forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale barbati (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/)
-   -   Jurnal Mihai (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/jurnal-mihai-3955.html)

Dio 26 mai 2010 09:02:50

Jurnal Mihai
 
Buna si bine v-am gasit!

Numele meu este Mihai, am 28 de ani si pana acum 5 ani eram subtirel ca un pai, adica aproximativ 60 kg la 1.82 inaltime. Nu imi imaginam ca o sa intervina nici o modificare in modul in care aratam si mancam toate prostiile (pizza, mcdonalds, 5 shaorme pe saptamana, etc). Insa, la un moment dat, pe parcursul unui an m-am trezit ca am sarit de la 60 la 70 kg, din fericire nu foarte vizibile deoarece s-au materializat intr-un strat de grasime intins pe toata suprafata corpului (bine, relativ toata) si nu doar pe burta.

Toate bune si frumoase pana mi-am dat seama ca ma situez intr-o categorie de mijloc (devenisem mezomorf) si nu eram nici slab, dar nici atletic. Si am zis sa ma indrept intr-o directie, iar cea de constitutie atletica mi-a suras mai mult (doh). La sfarsitul anului trecut mi-am schimbat complet alimentatia, modul de viata si activitatile fizice. Mai concret:

1. Alimentatie
- am renuntat la toate bauturile carbogazoase de tip cola, pepsi, etc.; mai mult, am renuntat si la "sucurile naturale", cu exceptia celui de mere sau portocale, pe care le beau doar cu votca in cluburi :)
- am renuntat la orice tip de fast food cu exceptia shaormei, pe care o consum dintr-un singur loc in Bucuresti (nu vreau sa fac reclama dar nu, nu este Dristor, Dines, Matache, Genin, sau alta locatie ultra cunoscuta, este una de nisa, cu carne de berbecut si vitel proaspata, consumata fara cartofi prajiti si cu salata si rosii proaspete).
- am renuntat la paine, cereale, alte prajiturele si prostii din comert, etc.

2. Mod de viata
- am crescut numarul de mese la aproximativ 5 pe zi, incepand cu mic dejun la ora 8 si terminand cu o cina in jurul orei 21
- m-am lasat de fumat
- am inceput sa ma informez in legatura cu alimentatia si activitatile fizice
- am adaugat suplimente alimentare pentru a-mi sustine activitatea, adica vitamine si concentrate proteice
- lista ramane deschisa :)

3. Activitati fizice
- urc pe jos de multe ori
- am un fel de stepper acasa la care fac exercitii 10-15 minute in zilele fara sala
- am inceput sa merg la sala, program 3-4 zile pe saptamana unde lucrez pentru cresterea in forta si depunerea de masa musculara
- un minus aici, am ignorat pana acum exercitile de tip cardio deoarece nu vroiam deloc sa slabesc


In momentul de fata am facut progrese (naturale) si ca forta si ca masa musculara, dar deoarece am facut excese culinare in ultima luna am adaugat cateva (4-5) kg de grasime de asemenea. Mai exact, acum o luna aveam 76 kg, iar acum am aproximativ 80 kg.


Ce imi doresc?

1. timp de 1-2 saptamani urmeaza sa tin o dieta stricta care sa-mi permita sa ard din grasimi, in timp ca continui programul normal de sala, la care adaug si exercitii de tip cardio; meniul pentru o zi:
M1: iaurt + baton proteic
M2: un mar
M3: o salata
M4 (inainte de sala): 1 iaurt + 100 gr migdale + 1 baton
M5: o conserva de peste sau o salata sau 100-200 gr pui/curcan fara garnitura
De precizat ca in urma unor calcule (nu stiu cat de exacte) consumul meu energetic se situeaza la aproximat 2,500 kcal (cred :P )

2. dupa cele 2 saptamani intentionez sa revin pe un regim normal, care sa contina in principal carne (pui/curcan/vita/peste) cu garnitura conopida sau brocoli sau salata, iaurturi, salate (rosie, castravete, ardei, branza, ou) si migdale/nuci/caju pentru grasimi. Ideal nu voi consuma mai mult decat am nevoie.

3. Ulterior, dupa ce voi scapa de stratul de grasim, intentionez sa revin la dieta pe care am avut-o in ultimele luni pentru a ma ajuta la cresterea masei musculare.


Acum, pe "hartie" pare simplu, sa vad cum ma descurc :)

DrIulia2010 26 mai 2010 09:27:10

Re: Jurnal Mihai
 
M4 (inainte de sala): 1 iaurt + 100 gr migdale + 1 baton

De ce 100 gr migdale??prea multe.

E ok sa consumi grasimi(ulei de masline,de susan)inainte de antrenament dar in cantitati mici,pentru a mentine ridicat nivelul testosteronului.

Pentru ce doresti tu,ideal ar fi sa consumi inainte cu 2 ore de antrenament,fructe(dilatarea venelor)carbohidrati(neaparat cu IG mic si uleiuri(cele de mai sus).E doar o parere.:)

Daca inainte de antrenament mananci proteina(iaurt in cazul tau)va fi folosita ca si combustibil,ori tu ai nevoie de proteina pentru a "construi"muschiul.;)

Depinde foarte mult de tipul de organism si metabolism,principii sunt multe,dar fiecare individ reactioneaza diferit.



Dio 26 mai 2010 09:42:30

Re: Jurnal Mihai
 
In aceasta perioada consum alimente care sa-mi ofere un minim de energie pentru a putea sa-mi desfasor activitatile zilnice.
Ieri am observat ca seara ma durea stomacul de foame si cand am fost la cumparaturi dupa sala si incercam sa ridic o sacosica care cantarea peste 10 kg imi tremurau putin mainile (presupun din cauza alimentatiei sumare). Este adevarat, dintr-o eroare am consumat pana la ora la care am ajuns acasa (aproximativ 22) doar un mar, o salata de morcov si telina cu 2 oua si un iaurt (impartite in 3 mese), urmate de o conserva de peste dupa antrenament.

Legat de grasimi (si cantitatea de grasimi) inainte de antrenament trebuie sa ma documentez mai bine.
Iaurtul il consum doar pentru a avea putina energie la antrenament. Proteinele post antrenament le iau din carne de peste/pui/curcan si un shake proteic.

Multumesc de sfaturi ! :)

PS: 100 gr migdale ochiometric, le mananc la munca, cumparate la munca, deci nu am acces la un cantar.

diamant2013 26 mai 2010 10:14:30

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 200575)
In aceasta perioada consum alimente care sa-mi ofere un minim de energie pentru a putea sa-mi desfasor activitatile zilnice.
Ieri am observat ca seara ma durea stomacul de foame si cand am fost la cumparaturi dupa sala si incercam sa ridic o sacosica care cantarea peste 10 kg imi tremurau putin mainile (presupun din cauza alimentatiei sumare). Este adevarat, dintr-o eroare am consumat pana la ora la care am ajuns acasa (aproximativ 22) doar un mar, o salata de morcov si telina cu 2 oua si un iaurt (impartite in 3 mese), urmate de o conserva de peste dupa antrenament.

Legat de grasimi (si cantitatea de grasimi) inainte de antrenament trebuie sa ma documentez mai bine.
Iaurtul il consum doar pentru a avea putina energie la antrenament. Proteinele post antrenament le iau din carne de peste/pui/curcan si un shake proteic.

Multumesc de sfaturi ! :)

PS: 100 gr migdale ochiometric, le mananc la munca, cumparate la munca, deci nu am acces la un cantar.

Buna Mihai, bine ai venit printre noi. Ne bucuram ca se mai echilibreaza balanta :D. Eu iti recomand sa te documentezi bine inainte de a incepe o dieta ca sa vezi exact care ti se potriveste pentru ca vrei sa o transformi intr-un stil de viata sanatos nu? Si asta inseamna ca trebuie sa fie la indemana ta, sa ti se potriveasca. Si este important sa mai vezi care sunt plusurile si minusurile fiecarei diete. Aici pe site ai fff multe informatii. Din cate am vazut in profilul tau, acum te-ai oprit la o dieta low carb. Iti recomand sa citesti dieta Michel Montignac, el merge pe o dieta cu mai putine glucide. Dar, informeaza-te si alege ce crezi ca ti se potriveste. :)
Si inca o data, bine ai venit >:D<(ce ciudat e! :"> ).Pana acum am strans in brate doar "slabute":)

any_268268 26 mai 2010 12:38:17

Re: Jurnal Mihai
 
buna mihai!se pare ca te-ai tinut de cuvant,ti-ai facut un jurnal...f bine!bafta!

Fulguta 26 mai 2010 21:50:51

Re: Jurnal Mihai
 
Buna ! Bine ai venit ! :D Sper sa reusesti ce ti-ai propus ! Noapte buna !
http://www.myspacecommentsnow.com/co...-myspace-4.gif

Slabuta 28 mai 2010 17:06:59

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 200556)
Buna si bine v-am gasit!

Numele meu este Mihai, am 28 de ani si pana acum 5 ani eram subtirel ca un pai, adica aproximativ 60 kg la 1.82 inaltime. Nu imi imaginam ca o sa intervina nici o modificare in modul in care aratam si mancam toate prostiile (pizza, mcdonalds, 5 shaorme pe saptamana, etc). Insa, la un moment dat, pe parcursul unui an m-am trezit ca am sarit de la 60 la 70 kg, din fericire nu foarte vizibile deoarece s-au materializat intr-un strat de grasime intins pe toata suprafata corpului (bine, relativ toata) si nu doar pe burta.

Toate bune si frumoase pana mi-am dat seama ca ma situez intr-o categorie de mijloc (devenisem mezomorf) si nu eram nici slab, dar nici atletic. Si am zis sa ma indrept intr-o directie, iar cea de constitutie atletica mi-a suras mai mult (doh). La sfarsitul anului trecut mi-am schimbat complet alimentatia, modul de viata si activitatile fizice. Mai concret:

1. Alimentatie
- am renuntat la toate bauturile carbogazoase de tip cola, pepsi, etc.; mai mult, am renuntat si la "sucurile naturale", cu exceptia celui de mere sau portocale, pe care le beau doar cu votca in cluburi :)
- am renuntat la orice tip de fast food cu exceptia shaormei, pe care o consum dintr-un singur loc in Bucuresti (nu vreau sa fac reclama dar nu, nu este Dristor, Dines, Matache, Genin, sau alta locatie ultra cunoscuta, este una de nisa, cu carne de berbecut si vitel proaspata, consumata fara cartofi prajiti si cu salata si rosii proaspete).
- am renuntat la paine, cereale, alte prajiturele si prostii din comert, etc.

2. Mod de viata
- am crescut numarul de mese la aproximativ 5 pe zi, incepand cu mic dejun la ora 8 si terminand cu o cina in jurul orei 21
- m-am lasat de fumat
- am inceput sa ma informez in legatura cu alimentatia si activitatile fizice
- am adaugat suplimente alimentare pentru a-mi sustine activitatea, adica vitamine si concentrate proteice
- lista ramane deschisa :)

3. Activitati fizice
- urc pe jos de multe ori
- am un fel de stepper acasa la care fac exercitii 10-15 minute in zilele fara sala
- am inceput sa merg la sala, program 3-4 zile pe saptamana unde lucrez pentru cresterea in forta si depunerea de masa musculara
- un minus aici, am ignorat pana acum exercitile de tip cardio deoarece nu vroiam deloc sa slabesc


In momentul de fata am facut progrese (naturale) si ca forta si ca masa musculara, dar deoarece am facut excese culinare in ultima luna am adaugat cateva (4-5) kg de grasime de asemenea. Mai exact, acum o luna aveam 76 kg, iar acum am aproximativ 80 kg.


Ce imi doresc?

1. timp de 1-2 saptamani urmeaza sa tin o dieta stricta care sa-mi permita sa ard din grasimi, in timp ca continui programul normal de sala, la care adaug si exercitii de tip cardio; meniul pentru o zi:
M1: iaurt + baton proteic
M2: un mar
M3: o salata
M4 (inainte de sala): 1 iaurt + 100 gr migdale + 1 baton
M5: o conserva de peste sau o salata sau 100-200 gr pui/curcan fara garnitura
De precizat ca in urma unor calcule (nu stiu cat de exacte) consumul meu energetic se situeaza la aproximat 2,500 kcal (cred :P )

2. dupa cele 2 saptamani intentionez sa revin pe un regim normal, care sa contina in principal carne (pui/curcan/vita/peste) cu garnitura conopida sau brocoli sau salata, iaurturi, salate (rosie, castravete, ardei, branza, ou) si migdale/nuci/caju pentru grasimi. Ideal nu voi consuma mai mult decat am nevoie.

3. Ulterior, dupa ce voi scapa de stratul de grasim, intentionez sa revin la dieta pe care am avut-o in ultimele luni pentru a ma ajuta la cresterea masei musculare.


Acum, pe "hartie" pare simplu, sa vad cum ma descurc :)

Buna Mihai :)

Bine ai venit printre "jurnale" :D

Am citit cu mult interes cele scrise de tine :)
De ce ai hotarat sa urmezi primele 2 saptamani o dieta mai drastica? :)

Nu sunt cam multe batoane proteice pe zi? :)

Eu sunt foarte curioasa sa vad meniurile tale zilnice :)
Sa ne tii la curent cu evolutia ta, mult succes in ceea ce ti-ai propus :)

sunshine 30 mai 2010 10:03:58

Re: Jurnal Mihai
 
bine ai venit!
Spor la slabit!

sakura 30 mai 2010 10:13:11

Re: Jurnal Mihai
 
buna mihai...bravo pentru vointa si bravo pentru faptul ca te informezi periodic:)bravo pentru faptul ca faci sala....acum..timpul trebuie sa le rezolve:)

Dio 31 mai 2010 10:15:15

Re: Jurnal Mihai
 
Buna dimineata!

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari. Batoanele pe care le consum nu sunt doar proteice, le-am catalogat gresit. Sunt o varietate de batoane cu un numar relativ mic de calorii si cu cat mai putin zahar, intrand aici si batoane proteice, batoane fitness, chiar si cele denumit Q-form pentru slabit.

Am apelat la aceste batoane deoarece uneori nu am timp deloc sa ma ridic de la calculator sa mananc altceva, nici nu pot sa mananc un iaurt sau niste fructe pentru ca trebuie sa fiu atent sa nu ma murdaresc, sa le prgatesc, etc. Alteori primesc vestea ca urmeaza o sedinta de 2 ore in 2 minute si atunci tot ce apuc este sa mananc un baton repede intr-un minut si teoretic stau linistit pana la masa urmatoare. Din acest motiv nu am putut nici sa precizez orele, nu pot sa mananc la ore fixe, dar de obicei pauza intre mese este cam de 2 ore, 2 ore jumate, ceva mai rar in a 2-a parte a zilei, adica o ultima masa este in jur de ora 16, cu 2 ore jumate inainte de antrenament, iar pana la culcare mai prind doar o masa, dupa sala, pe la ora 21, insotita si de un supliment (moment shake proteic, in viitorul apropiat aminoacizi).

Sincer, nu stiu de ce am incercat o dieta atat de stricta, cred ca vroiam sa vad diferenta fata de alimentatia precedenta. Am avut zile (marti, miercuri) cand am consumat intre 1,000 si 1,500 kcal, fata de un necesar care posibil sa ajung pe la aproximativ 3,000, in zilele cu sala. Ce am observat? Imi era foame tot timpul, dar nu era o senzatie deranjanta, cred ca o puteam asocia cu senzatia de dupa lasat de fumat, parca ai fuma ceva, dar nu te deranjeaza faptul ca nu o faci. De asemenea, aveam o dispozitie foarte buna (nejustificata de alti factori), ceea ce consider ca fiind un mare plus.

De duminica m-am intors putin catre alimentatia mea normala, si urmeaza sa postez meniul de astazi:
M1 (9:00) : 450 ml Sana + o bucatica (50-100 gr?) de placinta cu ciuperci facuta in casa
M2: (11:00): un lapte cu banane (cel de la muller) - da, stiu, dulce, dar nu am altceva la indemana
M3: (13:00): o pulpa de pui facuta la cuptor cu 50 gr tzatziki si ce garnitura urmeaza sa gasesc la "cantina" noastra
M4: (16:00): un mar mare, bot de iepure, din pacate import Grecia si probabil 50 gr migdale
M5: (probabil 21:00): o conserva de peste (hering parca in sos tomat) si un shake de proteine facut cu apa plata.

Mesele o sa fie acompaniate de aproximativ 2 litri de apa plata, iar inainte si dupa sala folosesc produse de la la BSN, mai exact No-Xplode (in principal energizant) - 15 minute inainte de antrenament si Cell Mass (creatina) - imediat dupa antrenament.

Din alimentatia de astazi imi lipsesc legumele, in rest cred ca stau destul de bine, cu un numar de calorii redus (nu cred ca sar de 2,000) si cu ceva zaharuri din pacate.


Imi cer scuze pentru eventualele greseli din text, l-am scris la munca in timp ce desfasuram si alte activitati in paralel :)

Slabuta 31 mai 2010 17:47:42

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 205085)
Buna dimineata!

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari. Batoanele pe care le consum nu sunt doar proteice, le-am catalogat gresit. Sunt o varietate de batoane cu un numar relativ mic de calorii si cu cat mai putin zahar, intrand aici si batoane proteice, batoane fitness, chiar si cele denumit Q-form pentru slabit.

Am apelat la aceste batoane deoarece uneori nu am timp deloc sa ma ridic de la calculator sa mananc altceva, nici nu pot sa mananc un iaurt sau niste fructe pentru ca trebuie sa fiu atent sa nu ma murdaresc, sa le prgatesc, etc. Alteori primesc vestea ca urmeaza o sedinta de 2 ore in 2 minute si atunci tot ce apuc este sa mananc un baton repede intr-un minut si teoretic stau linistit pana la masa urmatoare. Din acest motiv nu am putut nici sa precizez orele, nu pot sa mananc la ore fixe, dar de obicei pauza intre mese este cam de 2 ore, 2 ore jumate, ceva mai rar in a 2-a parte a zilei, adica o ultima masa este in jur de ora 16, cu 2 ore jumate inainte de antrenament, iar pana la culcare mai prind doar o masa, dupa sala, pe la ora 21, insotita si de un supliment (moment shake proteic, in viitorul apropiat aminoacizi).

Sincer, nu stiu de ce am incercat o dieta atat de stricta, cred ca vroiam sa vad diferenta fata de alimentatia precedenta. Am avut zile (marti, miercuri) cand am consumat intre 1,000 si 1,500 kcal, fata de un necesar care posibil sa ajung pe la aproximativ 3,000, in zilele cu sala. Ce am observat? Imi era foame tot timpul, dar nu era o senzatie deranjanta, cred ca o puteam asocia cu senzatia de dupa lasat de fumat, parca ai fuma ceva, dar nu te deranjeaza faptul ca nu o faci. De asemenea, aveam o dispozitie foarte buna (nejustificata de alti factori), ceea ce consider ca fiind un mare plus.

De duminica m-am intors putin catre alimentatia mea normala, si urmeaza sa postez meniul de astazi:
M1 (9:00) : 450 ml Sana + o bucatica (50-100 gr?) de placinta cu ciuperci facuta in casa
M2: (11:00): un lapte cu banane (cel de la muller) - da, stiu, dulce, dar nu am altceva la indemana
M3: (13:00): o pulpa de pui facuta la cuptor cu 50 gr tzatziki si ce garnitura urmeaza sa gasesc la "cantina" noastra
M4: (16:00): un mar mare, bot de iepure, din pacate import Grecia si probabil 50 gr migdale
M5: (probabil 21:00): o conserva de peste (hering parca in sos tomat) si un shake de proteine facut cu apa plata.

Mesele o sa fie acompaniate de aproximativ 2 litri de apa plata, iar inainte si dupa sala folosesc produse de la la BSN, mai exact No-Xplode (in principal energizant) - 15 minute inainte de antrenament si Cell Mass (creatina) - imediat dupa antrenament.

Din alimentatia de astazi imi lipsesc legumele, in rest cred ca stau destul de bine, cu un numar de calorii redus (nu cred ca sar de 2,000) si cu ceva zaharuri din pacate.


Imi cer scuze pentru eventualele greseli din text, l-am scris la munca in timp ce desfasuram si alte activitati in paralel :)

Buna Mihai :)

Eu zic ca ai luat o decizie inteleapta, e mai bun meniul de saptamana asta :)

Ai dreptate cu legumele :)
E pacat sa nu profitam de acest sezon, pietele sunt pline :)

Bineinteles ca atunci cand faci sala te rupe foamea :D
Eu dupa o tura de aerobic as inghite tot ce gasesc in frigider :))Dar nu o fac ca mi-e mila de munca mea :))

Mult succes, noi te urmarim, ca sa te felicitam pentru rezultatele obtinute :)

Dio 02 iun 2010 09:55:43

Re: Jurnal Mihai
 
Meniul de ieri (1 Iunie) a fost ceva mai haotic:

M1: 2 felii de pâine cu salata vinete cu ceapa
M2: Iaurt Nutriday 140 gr + 50 gr nuci
M3: 1 pulpa pui făcută la cuptor + mamaliguta cu branza feta si smantana (nu stiu cantitate, cumparata de la cantina bancii) si 1 lapte muller cu banane
M4: 1 mar + 1 banana (ultima masa înainte de sala)
M5: 100 gr peste prăjit + shake de proteine + 2 bucatele de turta dulce

La sala am stat cam o ora, fără cardio si am lucrat piept și umeri. La M3 (prânz, în jurul orei 13) m-am cam destrăbălat :P

Dio 03 iun 2010 15:46:50

Re: Jurnal Mihai
 
Am uitat ce am mancat ieri ... x-(

Dar sa vedem astazi, pana acum:

M1: 1 Sana (400 gr) + 10 biscuiti de la Barilla - a fost mai tarziu decat de obicei, practic am sarit peste micul dejun de la ora 8, si prima masa a fost la 10, 10.30
M2: Saramura de pui (???) cu piure de cartofi, as aproxima 150 gr pui si 200 gr piure
M3: Gustarea dintre masa de pranz si sala: 2 mere medii verzi, cred ca aproximativ 300 gr.
M4: o sa fie pe seara, in jurul orei 21, pulpa de curcan cu piure.

Din nou am sarit peste salatile din gradina ursului in ultima vreme, o sa ma urechiez cat de curand. Totusi, sa zicem ca fac ceva constructiv consumand fructe (capsune seara, mere ziua).

Ieri de asemenea, am facut o mare prostie, in drum spre casa pe la ora 21 mi s-a facut pofta si am oprit la Burger King, unde am consumat (este mult spus, mai exact devorat) un triplu wooper.
Totusi, nu cred ca astfel de excese rare sa ma afecteze semnificativ, ultima data cand am mancat la fast food inaintea zilei de ieri a fost cel putin cu o luna in urma.

alinutza656 04 iun 2010 14:23:37

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 208834)
Am uitat ce am mancat ieri ... x-(

Dar sa vedem astazi, pana acum:

M1: 1 Sana (400 gr) + 10 biscuiti de la Barilla - a fost mai tarziu decat de obicei, practic am sarit peste micul dejun de la ora 8, si prima masa a fost la 10, 10.30
M2: Saramura de pui (???) cu piure de cartofi, as aproxima 150 gr pui si 200 gr piure
M3: Gustarea dintre masa de pranz si sala: 2 mere medii verzi, cred ca aproximativ 300 gr.
M4: o sa fie pe seara, in jurul orei 21, pulpa de curcan cu piure.

Din nou am sarit peste salatile din gradina ursului in ultima vreme, o sa ma urechiez cat de curand. Totusi, sa zicem ca fac ceva constructiv consumand fructe (capsune seara, mere ziua).

Ieri de asemenea, am facut o mare prostie, in drum spre casa pe la ora 21 mi s-a facut pofta si am oprit la Burger King, unde am consumat (este mult spus, mai exact devorat) un triplu wooper.
Totusi, nu cred ca astfel de excese rare sa ma afecteze semnificativ, ultima data cand am mancat la fast food inaintea zilei de ieri a fost cel putin cu o luna in urma.

Buna..cam rar baietii pe forum.
Nu cred ca daca ai manca o data la ceva timp ceva "interzis" o sa iti afecteze greutatea.In fond e frustrant sa nu poti trisa din cand in cand.Stii doar ca regulile sunt facute ca sa fie incalcate.;).Succes

Dio 07 iun 2010 08:56:04

Re: Jurnal Mihai
 
A trecut si weekendul, cu cateva mici exceptii am reusit sa-mi pastrez o anumita continuitate:
1. Sambata seara am ajuns in centru vechi unde am baut 2 Becks Lemon (330 ml) dupa care am fost in Turabo unde am baut un shot de tequilla si 2 vodci cu suc de mere, deci presupun ca au intrat ceva calorii in mine din alcool, nu am verificat. Asta se socoteste la excese in plus
2. Duminica seara am fost la sala unde am avut unul din cele mai intense antrenamente, terminate cu aproximativ 20 de kcal pierdute pe un stepper. Ulterior, efortul si-a spus cuvantul si nu am reusit sa mananc absolut nimic. Cand am ajuns acasa, pe la 10 si ceva, din cauza bauturii energizante dinainte baute inainte de antrenament (nu, nu pe baza de cofeina) nu am avut stare si m-am suit pe stepperul de acasa unde am aruncat de asemenea 50 kcal, pe durata unei ore, aproximativ 1 episod din serialul Spartacus de pe HBO :)

Deci presupun ca cele 2 excese s-au compensat reciproc. Ca urmare a activitatilor si alimentatiei, duminica dimineata ajunsesem la 78 kg iar azi de dimineata aveam 77 kg. Totusi, cred ca acel kilogram pierdut de duminica dimineata pana luni dimineata se datoreaza faptului ca nu am mancat nimic duminica seara si probabil am pierdut si multe grame prin transpiratie (era balta sub mine acasa si nu m-am hidratat corespunzator duminica seara).
Saptamana aceasta mi-am programat un regim din nou controlat, bazat in principal pe meniul urmator, cu mici variatii:
M1: salata bulgareasca (cu ou)
M2: Iaurt (140 gr) + 50 gr migdale
M3: carne + garnitura
M4: fructe (mere in principal, 1 sau 2, in functie de dimensiuni)
M5: salata bulgareasca (fara ou)

M-am hotarat sa renunt total la dulciuri saptamana asta, saptamana trecuta mi-am mai facut de cap cu pudinguri instant. Cu 3 zile de sala si cu stepper seara sper sa dau jos cu succes si celelalte 2 kg, pana la 75 kg.

OitaVesela 07 iun 2010 09:28:41

Re: Jurnal Mihai
 
Buna Mihai. La stepper pierzi mai multe calorii, nu numai 50 pe ora. Chiar daca asa arata pe calculatorul stepperului, ele nu sunt reglate la inaltimea, varsta si greutatea ta. Poti folosi calculatorul de aici de pe site sa vezi exact cat ai consumat cu stepperul. :)

Dio 07 iun 2010 09:59:45

Re: Jurnal Mihai
 
Merci de sfat, am verificat, spune 388 kcal; cred ca impreuna cu sala am consumat cam 1,000 kcal :)

Dio 08 iun 2010 08:24:57

Re: Jurnal Mihai
 
Sa vedem si meniul pe ziua de ieri:
M1: Salata bulgareasca (mancata tarziu, pe la ora 10)
M2: Pulpa de pui cu un sos rosu de ciuperci si mazare
M3: Iaurt + migdale
M4: Mar mare si bun :)

Intre 7 si 8 seara am fost la sala, piept + triceps, iar apoi seara, pe la 11, am facut 30 de minute de bicicleta eliptica acasa (am descoperit intre timp ca nu am stepper :P )

OitaVesela 08 iun 2010 08:30:34

Re: Jurnal Mihai
 
Cum poti sa faci sport la ora aia?:)) Oricum sa stii ca organismul are anumite ore la care functioneaza la cota maxima, seara metabolismul este mult incetinit.

Dio 08 iun 2010 10:13:24

Re: Jurnal Mihai
 
La alte ore nu imi permit sa fac miscare :) Trezit la 7, munca pana la 6, 6 si ceva, sala 7-8, drumuri + treburi (random) si se face 10 seara. Orice metabolism as avea, tot nu am timp intre alte ore :D
In plus, seara fac doar miscare pentru ars de calorii, deci nu lucrez la intensitate maxima. Ma urc pe ea (pe Domnisoara bicicleta) si ma dau jos cand nu mai este nimic interesant la televizor. :)

Ma gandeam la un moment dat sa fac miscare dimineata, dar am renuntat la idee, as prefera sa mananc inainte iar daca mananc, cel putin jumatate de ora nu am dispozitie sa fac miscare, iar daca fac, se intoarce toata mancarea.

angela av 09 iun 2010 12:52:06

Re: Jurnal Mihai
 
Bravo Mihai tine-o tot asa....daca nu deranjez o sa intru pe la tine in jurnal ,sunt curioasa sa vad cum evoluezi....Multa bafta!

Slabuta 10 iun 2010 18:31:54

Re: Jurnal Mihai
 
Hai ca am mai gasit un om care face sport cand oamenii viseaza deja al 3 vis :))

Si eu sunt ca o pasare de noapte, numai dupa 10 seara pot face, chiar si daca as avea timp ziua, tot ma simt mai in forta seara :D

Dio 11 iun 2010 09:09:31

Re: Jurnal Mihai
 
Angela multumesc, esti binevenita. De fapt oricine este :D

Am cam lenevit saptamana asta. Incerc sa fac 2 lucruri in acelasi timp si cred ca fac o prostie per total.

Vreau sa slabesc, motiv pentru care mananc controlat, saptamana asta am luat pauza de la toate suplimentele (noxplode, cell mass si proteine) si am incercat sa stau cat mai mult pe stepper sau biccleta eliptica. Dar vreau si sa pun in continuare ceva muschi pe mine si de aceea nu mananc chiar putin si rup fiarele - cat pot eu, cu muschiuletii mei mici. Sunt ferm convins ca daca as merge intr-o singura directie (masa sau slabit) as avea rezultate mai bune pe termen lung (X luni) urmand ca ulterior sa ma ocup si de celalalt aspect. In plus, cu cat creste mai mult masa musculara cu atat consuma mai multe calorii si este mai usor slabitul. Totusi pauza asta de suplimente este benefica pentru ca tot trebuia sa am o saptamana de descarcare de creatina.

Ieri, Joi 10 Iunie:
M1: Salata bulgareasca cu 1 ou, aproximativ 300 gr
M2: Pui + mazare
M3: Iaurt (140gr) + 50 gr migdale
M4: 50-100 gr de pastrama de porc + 1 pudding (am facut-o lata, am avut ceva certuri cu consoarta si vroiam sa termin masa de seara in 3 minute)

Am ajuns si la sala pe la ora 20, am lucrat spate si biceps. Anternamentul a fost mai mult sa nu zic ca am sarit peste el, eram asa de prost dispus si distrat incat am uitat sa lucrez la spate1 exercitiu, care intamplator era important, adica antrenamentul dorsalilor. De asemenea, la biceps, mai bine nu-l antrenam.


Meniul de astazi este foarte similar:
M1: Salata bulgareasca cu 1 ou, aproximativ 300 gr.
M2: Iaurt + migdale
M3: Pui + mazare
M4: Mar + un iaurtel cu fructe
M5: Curcan + o sa vad ce garnitura

Astazi trebuie sa ajung din nou la sala; daca nu astazi, cel tarziu maine pana in pranz, mai am saptamana asta de antrenat umeri + abdomen. Totusi, am o stare de spirit mai buna asa ca probabil ca o sa decurga mai bine decat cel precedent.

Am observat ca pot sa ma antrenez la orice ora cu randament bun si am zile (de exemplu weekend) cand as face miscare de 2 ori pe zi, de orice fel (de exemplu antrenament tip cardio dimineata si sala seara sau invers).

Dio 11 iun 2010 11:35:05

Re: Jurnal Mihai
 
Am aflat intre timp ca urmeaza sa-mi petrec seara si ziua de sambata la Vadu, intesata de gratare, iar ziua de duminica, la gratar in Bucuresti. O sa fie un weekend greu, si la propriu si la figurat. Sper sa nu sar de 80 kg :)

Slabuta 11 iun 2010 11:37:06

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 216409)
Am aflat intre timp ca urmeaza sa-mi petrec seara si ziua de sambata la Vadu, intesata de gratare, iar ziua de duminica, la gratar in Bucuresti. O sa fie un weekend greu, si la propriu si la figurat. Sper sa nu sar de 80 kg :)

Sa ne aduci poze cu gratare :D
Eu mai am 2 saptamani pana la vacanta asa ca urmeaza o perioada cu multa odihna si gratarele :D

Sa te distrezi bine :)

sunshine 12 iun 2010 09:48:50

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 216409)
Am aflat intre timp ca urmeaza sa-mi petrec seara si ziua de sambata la Vadu, intesata de gratare, iar ziua de duminica, la gratar in Bucuresti. O sa fie un weekend greu, si la propriu si la figurat. Sper sa nu sar de 80 kg :)

pai si de ce sa fie greu, atata timp cat nu mananci dulciuri :-j

Dio 14 iun 2010 10:39:17

Re: Jurnal Mihai
 
Greutatea vine in astfel de ocazii din cantitate, nu din calitate. Eu din pacate sunt atras usor in pacostea exceselor, de orice fel, din gama culinara. De exemplu nu mananc ciocolata timp de o luna, dar cand mananc, mananc una intreaga. Similar s-a intamplat si duminica (nu cu ciocolata, carnea a atarnat greu in meniu), deoarece sambata nu m-am simtit foarte bine si am mancat putin toata ziua.

Overall Vadu a fost o experienta foarte frumoasa. Plaja relativ libera (in stanga si dreapta noastra aveam cam 50 m unde nu era nimeni), apa calda si vreme frumoasa. Ceva probleme am avut cu gandaceii si mustele de care nu scapam nicicum. Recomand celor carora nu le este frica de dormit la cort. Este mult mai putin comod decat Mamaia sau Vama Veche, dar este cu totul altceva.

Dio 15 iun 2010 13:34:18

Re: Jurnal Mihai
 
Luni am avut un meniu "light":
M1: salata bulgareasca cu 2 oua si ceva mezeluri
M2: 200 gr de berbecut facut la cuptor
M3: 1 iaurt 140 gr + 50 gr migdale

Din pacate nu am avut timp de mai mult, am fost doar pe drumuri. Ultima masa pe ziua de ieri a fost la ora 16.

Am observat ca stagnez destul de mult, si caldura asta ma afecteaza destul de tare, probabil ca o sa pierd si masa musculara (nu ca as avea). Nu reusesc sa ma tin de toate mesele zilnice si nici de sala nu am neaparat chef. De asemenea am taiat toate suplimentele de o saptaman incoace (energizant, creatina, proteine). Sper totusi sa nu ajung bat din nou, incepuse sa se vada putin faptul ca m-am tinut de sala cateva luni.

Meniul de astazi:
M1: salata bulgareasca si cu ceva mezeluri
M2: vita la cuptor cu piure
M3 (urmeaza): iaurt + migdale
M4: (probabil la 10 noaptea cand ajung acasa): o sa incerc sa merg pe branza cu ceva seminte (nuci, migdale, alune).

angela av 17 iun 2010 09:15:29

Re: Jurnal Mihai
 
Mihai ,nu cred ca este vorba de stagnare....gandestete grasimea se transforma in masa musculara din aceasta cauza cantarul indica tot atatea kg...

Dio 21 iun 2010 12:23:38

Re: Jurnal Mihai
 
Se pare ca incepand cu ziua de vineri ma lovesc de o problema uriasa. La Larkoti, sala unde am eu abonamentul, este o problema cu reteaua electrica (debransati?) si o sa persiste cam 2 saptamani.
Nu prea stiu ce alternative am, atata timp cat nu ma incanta deloc alergatul. Cred ca o sa trebuiasca sa gasesc 2 gantere sa am ceva activitate si sa mananc mai putin :D

Slabuta 23 iun 2010 20:29:12

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 227143)
Se pare ca incepand cu ziua de vineri ma lovesc de o problema uriasa. La Larkoti, sala unde am eu abonamentul, este o problema cu reteaua electrica (debransati?) si o sa persiste cam 2 saptamani.
Nu prea stiu ce alternative am, atata timp cat nu ma incanta deloc alergatul. Cred ca o sa trebuiasca sa gasesc 2 gantere sa am ceva activitate si sa mananc mai putin :D

Eu zic ca ai solutii :)
Poti sa alergi seara in parc, sa faci cardio acasa, gasesti video-uri si aici la categoria sport si pe youtube :)

Sabine_28 30 iun 2010 13:45:58

Re: Jurnal Mihai
 
:) Acum vad ca ai fost la Vadu, ti-a placut ? Eu am mers cu un week-end inainte ...prima noapte in cort ...groaznice ganganii, am avut semne pe corp vreo saptamana dupa aceea:)) Dar a meritat "sacrificiul"...linistea de acolo merita. Pana la urma ce ti-ai putea dori decat 20 de km de plaja pustie si valurile marii ( bine, ar fi: o baie cu dus:)) )

Dio 30 iun 2010 13:58:35

Re: Jurnal Mihai
 
A fost foarte frumos la Vadu, dupa cum ai spus si tu, cu exceptia ganganiilor amazoniene de pe acolo, care au fost un chin. Noi nu am avut parte de plaja foarte libera, dar, spre deosebire de orice locatia, am avut parte de liniste. Nu copii care sa tipe, grasi care sa rada zgomotos si fete care sa tipe in telefon.

A fost prima experienta de acest gen si a fost foarte placuta, as mai merge, este un fel de intoarcere la natura, unde nu astepti sa sune telefonul sa vezi ce program iti faci seara, nu-ti faci griji ca pizza o sa fie rece, ca o sa fie traficul un chin sau ca nu agati nimic seara in club. M-am simtit homo-sapiens, cu exceptia cubuletelor de gheata necesare sa completeze bauturile :D


Week-end-ul trecut am ajuns in Vama Veche, unde a fost din nou placut, nu a fost foarte aglomerat (presupun eu din cauza concertelor din Bucuresti si din cauza vremii) si nici eu nu am reusit sa stau decat pana sambata, cand m-am intors in Bucuresti. Cu exceptia unui grup de zuze de 20-30 de ani care cred ca sarbatoreau ceva si erau imbracate toate gen Saylor Moon, cu peruci colorate, coarne sau urechi de iepuras, dres din plasa si alte exotisme, totul a decurs perfect vineri noapte :)


Cu sala sunt in repaus inca, nu am reusit sa merg pentru ca este inca inchisa, cred ca o redeschid pe 5 Iulie. Ii simt lipsa foarte tare, iar miscarea pe care o pot face sa inlocuiasca sala sunt limitate. Cred ca dupa ce se va deschide timp de o luna o sa ajung de 4 ori pe saptamana acolo si nu o sa ma mai satur :D Totusi, am reusit sa ma mentin la 77 kg, insa ma simt mult mai sleit de puteri si energie decat in perioada in care mergeam intens.

Sabine_28 30 iun 2010 14:53:02

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 236044)
A fost foarte frumos la Vadu, dupa cum ai spus si tu, cu exceptia ganganiilor amazoniene de pe acolo, care au fost un chin. Noi nu am avut parte de plaja foarte libera, dar, spre deosebire de orice locatia, am avut parte de liniste. Nu copii care sa tipe, grasi care sa rada zgomotos si fete care sa tipe in telefon.

A fost prima experienta de acest gen si a fost foarte placuta, as mai merge, este un fel de intoarcere la natura, unde nu astepti sa sune telefonul sa vezi ce program iti faci seara, nu-ti faci griji ca pizza o sa fie rece, ca o sa fie traficul un chin sau ca nu agati nimic seara in club. M-am simtit homo-sapiens, cu exceptia cubuletelor de gheata necesare sa completeze bauturile :D


Week-end-ul trecut am ajuns in Vama Veche, unde a fost din nou placut, nu a fost foarte aglomerat (presupun eu din cauza concertelor din Bucuresti si din cauza vremii) si nici eu nu am reusit sa stau decat pana sambata, cand m-am intors in Bucuresti. Cu exceptia unui grup de zuze de 20-30 de ani care cred ca sarbatoreau ceva si erau imbracate toate gen Saylor Moon, cu peruci colorate, coarne sau urechi de iepuras, dres din plasa si alte exotisme, totul a decurs perfect vineri noapte :)


Cu sala sunt in repaus inca, nu am reusit sa merg pentru ca este inca inchisa, cred ca o redeschid pe 5 Iulie. Ii simt lipsa foarte tare, iar miscarea pe care o pot face sa inlocuiasca sala sunt limitate. Cred ca dupa ce se va deschide timp de o luna o sa ajung de 4 ori pe saptamana acolo si nu o sa ma mai satur :D Totusi, am reusit sa ma mentin la 77 kg, insa ma simt mult mai sleit de puteri si energie decat in perioada in care mergeam intens.

F frumos si in Vama, desi cam prea multi rocker-i pt gustul meu:D Dupa Vadu ( unde poti sta maxim o noapte sau 2 daca e marea calda:))) am mai stat 2 zile la 2 Mai, unde iarasi era liniste si pace...pacat ca apa nu era calda...mai vreau la mare:((

Felicitari ca te mentii, eu mi-am facut de cap in week-end ( deh, a venit mama si trebuia sa ne plimbam). Dar imi revin:D
Intr-adevar lipsa miscarii ne face sa ne simtim mai obositi:-s

Dio 05 iul 2010 16:12:26

Re: Jurnal Mihai
 
Nu am mai postat de ceva timp aici si ma gandeam ca e timpul sa ma trag de urechi, mai ales ca acum se vad si rezultatele negative.

Mi-am facut de cap in weekend, 3 seri consecutive de clubbing, de joi pana duminica dimineata. Mia(miile) de calorii luate din alcool a trebuit sa le compensez cu mai putina mancare, dar cat de cat sanatoasa, adica salate, carne, ceva cartofiori si o quesadilla facuta de vara, in principal legume coapte pe langa carnea de pui, cu un sos proaspat si usor de rosii. In schimb noptile de vineri si sambata petrecute in turabo si udate din plin m-au dat complet peste cap, in fiecare dimineata am dormit foarte prost, azi noapte la fel, astfel ca astazi sunt deja la a 2-a cafea.

Larkoti, sala la care meargeam se pare ca s-a inchis, si cum simt nevoia de miscare sper sa ajung in cursul zilei de astazi, cel tarziu maine la o noua sala, langa spitalul Coltea, sa imi fac acolo abonament, eventual sa reiau antrenamentele in cursul saptamanii cand o sa-mi mai revin cu odihna.

Cu cantarul ma inteleg cat de cat bine, saptamana trecuta arata 77.5 kg, de dimineata coborase doar la 75.5. Totusi, probabil ca din cele 2 kilograme pierdute, 1.5 kg inseamna apa si restul muschi. Macar nu cred ca a crescut sunculita :)

OitaVesela 05 iul 2010 16:20:24

Re: Jurnal Mihai
 
Pai las-o mai moale cu alcoolul, mai ales evita ce are peste 40 de grade si cocktailurile care au multe zaharuri.
Consumul de alcool iti limiteaza randamentul la antrenamente.
Si caloriile alea multe adunate din chestii rele le compensezi prin sport, nu prin mancare mai putina.
Nu e bine sa oscilezi cu prea mult numarul caloriilor mancate de la o zi la alta.
De ce nu te masori cand te cantaresti? Asa o sa stii daca ai pierdut din grasime sau doara apa si masa musculara.

Dio 09 iul 2010 08:42:20

Re: Jurnal Mihai
 
Am lasat deoparte bautura, gata :D

Aseara m-am reapucat de sala, dupa 2 saptamani de pauza, se pare ca Larkoti o sa moara asa ca mi-am facut abonament langa spitalul Coltea. Am ajuns aseara pe la 23.45 si am terminat antrenamentul la 1.20, am bagat piept, triceps si ceva abdomene, superior, inferior si lateral. Se poate coroborat cu o oarecare deshidratare si faptul ca nu am mai reusit sa mananc nimic azi noapte, de dimineata aveam 74.8 kg, deci consider ca am atins targetul pe care il propusesem. Mai departe, odata cu mersul la sala, presupun ca arderea grasimilor o sa fie mai intensa, dar in acelasi timp sper sa contribui si la masa musculara.

O sa incerc sa pun 2-3 poze diseara cu forma actuala, dar din pacate nu am nimic din categoria "before".

Sabine_28 09 iul 2010 09:05:39

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 246781)
Am lasat deoparte bautura, gata :D

Aseara m-am reapucat de sala, dupa 2 saptamani de pauza, se pare ca Larkoti o sa moara asa ca mi-am facut abonament langa spitalul Coltea. Am ajuns aseara pe la 23.45 si am terminat antrenamentul la 1.20, am bagat piept, triceps si ceva abdomene, superior, inferior si lateral. Se poate coroborat cu o oarecare deshidratare si faptul ca nu am mai reusit sa mananc nimic azi noapte, de dimineata aveam 74.8 kg, deci consider ca am atins targetul pe care il propusesem. Mai departe, odata cu mersul la sala, presupun ca arderea grasimilor o sa fie mai intensa, dar in acelasi timp sper sa contribui si la masa musculara.

O sa incerc sa pun 2-3 poze diseara cu forma actuala, dar din pacate nu am nimic din categoria "before".

Felicitari pt atingerea targetului, Mihai!:)
Wow, dar tu noaptea n-ai alta treaba decat sa mergi la sala?:)) Sa-nteleg ca astia au program non stop? Foarte frumos, probabil ca s-au gandit ca poate mananca careva prea tarziu si ceva interzis si apoi vrea sa arda surplusul:))

Asteptam poze.;;)

Week-end placut, cu soare ( macar in suflet, daca pe cer nu se-arata) >:D<

Dio 09 iul 2010 09:56:23

Re: Jurnal Mihai
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 246836)
Wow, dar tu noaptea n-ai alta treaba decat sa mergi la sala?:)) Sa-nteleg ca astia au program non stop?

Week-end placut, cu soare ( macar in suflet, daca pe cer nu se-arata) >:D<

Nu au deschis non-stop, in mod normal inchid la ora 24, dar am mers cu un tip care merge de ani buni acolo si ne-au lasat singuri in sala, au inchis sala si i-am sunat cand am terminat si au venit sa ne deschida. Oricum, a fost o nebunie, astazi sunt cam ametit de somn/oboseala, trebuie neaparat sa recuperez odihna pierduta diseara, altfel antrenamentele sunt inutile :)

Multumesc la fel! >:D<

OitaVesela 09 iul 2010 10:24:59

Re: Jurnal Mihai
 
Neata Mihai si felicitari!
Nu inteleg cum poti face sport la ore asa tarzii :)) In curand o sa fac si eu la fel ca de luni incep serviciul :(
Am vazut ca ai la dieta "low-carb". Dar cu grasimile cum stai?


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:08:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO