forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Jurnal Marilo - o speranta de ajutor (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/jurnal-marilo-speranta-ajutor-11046.html)

marilo 05 feb 2012 15:32:35

Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
In sfarsit m-am hotarat sa-mi chem in ajutor jurnalul meu. M-am tot gandit daca mi-ar folosi sau daca eu as fi in stare sa am un jurnal in care zilnic sa-mi spun pasurile legate de kg mele, de ce mananc. Voi incerca pentru ca sper sa fiu mai constiincioasa, mai ordonata, mai cumintica.
Despre mine nu cred ca am prea multe sa va zic ca deja multe dintre voi, fetelor, ma cunoasteti de la ,, slabute si la 40 de ani,,. Da asa este eu am 50+ dar imi place mult compania fetelor mai tinere decat mine. Ele sunt vesele, guralive si au parca mai mult timp pt forum decat noi . Sper sa ma gaseasca aici si sa ma viziteze, desi nu am mai fost pe forum de vreo doua saptamani si nimeni nu-mi simte lipsa:((:((:((
Spuneam o data ca sunt dependenta de forum si chiar sunt .Zilnic intru sa citesc fetele , chiar daca nu spun nimic. Nu am pierdut nici un mesaj de luni de zile. Acum am sa intru si in ,,garsoniera,, mea si am sa-mi las toate gandurile aici.
Eu am fost o tanara ca majoritatea dintre noi , ponderala. Kilogramele au inceput sa vina dupa sarcini care au fost la scurt timp una dupa alta, asa, ca sa nu pot sa-mi revin . Este adevarat ca daca as fi luat masuri atunci poate ca acum as fi fost mai bine decat sunt. Nu m-au interesat kg la vremea aia , pt ca consideram ca nu arat asa rau si nici cu sanatatea nu aveam probleme. O lunga perioada de timp , pana la 40 de ani , am stat pe la 70-73 de kg. La 40 , in urma unui cuvant , am constientizat ca sunt grasa si ca ar trebui sa fac ceva. Am aflat de niste pastile pe care mi le-am procurat foarte usor si cu care , alaturi de ceai antiadipos , am slabit 15 kg dea lungul catorva luni( deci nu foarte repede), dar fara sa fac nici un efort de nici un fel. Am fost foarte multumita si ma simteam minunat. M-am mentinut circa 3 ani dupa care incet am revenit la 73 ale mele. Nu ar fi fost rau daca as fi ramas acolo, dar la 47 de ani am fracturat o glezna in urma careia am facut o embolie pulonara care mi-a pus major viata in pericol. Am fost obligata sa renunt la fumat. Ei, statul in pat circa 6 saptamani si hranita asa ca oamenii bolnavi:)), fara tutun si colac peste pupaza si menopauza, mi-au adus itr-un an 25 de kg.Nu le-am simtit pana intr-o zi cand fetele mele mi-au cumparat un cantar electronic care m-a socat. Aveam 99 de kg.M-am speriat foarte tare. Cu vointa si un pic de dieta am reusit sa dau jos 10 int-un an .
La slabute am venit de mult dar nu mi-am gasit locul . Acum m-am hotarat sa incerc sa ma ajut si cu jurnal.
Maine am sa-mi postez meniul asa cum am mai facut-o . O sa fie bine numai daca eu am sa-mi organizez timpul asa incat sa fac asta zilnic. Nu stau prea bine cu timpul , mai ales acasa dar la serviciu imi este cam greu sa intru pe forum ca de....
Am sa vad.
As vrea sa fie intr-un ceas bun ce fac eu acum si sa-mi ajute sa fiu iara NORMOPONDERALA.

vera37 05 feb 2012 16:20:14

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
mari, bine te-am gasit in casuta ta! :-*>:D<
sper sa-ti fie de ajutor, iar lipsa ti-am simtit-o :-*:x

rozica1965 05 feb 2012 16:26:28

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Succes in tot ce ti-ai propus!!!!!!!!! Acum,chiar daca vei lipsi,vei gasi mesaje de la fete.:-*:-*

barbuta 05 feb 2012 20:07:52

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
buna mari iti urez sa ajungi exact cum iti doresti pupici

cora 05 feb 2012 20:13:58

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
succes in ce ti-ai propus>:D<

barbuta 05 feb 2012 20:15:49

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de cora (Post 926051)
succes in ce ti-ai propus>:D<

buna cora:-*

marilo 05 feb 2012 22:03:13

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 925690)
mari, bine te-am gasit in casuta ta! :-*>:D<
sper sa-ti fie de ajutor, iar lipsa ti-am simtit-o :-*:x

Vai Veruta daca ai stii ce sentiment super am ca am un loc unde voi fetelor vreti sa vorbiti cu mine. Tu esti primul meu musafir si-ti multumesc mult, mult, pentru asta. Te voi astepta si alta data. Nu inseamna ca nu vin la etajul VIII. Vin zilnic pentru ca va iubesc fetelor.>:D<:-*

marilo 05 feb 2012 22:08:13

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 925696)
Succes in tot ce ti-ai propus!!!!!!!!! Acum,chiar daca vei lipsi,vei gasi mesaje de la fete.:-*:-*

Rozica , draga mea noi doua nu am comunicat prea mult datorita programului pe care-l avem fiecare dar sa stii ca am fost alaturi de tine si cand sotul tau a intrat in somaj, si cand ai aflat minunata veste ca vei fi bunica, si am plans cand ai fost asa de ingrijorata ca a plecat fata. Am trecut de multe ori si pe la casuta ta . Imi placi mult. Imi place felul tau direct de a aborda oamenii, simtul umorului . Te apreciez mult. Te mai astept pe la mine .>:D<:x

rozica1965 05 feb 2012 22:13:21

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 926232)
Rozica , draga mea noi doua nu am comunicat prea mult datorita programului pe care-l avem fiecare dar sa stii ca am fost alaturi de tine si cand sotul tau a intrat in somaj, si cand ai aflat minunata veste ca vei fi bunica, si am plans cand ai fost asa de ingrijorata ca a plecat fata. Am trecut de multe ori si pe la casuta ta . Imi placi mult. Imi place felul tau direct de a aborda oamenii, simtul umorului . Te apreciez mult. Te mai astept pe la mine .>:D<:x

Asa e Mari.....tu intri in prima parte a zilei,eu in partea a doua. Iti multumesc ca ai fost alaturi de mine . Esti mama de fete si vei trece si tu prin unele din aceste momente. Sa dea Domnul sa trecem cu bine prin tot ce tine de copiii nostri. Nimic nu este mai important decat ei! Te voi vizita des,stai linistita,doar esti craioveanca de-a mea! Vezi ca am avut dreptate cand te bateam la cap sa iti faci jurnal?:-*:-*:-*

marilo 05 feb 2012 22:14:24

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de barbuta (Post 926043)
buna mari iti urez sa ajungi exact cum iti doresti pupici

Bine ai venit pe la mine Roxana. Fetita cu copil. Asa te percep eu ca pe o fetita alintata . Iti multumesc pentru vizita si mai treci ca sa mai vorbim, sau ne vedem la etajul VIII? >:D<:-*

marilo 05 feb 2012 22:17:16

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 926235)
Asa e Mari.....tu intri in prima parte a zilei,eu in partea a doua. Iti multumesc ca ai fost alaturi de mine . Esti mama de fete si vei trece si tu prin unele din aceste momente. Sa dea Domnul sa trecem cu bine prin tot ce tine de copiii nostri. Nimic nu este mai important decat ei! Te voi vizita des,stai linistita,doar esti craioveanca de-a mea! Vezi ca am avut dreptate cand te bateam la cap sa iti faci jurnal?:-*:-*:-*

Da mai Rozica ai avut dreptate ca este bine sa-mi fac jurnal . Acum ramane in sarcina mea sa scriu aci in jurnal numai de bine. Vorba Nanei, VREAU, STIU , POT>:)>:)

marilo 05 feb 2012 22:20:24

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de cora (Post 926051)
succes in ce ti-ai propus>:D<

Bine ai venit pe la mine Cora. Noi nu ne cunoastem inca si asta ma face si mai fericita pentru vizita ta. Maine am sa trec prin jurnalul tau ca sa pot sa te cunosc . Am vazut ca esti o slabuta de succes. Te rog sa treci cat poti de des prin casuta mea si sa-mi indrumi pasii atunci cand vezi ca se ratacesc.>:D<:-*

miranda75 05 feb 2012 22:29:14

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 925639)
In sfarsit m-am hotarat sa-mi chem in ajutor jurnalul meu. M-am tot gandit daca mi-ar folosi sau daca eu as fi in stare sa am un jurnal in care zilnic sa-mi spun pasurile legate de kg mele, de ce mananc. Voi incerca pentru ca sper sa fiu mai constiincioasa, mai ordonata, mai cumintica.
Despre mine nu cred ca am prea multe sa va zic ca deja multe dintre voi, fetelor, ma cunoasteti de la ,, slabute si la 40 de ani,,. Da asa este eu am 50+ dar imi place mult compania fetelor mai tinere decat mine. Ele sunt vesele, guralive si au parca mai mult timp pt forum decat noi . Sper sa ma gaseasca aici si sa ma viziteze, desi nu am mai fost pe forum de vreo doua saptamani si nimeni nu-mi simte lipsa:((:((:((
Spuneam o data ca sunt dependenta de forum si chiar sunt .Zilnic intru sa citesc fetele , chiar daca nu spun nimic. Nu am pierdut nici un mesaj de luni de zile. Acum am sa intru si in ,,garsoniera,, mea si am sa-mi las toate gandurile aici.
Eu am fost o tanara ca majoritatea dintre noi , ponderala. Kilogramele au inceput sa vina dupa sarcini care au fost la scurt timp una dupa alta, asa, ca sa nu pot sa-mi revin . Este adevarat ca daca as fi luat masuri atunci poate ca acum as fi fost mai bine decat sunt. Nu m-au interesat kg la vremea aia , pt ca consideram ca nu arat asa rau si nici cu sanatatea nu aveam probleme. O lunga perioada de timp , pana la 40 de ani , am stat pe la 70-73 de kg. La 40 , in urma unui cuvant , am constientizat ca sunt grasa si ca ar trebui sa fac ceva. Am aflat de niste pastile pe care mi le-am procurat foarte usor si cu care , alaturi de ceai antiadipos , am slabit 15 kg dea lungul catorva luni( deci nu foarte repede), dar fara sa fac nici un efort de nici un fel. Am fost foarte multumita si ma simteam minunat. M-am mentinut circa 3 ani dupa care incet am revenit la 73 ale mele. Nu ar fi fost rau daca as fi ramas acolo, dar la 47 de ani am fracturat o glezna in urma careia am facut o embolie pulonara care mi-a pus major viata in pericol. Am fost obligata sa renunt la fumat. Ei, statul in pat circa 6 saptamani si hranita asa ca oamenii bolnavi:)), fara tutun si colac peste pupaza si menopauza, mi-au adus itr-un an 25 de kg.Nu le-am simtit pana intr-o zi cand fetele mele mi-au cumparat un cantar electronic care m-a socat. Aveam 99 de kg.M-am speriat foarte tare. Cu vointa si un pic de dieta am reusit sa dau jos 10 int-un an .
La slabute am venit de mult dar nu mi-am gasit locul . Acum m-am hotarat sa incerc sa ma ajut si cu jurnal.
Maine am sa-mi postez meniul asa cum am mai facut-o . O sa fie bine numai daca eu am sa-mi organizez timpul asa incat sa fac asta zilnic. Nu stau prea bine cu timpul , mai ales acasa dar la serviciu imi este cam greu sa intru pe forum ca de....
Am sa vad.
As vrea sa fie intr-un ceas bun ce fac eu acum si sa-mi ajute sa fiu iara NORMOPONDERALA.


Buna, Mari, ne asemanam putin.
Si eu m-am lasat de fumat, a urmat o operatie urmata de alte complicatii........si plus niste kg, de care am scapat cu putina vointa. Aveam si niste anisori in minus, este adevarat. Dupa aceea am ignorat total cantarul, si iata-ma....in aproximativ 5-6 ani......plus 20 de kg.#:-s#:-s#:-s
Si, spre rusinea mea, nu fac nimic pentru a scapa de ele.:((:((:((:((

marilo 05 feb 2012 22:43:07

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de miranda75 (Post 926262)
Buna, Mari, ne asemanam putin.
Si eu m-am lasat de fumat, a urmat o operatie urmata de alte complicatii........si plus niste kg, de care am scapat cu putina vointa. Aveam si niste anisori in minus, este adevarat. Dupa aceea am ignorat total cantarul, si iata-ma....in aproximativ 5-6 ani......plus 20 de kg.#:-s#:-s#:-s
Si, spre rusinea mea, nu fac nimic pentru a scapa de ele.:((:((:((:((

Ma bucura mult vizita ta Mira. Iti stiu ceva din problemele tale ca eu citesc forumul 40 zilnic si cap coada . Pt ca ma pierd din programul pe care mi-l propun am hotarat sa-mi fac jurnal si sa ma tin de el . Sunt sigura ca asta ma va ajuta. Stiu ca tu ai jurnal, am trecut si pe la tine de multe ori. Fii cinstita cu el , zilnic, si eu cred ca va fi bine. Eu asa am sa fac. Te mai astept cu mult drag>:D<

miranda75 05 feb 2012 22:46:51

re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 926275)
Ma bucura mult vizita ta Mira. Iti stiu ceva din problemele tale ca eu citesc forumul 40 zilnic si cap coada . Pt ca ma pierd din programul pe care mi-l propun am hotarat sa-mi fac jurnal si sa ma tin de el . Sunt sigura ca asta ma va ajuta. Stiu ca tu ai jurnal, am trecut si pe la tine de multe ori. Fii cinstita cu el , zilnic, si eu cred ca va fi bine. Eu asa am sa fac. Te mai astept cu mult drag>:D<


Mari, eu sunt sincera, nu pot sa fac nimic pentru mine.....deocamdata......
De ce nu pot? Nu stiu!

kisa 06 feb 2012 08:31:27

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna Marilo!

Cadou de casa noua ! Sa gasesti inauntru de-ti doresti!

marilo 06 feb 2012 11:01:43

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de kisa (Post 926421)
Buna Marilo!

Cadou de casa noua ! Sa gasesti inauntru de-ti doresti!

Kisulica , draga mea bine ai venit in casa mea. Multumesc pt gandurile tale bune si iti doresc sa-ti iasa tot ce vrei in viata ta.Te mai astept.>:D<:-*

marilo 06 feb 2012 11:10:04

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Hei jurnalul meu drag ce faci ? Eu nu stiu ce sa-ti spun acum. Spre seara am sa scriu meniul . Am luat la serviciu mancarea cantarita dar nu-s tocmai pregatita pt dieta , cu alimente zic. As vrea sa merg un pic la cumparaturi astazi dar sunt atatea probleme de cand cu zapada asta. Suntem legati unul de altul, toata familia cu o singura masina. Asa ca o sa fie greu sa-mi impun vointa. Adica ca sa ma intelegeti plecam de la serviciu , noi parintii, si trecem sa adunam de pe drum si copii, doua fete si un baiat:)):)):)). Masina noastra este blocata la usi, masina Danei, fetita care este cu noi nu mai are baterie si noi circulam cu masina lui gineri-meu. Greu dar voi vedea cum fac. Vorbim mai tarziu draga jurnalut.

barbuta 06 feb 2012 11:29:14

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 926237)
Bine ai venit pe la mine Roxana. Fetita cu copil. Asa te percep eu ca pe o fetita alintata . Iti multumesc pentru vizita si mai treci ca sa mai vorbim, sau ne vedem la etajul VIII? >:D<:-*

buna mari da asa sint inca fetita cu copil inca nu am plecat de linga mama si tot alintata sint dar stii ceva chiar imi place te pupic>:D<>:D<

jeny2105 06 feb 2012 18:03:32

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Vezi ca ai reusit, felicitari pt casuta >:d<
te pupacesc si sa stii ca m-am gandit la tine :d :d :-* :-* :-* :-* :-*

aussie_girl 06 feb 2012 18:39:05

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna my dear classy lady!! Te pup cu drag si ma bucur sa-ti descopar jurnalul. Am sa mai trec, am sa te vizitez zilnic sa vad cum esti, cum stai..cum te tii de treaba.
Acest forum mie mi se pare grozav pentru femei ca noi care la un moment dat "au cam pierdut contactul cu ele" si au ajuns pe nesimtite la un numar de kilograme. Daca stam sa analizam situatia fiecareia din noi, o sa sesizam ca mai toate am ajuns la "acel numar" pe fondul unor probleme, pe fondul unor situatii.. Am inteles ca trebuie sa rezolvam acele situatii si apoi pierdutul kilogramelor or sa vina de la sine. Se pare ca tu ai trecut de faza aia..deci acum, nu ramane decat sa ai grija ce "carburant" ii dai organismului tau ca sa functioneze normal. Stiuuuu, la teorii sunt tare buna..dar frate..practica ma omoara. :) :) ;)
Eu iti urez succes, muult succes si sunt convinsa ca ai sa-l ai. Vreau sa fiu ca tine la 50+, vreau sa fiu hotarata si vreau sa fiu o frumoasa (cum ai fost tu) la nunta fetitei mele (cand o fi!!). Te pup si mai trec.

marilo 06 feb 2012 21:01:30

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de barbuta (Post 926725)

buna mari da asa sint inca fetita cu copil inca nu am plecat de linga mama si tot alintata sint dar stii ceva chiar imi place te pupic>:D<>:D<

Roxana draga mea eu am doua fete si nu am nimic impotriva sa se mai pisiceasca pe langa mami:) dar la un moment dat trebuie sa devina mame si sa renunte la a fii copilal mamei. Si mie mi-ar placea sa mai fiu,, fetita mamei,, :). Tu daca ai norocul sa fii mai mult timp asa , bravo tie.>:D<

marilo 06 feb 2012 21:07:12

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 927318)
Vezi ca ai reusit, felicitari pt casuta >:d<
te pupacesc si sa stii ca m-am gandit la tine :d :d :-* :-* :-* :-* :-*

Oau Jeny . >:D< Multumesc pentru vizita si pentru ca te-ai mai gandit uneori la mine. Nu stiu cat de bine am sa ma tin de jurnalul asta desi eu vreau foarte mult s-o fac . Nu am asa mult timp si pe deasupra sotul meu este mort fara calculator deci timpul pentru mine este cam scurt. La serviciu nu stiu cat timp am si nici nu-mi permit asa oricand sa intru pe forum. O sa vad eu cum rezolv problema. Multumesc inca o data pentru vizita si te mai astept cu tot dragul>:D<:-*

marilo 06 feb 2012 21:16:02

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 927360)
Buna my dear classy lady!! Te pup cu drag si ma bucur sa-ti descopar jurnalul. Am sa mai trec, am sa te vizitez zilnic sa vad cum esti, cum stai..cum te tii de treaba.
Acest forum mie mi se pare grozav pentru femei ca noi care la un moment dat "au cam pierdut contactul cu ele" si au ajuns pe nesimtite la un numar de kilograme. Daca stam sa analizam situatia fiecareia din noi, o sa sesizam ca mai toate am ajuns la "acel numar" pe fondul unor probleme, pe fondul unor situatii.. Am inteles ca trebuie sa rezolvam acele situatii si apoi pierdutul kilogramelor or sa vina de la sine. Se pare ca tu ai trecut de faza aia..deci acum, nu ramane decat sa ai grija ce "carburant" ii dai organismului tau ca sa functioneze normal. Stiuuuu, la teorii sunt tare buna..dar frate..practica ma omoara. :) :) ;)
Eu iti urez succes, muult succes si sunt convinsa ca ai sa-l ai. Vreau sa fiu ca tine la 50+, vreau sa fiu hotarata si vreau sa fiu o frumoasa (cum ai fost tu) la nunta fetitei mele (cand o fi!!). Te pup si mai trec.

Camy, fata draga cu ochi verzi( si ai mei sunt tot verzi), sa stii ca te asteptam. Iti multumesc ca m-ai vizitat si te mai astept. Iti multumesc si pentru aprecierile la adresa mea si ma faci sa ma umflu in pene toata:).
De slabit o sa slabim o sa vezi tu . Poate nu asa repede cum am vrea dar tot o sa se intample . Tu esti tanara si o sa-ti iasa treaba fuga fuguta. Eu o sa incerc sa ma tin dupa voi fetelor , mai ca melcusorul asa dar viuuuu.;) Astept sfaturi, suturi , laude , orice de la voi fetelor caci doar de aia sunt aici.>:D<:-*:x

marilo 07 feb 2012 22:01:54

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Bine te-am gasit casuta mea. Abia acum am terminat treaba de seara ,sotul s-a urcat in pat la un film si eu am ramas stapana pe calculator. Sa-ti spun ca astazi am mancat prost si ca repartitie a meselor dar si ca ,combinatii a alimentelor. Am plecat de acasa la ora opt fara sa-mi iau pachet la mine si fara sa apuc sa mananc ceva. Astazi nu am fost la serviciu si am bantuit prin magazine dupa papica in principal. Am ajuns acasa pe la unsprezece cu foame mare. Nu a fost rau deloc ce am mancat atunci. Amestecul de seminte l-am mancat la pranz. Deja fructele goji le pun la inmuiat de seara si trebuia sa mananc. Aici faptul ca iaurtul are 2% grasime nu-i tocmai bine in amestec cu fulgii de cereale. Dupa ce termin stocul de iaurt pe care-l am am sa-mi cumpar mai slabut, desi eu stiu ca iaurtul cu 0% grasime nu este iaurt ci ceva aiurea, o facatura plina de carbohidrati. Dar langa cereale asta merge.. Seara am facut-o praf .Nu am mancat asa de mult , adica departe de a ma satura , dar ...prost pentru cina. Maine nu mai fac:D
Maine nu stiu ce zi voi avea. In nici un caz placuta. Voi merge la serviciu sa-mi clarific situatia si presimt ca va iesi cu un pic de discutii neplacute:((. Nici nu stiu ce-mi doresc. Sa raman acasa sau sa nu pierd minunatul loc de munca:-s
Sper sa nu-mi bat joc de alimentatia mea pentru ca ar fi chiar fara rost.
Maine vin sa-ti povestesc , promit.:x

grasuta1961 08 feb 2012 09:06:50

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
http://i300.photobucket.com/albums/n...ASADEVREME.jpg


Dine te-am gasit scumpa in casuta ta si multumesc de invitatie ! Sincer n-am stiut ca ti-a construit casuta;).Imi place! Am inteles ca vrei sa-ti postezi meniurile aici in casuta ta.Pentru ca de salvat vad ca stii sa le salvezi.Sper sa fiu destul de explicita si sa ma fac inteleasa.Ok sa incep:dupa ce ti-ai salvat meniul in calendar mergi si dai click pe Editeaza meniul.iti apare in dreapta meniul pe ziua respectiva.Dupa aia dai pag in jos pana unde scrie Calcule avansate si dai click pe el.O sa-ti apara meniul scris pe toata pag.Dai pg. in jos si dupa aia dai click pe Adauga meniu in forum.O sa-ti apara meniul iar insa scris altfel .Dai clic stanga,meniul se albastreste dupa aia dai click dreapta si dupa dai Copy.Si asa meniul se copie.Mergi in jurnal si-l postezi.Adica dai click stanga si apare o bara dupa care click dreapta si dai click pe Paste si meniul se copie in jurnal.:(sper ca ti-am explicat si ai inteles.Am explicat asa crezand ca nu prea stii sa folosesti calculatorul.:-*.poate ne intersectam azi sau maine si stam de vorba.te pup scumpa si-ti doresc o zi buna.

jeny2105 08 feb 2012 10:07:52

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de marilo (Post 927579)
oau jeny . >:d< multumesc pentru vizita si pentru ca te-ai mai gandit uneori la mine. Nu stiu cat de bine am sa ma tin de jurnalul asta desi eu vreau foarte mult s-o fac . Nu am asa mult timp si pe deasupra sotul meu este mort fara calculator deci timpul pentru mine este cam scurt. La serviciu nu stiu cat timp am si nici nu-mi permit asa oricand sa intru pe forum. O sa vad eu cum rezolv problema. Multumesc inca o data pentru vizita si te mai astept cu tot dragul>:d<:-*

nu ai cum sa nu te tii de el :d daca nu, se tine el de tine:d
eu iti multumesc pt sfaturi si pt incurajare :) azi citind msj-le voastre am realizat ca ma victimizez singura, si ca daca nu fac eu ceva nu o va face nimeni pt mine, si mi s-a facut rusineeeeeeeeee :(
te pup :-* si o sa mai vin pe la tine :d

marilo 08 feb 2012 21:39:06

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:30
Fructe uscate goji, Goji Planet, 20g - 74 calorii, 2.4 proteine, 2 grasimi, - colesterol, 13.6 carbohidrati, 2 fibre, - sodiu, - zaharuri
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Seminte de susan, 10g - 64 calorii, 2.1 proteine, 6.1 grasimi, 0 colesterol, 1.2 carbohidrati, 1.2 fibre, 0 sodiu, 0.1 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 20g - 71 calorii, 3.1 proteine, 1.5 grasimi, - colesterol, 11.5 carbohidrati, 1.7 fibre, - sodiu, 0.2 zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 150g - 71 calorii, 5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 6 zaharuri
Gustare 1, ora 12:30
Ceai verde, 500ml - 10 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0 fibre, 15 sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 300ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 6 sodiu, 0 zaharuri
Prânz, ora 15:30
Ciorba de legume a la Rheea, 500g - 200 calorii, 6.5 proteine, 8 grasimi, - colesterol, 27 carbohidrati, 3 fibre, 25 sodiu, 2.5 zaharuri
Mamaliga dietetica (gatita) a la Slabuta, 267g - 271 calorii, 7.5 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 59.3 carbohidrati, 0 fibre, 504.9 sodiu, 0 zaharuri
Gustare 2, ora 17:00
Ceai, Silueta Perfecta, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Cina, ora 21:17
Carne de porc, proaspata, spata, muschi (muschiulet), carne si grasime, gatita, fripta, 108g - 159 calorii, 28.1 proteine, 4.3 grasimi, 78.8 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 61.6 sodiu, 0 zaharuri
Salata verde cu ulei si lamaie, 240g - 133 calorii, 2.9 proteine, 12 grasimi, 0 colesterol, 7.9 carbohidrati, 5 fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1210 calorii, (mic)63 proteine, (mult)42.3 grasimi, 78.8 colesterol, 150.6 carbohidrati, 25.5 fibre, 615.5 sodiu, 9 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 20min - 198 calorii
Metabolism bazal - 1478 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1676 calorii

marilo 08 feb 2012 21:49:12

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Bine te-am gasit casuta mea. Astazi am avut o zi grea din punct de vedere emotional. Am negociat locul de munca si a ramas, PAAA. Nu plang . Cred eu ca tot raul este spre bine. Dumnezeu mi-a inchis fereastra dar poate mi-a deschis usa larg. Linistea sufleteasca si linistea caminului meu sunt mai importante decat toti banii din lume.
Am facut fata binisor zic eu din punct de vedere alimentar. Acum este tarziu si mie imi este cam foame. Mi-am facut un ceiut,, somn linistit,,si o sa incerc sa merg la culcare mai devreme. Ar fi bine daca as putea dormi. Maine trebuie sa merg iara la serviciu sa inchid cm si poate, daca nu intervine ceva , sa mai ajut acolo cu dosarele lunii trecute. Vad eu ce zi va mai fi si maine.
Important este sa nu ma abat de la programul meu alimentar indiferent de starea mea psihica. Nu ar afecta pe nimeni decat pe mine.
Noapte linistita casuta draga, pe maine:x

jeny2105 08 feb 2012 22:36:35

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
vad ca te-ai facut fata serioasa :D ti-ai postat si meniul :D bravooooo [*2*] [*2*] [*2*] [*2*] [*2*]
ma bucur pt tine ca in sfarsit ai rezolvat si cu serviciul, asa ca acum poti fi linistita :-* :-* :-*
noapte buna si vise colorate :D :D :D >:D<

grasuta1961 09 feb 2012 08:29:37

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Buna dimineata draga mea !!! Imi pare bine ca esti cuminte.de azi gata si eu pe baricade.saptamana asta nu stiu de ce insa am fost "obraznica" si am crezut ca-l fentez pe d-nul C ,insa el a fost receptiv si azi mi-a ras in nas,adica mi-a arata mai mult:(.Asta e,sa ma invat minte.Cu serviciul ce sa inteleg ca e PA ,adica nu mai e.??Daca e asa,sincer imi pare rau.Iti doresc o zi frumoasa si reusita .Acum un banc ............ca sa te inveselesc:)



Un medic isi aduce studentii in vizita la un ospiciu. Se opresc la un
salon unde era un barbat cu privirile ratacite.
- Vedeti, acest barbat si-a pierdut mintile fiindca femeia cu care trebuia
sa se casatoreasca l-a refuzat.
- In urmatoarea rezerva il vom vizita pe cel care a luat-o…

jeny2105 09 feb 2012 18:48:13

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
deci sa incep cu gafa pe care am facut-o :( eu am inteles ca ai rezolvat cu serviciul si ca ai RAMAS si te felicitam :)) :)) :)) imi pare rau si imi cer scuze :( tu cred ca erai suparata si eu vin cu aplauze,ce bolunda sunt :))
uite cum facem, ne facem clubul nostru, a femeilor CASNICE :D suntem deja trei, tu vii cu goblenul, eu cu bucataria, mie imi place sa gatesc, va aduc cafeluta si tot ce trebuie, iar Mihaela, nu stiu, ne spune ea :D
asa ca, sa nu mai fii suparata, te mai odihnesti putin si poate pana in primavara iti gasesti ceva :-* :-* :-* sau poate iti place si ramai :D

vera37 09 feb 2012 19:30:16

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 932268)
deci sa incep cu gafa pe care am facut-o :( eu am inteles ca ai rezolvat cu serviciul si ca ai RAMAS si te felicitam :)) :)) :)) imi pare rau si imi cer scuze :( tu cred ca erai suparata si eu vin cu aplauze,ce bolunda sunt :))
uite cum facem, ne facem clubul nostru, a femeilor CASNICE :D suntem deja trei, tu vii cu goblenul, eu cu bucataria, mie imi place sa gatesc, va aduc cafeluta si tot ce trebuie, iar Mihaela, nu stiu, ne spune ea :D
asa ca, sa nu mai fii suparata, te mai odihnesti putin si poate pana in primavara iti gasesti ceva :-* :-* :-* sau poate iti place si ramai :D

vin si eu in club, fac orice :-*:-*:)):))

marilo 09 feb 2012 20:08:45

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 10:20
Pomelo, 340g - 130 calorii, 2.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 32.6 carbohidrati, 3.4 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Cafea, 500ml - 5 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 10 sodiu, 0 zaharuri
Gustare 1, ora 13:30
Psyllium tarate, Granovit, 10g - 36 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, - colesterol, 8 carbohidrati, 8 fibre, - sodiu, - zaharuri
Iaurt 2% grasime, Oke, 150g - 71 calorii, 5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 6 zaharuri
Fulgi de ovaz, Pirifan, 11g - 40 calorii, 1.7 proteine, 0.8 grasimi, - colesterol, 6.3 carbohidrati, 1 fibre, - sodiu, 0.1 zaharuri
Fulgi de cereale (grau, secara, ovaz, orz), Sanovita, 20g - 64 calorii, 2.3 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12.2 carbohidrati, 1.9 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Fructe Goji deshidratate, fara zahar, 20g - 76 calorii, 2.9 proteine, 0.9 grasimi, - colesterol, 17.1 carbohidrati, 2.9 fibre, 51.4 sodiu, 2.9 zaharuri
Seminte de in, 10g - 54 calorii, 1.8 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 2.7 fibre, 3 sodiu, 0.2 zaharuri
Seminte Susan, SanoVita, 10g - 60 calorii, 2 proteine, 5.5 grasimi, - colesterol, 0.1 carbohidrati, 1.2 fibre, 4 sodiu, - zaharuri
Prânz, ora 16:00
Mamaliga dietetica (gatita) a la Slabuta, 211g - 214 calorii, 5.9 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 46.8 carbohidrati, 0 fibre, 399 sodiu, 0 zaharuri
Ciorba de legume a la Rheea, 500g - 200 calorii, 6.5 proteine, 8 grasimi, - colesterol, 27 carbohidrati, 3 fibre, 25 sodiu, 2.5 zaharuri
Gustare 2, ora 17:08
Ceai verde, 500ml - 10 calorii, 1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0 fibre, 15 sodiu, 0 zaharuri
Cina, ora 19:50
Fasole verde cu rosii, 350g - 186 calorii, 5.3 proteine, 10.5 grasimi, - colesterol, 18.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Cartofi la cuptor, 40g - 60 calorii, 2.4 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 8.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1206 calorii, (mic)40 proteine, 35.8 grasimi, 0 colesterol, (mult)187.3 carbohidrati, 24.1 fibre, 507.4 sodiu, 11.7 zaharuri
ACTIVITATI FIZICE
Bicicleta stationar, moderat, 30min - 298 calorii
Metabolism bazal - 1478 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1776 calorii

rozica1965 09 feb 2012 20:12:21

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 932327)

vin si eu in club, fac orice :-*:-*:)):))

Mi-ar placea sa vin si eu chiar daca nu sunt casnica,daca tu Veruta ,ne faci placinte si Amandine!:D .....Servus Mari!:-*:-*:-*

marilo 09 feb 2012 20:20:52

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Ma bucur mult pentru vizita voastra fete dragi>:D<. Nu va faceti griji pentru mine ca nu sunt suparata deloc pentru pierderea minunatei slujbe. Si Jeny, eu am inteles ca ma feliciti pentru puterea gestului:P asa ca este OK.:-* Nu stiu cui am spus dar eu imi iubesc asa de mult casa ca nu as iesi cu zilele. Nu ma plictisesc niciodata. Cred ca dumnezeu mi-a facut pe plac cu situatia asta ca eu nu aveam curajul sa cer sa raman acasa datorita banilor bineinteles. O sa ne descurcam noi cumva. Acum ma simt bine asa ,dar mai tarziu cand vom da de greu poate am sa regret gestul.
Nu ma gandesc mai departe de prezent, ca nu vreau.
Asa ca prietenele mele sunt de acord , si ma bucura mult , sa avem clubul CASNICELOR. Noi avem mai mult timp sa gatim conform:P dar si neconform:)):))
Avem timp si de bicicleta, sau de coarda ,Vera. Sa fim fericite si sa ne concentram pe slabit[*14*]

marilo 09 feb 2012 20:25:38

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 932367)
Mi-ar placea sa vin si eu chiar daca nu sunt casnica,daca tu Veruta ,ne faci placinte si Amandine!:D .....Servus Mari!:-*:-*:-*

Hei Rozica ce ma bucur ca esti la mine>:D<. Veruta sa faca Amandine, Jeny sa faca alte bunatati de la Cluj si noi daua sa le degustam:)):))Hai ca te primim in club cu mare drag:-*

jeny2105 09 feb 2012 20:43:03

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 932327)

vin si eu in club, fac orice :-*:-*:)):))

Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 932367)

Mi-ar placea sa vin si eu chiar daca nu sunt casnica,daca tu Veruta ,ne faci placinte si Amandine!:D .....Servus Mari!:-*:-*:-*

ok... super.... ne-am intteles :D fiecare cu ce poate si uite cum se mareste clubul nosttru al CASNICELOR :D

grasuta1961 09 feb 2012 21:28:37

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 932268)
deci sa incep cu gafa pe care am facut-o :( eu am inteles ca ai rezolvat cu serviciul si ca ai RAMAS si te felicitam :)) :)) :)) imi pare rau si imi cer scuze :( tu cred ca erai suparata si eu vin cu aplauze,ce bolunda sunt :))
uite cum facem, ne facem clubul nostru, a femeilor CASNICE :D suntem deja trei, tu vii cu goblenul, eu cu bucataria, mie imi place sa gatesc, va aduc cafeluta si tot ce trebuie, iar Mihaela, nu stiu, ne spune ea :D
asa ca, sa nu mai fii suparata, te mai odihnesti putin si poate pana in primavara iti gasesti ceva :-* :-* :-* sau poate iti place si ramai :D


Si eu am cusut goblen.Si chiar zambeam cand spuneai ca numai cei calmi pot coase goblen.Waw sa ma vezi pe mine ce calma sunt:))Atat eu cat si sotul suntem in zodia sagetator si sincer nu semananm deloc ca si caracter.El e calm si f. matur (chiar daca e mai tanar decat mine) si eu sunt f. nervoasa si mai copilaroasa.Insa asa de nervoasa cum sunt ,cos si goblenuri.Cat despre clubul femeilor casnice vin cu mare placere.sunt un bun administrator.

grasuta1961 09 feb 2012 21:33:33

Re: Jurnal Marilo - o speranta de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 932327)
vin si eu in club, fac orice :-*:-*:)):))

Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 932367)
Mi-ar placea sa vin si eu chiar daca nu sunt casnica,daca tu Veruta ,ne faci placinte si Amandine!:D .....Servus Mari!:-*:-*:-*

Citat:

Anterior postat de jeny2105 (Post 932423)






ok... super.... ne-am intteles :D fiecare cu ce poate si uite cum se mareste clubul nosttru al CASNICELOR :D

Citat:

Anterior postat de marilo (Post 932391)
Hei Rozica ce ma bucur ca esti la mine>:D<. Veruta sa faca Amandine, Jeny sa faca alte bunatati de la Cluj si noi daua sa le degustam:)):))Hai ca te primim in club cu mare drag:-*


Si eu vin !!!! Insa fara mancaruri care ingrasa.Suntem la dieta d-nelor si trebuie pana la vara sa devenim niste slabute faine


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:43:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO