forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

Q88 25 iul 2013 13:11:25

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Buna fetelor!

Raportul pentru azi:
MD: branza degresata cu 1 lingurita cacao, 1 baton cu fulgi de ovaz
P: musaca de dovlecei cu carne de curcan, 4 piersici mici, 1 cafea din orz
C: piure de dovlecei cu branza
Azi am facut 31 min exercitii pentru abdomen si 23 min exercitii cardio cu gantera

Bubule multumesc inca odata pentru fitnessblender; azi mi-a placut foarte mult pentru ca nu s-au repetat exercitiile si am simtit ca lucreaza.

Sonia bine ai venit in gasca!
Depinde de tine daca bei cafea sau nu.
Din pacate eu fara cafea nu pot sa fac nimic toata ziua si ma doare cumplit capul.
Gandeste-te ca in general abaterile sunt permise dimineata cand glicemia e mica fata de alte momente ale zilei.

Sa va traiasca bebelusii fetelor!

Otilia, Lidiuta bicicliti! Nu dati vina pe caldura!

Cantarul nu arata modificari semnificative, asa ca nu mapot lauda pe aces plan, dar se observa o diferenta la colaceii de pe burta.
Asa ca azi sunt increzatoare si mai sigura ca aceasta e calea: Monti + sport
Sa aveti o zi frumoasa!

sonia 25 iul 2013 14:11:24

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Tocmai am terminat de citit cartea lui Monti. Am vazut ca unele dintre voi consuma fructe la masa (la mic dejun sprte ex); in carte scrie ca nu e permis. Fructele trebuie mancate fie cu jumatate de ora inainte de masa, fie cu 4 ore dupa.
Inca ceva: imi poate spune cineva daca - la micul dejun - pot manca paine integrala cu salata de vinete (fara ulei sau maioneza, bineinteles), sau de exemplu paine cu zacusca (la fel, fara ulei) ? In carte nu am gasit nicaieri combinatii de genul...care mie mi s-ar parea destul de logice.

lidiuta 25 iul 2013 14:15:39

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Cristina, esti tare cuminte, sa nu-ti fie de deochi!:)
In locul tau as manca si doua gustari compuse din fructe si/sau migdale sau nuci. Si mi-as lua si bicicleta, sa stii ca nu e plictisitor sa pedalezi, ...mai o muzica sau film sa treaca timpul repede si timpul pe bici chiar trece repede! Am inteles insa ca din lipsa de spatiu nu poti sa iti iei acum.
Oricum, mai ai putin si scapi de stres, noi te sustinem!

VAmedeea 25 iul 2013 16:00:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de sonia (Post 1282941)
Tocmai am terminat de citit cartea lui Monti. Am vazut ca unele dintre voi consuma fructe la masa (la mic dejun sprte ex); in carte scrie ca nu e permis. Fructele trebuie mancate fie cu jumatate de ora inainte de masa, fie cu 4 ore dupa.
Inca ceva: imi poate spune cineva daca - la micul dejun - pot manca paine integrala cu salata de vinete (fara ulei sau maioneza, bineinteles), sau de exemplu paine cu zacusca (la fel, fara ulei) ? In carte nu am gasit nicaieri combinatii de genul...care mie mi s-ar parea destul de logice.

Fetele care scriu si fructe la md la asta se refera, intai fructe, dupa un sfert de ora, 20 de minute, cafeaua sau ce mai au ele.

Combinatiile tale sunt ok pt micul dejun.:-*

floricica0vesela 25 iul 2013 16:36:21

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Buna fetelor.

eu sunt bine, vesti importante nu am.
pe tata l-au trimis acasa de la Cluj, nu ii pot face deocamdata nimic.
daca il opereaza la inima, pierde piciorul, daca il opereaza la picior, nu ii rezista inima.
deci acuma este acasa, trebuie sa se interneze sa faca un tratament cu perfuzii, in speranta ca in 2 saptamani sa reuseasca sa-i dizolve cheagul din picior, ca sa se poata intervenii la inima. daca nu......nu se stie :-/:-/:-/:-/:-/

munca e ok, ne obisnuim si eu si batranica lui mama.
ei ii e dor de mama, ca ea i le facea toate pe plac si repede, eu inca invat si ma misc mai incet.
ea saraca tot vrea sa ma ajute, dar trebuie sa o pazesc ca deja s-a ars la un deget, a avut o besica mare, asa ca acuma stau cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu pateasca ceva.
in rest o mai duc la un concert, o mai invatv sa trimita email-uri, mai gradinarim, am facut si gem de caise impreuna.....ce mai, suntem pline de activitati.

acu, eu m-as apuca de regim, dar nu prea pot, ca mananc cu ea, si facem cate 3-4 feluri de mancare in fiecare zi :-o
am zis ca o sa merg sa-mi iau wasa pentru micul dejun, macar painea sa o scot din meniu, ca pastele nu am cum
mai stam o saptamana in oras, apoi mergem la munte aproape o lun, abia astept, ca e tare tare cald zilele astea

gata, fug, ca sunt la frate-meu, am venit sa-i fac si lui ceva curatenie, peste cateva zile ii vine si prietena inapoi din Ro si apoi scap si de el :D

Sonia, bine ai venit! >:D<>:D<>:D<>:D<
intreaba aici la fete tot ce e neclar, cartile alea nu sunt foarte usor de digerat, dar fetele au sa-ti raspunda din experienta lor.

Emi, cum te mai simti?

o zi minunata tuturor

sonia 25 iul 2013 17:53:29

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Multumesc muuuult de clarificari >:D<>:D<>:D<
O singura chestie mai vreau sa va intreb, ca sa imi fie totul 100% clar. Nu am vazut nicaieri in carte specificandu-se explicit ca lipidele se pot combina cu alte glucide cu index mic, cu exceptia legumelor. Spre exemplu, am vazut pe site-ul acesta multe retete gen clatite sau rulade etc. cu faina integrala/de naut + lipide,recomandate in faza 1 (de ex: clatite cu pui si ciuperci...). Eu din carte am inteles ca aceasta combinatie nu ar fi chiar ok in faza 1. Monti specifica destul de clar pastele integrale, orezul integral si in general fainoasele integrale etc., combinate cu lipide, sunt doar pentru faza 2. Pentru faza 1, se combina cel mult cu legume. De asemenea, spune ca pranzul si - de preferinta si cina - trebuie sa fie proteino - lipidice (proteine + legume si atat). Poate n-am citit eu bine, am rugamintea sa ma ajutati cu o lamurire, nu as vrea sa mananc nimic "gresit", cu atat mai putin la inceput. Multumesc mult de tot :):x

floricica0vesela 25 iul 2013 18:10:55

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Sonia, lipidele se pot combina cu orice aliment care are IG pana in 35, cum este cazul fainii de naut, de soia sau Slabesti mancand. cu aceste fainuri de pot face clatite cu ou, lapte, umplute orice materie lipidica.
de asemenea se pot face clatite din faina integrala (IG 45 parca) cu lapte degresat, albus de ou (fara ulei insa) si umplute cu gem fara zahar sau branza degresata si indulcitor.

floricica0vesela 25 iul 2013 18:19:11

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Monti de asemenea recomanda 2-3 cine pe saptamana glucidice, formate doar din legume, sau paste integrae, orez.

de regula, atunci cand se mananca MD lipidic (oua, branza, etc), care e recomandat de 2 ori pe saptamana, se mananca cina glucidica, pentru a se evita un consum prea mare de grasimi. nu este insa obligatoriu, ci doar recomandat

multe dintre fete, printre care si subsemnata, mancam chiar mai des MD lipidic, eu slabesc mai bine daca reduc carbohidratii, si in special slabesc bine cand reduc lactatele cu zer, gen lapte, iaurt, la minim.
de regula, mai ales vara, am mancat multa branza maturata (telemea, feta) si cascaval (eu mai rar, prefer telemeaua) si am slabit foarte bine

fiecare suntem diferiti, stiu fete care isi faceau cornuri din faina integrala si fructe uscate, le mancau zilnic dimineata, si au slabit foarte frumos.
eu nu am reusit sa slabesc cu ele, ci doar cand m-am limitat la wasa sau oua la MD, daca mananc zilnic fructe uscate si fainoase nu am nici un rezultat.
trebuie sa vezi exact cum functioneaza organismul tau si la ce raspunde cel mai bine.

multa bafta

floricica0vesela 25 iul 2013 18:23:42

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
gata fetelor, eu trebuie sa plec.

cat il priveste pe domnul Monti, am ajuns la concluzia ca vreau sa tin iar vreo 6 luni, un an de regim strict, cum am tinut inainte, ca sa mi se regleze organismul, altfel doar ma amagesc cu cateva zile bune, apoi abateri, apoi iar cateva zile bune.
nu imi reactioneaza oganismul.
asa ca am o luna sa imi adun fortele, sa fac trecerea usor usor spre combinarea corecta a alimentelor ( nu am cum sa tin ca lumea pana sunt in locul mamei) sa ma dezobisnuiesc de paine si alte minuni, si apoi sa trag tare cateva luni, ca deja nu se mai poate, ma simt grea, fara energie, balonata mai mereu

butterfly30 25 iul 2013 19:33:51

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
sonia, cum se numeste cartea lui monti pe care ai citit-o tu? te intreb pentru ca unele sunt mai clare, mai explicite, iar altele sunt mai multniste rezumate. eu am citit 4 dintre ele, si Mananc, slabesc si ma mentin e dupa mine cea mai buna. desi si pe aceea eu am citit-o de muuuuulte ori pana m-am lamurit. oricum, daca mai ai intrebari te lamurim noi cat putem.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:45:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO