forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta South Beach (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/)
-   -   Dieta South Beach faza I (etajul 2) (http://forum.slabute.ro/dieta-south-beach/dieta-south-beach-faza-i-etajul-2-a-7507.html)

Marietta 12 ian 2011 21:10:19

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Buna seara la toate fetele de aici.
Vreau sa va felicit in primul rand pentru ambitia voastra...as vrea si eu sa fiu ca alta data...acum stau foarte prost la acest capitol...cred ca de stres, asa-mi gasesc mereu motive:(
Am mai tinut SB anul trecut cu rezultate foarte bune...dar intre timp am mai pus pe mine din cauza faptului ca mananc foarte dezordonat...la orice ora si foarte multe prostii pline de calorii si cu valoare nutritionala 0...de aici si dureri de cap, de stomac, greata si mai ales o stare generala foarte proasta.

De sport nici nu mai vorbesc...dar sunt constienta ca gresesc, si vreau sa-mi indrept greselile. Trebuie sa scap de 4-5 kg...dar mai ales vreau sa mananc regulat si sa fac si sport de min 3 ori pe saptamana.

Am cartea cu SB si de maine voi intra si eu aici ca sa dau raportul. Noapte buna.

Anorien 12 ian 2011 21:11:52

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 471769)


Oua, lapte/iaurt sau carne nu mananci? Poti incerca sa mananci branza de vaci degresata sau sa o folosesti la gatit. Eu fac buseuri cu legume, oua si branza de vaci si sunt ft bune la gust. :)

He he inseamna ca al tau e un slabutz :D al meu s-a ingrasat odata cu mine, ca doar eu am gatit pt amandoi si nu i-am pus lui portii mai mici ca mie :))

Am vazut ca mananci buseuri si ai si cateva retete in portal. Cam cum sunt? N-am mancat niciodata, in speta aceasta reteta Calorii: Mancaruri: Buseuri cu dovlecei, South Beach (faza 1) - Calculator calorii - Slabute.ro, albusurile se bat spuma ca la prajituri, sau asa mai putinel?

ramo0215 12 ian 2011 21:13:27

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
[QUOTE=Marietta;471782]Buna seara la toate fetele de aici.
Vreau sa va felicit in primul rand pentru ambitia voastra...as vrea si eu sa fiu ca alta data...acum stau foarte prost la acest capitol...cred ca de stres, asa-mi gasesc mereu motive:(
Am mai tinut SB anul trecut cu rezultate foarte bune...dar intre timp am mai pus pe mine din cauza faptului ca mananc foarte dezordonat...la orice ora si foarte multe prostii pline de calorii si cu valoare nutritionala 0...de aici si dureri de cap, de stomac, greata si mai ales o stare generala foarte proasta.

De sport nici nu mai vorbesc...dar sunt constienta ca gresesc, si vreau sa-mi indrept greselile. Trebuie sa scap de 4-5 kg...dar mai ales vreau sa mananc regulat si sa fac si sport de min 3 ori pe saptamana.

Am cartea cu SB si de maine voi intra si eu aici ca sa dau raportul. Noapte buna.
bine ai venit alaturi de noi..ai sa vezi k o sa iti recapeti ambitia..iar slabutele t vor incuraja asa cum au facut cu noi toate:*:*

anqutz 12 ian 2011 21:18:49

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 471785)
He he inseamna ca al tau e un slabutz :D al meu s-a ingrasat odata cu mine, ca doar eu am gatit pt amandoi si nu i-am pus lui portii mai mici ca mie :))

Am vazut ca mananci buseuri si ai si cateva retete in portal. Cam cum sunt? N-am mancat niciodata, in speta aceasta reteta Calorii: Mancaruri: Buseuri cu dovlecei, South Beach (faza 1) - Calculator calorii - Slabute.ro, albusurile se bat spuma ca la prajituri, sau asa mai putinel?

Ba de unde, se tot ingrasa, numai ca mie imi place asa mai fluffy. ;;) :x Ultima data avea 95 de kg (la 1,83) si a luat 9 kg de cand suntem impreuna.

Vad ca ai ales chiar reteta mea. :P Am publicat vreo 3 variante de buseuri. Nu le bat spuma, le pun pur si simplu. Sunt ft bune, numai sa le condimentezi cum trebuie. Nu mai zic ca sunt ft satioase. Eu imi fac mai nou cu spanac, inainte nu sufeream spanacul insa facut asa chiar imi place.

Am mai multe retete adaugate in calc de calorii incercate de-a lungul dietei. Era o vreme cand imi placea sa gatesc. :)) Si le-am adaptat din carte si le-am si calculat caloriile. Preferatul meu este pieptul de pui cu fistic. :D

Anorien 12 ian 2011 21:38:17

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 471793)


Ba de unde, se tot ingrasa, numai ca mie imi place asa mai fluffy. ;;) :x Ultima data avea 95 de kg (la 1,83) si a luat 9 kg de cand suntem impreuna.

Vad ca ai ales chiar reteta mea. :P Am publicat vreo 3 variante de buseuri. Nu le bat spuma, le pun pur si simplu. Sunt ft bune, numai sa le condimentezi cum trebuie. Nu mai zic ca sunt ft satioase. Eu imi fac mai nou cu spanac, inainte nu sufeream spanacul insa facut asa chiar imi place.

Am mai multe retete adaugate in calc de calorii incercate de-a lungul dietei. Era o vreme cand imi placea sa gatesc. :)) Si le-am adaptat din carte si le-am si calculat caloriile. Preferatul meu este pieptul de pui cu fistic. :D

Deja m-am apucat sa il fac, revenisem sa mai verific reteta :))) insa n-am ardei rosu, o sa pun galben asta e. Te anunt cum a iesit si poate il fac si pe ala cu spanac daca imi place.
Legat de spanac, mie imi place la nebunie dar sa fie proaspat, am desfacut odata o cutie de de-ala congelat si arata groaznic si la gust (in mancarica, nu buseu), era yuk.

anqutz 12 ian 2011 23:21:49

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 471776)
ba da mananc..si omleta..piept de pui..peste si iaurt degresat..perle de branza cu smantana..

Si gratare si atata branza? WOW! N-as putea manca asa de multe alimente decat daca ar fi pine de carbo. De la asa de multe proteine ma satur rapid. :)

Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 471843)
Deja m-am apucat sa il fac, revenisem sa mai verific reteta :))) insa n-am ardei rosu, o sa pun galben asta e. Te anunt cum a iesit si poate il fac si pe ala cu spanac daca imi place.
Legat de spanac, mie imi place la nebunie dar sa fie proaspat, am desfacut odata o cutie de de-ala congelat si arata groaznic si la gust (in mancarica, nu buseu), era yuk.

Bun si galben, eu am calculat reteta cu ce aveam la mom respectiv in casa. :) Eu am luat spanac congelat insa de mica il uram. Dar vad ca am inceput sa mananc chestii de care nu ma atingeam cand eram copil: paine, fructe, branza (pe care o ador in acest moment).

anqutz 12 ian 2011 23:24:07

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Marietta (Post 471782)
Buna seara la toate fetele de aici.
Vreau sa va felicit in primul rand pentru ambitia voastra...as vrea si eu sa fiu ca alta data...acum stau foarte prost la acest capitol...cred ca de stres, asa-mi gasesc mereu motive:(
Am mai tinut SB anul trecut cu rezultate foarte bune...dar intre timp am mai pus pe mine din cauza faptului ca mananc foarte dezordonat...la orice ora si foarte multe prostii pline de calorii si cu valoare nutritionala 0...de aici si dureri de cap, de stomac, greata si mai ales o stare generala foarte proasta.

De sport nici nu mai vorbesc...dar sunt constienta ca gresesc, si vreau sa-mi indrept greselile. Trebuie sa scap de 4-5 kg...dar mai ales vreau sa mananc regulat si sa fac si sport de min 3 ori pe saptamana.

Am cartea cu SB si de maine voi intra si eu aici ca sa dau raportul. Noapte buna.

Hello si bine ai venit! :) Ma bucur ca te-ai hotarat sa intrii la dieta si sa ai grija ce si cum mananci. La SB ai avantajul ca poti ciupi si ceva dulce, asa ca te poti premia cu ceva bun si scapi si de gandul ca esti la dieta.

Anorien 13 ian 2011 08:56:59

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Neata fetelor!

Postez si eu meniul meu pe ieri.

anqutz: am facut buseul si desi am stors apa din dovlecei tot s-a lasat destul de multa apa in cuptor din compozitie. E normal? Sau n-am facut eu ceva bine? La gust e delicios insa. Multam de reteta.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:09
Burlander light 16% (branza semi-tare) felii, Milram, 25g - 65 calorii, 7.3 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Oua ochiuri, 100g - 158 calorii, 10 proteine, 12.9 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Jambon presat din piept de pui, Aldis, 23.57g - 65 calorii, 3.8 proteine, 4.9 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ciuperci champignon crude, 141g - 37 calorii, 3.5 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 7.2 carbohidrati, 2.1 fibre, 8.5 sodiu, 2.5 zahar
Mortadella, Best Farm, 20g - 64 calorii, 2.9 proteine, 5.6 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Urda dulce de vaca, Lacto Solomonescu, 20g - 40 calorii, 2.3 proteine, 2.7 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 0 fibre, 30 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 16:47
Burlander light 16% (branza semi-tare) felii, Milram, 25g - 65 calorii, 7.3 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:43
Ridiche, 15g - 3 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0.2 fibre, 5.9 sodiu, 0.3 zahar
Rosii, 50g - 9 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.6 fibre, 2.5 sodiu, 1.3 zahar
Jambon, Serrano, 20g - 55 calorii, 6.2 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Mortadella, Best Farm, 20g - 64 calorii, 2.9 proteine, 5.6 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Telemea de vaca light 10,5%, Hochland, 50g - 99 calorii, 12.5 proteine, 5.3 grasimi, 0 colesterol, 0.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Supa crema de conopida a la Slabuta, 300g - 117 calorii, 6.9 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 18 carbohidrati, 5.1 fibre, 337.5 sodiu, 4.2 zahar

Gustare 2, ora 08:40
Arahide in coaja crude, Orlando's, 10g - 59 calorii, 2.6 proteine, 4.5 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0.7 fibre, 0.7 sodiu, 0.6 zahar

Cina, ora 08:38
Buseuri cu dovlecei, South Beach (faza 1), 100g - 58 calorii, 5.1 proteine, 2.5 grasimi, 0 colesterol, 3.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Piept de pui la gratar, 100g - 131 calorii, 22.6 proteine, 3.6 grasimi, 59.5 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 571.4 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1089 calorii, 96.5 proteine, (mult)62.2 grasimi, 59.5 colesterol, (mic)37.8 carbohidrati, 8.7 fibre, 956.5 sodiu, 8.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aerobica, impact major, 50min - 418 calorii
Aerobica, impact minim, 50min - 299 calorii
Metabolism bazal - 1481 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2198 calorii





ramo0215 13 ian 2011 09:14:27

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 472176)

Si gratare si atata branza? WOW! N-as putea manca asa de multe alimente decat daca ar fi pine de carbo. De la asa de multe proteine ma satur rapid. :)



Bun si galben, eu am calculat reteta cu ce aveam la mom respectiv in casa. :) Eu am luat spanac congelat insa de mica il uram. Dar vad ca am inceput sa mananc chestii de care nu ma atingeam cand eram copil: paine, fructe, branza (pe care o ador in acest moment).

poi da nu l mananc p toate odata:)))..am dat exemple ce pap..:)))

anqutz 13 ian 2011 11:21:33

Re: Dieta South Beach faza I (etajul 2)
 
Citat:

Anterior postat de Anorien (Post 472378)
Neata fetelor!

Postez si eu meniul meu pe ieri.

anqutz: am facut buseul si desi am stors apa din dovlecei tot s-a lasat destul de multa apa in cuptor din compozitie. E normal? Sau n-am facut eu ceva bine? La gust e delicios insa. Multam de reteta.

Neata! Eu ii storceam cu mana. Ai putea sa faci cum fac eu cu spanacul, il pun in teflon, fara ulei, si scapa de apa si nu devine compozitia moale.

Citat:

Anterior postat de ramo0215 (Post 472399)
poi da nu l mananc p toate odata:)))..am dat exemple ce pap..:)))

Nu te-ai exprimat asa. ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:00:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO