 14:28:59

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Hei fetele!CE mai faceti?Vreau sa va spun ca la mine a trecut prima zi ff bine.Am refuzat ciocloata milka cu alune!!!\:D/\:D/si nu am papat paine.\:d/...Apropae jumate de zi fara paine!!!E minunat pt mine..Cealalta jumatatate trece repde pt ca sunt ocupata cu invatatul.Dar eu tin dieta rina si azi avand carbo am papat paste din porumb.Dar vreau sa le elimin si pe acelea...
Off..daca ar exista o dieta care sa fie saraca in carbo ca si South beach sau dunkan dar sa permita consumul de fructe(mere mai ales) ar fii foarte bine..Low carb imi fac cel mai bine la silueta, dar fara fructe e cam greu la mine...Pot renunta la orice dar nu si la mere!!!:((:((:((rezist cat rezist dar apoi ...

GinaViesianu 26 sep 2011 14:34:11

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 802036)
Hei fetele!CE mai faceti?Vreau sa va spun ca la mine a trecut prima zi ff bine.Am refuzat ciocloata milka cu alune!!!\:D/\:D/si nu am papat paine.\:d/...Apropae jumate de zi fara paine!!!E minunat pt mine..Cealalta jumatatate trece repde pt ca sunt ocupata cu invatatul.Dar eu tin dieta rina si azi avand carbo am papat paste din porumb.Dar vreau sa le elimin si pe acelea...
Off..daca ar exista o dieta care sa fie saraca in carbo ca si South beach sau dunkan dar sa permita consumul de fructe(mere mai ales) ar fii foarte bine..Low carb imi fac cel mai bine la silueta, dar fara fructe e cam greu la mine...Pot renunta la orice dar nu si la mere!!!:((:((:((rezist cat rezist dar apoi ...

Hey! Felicitari pentru vointa, nu`i asa ca te simti minunat? In legatura cu dieta , eu de azi sunt monti! Am o dieta bazata preponderent pe proteine, dar pap in fiecare zi un fruct cu min 30 min inainte de masa sau la 2 ore dupa masa...eu zic ca imbina binisor ce iti doresti:-/..
Revenind la topicul nostru, mmm, pasteee..Suna bine ziua ta...Papa bun si fara abateri;)

just21 26 sep 2011 14:39:37

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de GinaViesianu (Post 802039)
Hey! Felicitari pentru vointa, nu`i asa ca te simti minunat? In legatura cu dieta , eu de azi sunt monti! Am o dieta bazata preponderent pe proteine, dar pap in fiecare zi un fruct cu min 30 min inainte de masa sau la 2 ore dupa masa...eu zic ca imbina binisor ce iti doresti:-/..
Revenind la topicul nostru, mmm, pasteee..Suna bine ziua ta...Papa bun si fara abateri;)

Da ma simt minunat!..E asa bine sa stiu ca nu am pus gura pe acel "drog".Cu exceptia pastelor.De fiecare data cand pap ceva cu multi carbo ma simt prost.Oricum recuperez prin sport si nici nu am papat mult.
E tare greu sa scapi de prostele obiceiuri si sa te inveti cu unele corecte si sanatoase.
Dar voi reusi, incet incet.De data asta vreau sa fac totul corect si fara greseli.In fond am doar 7 kg de dat jos.Pana la craciun cu o alimentatie sanatoasa si sport sper sa revin.Nu mai vreau nici faze de anorexie si nici de binge!;;);;)
Asa ca primul pas e facut..Mai trebuie doar sa continui asa.

GinaViesianu 26 sep 2011 14:43:40

Re: O luna fara zahar si faina alba!
 
Citat:

Anterior postat de just21 (Post 802046)
Da ma simt minunat!..E asa bine sa stiu ca nu am pus gura pe acel "drog".Cu exceptia pastelor.De fiecare data cand pap ceva cu multi carbo ma simt prost.Oricum recuperez prin sport si nici nu am papat mult.
E tare greu sa scapi de prostele obiceiuri si sa te inveti cu unele corecte si sanatoase.
Dar voi reusi, incet incet.De data asta vreau sa fac totul corect si fara greseli.In fond am doar 7 kg de dat jos.Pana la craciun cu o alimentatie sanatoasa si sport sper sa revin.Nu mai vreau nici faze de anorexie si nici de binge!;;);;)
Asa ca primul pas e facut..Mai trebuie doar sa continui asa.

Corect! o gandire minunata! Ce sport faci?
Si eu m-am indragostit deja de senzatia asta de bine...de ne-durere de stomac, nici de foame, nici de prea multa mancare..
Eu in momentul asta sunt ca un copil mic...abia astept sa se faca 5 sa pap patratica mea de cioco neagra...:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:55:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO