forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale de mentinere (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/)
-   -   Jurnal de mentinere - WhiteAngel (http://forum.slabute.ro/jurnale-mentinere/jurnal-mentinere-whiteangel-11857.html)

mihaela01 15 nov 2012 21:20:00

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Buna scumpa, vin la tine cu 2 retete pentru md gasite pe un site care sper ca vor fi pe gustul tau:D:">

Fulgi de ovăz cu lapte, mere şi stafide

Ingrediente
100g fulgi de ovăz
500ml de lapte
4 mere, fără cotor, tăiate cubuleţe
100g de stafide
1 lingură de zahăr brun, pentru servit
Mod de preparare
• 1. Se pun ovăzul şi laptele într-o cratiţă mică şi se fierb, amestecând, trei minute până când amestecul este aproape cremos. Se adaugă merele, stafidele şi se fierb încă două minute până când merele sunt aproape moi. Se pune amestecul în castroane cu ajutorul unui polonic, se presară cu zahăr şi se mănâncă imediat.
• 2. V.N. per porţie: 256 kiklocalorii, 9g proteine, 2g grăsimi, 1g grăsimi saturate, 47g carbohidraţi, 4g fibre, 34g zahăr, 0,2g sare



Terci de ovăz cu banane şi căpşuni

Ingrediente
100g fulgi de ovăz
½ linguriţă de scorţişoară, plus extra pentru servit
4 linguriţe de zahăr demerara
450ml de lapte
3 banane, feliate
400g de căpşuni, tăiate pe jumătate
150g de iaurt, cu puţine grăsimi
Mod de preparare
• 1. Într-o cratiţă de dimensiuni medii, se amestecă ovăzul, scorţişoara, zahărul, laptele şi jumătate din cantitatea de banane feliate. Se aduce la punctul de fierbere, amestecând din când în când. Se micşorează intensitatea focului şi se mai lasă să fiarbă patru-cinci minute, amestecând încontinuu.
• 2. Se ia de pe foc şi se împarte în patru castroane; se aşază deasupra bananele rămase, căpşunile, puţin iaurt şi se presară cu scorţişoară.
• 3. V.N. per porţie: 226 kilocalorii, 12g proteine, 2g grăsimi, 1g grăsimi saturate, 53g carbohidraţi, 5g fibre, 34g zahăr, 0,24g sare
• 4. Sfat: Se poate prepara şi în cuptor
Se încinge cuptorul la 150° C/gaz 2. Într-o farfurie termorezistentă, se amestecă ovăzul, scorţişoara, zahărul şi laptele. Se acoperă cu folie şi se coace 45 de minute. Se scoate din cuptor, se adaugă amestecând jumătate din cantitatea de banane şi se coace încă 15 minute. Se finalizează reţeta ca mai sus.
Pofta buna>:D<

http://media.rtv.net/image/201207/w3...l_94590600.JPG

WhiteAngel 16 nov 2012 13:11:46

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de mihaela01 (Post 1175391)
Buna scumpa, vin la tine cu 2 retete pentru md gasite pe un site care sper ca vor fi pe gustul tau:D:">

Fulgi de ovăz cu lapte, mere şi stafide

Ingrediente
100g fulgi de ovăz
500ml de lapte
4 mere, fără cotor, tăiate cubuleţe
100g de stafide
1 lingură de zahăr brun, pentru servit
Mod de preparare
• 1. Se pun ovăzul şi laptele într-o cratiţă mică şi se fierb, amestecând, trei minute până când amestecul este aproape cremos. Se adaugă merele, stafidele şi se fierb încă două minute până când merele sunt aproape moi. Se pune amestecul în castroane cu ajutorul unui polonic, se presară cu zahăr şi se mănâncă imediat.
• 2. V.N. per porţie: 256 kiklocalorii, 9g proteine, 2g grăsimi, 1g grăsimi saturate, 47g carbohidraţi, 4g fibre, 34g zahăr, 0,2g sare



Terci de ovăz cu banane şi căpşuni

Ingrediente
100g fulgi de ovăz
½ linguriţă de scorţişoară, plus extra pentru servit
4 linguriţe de zahăr demerara
450ml de lapte
3 banane, feliate
400g de căpşuni, tăiate pe jumătate
150g de iaurt, cu puţine grăsimi
Mod de preparare
• 1. Într-o cratiţă de dimensiuni medii, se amestecă ovăzul, scorţişoara, zahărul, laptele şi jumătate din cantitatea de banane feliate. Se aduce la punctul de fierbere, amestecând din când în când. Se micşorează intensitatea focului şi se mai lasă să fiarbă patru-cinci minute, amestecând încontinuu.
• 2. Se ia de pe foc şi se împarte în patru castroane; se aşază deasupra bananele rămase, căpşunile, puţin iaurt şi se presară cu scorţişoară.
• 3. V.N. per porţie: 226 kilocalorii, 12g proteine, 2g grăsimi, 1g grăsimi saturate, 53g carbohidraţi, 5g fibre, 34g zahăr, 0,24g sare
• 4. Sfat: Se poate prepara şi în cuptor
Se încinge cuptorul la 150° C/gaz 2. Într-o farfurie termorezistentă, se amestecă ovăzul, scorţişoara, zahărul şi laptele. Se acoperă cu folie şi se coace 45 de minute. Se scoate din cuptor, se adaugă amestecând jumătate din cantitatea de banane şi se coace încă 15 minute. Se finalizează reţeta ca mai sus.
Pofta buna>:D<

http://media.rtv.net/image/201207/w3...l_94590600.JPG

merci mult scumpa pt retete ! :x
pe prima am mai facut`o, asa dupa capul meu:))

dar la a2a imi place tare mult ideea cu cuptorul .. nu m`am gandit niciodata ! foarte interesant :x cred ca incerc maine sau poimaine :D


fetelor, eu incepusem saptamana bine ..pana ieri cand am dat`o rau in bara iarasi ! mda .. asta-seara pleaca ai mei, deci vreau sa incep sa ma pun serios pe picioare, avand in vedere ca o sa se duca din frigider toate tentatiile si nu vor mai exista altele :D
de sport cu siguranta am sa am reapuc .. defapt vreau pana de sarbatori sa ma mai tonific putin si sa mai dau jos ceea ce am pus, in special ca ma simt umflata si cred ca am o imensa retentie de apa ! daca ma tin de treaba si beau multe ceaiuri, in 3 zile crek dau jos un kg :)) la cate toxine am in mine :D de obicei asa patesc :P
deci planul se bazeaza in principal pe sport ;) chiar ma ajuta sportul in general, imi da si mai multa energie si nu mai simt acea pofta imensa de dulce .. si in plus nici nu imi mai vine sa infulec tot ce apuc ca sa irosesc efortul depus :P
vinerea viitoare imi iau si dvd .. cum v`am mai spus este black friday si sunt mega-reduceri ! :> poate va intereseaza si pe voi :P

va pup pe toate ! :-*:-*

http://data.whicdn.com/images/215034...5599_large.jpg

Adina14 16 nov 2012 15:23:06

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Uite.o si pe surioara mea :)) Tot asa patesc si eu, cu retentia de apa. Doar ca eu am mancat branza foarte sarata si din cauza asta m.am umflat mai rau ca un balon. Dar sportul si hidratarea cat mai multa ne ajuta sa scapam mai repede. Momentan eu am vreo 3 kg in plus, dar nu imi fac griji fiindca in cel mult 3 zile scap de ele, cu conditia sa nu mai pap branzica:-s

WhiteAngel 16 nov 2012 15:26:19

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1175874)
Uite.o si pe surioara mea :)) Tot asa patesc si eu, cu retentia de apa. Doar ca eu am mancat branza foarte sarata si din cauza asta m.am umflat mai rau ca un balon. Dar sportul si hidratarea cat mai multa ne ajuta sa scapam mai repede. Momentan eu am vreo 3 kg in plus, dar nu imi fac griji fiindca in cel mult 3 zile scap de ele, cu conditia sa nu mai pap branzica:-s

astazi am terminat si eu branza :))) pana vine alta o sa mai dureze :D dar eu oricum comand nesarata, pt ca nici nu am voie la anticonceptionale si imi place si mai mult :P
ai vazut ca oricum nu se desareaza cum trebuie daca e sarata? in primul rand se desareaza doar in exeterior, iar daca o lasi mai mult se desareaza detot si se face si balega :-l .. mai buna cea nesarata [-(

Adina14 16 nov 2012 18:09:57

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1175882)
astazi am terminat si eu branza :))) pana vine alta o sa mai dureze :D dar eu oricum comand nesarata, pt ca nici nu am voie la anticonceptionale si imi place si mai mult :P
ai vazut ca oricum nu se desareaza cum trebuie daca e sarata? in primul rand se desareaza doar in exeterior, iar daca o lasi mai mult se desareaza detot si se face si balega :-l .. mai buna cea nesarata [-(

Pai si eu o prefer pe cea nesarata, doar ca acum am primit din asta asa, si nu am avut ce sa facem :( Plus ca ai mei o prefera pe cea sarata, din nefericire, si mie nu prea imi mai ramane sa comentez.
Cat despre desarare, asa e, foarte putin se simte diferenta. Chiar daca o las mult in apa si o tot schimb, sau folosesc apa calda, se strica aspectul si prea imi mai vine sa mananc.
Ti.ai cumparat fulgi de ovaz sau tot pe musli te mai tii cateva zile?;))

WhiteAngel 16 nov 2012 18:59:37

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 1175983)

Pai si eu o prefer pe cea nesarata, doar ca acum am primit din asta asa, si nu am avut ce sa facem :( Plus ca ai mei o prefera pe cea sarata, din nefericire, si mie nu prea imi mai ramane sa comentez.
Cat despre desarare, asa e, foarte putin se simte diferenta. Chiar daca o las mult in apa si o tot schimb, sau folosesc apa calda, se strica aspectul si prea imi mai vine sa mananc.
Ti.ai cumparat fulgi de ovaz sau tot pe musli te mai tii cateva zile?;))

mda .. si la mine este la fel .. dar acum macar ma motivez cu pastilele ca nu am voie sarat si nu mai comenteaza nimeni ! :))
cred ca ma duc maine sa`micumpar ca nu am avut cand sa ma duc la cumparaturi si maicamea nu ma lua astazi cu ea :-L

lady alina 17 nov 2012 09:24:16

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
neata! weekend placut sa ai! >:D<

WhiteAngel 17 nov 2012 09:38:54

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de lady alina (Post 1176216)
neata! weekend placut sa ai! >:D<

neata ! >:D< merci la fel alina ! :-*

gata fetelor .. au plecat ai mei azi-noapte :( .. off, oricat de rai au mai fost ei cu mine si ne`am mai certat noi ... im pare rau ca au plecat :(( dar asta este .. acum imi va fi din nou destul de greu sa ma obisnuiesc singura .. dar trebuie :-<
mi`a venit ieri c.m. ... si mi`a venit de`a binelea ! deci m`a durut burtica si spatele ingrozitor .. pana la urma am luat pastile si mi`a mai trecut .. dar il am foarte abundent .. cum il aveam demuult .. abia astept sa treaca ..

va urez un weekend cat mai placut ! >:D<
http://sl.glitter-graphics.net/pub/2...mh3cjiq8oa.gif

mihaela01 17 nov 2012 09:50:38

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
http://fs70.trilulilu.ro/imgs/maria1...93eb0cdb06.jpg

Ma bucur ca ti-au placut retetele>:D<

WhiteAngel 17 nov 2012 09:53:38

Re: Jurnal de mentinere - WhiteAngel
 
Citat:

Anterior postat de mihaela01 (Post 1176242)
http://fs70.trilulilu.ro/imgs/maria1...93eb0cdb06.jpg

Ma bucur ca ti-au placut retetele>:D<

tu ce mai zici micky ca faci ? >:D< nu am mai vorbit demult :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:20:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO